Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dovolená v Řecku: stejné ceny a volnější pláže

  7:00aktualizováno  7:00
Zájezd do Řecka má letos zaplaceno už 100 tisíc Čechů. Cestovní kanceláře i řecký velvyslanec tvrdí, že se nepokojů i chystaných úsporných opatření obávat nemusí. Ceny spotřebního zboží sice vzrostou asi o 10 procent, naopak ale výrazně zlevní hoteliéři. Výhodně tak bude možné pořídit především lastmomenty.

Řecko, Korfu | foto: Profimedia.cz

Přijeďte, jsme připraveni

"Denně dostáváme stovky mailů od řeckých hoteliérů s jedním jediným sdělením. Nebojte se, přijeďte, jsme na vás připraveni, zajistíme maximální servis všem," říká mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Je to také proto, že v posledních týdnech odříkají objednaný pobyt tisíce Němců a Britů. A ti plnili řeckou turistickou pokladnu dosud z jedné třetiny, vysvětluje Okamura. Češi však zatím zaplacené zájezdy neruší, protože už se dostávají do období, kdy by museli platit stornovací poplatky. A protože ty nejsou zrovna malé, projevuje se šetřivost českého národa.

Zájezdy nepodraží, ceny zboží a služeb vzrostou jen nepatrně

Podle odborníků v cestovním ruchu se zvýšené daně v Řecku cen zájezdů nijak nedotknou. Ty už jsou totiž nasmlouvané rok dopředu, a zdražení je tak už nemůže ovlivnit. Podle krizového scénáře by však měly kvůli vyšší dani z přidané hodnoty vzrůst ceny spotřebního zboží, služeb a pohonných hmot. Nejde však o nic radikálního, u potravin se zvýší DPH z 10 na 11 procent, spotřební zboží vzroste z 21 na 23 procent.

Jestli Řekové ceny pro konečného spotřebitele opravdu zvednou, ukáže čas. Celá pětina Řeků je zaměstnána v cestovním ruchu, na penězích od turistů je závislý milion Řeků.

"V turistických střediscích zvýšení cen nehrozí. Spíš se všichni snaží snížit své náklady, místo aby zvyšovali ceny. Což je pro zákazníka ve výsledku velmi příznivé," uvádí Demetrios Lambrou, z cestovní kanceláře Venus Trade and Tours.

Že se zatím nijak nezdražuje, potvrzuje i Filip Maňhal, který se právě z poznávacího zájezdu po Řecku vrátil. "Jídla v restauracích od 6 do 8 eur, půllitrový džbánek vína od 3 do 3,5 eura. Polovinu toho, co jsme zaplatili nedávno v Paříži," vypočítává. "Ale restaurace a letoviska zejí prázdnotou. Přitom Řekové jsou milí, vlídní, připravení splnit všechna přání," dodává Maňhal.

"Pokud by ceny skutečně vzrostly, nebude to nijak markantní, podle mých informací přibližně o dvě procenta, a jak znám české turisty, raději budou méně utrácet, než by zájezd odložili," říká Tomio Okamura. Navíc kurz koruny k euru je příznivější než v loňském létě, takže jen prostým převodem vyjde letos dovolená o něco levněji.

Garantují bezpečnost

dovolená v řecku

  • Řecko je pro Čechy čtvrtá nejoblíbenější destinace
  • Loni navštívilo Řecko 393 tisíc českých turistů, letos si zaplatilo zájezd do Řecka už 100 tisíc Čechů
  • Kvůli opatřením řecké vlády by se ceny spotřebního zboží měly zvýšit přibližně o 10 %
  • Přestože hoteliéři snížili ceny už loni a letos zlevňují ještě o dalších 15 až 20 procent, budou muset podle cestovních kanceláří ještě dál zlevňovat. Jinak jim klienty odláká levné Turecko.
Internetové diskuze i příspěvky pod zprávami z protestů řeckých zaměstnanců se hemží obavami turistů, zda bude letos dovolená v Řecku bezpečná. Řecký velvyslanec Constantinos Kokossis vydal prohlášení, podle kterého není důvod k obavám: "Naprostá většina společnosti demonstruje v klidu. Bohužel existují malé skupiny výtržníků, kteří, jak je jejich záměrem, na sebe přitáhnou pozornost sdělovacích prostředků."

Turistické destinace, kam naprostá většina návštěvníků v letních měsících směřuje, jsou pláže a pobřeží moře, archeologické památky a historická místa, kde je naprostý klid. "Chceme zdůraznit, že nebezpečí nehrozí ani v pětimilionových Aténách, a tím méně v turistických střediscích, kde na návštěvníky čeká tradiční pohostinnost, a vše, tak jak jsou po dlouhá léta zvyklí i turisté z Česka," uvádí velvyslanec.

