Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dovolená v Řecku: drama, nebo výhodná nabídka?

  17:55aktualizováno  17:55
Patříte-li k desetitisícům Čechů, kteří mají naplánovanou letní dovolenou v Řecku, sledování zpráv vás jistě nenechává v klidu. Znalci však doporučují se zatím neunáhlovat a nepropadat panice. A kdo se dovolenou teprve chystá koupit, může dokonce vyčkáváním i vydělat.

Řecko, Rhodos - Repliky sloupu chrámu Athény Lindské, jeden jako druhý, bez kazu | foto: Vratislav KonečnýiDNES.cz

"Momentálně doporučujeme klientům již zakoupené zájezdy nerušit a raději vyčkat." uvedl Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Pokud jsou teď v Aténách nepokoje, vůbec to nemusí znamenat, že budou i za měsíc a už vůbec ne, že se přenesou do přímořských letovisek. Vyčkávací taktika se může turistům dokonce i vyplatit. Především těm cestovatelům, kteří zájezdy ještě nezakoupili.

Podle současné situace na trhu je totiž dost pravděpodobné, že řečtí hoteliéři pod tlakem zatím váhajících Britů a Němců, tvořících nejdůležitější turistické skupiny, zazmatkují a ceny ubytování výrazně zlevní. Našinec by se tedy neměl bát následovat příklad těchto zkušených cestovatelů a zdaleka nelámat pro letošek nad Řeckem hůl.

Řecko, Korfu. Pobřežní útesy u Peroulades

Díky krizi by se totiž mohl ze strany řeckých hostitelů dočkat kromě výhodných nabídek také vděčného přivítání a větší pokory.

Pohyb cen letošních zájezdů a letenek směrem nahoru se neočekává. Například ceny ubytování pro letošní sezonu byly nasmlouvány již vloni a letenky celkově zlevnily kvůli celosvětové krizi.

"V tomto okamžiku nemáme žádné indicie, že by zájezdy českých turistů neměly být realizovány podle cestovní smlouvy," dodal Okamura. Podle něj především řečtí hoteliéři vyvíjejí tlak na zklidnění situace, jelikož příjmy z cestovního ruchu jsou pro Řecko zcela klíčové (vloni tvořily 18% HDP). Naopak by bylo na místě očekávat opakování situace z loňska, kdy právě díky silnému působení hoteliérů byla odvrácena stávka v leteckém průmyslu.

"Počet rezervací v minulých týdnech mírně poklesl. Nepřikládáme to však jen krizi v Řecku. Velikou nejistotu vzbudila také sopka na Islandu a několikadenní uzavření vzdušného prostoru." sdělila iDNES.cz Pavlína Jirsová, ředitelka brněnské cestovní kanceláře Lefkada Tours, která se na Řecko specializuje. Budoucí vývoj podle ní bude záviset především na vývoji situace v Řecku.

Řecko, Rhodos. Občerstvení na západním pobřeží

Co kdyby přece?

A co tedy očekávat, kdyby do plánování letní dovolené přeci jen nakonec vstoupila "vyšší moc"?

Dokud v Řecku nebude vyhlášen stav nebezpečí či nouze, nevzniká klientům cestovních kanceláří žádný právní nárok na jednostranné odstoupení od cestovní smlouvy bez uhrazení stornopoplatků.

V případě, že by nebylo možno cesty do Řecka z důvodu zásahu "vyšší moci"(stávka, ochromená infrastruktura, nepokoje apod.) realizovat, je cestovní kancelář povinna klienta o této skutečnosti informovat a nabídnout mu alternativní termín zájezdu ve srovnatelné kvalitě.

Pokud klient navrhovanou změnu cestovní smlouvy neakceptuje, má nárok na vrácení zaplacené částky. Žádných dalších kompenzací se však nedočká.

Řecko

Řecko je čtvrtou nejpopulárnější českou zahraniční dovolenkovou destinací. Ročně tam směřuje 393 000, především pak do oblasti Soluně (Chalkidiki a Olympská riviéra) nebo na řecké ostrovy. Mezi těmi v žebříčku oblíbenosti jednoznačně vedou Kréta a Rhodos.Cestovní ruch se v Řecku také výrazně podílí na celkové zaměstnanosti, vytváří zhruba milión pracovních míst, tj. cca 20 % celkové zaměstnanosti této země.

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...

Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Další z rubriky

Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Najdete na iDNES.cz