Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dovolená v Itálii se může prodražit při nedodržování předpisů

  17:07aktualizováno  17:07
Chystáte se strávit letní dovolenou v Itálii? Pokud jste si zakoupili zájezd u cestovní kanceláře, sehnali nové plavky a nyní zbývá už jen koupit film do fotoaparátu, zbavili jste se mnoha starostí. Jestliže jste se rozhodli organizovat si dovolenou sami, jistě se vám bude hodit několik užitečných informací. Pokud je to možné, neplánujte si pobyt v Itálii na srpen, kdy má dovolenou většina Italů. Od poloviny srpna je totiž zavřeno mnoho bank, podniků, obchodů a italské rodiny se vydávají rekreovat na pobřeží.

K cestě do Itálie potřebujete kromě peněz především platný pas, mezinárodní řidičský průkaz nebo ověřený překlad českého řidičského průkazu, technický průkaz vozidla, zelenou kartu, případně očkovací průkaz pro domácí zvířata.
Na severoitalských hranicích celníci auta ani autobusy z České republiky většinou nezastavují, neboť spoléhají na své rakouské a německé kolegy. Při dovozu potravin (uzenin, konzerv) do Itálie je proto třeba informovat se na nařízení rakouských nebo německých úřadů.

Hraniční kontrola může někdy požadovat prokázání dostatečného množství peněz - kolem 100.000 až 200.000 italských lir (asi 1750 až 3500 korun) na osobu a den - a při kontrole na letištích mohou italské orgány vyžadovat zpáteční letenku a pojištění pro případ nemoci a úrazu.

Cestovní a úrazové pojištění se v každém případě vyplatí, první pomoc je sice turistům ve většině zařízení poskytována zdarma, ale následné léčebné výlohy jsou vysoké. Bezcelně lze do Itálie dovážet jen věci osobní potřeby (200 kusů cigaret, litr alkoholu nebo dva litry vína, 500 gramů kávy, 100 gramů čaje a podobně). Zakázán je dovoz benzínu v kanystrech, litr benzínu super stojí v Itálii okolo 2300 lir (přibližně 40 korun) a bezolovnatého asi 2200 lir.

Při nákupech benzínu, ale také v barech, restauracích, obchodech a od soukromých lékařů vyžadujte vždy pokladní blok nebo jiný daňový doklad, jak to ukládá zákon. Při namátkové kontrole finanční policie hrozí totiž nemalá pokuta nejen majiteli podniku, ale také spotřebiteli. Na italských dálnicích se platí; za úsek Tarvisio-Řím
zaplatíte například 65.000 lir. Připravte se na to, že hlavně přes léto se u závor, kde se vybírá mýtné, často tvoří dlouhé fronty.

Rychlost na dálnicích je omezena na 130 kilometrů v hodině, na státních silnicích na 90 km v hodině. V obci je povolena maximální rychlost 50 km v hodině a její dodržování sledují speciální čidla - při překročení limitu se rozsvítí červené
světlo na semaforu a řidič tak musí zastavit. Dopravní kontroly na státních komunikacích jsou v létě docela časté. Při nedodržení rychlosti jsou italští policisté celkem shovívaví, pokuty se platí spíše za nedovolené parkování, zejména
na severu Itálie. Jde o dost vysoké částky i na místní poměry, parkování na nesprávném místě vás může připravit asi o 200.000 až 400.000 lir.

Pokud jste se rozhodli cestovat vlakem, připravte si několik užitečných frází a obrňte se trpělivostí. Vždy se informujte na příplatky u vybraného spoje a pokaždé zkontrolujte, zda je zakoupená jízdenka platná pro vlak, do něhož se chystáte
nastoupit. Nezapomeňte také označit lístek ještě na nástupišti (podobně jako jízdenku v tramvaji), jinak bude neplatný a hrozí vám pokuta. Vyplatí se rovněž rezervace místa, která se provádí zdarma.

Jestliže do odjezdu vašeho vlaku zbývá několik hodin a vy se naposledy chcete projít po městě, zavazadla uložíte nejspíše do úschovny. Za jeden kus zaplatíte asi 5000 lir na 12 hodin. Ověřte si otevírací dobu úschovny, neboť nejde o nepřetržitou službu a provozní doba na jednotlivých stanicích se často liší. Není od věci poznamenat si číslo lístečku, které vám umožní vyzvednout si zavazadla v případě jeho ztráty.

Turisté v Itálii by měli dávat velký pozor na své osobní věci. Neopatrný člověk se může stát snadnou kořistí organizovaných skupin kapsářů a zlodějů, kteří se v letní sezóně pohybují na turisticky atraktivních místech, v rekreačních oblastech, ale i na nádražích, ve vlacích nebo na dálničních odpočívadlech. Někdy stačí chvilka nepozornosti a vaše videokamera, kabelka s doklady a penězi nebo auto jsou pryč.
V takovém případě nezbývá, než se obrátit na italskou policii (carabinieri), vyplnit množství papírů a doufat, že pojišťovna vám alespoň část hodnoty ukradených věcí proplatí. V případě vážnějších potíží je možno kontaktovat české velvyslanectví nebo konzulát.

Užitečná čísla: karabiníci 112, policie 113, záchranná služba 118, asistenční služba (pomoc motoristům) 116, hasiči 115, velvyslanectví České republiky v Římě 00396/3609571.

 

 

 

 

Itálie,jako jedna z nejvyhledávanějších turistických oblastí,má cizincům jistě co nabízet.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi...

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi dobrého byznysu. Suvenýry s jeho...

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Najdete na iDNES.cz