Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dovolená v Itálii? Jedna vám stačit nebude...

  12:17aktualizováno  12:17
Vidět Neapol a zemřít. Všechny cesty vedou do Říma. Tohle jsou dvě z řady přísloví, která vypovídají o Itálii mnohé. Je to krásná země, ve které najdete opravdu všechno - od zasněžených hor přes malebné nížiny, dramatické pobřeží a bílé písečné pláže ke klenotům světové architektury a přátelské lidi...

Spousta turistů či cestovatelů, kteří na Apeninský poloostrov zavítají, může mít naprosto odlišné zážitky a zkušenosti, protože Itálie je neuvěřitelně rozmanitá země s obrovským přírodním a kulturním bohatstvím.

Rozmanitost se netýká jen přírody, ale velice patrná je i v každodenním životě a také životní úrovni. Největší rozdíl je mezi průmyslovým, prosperujícím severem a chudým zemědělským jihem, připomínajícím často spíše Balkán a severní Afriku, než střední Evropu.

To, co všeobecně platí a funguje na severu, tomu se na jihu Itálie, neřku-li pak na Sicílii, pobaveně zasmějí, nebo jen mávnou rukou. Nejlépe viditelné je to snad na příkladu dochvilnosti, kdy se na severu pohybujete v rámci akademických čtvrthodinek, zatímco na samém jihu Itálie se čas laxně stanovuje údaji jako odpoledne, v podvečer, večer a později.

Existuje spousta dobrých důvodů, proč se vydat do Itálie. Častokrát, když o tom přemýšlím, se nedokážu ubránit myšlence, že "ti Italové mají úplně všechno".


Pantelleria

Podíváte–li se na mapu Itálie, uvidíte pověstnou italskou botu, nebo spíš kozačku na vysokém podpatku, suverénně vykročenou ve Středozemním moři. Dlouhý, úzký Apeninský poloostrov neskýtá jen tisíce kilometrů pobřeží, ale také úžasné hory: Alpy, Dolomity, a neméně působivé Apeniny.

Bohatství Itálie podtrhují navíc ještě četné ostrovy, z nichž ty největší, Sicílie a Sardinie jsou svou krásou již dávno pověstné.


** Tipy na dovolenou v Itálii najdete ZDE

* Fotky z Itálie si můžete prohlížet ZDE

7.500 kilometrů dlouhé pobřeží

Záleží jen na vás, zda-li se rozhodnete pro písečné pláže nejznámějších, skoro zprofanovaných letovisek Lignano, Bibione, Rimini či Fano, nebo jestli se za mořem vydáte do Ligurie, kde můžete volit mezi malebnou riviérou di Ponente nebo spíše skalnatou a poněkud exkluzivní riviérou di Levante s překrásnou Unescem chráněnou oblastí Cinque Terre.

Jen o kousek níž již na vás bude čekat sympatické Toskánsko, oplývající snad všemi myslitelnými lákadly správné dovolené, mořem počínaje a kulturním bohatstvím a pamětihodnostmi konče.

Dobrou destinací je také trochu opomíjený jih Itálie. Úžasné pláže najdete kousek od Říma i Neapole, v Kalábrii i po celé délce pobřeží Puglie. Nebo můžete zamířit rovnou až na kouzelně svéráznou Sicílii, či na jiný z nesčetných italských ostrovů.
Sicílie. Přírodní rezervace lo Zingaro poblíž San Vito, lo Capo.

Významným faktorem jsou bohužel také peníze, které jste do cestování ochotni investovat. Obecně totiž platí, že ostrovy jsou poměrně drahé a to do značné míry vzhledem k složitější dopravě. Na všechny se dá dostat pomocí trajektu. Ty větší jako Sicílie, Sardinie, Pantellerie a Lampedusa nabízejí letiště.

Pro ty nejnáročnější klienty jsou k dispozici také tzv. "helitaxíky", které zvládnou cestu z Neapole na ostrovy Capri a Ischia za pěkných 20 minut. Cena je sice vysoká, ale cestujete-li ve čtyřech, dá se o tom už uvažovat.

Turistika v Dolomitech

Dolomity neskýtají vyžití pouze v zimních měsících, příznivci turistiky i vyznavači horského kola si tu v létě rozhodně také přijdou na své. Motoristům zase slibuje působivá panoramata "Strada delle Dolomiti", silnice spojující Bolzano s Cortinou d´Ampezzo.

Ve znamení agroturistiky

Za krásami přírody se můžete vydat i do střední Itálie. Takové Toskánsko vám toho nabídne tolik, že nebudete vědět co dřív.

