Dovolená na Krymu: krásné hory i moře!

  • 16
Několik nádob na vodu a pevné nervy při častém bloudění! To hlavně potřebujete k úspěšnému zvládnutí přechodu Krymského pohoří ze severní stepní strany na jižní pobřeží. Po celé délce zde čeká na nečetné poutníky nesmírné množství zajímavostí, pro něž se vyplatí trmácet se sem skoro přes celou Ukrajinu.

Bachčisarajská fontána

Bachčisaraj je jednou z mála vesnic na Ukrajině, která má to štěstí, že sem proudí turisté. Zatím se jedná především o ruskou národnost, avšak na Ukrajině platí i ruský rubl za tvrdou měnu, jejíž utrácení je pro mnohé místní občany nemalým přínosem.

Turistickým magnetem je chánský palác, sídlo někdejších krymských panovníků, ve kterém se skrývá světoznámá, Puškinem opěvovovaná fontána. Rusové se před ní fotografují houfně a "povinně", poutníka ze střední Evropy zaujme spíše nádherná islámská architektura.

O současnosti krymských Tatarů, pro které zařídil Stalin v roce 1944 nedobrovolné přesídlení do střední Asie, je možno se dozvědět přímo z úst některých pracovníků muzea. Patří totiž k těm, kteří se za podpory ukrajinských vlády, jež chce změnit národnostní poměry Krymu v neprospěch převažujících Rusů, opět vrátili do své bývalé vlasti.


Hora Mangup

Z Bachčisaraje vychází několik pěších turistických tras, které protínají ze severu na jih Krymské pohoří a končí na plážích u Černého moře. Jsou dokonce zachyceny na podrobných mapách, jež lze před chánským palácem za pár korun koupit. Hned první kilometry po rozpálené krymské zemi však ukazují, že jejich přesnost a údajné značení stezek nebude nikterak slavné. S častým blouděním v nepřehledném terénu je nutno při dosahování vytyčených cílů neustále počítat.

Skalní města a kláštery

Kompenzací za psychickou i fyzickou námahu je však okolní prostředí. Zoologové, botanikové i geologové žasnou nad zvláštnostmi, které jim krymská příroda předvádí. Nesmírná bohatost vzácného hmyzu, plazů, orchidejí a nevídaných skalních útvarů nadchnou i naprostého laika.


Skalní město Čufut-kale

Asi největší zvláštností jsou skalní města a kláštery. Jejich zbytky, z nichž mnohé pamatují starověké Řeky, byzantské mnichy i zapomenuté národy v dobách jejich stěhování, jsou ukryty pod skalními převisy a na vrcholcích téměř nedostupných stolových hor.

Součástí každého města či kláštera jsou stovky jeskyněk vytesaných v měkkém vápenci, jež vytváří mnohdy nevídaná bludiště. Výjimkou nejsou ani byzantské fresky na skalních stěnách.

Skupiny banditů, před kterými varují rekreanti přijíždějící na Krym, k vidění nejsou. Naopak se člověk setká s velmi vlídným přijetím všude tam, kde požádá o vodu, jež má v těchto krajích cenu zlata. Česká republika má ve vesnicích na Krymu velmi dobrý zvuk, což umožňuje ještě více otevřít brány tradiční slovanské pohostinnosti.

FOTKY Z KRYMU SI PROHLÉDNĚTE ZDE

Velký krymský kaňon

Jedním z nejzajímavějších divů krymské přírody je Velký kaňon. Přestože bychom mu asi nemohli z hlediska světových parametrů přisoudit žádné z některých NEJ, průchod jeho dnem patří k nezapomenutelným zážitkům.

Vzrušujících devadesát minut perného pochodu přes skalní stěnky, obří balvany a polámané kmeny stromů čeká na ty poutníky, kteří se po pověstmi opředené ledové koupeli ve "vaně mladosti" nezačnou vracet po pohodlné stezce zpět.

MŮŽE SE HODIT

Východiskem do nejzajímavějších jižních partií Krymského poloostrova je město Simferopol, odkud vyjíždějí další místní spoje například do Jalty, Bachčisaraje nebo Sevastopolu. Vzhledem ke značné vzdálenosti je třeba doporučit na prvním místě vlak. Rychlíky sem jezdí z různých měst Ukrajiny i Ruska a jsou docela pohodlné a levné (samozřejmostí je lůžko).

Zájemci od nás mohou využít jako nástupní rychlíkovou stanici Lvov, kam se lze dostat buď autobusem anebo vlekem přes Polsko. Aktuální jízdní řády je dobré předem zjistit, je-li to možné.

Na Krym jezdí i některé naše cestovní kanceláře nebo agentury – většinou se specializací na cykloturistiku, která je vhodným prostředkem k poznání dalších zajímavostí Krymu.

Turisté z Česka nepotřebují od 1.května do 1.září 2005 ukrajinské vízum. Ukrajina na toto období dočasně zrušila vízovou povinnost.

Přestože ukrajinské příručky upozorňují na nutnost znalosti základní abecedy skálolezení, větší nebezpečí než nedobrovolné koupání v některé z četných van a mís naplněných vodou, nehrozí.


Velký krymský kaňon

Tísnivě vzrušující atmosféra v kaňonu je podmíněna pocitem, že člověk je jakoby v pasti. Napravo i nalevo se tyčí téměř vertikální vápencové stěny, kousek nad hlavou bují neproniknutelná klenba lesního porostu, jež umožňuje jen zřídkakdy zahlédnout alespoň kousíček modrého nebe. Zdá se, že stačí jen roztáhnout ruce a opsat jimi oblouk k pojmutí veškerého prostoru, který je zde člověku určen.

Krymská riviéra

Naopak velmi vzdušný až závratný je pohled na Jaltu při hladině Černého moře, kam spadají Krymské hory prudkým skalnatým srázem. Na pobřeží začíná rázem jiný svět. Divoká, opuštěná a mnohde ještě zcela nedotčená příroda je vystřídána luxusními hotely, vyhlídkovými restauracemi, kasiny a směnárnami.

Nad živě pulsující byznysem v současné Jaltě bezmocně stojí Lenin, pod nímž každodenně rozkládají své stánky prodavači západních cigaret a videokazet. Místa, kam se jezdila rekreovat ruská šlechta a posléze sovětští odboráři a dělníci, jsou dnes okupována především zbohatlíky z Ruska. Výše zdejších cen už není zdaleka lidová a v mnohém se vyrovnává světovým parametrům. Tím však srovnání se světem končí.

Omšelé paneláky, burácivé gruzovíky, které o katalyzátoru neslyšely ani ve snu a smečky pouličních psů upozorňují na neomylnou přítomnost v postsovětském prostoru.

 

Pláž v Jaltě

Typický reliéf Krymského pohoří

Vesnice uprostřed Krymských hor

Hora Mangup

Velký krymský kaňon

Chánský palác v Bachčisaraji

Bachčisarajská fontána

Skalní město Čufut-kale

Pod skalním komplexem Kači-kaljon

Pohled na Jaltu z hlavního hřebene Krymského pohoří