"Žádné obavy mít nikdo nemusí, my sami nezpozorovali nic nebezpečného. Že by se dělo něco neobvyklého, jsme si vůbec nevšimli, a to jsme projeli několik letovisek. Jen v Aténách bylo více policistů, naráželi jsme na vylepené plakáty, a dokonce se nachomýtli k jedné demonstraci. Projevilo se to vlastně tím, že policie uzavřela příslušnou ulici pro auta a my museli k muzeu pěšky. Kromě pár pořvávajících demonstrantů nás v prohlížení památek nic neomezilo," potvrzuje jeho slova i Filip Maňhal z Prahy.

Loni Řecko navštívilo 393 tisíc Čechů, letos má pobyt zatím zaplacený 100 tisíc lidí. "Cestovní kanceláře hlásí desetiprocentní pokles prodeje. Zvýšený zájem však očekávají v dalších měsících, kdy se rozjede naplno prodej last minute pobytů, které lze získat až s 20procentní slevou oproti původní ceně. V loňském roce byl podíl prodeje last minute zájezdů 40 procent, letos očekáváme, že se ještě zvýší," uvádí Tomio Okamura.

Co je dobré vědět o dovolené v řecku, nejčastější otázky a odpovědi

Jsou také nějaké nepokoje na řeckých ostrovech a na pobřeží?
Nejsou. Pokud dochází k demonstracím, tak výhradně v Aténách.

Nemám raději počkat na last minute, když hodně lidí teď zájezdy odříká? Budou zájezdy levnější?

Last minute se začínají prodávat už v těchto dnech, takže pokud jste si už zájezd nekoupili, je pravděpodobné, že chytnete zájezd levnější.

Kde měnit peníze? Mám počkat, nebo měnit hned?

Měňte raději ve směnárně než v bance. Bez problémů na místě zaplatíte i kartou. Kurzy kolísají každý den a hodnotu koruny určitě také ovlivní to, jak v Česku dopadnou volby.

Když se budu bát odjet kvůli neklidu, stornuje cestovka zájezd bez problémů? Budu něco tratit?

Jelikož nebyl v Řecku vyhlášen (ani českým MZV, ani Řeckem) stav nebezpečí života či nouze, tak se v případě jednostranného odstoupení klienta od cestovní smlouvy postupuje podle stornovacích podmínek uvedených v podmínkách cestovní smlouvy.

Řecko prý zruší letištní taxu, to mi budou vracet peníze?

Letištní taxa, kterou platí klienti za odbavení, zrušena nebude. Zrušeny jsou pouze přistávací a parkovací poplatky pro letadla, což je však zcela zanedbatelná částka, přibližně 15 korun na jednoho cestujícího.

Bude se v souvislosti se zvýšením DPH a spotřebních daní v Řecku zdražovat?

Podle místních obchodníků i delegátů cestovních kanceláří nebude.

Může mi cestovka zvýšit cenu zájezdu?

Smluvní cenu nesmí cestovka jednostranně zvýšit během 20 dnů před zahájením zájezdu. Zdražit lze jen v případě, že dojde ke zvýšení:

a) ceny za dopravu včetně cen pohonných hmot, nebo b) plateb spojených s dopravou, např. letištních a přístavních poplatků, nebo c) směnného kurzu české koruny použitého pro stanovení ceny zájezdu v průměru o více než 10 procent.

Když se mi něco stane v souvislosti s demonstrací, uhradí pojišťovna z cestovního pojištění léčbu?

Řecko nepatří k zemím, které by pojišťovny měly v přehledu států, kam klienta nepojistí vůbec (nepojistí vás třeba při cestě do Konga či Jemenu). Většina pojišťoven deklaruje, že pokud ke zranění dojde nešťastnou náhodou - seděli jste v kavárně, kolem se přehnal dav demonstrantů, jeden vám podkopl stoličku a vy jste si zlomili ruku, nebude s plněním problém.

Pokud byste však byli aktivním účastníkem nepokojů, pojištění se na vás nevztahuje. Záleží na individuálním posouzení pojišťovny. Každopádně by si klient měl opatřit lékařskou zprávu a protokol od policie jako doklad, jak se přesně zranění stalo.
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Nekomentujte politiku, vzkazuje Británie svým občanům v Rusku

Moskva. V popředí věže Kremlu, v pozadí monumentální budova Lomonosovovy...

Británie dnes vyzvala své občany, kteří cestují do Ruska, aby se tam kvůli zvýšenému napětí mezi oběma zeměmi vyhýbali...

Z Machu Picchu vykázali evropské turisty, fotili se s odhaleným pozadím

Machu Picchu v Peru

Správa archeologické památky Machu Picchu vyloučila z areálu tři evropské turisty, kteří se na místě fotografovali s...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Najdete na iDNES.cz