Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dovolená v cizině? Hubené roky končí

  12:20aktualizováno  12:20
Zájem o dovolenou v zahraničí ožil. Po třech letech, kdy do ciziny vyjíždělo rok od roku méně obyvatel republiky, loni opět nastal růst. Počet lidí, kteří za hranicemi strávili alespoň jednu noc, se totiž oproti roku 1999 zvýšil o 80 tisíc na 2,51 milionu. To, že se turisté opět vracejí k mořím a do zahraničních hor, má na svědomí zlepšení ekonomické situace a růst mezd. "Domácnosti jsou už navíc dostatečně vybavené, ať už elektronikou, či bílou technikou. Zvýšené příjmy tak lidé investují do cestování," říká Jaromír Beránek, šéf poradenské společnosti Mag Consulting, která předběžné výsledky loňských výjezdů turistů propočítala.

Na obnoveném zájmu tuzemských turistů o cestování do ciziny se výrazně podílelo posílení důvěry v chorvatský Jadran. Loni se Chorvatům podařilo smazat ztráty způsobené kosovským válečným konfliktem. Podle údajů Chorvatské národní turistické organizace přijelo loni od ledna do listopadu do této země 697 tisíc Čechů, o plné dvě třetiny více než v roce předchozím. "Někdejší nedůvěra už odezněla, meziroční zlepšení prodeje zájezdů se pohybuje kolem padesáti procent," potvrzuje šéf Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Vlastimil Světlík.

Díky loňskému náporu se Česko stalo čtvrtým nejvýznamnějším turistickým partnerem Chorvatska. Více než Češi přijíždějí do této země jen Italové, Němci a Slovinci. "Příliv Evropanů do Chorvatska byl loni takový, že někteří turisté, a to i ze západní Evropy, museli někdy nocovat i na lavičce. Občas si tamní ubytovatelé vzali příliš mnoho rezervací, ale to by se už nemělo opakovat," míní generální ředitel Zdeněk Hronek z Vítkovice Tours.

Loňský rok přinesl českým cestovním kancelářím ještě jeden mimořádný impuls. Během zářijového zasedání Mezinárodního měnového fondu opouštěly hlavní město v průběhu zvláštních prázdnin celé školy. "Bylo to výborné prodloužení loňské sezony. Chorvatsko i Španělsko navíc v této době nabízely příznivé ceny, zájem byl velký," tvrdí Světlík. Třeba Vítkovice Tours tehdy během jediného termínu vypravily z Prahy 33 autobusů. Právě autobus ovšem postupně přestává být při cestách na dovolenou hlavním dopravním prostředkem a ztrácí svou pozici ve prospěch letadel.

"S takovým zájmem o letecké zájezdy jsme se dříve nesetkávali. Zřejmě si lidé už spočítali, že se jim to vyplatí. Z Ostravy létáme do Chorvatska od poloviny května a už na čtyřiadvacátého máme vyprodaný velký airbus," říká Honek. Obdobná změna nastala i při cestách do Řecka, které je pro turisty z Česka čtvrtým nejčastějším cílem. "Ti, co dříve jezdili autem či autobusem, se kvůli problémům v Jugoslávii přesunuli do letadel," potvrzuje Jarmila Vergosová z pražské pobočky Řecké organizace cestovního ruchu.

Podle statistického úřadu se loni počet osob, které při cestě do ciziny překročily českou hranici na palubě letadla, zvýšil o 27 procent. Silniční dopravu zasáhl pokles o 4 procenta. Za výjezdy českých turistů do ciziny inkasovaly v roce 1999 cestovní kanceláře necelých dvanáct miliard korun z celkových tržeb 16,8 miliardy. Loňský výsledek příjmů ze zahraničních dovolených se pravděpodobně přehoupne přes hranici třinácti miliard. "Odhady přírůstků se pohybují lehce pod deseti procenty," uvedl předseda Asociace cestovních kanceláří Michal Šeba.

Pokračující růst rekreací v cizině ve zhruba stejném tempu očekávají odborníci i v letošním roce. "Zprvu jsme se obávali, že by negativně mohl působit silný dolar a povinné pojištění. Nakonec se však zdražení zájezdů pohybuje jen v řádu několika procent," dodává Šeba.

 Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Najdete na iDNES.cz