Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dovolená - lidé chtějí odpočívat hlavně u vody

  12:02aktualizováno  12:02
V okamžiku, kdy cestovní kancelář zveřejní přehled zájezdů 'last minute' hromadí se u vývěsky spousta zájemců. Cesty zlevněné právě kvůli tomu, že už třeba dva dny po koupi člověk vyráží do světa, jsou mezi Severočechy v oblibě. Nejvíce je láká voda, ať slaná či sladká. "Je pravda, že určitá skupina lidí chce zlevněné zájezdy a nevadí jim, že nemají mnoho času na přípravy," řekla zástupkyně ředitelky ústecké pobočky cestovní kanceláře Čedok Karla Jonášová. Podle ní ale už není letos nabídka těchto zájezdů objednávaných na poslední chvíli tak velká jako v minulých letech. Důvodem je takřka vyprodaná nabídka za plné ceny.

"Zdejší lidé nejčastěji cestují do Chorvatska. V tuzemsku je nejvíc přitahují vodní nádrže, například Lipno nebo Orlík na Vltavě. Někteří upřednostní letní turistiku v horách," upřesnila zájmy Severočechů Jonášová.

Trochu odlišné zájmy vypozorovali v děčínské cestovní kanceláři Happy tour. "O Chorvatsko už u nás není takový zájem jako dřív, letos převládá jižní Itálie. V Chorvatsku už asi všichni byli a nabažili se ho, nebo je tam příliš draho," vysvětluje pracovnice kanceláře Jana Pazourková. Doplnila, že cena zájezdu do obou zemí je přibližně stejná, ovšem vzhledem k tamním cenám lidé zřejmě upřednostní Itálii. "Mohou si dovolit jít večer na pizzu nebo na skleničku vína do restaurace, Italové nepředražili takovéhle služby," řekla Pazourková. Podle jejích slov stačí patnáct set korun k tomu, aby si člověk koupil týdenní pobyt v apartmánu. K tomu ovšem musí připočítat dopravu a jídlo. Hotel s polopenzí i dopravou vyjde asi na osm tisíc.

"U nás si moře neužijeme, tak se k němu musíme vypravit do ciziny. Pro děti to bude určitě velký zážitek," těší se na svou dovolenou u moře Hana Drábková z Děčína.

I zdejší region má turistům co nabídnout. Mezi cestovateli z jiných regionů, ale i mezi místními je v oblibě koupání v Máchově jezeře či Labské pískovce. Pobyt v turistických centrech severních Čech s polopenzí vyjde dospělého člověka na dva až pět tisíc. A pro ty, kteří mají opravdu hluboko do kapsy a nemohou si dovolit drahou dovolenou, nebo pro ty, kteří dají přednost vodě v okolí svého bydliště, třeba i jen na jedno odpoledne, slouží četná koupaliště.

"Šetříme na domek, tak si musíme nechat zajít chuť na exotické pobyty u moře. Na dovolenou pojedeme na kolech. Obrazíme severočeské hrady a zámky, Český ráj a když bude horko, zchladíme se i v nějakém rybníku," popsal chystané letní plány Ústečan Miroslav Klínek.

V parném létě budou určitě lidé vděční i mnohým severočeským koupalištím. I Například v aquaparku v Klášterci nad Ohří nabízejí provozovatelé divokou vodu, tři tobogány, z nichž jeden mohou využít lidé zdarma, na vířivku si musí připlatit pět korun za pět minut, stejně jako na jednu jízdu tobogánem. Vstupné do areálu je deset až čtyřicet korun na den v závislosti na počasí.

V Děčíně bude od počátku prázdnin k dispozici nově zrekonstruovaná plavecká hala, venkovní areál s dalšími dvěma bazény a spoustou atrakcí zde chtějí otevřít až v září. Do rekonstrukcí plaveckého areálu se pustí po ukončení letošní sezóny i v Lounech. Chystají zde skluzavku, podvodní masáže a nový bazén.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Horská střediska chystají investice do letních atrakcí za 30 milionů

10. července byla na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou uvedena do provozu

Česká horská střediska chystají investice do letních atrakcí za více než 30 milionů korun. Jednou z nejatraktivnějších...

Najdete na iDNES.cz