Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dovolená v Řecku: drama, nebo výhodná nabídka?

  17:55aktualizováno  17:55
Patříte-li k desetitisícům Čechů, kteří mají naplánovanou letní dovolenou v Řecku, sledování zpráv vás jistě nenechává v klidu. Znalci však doporučují se zatím neunáhlovat a nepropadat panice. A kdo se dovolenou teprve chystá koupit, může dokonce vyčkáváním i vydělat.

Řecko, Rhodos - Repliky sloupu chrámu Athény Lindské, jeden jako druhý, bez kazu | foto: Vratislav KonečnýiDNES.cz

"Momentálně doporučujeme klientům již zakoupené zájezdy nerušit a raději vyčkat." uvedl Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Pokud jsou teď v Aténách nepokoje, vůbec to nemusí znamenat, že budou i za měsíc a už vůbec ne, že se přenesou do přímořských letovisek. Vyčkávací taktika se může turistům dokonce i vyplatit. Především těm cestovatelům, kteří zájezdy ještě nezakoupili.

Podle současné situace na trhu je totiž dost pravděpodobné, že řečtí hoteliéři pod tlakem zatím váhajících Britů a Němců, tvořících nejdůležitější turistické skupiny, zazmatkují a ceny ubytování výrazně zlevní. Našinec by se tedy neměl bát následovat příklad těchto zkušených cestovatelů a zdaleka nelámat pro letošek nad Řeckem hůl.

Řecko, Korfu. Pobřežní útesy u Peroulades

Díky krizi by se totiž mohl ze strany řeckých hostitelů dočkat kromě výhodných nabídek také vděčného přivítání a větší pokory.

Pohyb cen letošních zájezdů a letenek směrem nahoru se neočekává. Například ceny ubytování pro letošní sezonu byly nasmlouvány již vloni a letenky celkově zlevnily kvůli celosvětové krizi.

"V tomto okamžiku nemáme žádné indicie, že by zájezdy českých turistů neměly být realizovány podle cestovní smlouvy," dodal Okamura. Podle něj především řečtí hoteliéři vyvíjejí tlak na zklidnění situace, jelikož příjmy z cestovního ruchu jsou pro Řecko zcela klíčové (vloni tvořily 18% HDP). Naopak by bylo na místě očekávat opakování situace z loňska, kdy právě díky silnému působení hoteliérů byla odvrácena stávka v leteckém průmyslu.

"Počet rezervací v minulých týdnech mírně poklesl. Nepřikládáme to však jen krizi v Řecku. Velikou nejistotu vzbudila také sopka na Islandu a několikadenní uzavření vzdušného prostoru." sdělila iDNES.cz Pavlína Jirsová, ředitelka brněnské cestovní kanceláře Lefkada Tours, která se na Řecko specializuje. Budoucí vývoj podle ní bude záviset především na vývoji situace v Řecku.

Řecko, Rhodos. Občerstvení na západním pobřeží

Co kdyby přece?

A co tedy očekávat, kdyby do plánování letní dovolené přeci jen nakonec vstoupila "vyšší moc"?

Dokud v Řecku nebude vyhlášen stav nebezpečí či nouze, nevzniká klientům cestovních kanceláří žádný právní nárok na jednostranné odstoupení od cestovní smlouvy bez uhrazení stornopoplatků.

V případě, že by nebylo možno cesty do Řecka z důvodu zásahu "vyšší moci"(stávka, ochromená infrastruktura, nepokoje apod.) realizovat, je cestovní kancelář povinna klienta o této skutečnosti informovat a nabídnout mu alternativní termín zájezdu ve srovnatelné kvalitě.

Pokud klient navrhovanou změnu cestovní smlouvy neakceptuje, má nárok na vrácení zaplacené částky. Žádných dalších kompenzací se však nedočká.

Řecko

Řecko je čtvrtou nejpopulárnější českou zahraniční dovolenkovou destinací. Ročně tam směřuje 393 000, především pak do oblasti Soluně (Chalkidiki a Olympská riviéra) nebo na řecké ostrovy. Mezi těmi v žebříčku oblíbenosti jednoznačně vedou Kréta a Rhodos.Cestovní ruch se v Řecku také výrazně podílí na celkové zaměstnanosti, vytváří zhruba milión pracovních míst, tj. cca 20 % celkové zaměstnanosti této země.

Autoři:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Tři dny v korunách stromů tropického pralesa. Parádní adrenalin v Laosu

Jízda vysoko nad údolím je nezapomenutelná.

Cítíme stoupající nával adrenalinu. Nasazujeme sedák, připneme karabinu k ocelovému lanu zip-liny a za chvíli už letíme...

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Najdete na iDNES.cz