V malebné krajině objevíte kouzelná městečka oplývající neuvěřitelnou historií a působící nezapomenutelným charismatem, a to nemluvím o Sieně, Pise a hlavně Florencii.

Chcete-li pocítit, jak asi vypadal italský život v době renesance, zastavte se na chvíli na florentské Piazza della Signoria, dýchne tam na vás zvláštní atmosféra doby osvícených Medicejů. Po úvahách o proporcích Michelangelova Davida se vydejte Via dei Calzaiuoli a dorazíte k snad největší chloubě Florencie, majestátní katedrále Santa Maria del Fiore, z jejíž kupole budete mít fantastický výhled na celou Florencii a její malebné okolí.
Umbrie

Vstřebávání tak nevšedních zážitků napomůže výtečná místní kuchyně a samozřejmě také neopomenutelné toskánské víno. Vřele doporučuji udělat menší exkurzi po místních vinařských produkcích, z nichž největšímu věhlasu se asi dostává i u nás známému vínu z oblasti Chianti.

Co bylo řečeno o Toskánsku, platí více méně také pro Umbrii, snad jen s tím rozdílem, že spíše než renesance tu na vás skrze architekturu dýchne středověk. Umbrie je také poněkud hornatější a nabízí tak více turistiky, ale co se vína týče, dohání toskánskou produkci docela úspěšně.

Jenom nezapomeňte, že dnes už se nejlepší ubytování nehledá pod kolonkou hotely, ale "agriturismo". Pod tímto termínem se skrývá venkovské stavení, které nabízí sympatické ubytování v lidovějším stylu většinou prakticky v přírodě, s velkou zahradou a třeba i bazénem. Nemyslete si ale, že se snad jedná o ubytování podřadnější kvality. Právě naopak, cena týdenního pobytu v luxusním agriturismu se může vyšplhat až ke 2.000 euro, takže si pro jistotu, dříve než vyrazíte, prohlédněte "listino prezzi", neboli ceník. Zkuste hledat třeba ZDE.
Milán

Roma, Milano...

Aniž by jste se museli nějak zvlášť ohlížet na roční období, můžete strávit úžasnou dovolenou návštěvou italských měst. Podle příkladu Audrey Hepburn se vydejte například do Říma. Ten je i v prosinci nezapomenutelný, navíc se může klidně stát, že vás i v zimě překvapí teplotami kolem 15 stupňů, které jsou pro našince o něco přijatelnější než letní více než třicetistupňová vedra.

Láká-li vás ruch kosmopolitního velkoměsta, móda, design a všechny ostatní atributy pravé metropole, zamiřte do Milána. Ale pozor, pokud nemáte moc pevnou vůli, vezměte si s sebou omezené množství peněz, lépe se utrácí snad už jen v New Yorku...

Byli jste někdy na cestách v Itálii? Máte nějaký zajímavý tip? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi, delší příspěvek nám můžete zaslat ke zveřejnění do redakce na tuto e-mailovou adresu

Existují stovky dalších tipů na zajímavou dovolenou, ať už se a vydáte třeba na Sicílii za památkami starého, císařského Říma, zavítáte do Neapole a Pompejí, navštívíte Benátky nebo budete následovat Romea pod slavný Juliin balkón ve Veroně.

Ať už si zvolíte jakýkoli cíl, Itálie vás rozhodně nezklame, ba právě naopak - čím více tuto zemi poznáváte, tím více si vás získá a brzy budete mít chuť procestovat ji úplně celou.

Italská kuchyně - co kraj, to specialita


Grappa

Jen ještě jednu dobrou radu na závěr. Nezapomeňte že každý kraj má svoji tradiční specifickou kuchyni, kterou rozhodně stojí za to vyzkoušet.

Pizza je sice všude v Itálii výborná, ale tu nejlepší dělají jenom v Neapoli. Ve Florencii si objednejte pravou kotletu "alla Fiorentina", v Římě si nenechte ujít artyčoky a risotto "alla Romana" a za šunkou neboli prosciuttem se vydejte do Parmy, kde samozřejmě nesmíte opomenout ani světoznámý parmský sýr, parmigiano neboli parmezán.

K tomu všemu vřele doporučujeme adekvátní druh místního vína a eventuálně i grappu.

Takže - dobrou chuť
a
šťastnou cestu!

 

Partnerem projektu je


Andělský hrad si nechal v roce 139 postavit císař Hadrián. Proč andělský? V roce 590 se tu papežovi Řehoři I. zjevil archanděl Michael a oznámil konec právě zuřící morové epidemie.

