Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dovolená v Řecku? Zatím žádné obavy

aktualizováno 
Má se český turista vypravit na dovolenou do Řecka? Zatím není důvod k obavám. První průzkumy přímo v terénu ukázaly, že Řekové ve svých turistických destinacích se na české turisty těší a nezřídka jsou pro ně připraveni udělat dokonce více než dříve.

Městečko Akrotiri na řeckém ostrově Santorini | foto: Profimedia.cz

Podle všech dosavadních indicií není zatím důvod rušit plánovanou dovolenou v Řecku. Naopak. První české průzkumy na místě ukazují, že Řekové se často snaží víc, než jsme bývali zvyklí. Možná jeden z pozitivních dopadů krize.

Petr Šatný, marketingový ředitel cestovní kanceláře Alexandria, která je jednou z nejsilnějších pro Řecko, se právě vrátil z "inspekční cesty" po řeckých letoviscích a byl příjemně překvapen.

"Řeckou krizi jsem zaznamenal jen ve dvou případech," odpověděl na otázku iDNES.cz. "Zaprvé, když jsem si pustil televizi, zadruhé, když jsem se na tu krizi lidí ptal. Místní o ni neradi mluví a často odpovídají, že krizi má jejich stát, ne oni."

Jinak Petr Šatný zpozoroval, že mnohé najednou o chlup lépe funguje a lépe se také vyjednává těm, kteří platí v hotovosti a předem. Je znát, že si Řekové váží toho, že mohou mít nějakou jistotu."

Tip na dovolenou

Vyberte si z pestré nabídky zájezdů do Řecka na dovolena.iDNES.cz.

Už teď je ale jisté, že krize a komplikované vztahy mezi Řeckem a Německem budou znamenat citelný úbytek německých turistů. Zatím jsou odhady až mínus 30%. Místo nich se ale očekává zvýšený příliv Rusů, Francouzů, Poláků a zejména Izraelců. Ti zřejmě zaplaví Řecko kvůli velmi zkomplikovaným politickým vztahům s Tureckem.

Obavy před nějakými nepokoji nebo dokonce i násilím v rekreačních zónách jsou podle Petra Šatného zbytečné. "Atény a Soluň to je něco jiného. Tam by se člověk mohl teoreticky k něčemu přimotat. Ale v turistických destinacích se všichni znají. Všichni vědí, že turismus je jejich jediná obživa."

Jedinou komplikaci tak, zdá se, může zatím přinést stávka leteckých dispečerů. "Pokud ale budeme brát v potaz loňskou zkušenost, tak to trvalo v sezoně 3 - 4 hodiny," říká Petr Šatný.

Jinak české cestovní kanceláře zatím nemají na Řecko nějaký propad, jen zaznamenávají pomalejší nárůst. To potvrzuje i tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková. "Řekové se vysloveně bojí, aby k nim turisté nepřestali jezdit. A Češi zatím nemají žádný problém do Řecka cestovat."

Fotogalerie

Jan Osúch, mluvčí CK FISCHER a NEV-DAMA navíc upozornil, že letos je Řecko historicky poprvé také levnější než Turecko. "Hotel srovnatelné kategorie a služeb lze v Řecku pořídit poprvé levněji. Řecko letos nemůže konkurovat nejpopulárnějšímu Turecku nebo Španělsku. Předpokládáme ale, že bude vzhledem k nižším cenám jedním z hitů nákupů na poslední chvíli," uvedl Osúch.

Ani ceny se zatím nijak výrazně nezvýšily. Cca o tři procenta za inflaci. Nejvýrazněji tak vzrostly oproti loňsku ceny benzínu. Z průměrných 1,6 euro na dnešních 1,8 euro. Některé hotely pak ceny naopak snižují, ale jsou to ty, které jsou dál od pláží nebo mají jiné "vady na kráse".

Velkou výhodou pro turisty je, že takřka 100% zájezdů končí bez jakýchkoli přestupů přímo v turistických destinacích, kam létají chartery. Existuje tak minimální nebezpečí, že by turisté byli vystaveni nějakým nepokojům.

Redakce iDNES.cz doporučuje rozumný, klidný přístup. Zásobování by nemělo být problémem. Asi se vyplatí nespoléhat jen na místní bankomaty a mít peníze v hotovosti. Bude dobré zároveň sledovat politickou situaci, vývoj v zemi, informovat se u touroperátorů či přímo na české ambasádě v Aténách. Naše redakce bude situaci podrobně sledovat a o vývoji průběžně informovat.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Najdete na iDNES.cz