Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dovolená v cizině? Hubené roky končí

  12:20aktualizováno  12:20
Zájem o dovolenou v zahraničí ožil. Po třech letech, kdy do ciziny vyjíždělo rok od roku méně obyvatel republiky, loni opět nastal růst. Počet lidí, kteří za hranicemi strávili alespoň jednu noc, se totiž oproti roku 1999 zvýšil o 80 tisíc na 2,51 milionu. To, že se turisté opět vracejí k mořím a do zahraničních hor, má na svědomí zlepšení ekonomické situace a růst mezd. "Domácnosti jsou už navíc dostatečně vybavené, ať už elektronikou, či bílou technikou. Zvýšené příjmy tak lidé investují do cestování," říká Jaromír Beránek, šéf poradenské společnosti Mag Consulting, která předběžné výsledky loňských výjezdů turistů propočítala.

Na obnoveném zájmu tuzemských turistů o cestování do ciziny se výrazně podílelo posílení důvěry v chorvatský Jadran. Loni se Chorvatům podařilo smazat ztráty způsobené kosovským válečným konfliktem. Podle údajů Chorvatské národní turistické organizace přijelo loni od ledna do listopadu do této země 697 tisíc Čechů, o plné dvě třetiny více než v roce předchozím. "Někdejší nedůvěra už odezněla, meziroční zlepšení prodeje zájezdů se pohybuje kolem padesáti procent," potvrzuje šéf Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Vlastimil Světlík.

Díky loňskému náporu se Česko stalo čtvrtým nejvýznamnějším turistickým partnerem Chorvatska. Více než Češi přijíždějí do této země jen Italové, Němci a Slovinci. "Příliv Evropanů do Chorvatska byl loni takový, že někteří turisté, a to i ze západní Evropy, museli někdy nocovat i na lavičce. Občas si tamní ubytovatelé vzali příliš mnoho rezervací, ale to by se už nemělo opakovat," míní generální ředitel Zdeněk Hronek z Vítkovice Tours.

Loňský rok přinesl českým cestovním kancelářím ještě jeden mimořádný impuls. Během zářijového zasedání Mezinárodního měnového fondu opouštěly hlavní město v průběhu zvláštních prázdnin celé školy. "Bylo to výborné prodloužení loňské sezony. Chorvatsko i Španělsko navíc v této době nabízely příznivé ceny, zájem byl velký," tvrdí Světlík. Třeba Vítkovice Tours tehdy během jediného termínu vypravily z Prahy 33 autobusů. Právě autobus ovšem postupně přestává být při cestách na dovolenou hlavním dopravním prostředkem a ztrácí svou pozici ve prospěch letadel.

"S takovým zájmem o letecké zájezdy jsme se dříve nesetkávali. Zřejmě si lidé už spočítali, že se jim to vyplatí. Z Ostravy létáme do Chorvatska od poloviny května a už na čtyřiadvacátého máme vyprodaný velký airbus," říká Honek. Obdobná změna nastala i při cestách do Řecka, které je pro turisty z Česka čtvrtým nejčastějším cílem. "Ti, co dříve jezdili autem či autobusem, se kvůli problémům v Jugoslávii přesunuli do letadel," potvrzuje Jarmila Vergosová z pražské pobočky Řecké organizace cestovního ruchu.

Podle statistického úřadu se loni počet osob, které při cestě do ciziny překročily českou hranici na palubě letadla, zvýšil o 27 procent. Silniční dopravu zasáhl pokles o 4 procenta. Za výjezdy českých turistů do ciziny inkasovaly v roce 1999 cestovní kanceláře necelých dvanáct miliard korun z celkových tržeb 16,8 miliardy. Loňský výsledek příjmů ze zahraničních dovolených se pravděpodobně přehoupne přes hranici třinácti miliard. "Odhady přírůstků se pohybují lehce pod deseti procenty," uvedl předseda Asociace cestovních kanceláří Michal Šeba.

Pokračující růst rekreací v cizině ve zhruba stejném tempu očekávají odborníci i v letošním roce. "Zprvu jsme se obávali, že by negativně mohl působit silný dolar a povinné pojištění. Nakonec se však zdražení zájezdů pohybuje jen v řádu několika procent," dodává Šeba.

 
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Sezona v Českém Švýcarsku začala otevřením nové přeshraniční stezky

Pravčická brána těsně po dešti

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala ve čtvrtek otevřením nově značné přeshraniční stezky. Přecházet volně...

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

Najdete na iDNES.cz