Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dovolená v Řecku? Zatím žádné obavy

aktualizováno 
Má se český turista vypravit na dovolenou do Řecka? Zatím není důvod k obavám. První průzkumy přímo v terénu ukázaly, že Řekové ve svých turistických destinacích se na české turisty těší a nezřídka jsou pro ně připraveni udělat dokonce více než dříve.

Městečko Akrotiri na řeckém ostrově Santorini | foto: Profimedia.cz

Podle všech dosavadních indicií není zatím důvod rušit plánovanou dovolenou v Řecku. Naopak. První české průzkumy na místě ukazují, že Řekové se často snaží víc, než jsme bývali zvyklí. Možná jeden z pozitivních dopadů krize.

Petr Šatný, marketingový ředitel cestovní kanceláře Alexandria, která je jednou z nejsilnějších pro Řecko, se právě vrátil z "inspekční cesty" po řeckých letoviscích a byl příjemně překvapen.

"Řeckou krizi jsem zaznamenal jen ve dvou případech," odpověděl na otázku iDNES.cz. "Zaprvé, když jsem si pustil televizi, zadruhé, když jsem se na tu krizi lidí ptal. Místní o ni neradi mluví a často odpovídají, že krizi má jejich stát, ne oni."

Jinak Petr Šatný zpozoroval, že mnohé najednou o chlup lépe funguje a lépe se také vyjednává těm, kteří platí v hotovosti a předem. Je znát, že si Řekové váží toho, že mohou mít nějakou jistotu."

Tip na dovolenou

Vyberte si z pestré nabídky zájezdů do Řecka na dovolena.iDNES.cz.

Už teď je ale jisté, že krize a komplikované vztahy mezi Řeckem a Německem budou znamenat citelný úbytek německých turistů. Zatím jsou odhady až mínus 30%. Místo nich se ale očekává zvýšený příliv Rusů, Francouzů, Poláků a zejména Izraelců. Ti zřejmě zaplaví Řecko kvůli velmi zkomplikovaným politickým vztahům s Tureckem.

Obavy před nějakými nepokoji nebo dokonce i násilím v rekreačních zónách jsou podle Petra Šatného zbytečné. "Atény a Soluň to je něco jiného. Tam by se člověk mohl teoreticky k něčemu přimotat. Ale v turistických destinacích se všichni znají. Všichni vědí, že turismus je jejich jediná obživa."

Jedinou komplikaci tak, zdá se, může zatím přinést stávka leteckých dispečerů. "Pokud ale budeme brát v potaz loňskou zkušenost, tak to trvalo v sezoně 3 - 4 hodiny," říká Petr Šatný.

Jinak české cestovní kanceláře zatím nemají na Řecko nějaký propad, jen zaznamenávají pomalejší nárůst. To potvrzuje i tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková. "Řekové se vysloveně bojí, aby k nim turisté nepřestali jezdit. A Češi zatím nemají žádný problém do Řecka cestovat."

Fotogalerie

Jan Osúch, mluvčí CK FISCHER a NEV-DAMA navíc upozornil, že letos je Řecko historicky poprvé také levnější než Turecko. "Hotel srovnatelné kategorie a služeb lze v Řecku pořídit poprvé levněji. Řecko letos nemůže konkurovat nejpopulárnějšímu Turecku nebo Španělsku. Předpokládáme ale, že bude vzhledem k nižším cenám jedním z hitů nákupů na poslední chvíli," uvedl Osúch.

Ani ceny se zatím nijak výrazně nezvýšily. Cca o tři procenta za inflaci. Nejvýrazněji tak vzrostly oproti loňsku ceny benzínu. Z průměrných 1,6 euro na dnešních 1,8 euro. Některé hotely pak ceny naopak snižují, ale jsou to ty, které jsou dál od pláží nebo mají jiné "vady na kráse".

Velkou výhodou pro turisty je, že takřka 100% zájezdů končí bez jakýchkoli přestupů přímo v turistických destinacích, kam létají chartery. Existuje tak minimální nebezpečí, že by turisté byli vystaveni nějakým nepokojům.

Redakce iDNES.cz doporučuje rozumný, klidný přístup. Zásobování by nemělo být problémem. Asi se vyplatí nespoléhat jen na místní bankomaty a mít peníze v hotovosti. Bude dobré zároveň sledovat politickou situaci, vývoj v zemi, informovat se u touroperátorů či přímo na české ambasádě v Aténách. Naše redakce bude situaci podrobně sledovat a o vývoji průběžně informovat.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Egypt je nejdřív pohádka, po roce začnete vnímat realitu, říká Hanka

Hanka chtěla ve svém životě změnu a našla jí v Egyptě.

Původním zaměstnáním je učitelka matematiky a fyziky, ale v Egyptě teď pracuje jako realitní makléřka. Do Afriky ji...

Hračky i záchodová sedátka. Záplava plastů v Pacifiku prudce roste

Žralok velrybí. Vědci zjistili, že plast spolklo 73 procent ryb, což je jeden z...

Množství plastového odpadu znečišťujícího povrchové vody Tichého oceánu za poslední roky mnohonásobně vzrostlo. Tvrdí...

Najdete na iDNES.cz