Pláže na Samosu jsou zatím poloprázdné, moře už je přitom alespoň trochu...

Pláže na Samosu jsou zatím poloprázdné, moře už je přitom alespoň trochu prohřáté, takže se dá ve vodě vydržet. Slunce žhne, ale necítíte ho, slabý větřík paprsky tlumí. | foto: Martina Čermáková, Hobby.cz

Dovolenou v Řecku nerušte, Řeky na ostrovech politika nezajímá

  • 175
Samos (Od zpravodajky iDNES.cz) - "Jsi blázen, zůstaneš někde na letišti. Vždyť mají před volbami," varovali mě známí, když jsem se na začátku června rozhodla odjet se synem k moři a koupila první zájezd do Řecka, který mi v nabídce last minute padl do oka. Od 3. června si tedy na ostrově Samos užíváme počasí bez mráčku s teplotami nad třicet a překvapivě i poměrně teplé moře.

Právě kvůli němu jsem záměrně vybírala ostrov co nejjižnější. A opravdu není problém vlézt do vody a pobýt v ní třeba hodinku. Pro děti ideální.

Tip na dovolenou

Stále nevíte, kam vzít děti na prázdniny? Vyberte si z pestré nabídky zájezdů do Řecka na Dovolena.iDNES.cz.

Taky tu kromě důchodců z Německa, Francie a Nizozemska pobývá i řada mladých rodin ze Skandinávie. Evidentně se také potřebují ohřát. Čechů tu kupodivu moc nepotkáte, snad proto, že čtyři autobusy se z letiště rozjedou do letovisek po celém ostrově.

Řeky na ostrovech zajímá víno, olivy a turisté. Politika je neživí

Pláže jsou v polovině června poloprázdné, víc lidí se objeví až v odpoledních hodinách, když dorazí místní omladina ze školy a později také řecké rodiny s malými dětmi. Ty třeba tři hodiny nevylezou z vody, zatímco je rodiče sledují ze břehu, za družného hovoru s ostatními.

O politice to asi nebude. Na billboardy tu nenarazíte, kdybyste nevěděli, že tu budou za pár dní volby, tak to ani nezaznamenáte. Jen tu a tam objevíte na sloupu letáček velikosti A4 připnutý sponkovačkou anebo jeho zbytky. Při okružní jízdě ostrovem jsem narazila jen na jeden, kde politik ukázal i svoji tvář.

Obyčejného Řeka na ostrovech totiž politika evidentně nezajímá. Proč taky. Dobře ví, že moc i peníze jsou dávno rozdány, podobně jako u nás. A má léty ověřené, že když budou olivy, víno a turisté, budou peníze. A to doslova a do písmene. Čím víc, tím lépe. Protože pak se tu lidem snáze přečká i období zimy, kdy o turistu na ostrovech nezakopnete. A podle toho se tu chovají stále stejně, což vám potvrdí i delegáti cestovek, českých i německých, kteří tu nejsou letos poprvé a už tu nějaký ten týden pobývají.

Na řeckých ostrovech jsem potřetí za posledních patnáct let a kromě placení eurem tu návštěvník žádný rozdíl necítí. A za deset dní jsem nezaznamenala, že by někdo měl problém s platbou eurem. Pár dolarů, které jsem si pro jistotu vzala s sebou, leží od prvního dne netknutých v sejfu na recepci.

Předvolební letáčky potkáte maximálně přisponkované na sloupech, většinou velikosti A4, nebo dokonce jen A5. Tento byl jediný s fotkou politika, na který jsme při cestách po ostrově narazili.

Ceny jsou srovnatelné či o něco vyšší než u nás, ale to je v turistických oblastech obvyklé. A samozřejmě platí, že v supermarketu nakoupíte levněji než v malém krámku. Pokud nemají nazpět drobné v centech, vždy vám vrátí ve svůj neprospěch a ještě se mile usmějí. Jinak v pekárně či marketu dostanete stále stejně dobré pečivo, sýr, olivy i víno a Řekové jsou stále stejně milí a přitom příjemně nevtíraví. A to platí už od vylodění na letišti.

V jejich zájmu totiž není, abyste nakoupili či přišli na večeři nebo vůbec přijeli do Řecka jen jednou, ale opakovaně. A pokud možno, abyste o jejich penzionu, hotelu, krámku či restauraci řekli dalším a ti také přijeli. Už proto není důvod bát se sem přijet, a to se jen tak nezmění.

Se zapadajícím sluncem vyrážejí na moře rybáři...

Za návštěvu stojí kterýkoliv kostel či klášter na ostrovech. Nesmíte do nich s holými rameny, neúctou by bylo i fotografování a filmování, za to si za pár drobných můžete zapálit ručně vyrobenou svíčku.

Práce je důležitá, a ta opět hodně závisí na turistech

Že si v současné době v Řecku stejně, jako kdekoliv jinde v Evropě, každý víc váží práce, je nasnadě a místní vám to potvrdí. Ale nikdo tu hlady netrpí. Široké řecké rodiny totiž drží velmi při sobě a žádného příbuzného by nenechali padnout. To za ně žádný politik neudělá, proto pro ně nejsou až tak zajímaví.

To už Řeky z aktuálního evropského dění víc zajímá fotbal. Při sledování zápasu Česka s Řeckem v hotelovém baru, kde se evidentně zastavil každý, kdo šel zrovna okolo, prožívali průběh velmi emotivně. Když vstřelili branku z ofsajdu před koncem první poloviny zápasu, viděla jsem poprvé v životě vyskočit důchodce metr vysoko a zatancovat před obří obrazovkou dupák, který se vzápětí po neuznání branky proměnil v klení, kterému už jsem naštěstí nerozuměla.
Jediné, co šlo z diskuse mezi Řeky během zápasu vyčíst, bylo negativně podbarvené a krátce sekané "Jiracek" a s širokým úsměvem z úst vypouštěné  "Baros", když se zmínění hráči objevili na scéně.

Samos

Samos