KOLOSEUM. Pro mnohé asi nejznámější symbol Říma, který z jedné strany obtékají potoky aut a z druhé císařská fora. Zbudoval jej Flavius, aby krvavými hrami pobavil lid. Zkuste se přenést do dob, kdy se na jevišti bili gladiátoři, na které z ochozů shlíželo až padesát tisíc diváků. Ti také rozhodovali, zda si poražený zaslouží žít, či zda zemře. Návštěvníci se znalostí angličtiny si mohou připlatit výklad.

Oblast Alta Valtellina, kam spadá Livigno, je atraktivní i pro lyžaře. Nabízí 225 kilometrů sjezdovek.

Během Burtonu European Open se v rampě předvedly i legendy snowboardingu, mezi nimi i ta největší - Nor Terje Haakonsean

CAPITOLINI. Na pahorku zvaném Kapitol, někdejším náboženském centru Říma, našla útočiště jedinečná muzea především pro milovníky antického sochařství. Asi nejznámějším exponátem je vlčice s dvojčaty Romulem a Remem. Vzhůru k muzeím lze vystoupat po schodišti Cordonata, jehož podobu navrhl Michelangelo.

FORUM ROMANUM. Za dob slávy římského impéria právě tudy procházelo všechno významné dění. Sídlily zde nejdůležitější veřejné instituce starověkého Říma - senát, chrámy, vestálkami udržovaný posvátný oheň. Tady se diskutovalo, intrikovalo, obchodovalo. Dnes však někdejší slávu a moc vytesanou do mramoru připomínají jen osamělé zbytky sloupů a stěn.

VATIKÁN. Je sice malý, ale skrývá hned několik "nej". Je nejmenším státem světa, centrem katolické církve, s největším kostelem - chrámem svatého Petra s přilehlou Sixtinskou kaplí, jejíž strop vymaloval Michelangelo. Kaple je také finálem prohlídky vatikánských muzeí s jednou z největších uměleckých sbírek světa.

FONTANA DI TREVI. Do pomyslného centra Říma se stahují stovky turistů. Fontána patří k nejznámějším symbolům Říma. Shora ji střeží barokní sochy, až se zdá, že se do malého prostoru nemohou vejít. V jejích vodách se koupala Anita Ekbergová ve filmu Sladký život. A díky dalšímu filmu Tři mince se do ní hážou mince, aby se lidé do Říma vrátili.

KOLOSEUM. Tady se po stovkách umíralo a zároveň nad prolitou krví pobaveně jásalo. Proslulý římský amfiteátr byl vystavěn za dynastie Flaviů a při jeho slavnostním otevření v roce 80 po Kristu během sto dní trvajících her zemřelo na pět tisíc zvířat.

VILLA BORGHESE. V nádherné starobylé vile kardinála Scipionea Borghese uprostřed elegantního parku se skrývají skvosty italského malířství a sochařství. Villa Borghese se právem řadí k nejkrásnějším muzeím na světě a skrývá v sobě díla Berniniho, Caravaggia, Raffaela či Tiziana. Vstupenky do muzea je dobré si objednat předem.

Italský ostrůvek Ischia

Severoitalské Dolomity nabízejí jedny z nejkrásnějších scenerií, které můžete v alpských zemích vůbec vidět. Při západu a východu slunce vyniká zejména kombinace skalistých hor a sněhu.

Itálie: Grappa

Středisko bylo před vánočními svátky téměř prázdné. Místní tvrdili, že podobná idyla bez front a přeplněných sjezdovek je tady během celé zimní sezony.

San Bernardo se pyšní širokými červenými sjezdovkami, které ocení především vyznavači carvingového lyžování

Lanýže v lahůdkářství

Vybranou lahůdkou jsou prý těstoviny posypané několika nastrouhanými plátky lanýžů.

Lyžařské centrum Paganella v italských Dolomitech

Paganella

BENÁTKY rozkládají se na 118 ostrovech, které jsou propojeny 160 kanály. Leží ve středu laguny, která měří přibližně 50 km na délku a 15 km na šířku (rozloha 551 km2). Laguna je spojena s Jaderským mořem třemi úžinami; hloubka vody tady dosahuje sotva 1 nebo 2 m. Více než 400 m2 z celkové plochy laguny je vystaveno přílivovým vlnám.

ČLENITÉ POBŘEŽÍ. Sardinie se může pyšnit 800 kilometry písčitých i oblázkových pláží. Ty místy střídají divoké útesy, vápencová skaliska i plochy posázené gigantickými erodovanými balvany

Rybáře s pruty spatříte na pobřeží Sardinie prakticky za každého počasí

Sardinie

Sardinie

Jeden z téměř tisíce lokálních svátků, které probíhají na různých místech ostrova

Pláž Cala Goloritzé, Sardinie - Itálie

Pláž Cala Luna, Sardinie - Itálie

Výstup na horskou chatu Margheritu

Výstup na horskou chatu Margheritu

Nejvyšší evropská horská chata Margherita (4559 metrů)

Nejvyšší evropská horská chata Margherita (4559 metrů)

Homolovitá věž u vesnice Barumini je jedním z nejzachovalejších a zároveň nejvyšších staveb nuraghi na Sardinii. Její výška hodně přesahuje dvacet metrů.

Kamené věže nuraghi na Sardinii

Záhadné kamenné věže nuraghi na Sardinii

Typický kostelík na Sardinii, v pozadí nuraghi

Teprve z výšky je patrný celkový rozsah "nuraghské vesnice". Neuvěřitelná spleť staveb a stavbiček, z nichž se dochovaly jen kamenné základy, vytváří na ploše zhruba sto krát sto metrů skutečné bludiště.

Toskánsko - zvlněná krajina osázená pravidelnými řadami vinné révy. Ta se sklízí právě nyní. Révu sem tam vystřídá olivový háj či kamenná usedlost.

V Rufině, v Muzeu vína, si můžete prohlédnout barroccio, povozy s vínem, které v minulosti křižovaly vesnice

Vinice v Toskánsku

Pod celým zámkem Castello del Trebbio se táhnou vinné sklepy. Ročně zde vyprodukují 350 000 lahví vína.

Toskánsko

Pantelleria - typické dammuso

Pantelleria - typické dammuso

Arco dell´Elefante

Pantelleria - pohled z Montagna Grande

Pohled z Montagna Grande

Pantelleria - Arco dell´Elefante

Pantelleria - Arabská zahrada

Pantelleria - dammuso

Pantelleria - moře a útesy

Tracino, jedna z několika vesniček na Pantellerii

Typická hospůdka - italsky "trattoria" - u moře na Pantelleri

V zimě vypadá Madonna di Campiglio jako zalitá smetanou - a "smetánka" se sem taky ráda sjíždí.

Cavalese

Val di Fiemme: vstupní stanice lanovky z Cavalese na Alpe Cermis

Údolí Val di Fiemme s malebným Cavalese

Horský bar Latemar Hutte z ptačí perspektivy

Sedačková lanovka z Pampeaga na Passo Feudo

Nejvyšší evropská sopka Etna vybuchuje pravidelně a nabízí zejména fotografům dobrou potravu. Pro místní obyvatele je to ale spíše velká hrozba, ikdyž se s vulkánem už za ta léta naučili žít.

ARABBA. Patří mezi nejambicióznější střediska kolem masivu Sella. Dvě lanovky míří na vrchol Porta Vescovo do nadmořské výšky 2478 metrů. Odtud se rozbíhá několik středně obtížných (červených) a těžkých (černých) tratí dolů do údolí. Sjezdovky jsou příjemně členité a mají spád.

Vatikán, Sixtinská kaple

Vatikán, Sixtinská kaple

Vatikán

Vatikán, Chrám sv.Petra

Vatikán

Člen Švýcarské gardy, tradiční vatikánské armády

Další skvost Vatikánu: schodiště v jednom z vyhlášených muzeí

Vánoce 1982. Papež Jan Pavel II. při požehnání urbi et orbi na náměstí svatého Petra

Asissi

Florencie

Ponte Vecchio, Florencie

Giottova zvonice, Santa Maria del Fiore, Florencie

Milán

Perugia, Palazzo dei Priori

Perugia

Okolí Perugie

Řím

Současný Řím

Villa Medici, Řím

Antický Řím

Santa Maria del Fiore, Florencie

Sicílie, San Vito lo Capo

Sicílie, přírodní rezervace lo Zingaro poblíž San Vito, lo Capo

Toskánsko

Okolí Trevi, známé produkcí olivového oleje

Umbie, Monte Serano

Corciano, Umbie

Autoři:
Nejčtenější

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Před letošní cestou na Gašerbrum I. měl obavu, zda v něm výstup nerozvíří...
Bál jsem se, že na Gašerbrumu najdu parťákovy ostatky, říká Marek Holeček

Letos poprvé vylezl jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I. Před čtyřmi lety tam při druhém společném pokusu tragicky zahynul jeho parťák Zdeněk...  celý článek

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Další z rubriky

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Zbytky táborových baráků zarůstají, tím více z nich mrazí. Tady trávily léta...
Zapomenutý koncentrák na kraji Evropy. Stíny komunismu v deltě Dunaje

Dunajská delta je proslulá romantickými zákoutími slepých vodních ramen či tisícovými hejny mnoha druhů ptáků. Území do dnešních dnů značně izolované a...  celý článek

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.