Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dopřejte si masáže a relaxaci v tureckých lázních

  0:01aktualizováno  0:01
Bylo by velkou chybou zapomenout na jednu z největších atrakcí Turecka, kvůli níž sem jezdí lidé ze všech koutů světa. Turecké lázně. Téměř každé město v Turecku se může alespoň jedněmi pochlubit. Návštěva tureckých lázní je skutečně nezapomenutelným zážitkem.

Pokud se chystáte na dovolenou do Turecka, neměli byste tam zapomenout navštívit turecké lázně | foto: CK Fischer

Arabové vždy považovali každodenní hygienu za nutnou, a proto ji zařadili do společenského života. Lázně se stavěly luxusní soukromé, ale i veřejné, které byly sponzorované bohatými obchodníky, a to zejména v blízkosti mešit či minaretů.

Lázně byly místem společenského setkávání. Muži v lázních odpočívali, probírali obchodní i politické záležitosti a v literatuře se uchovalo mnoho sbírek "lechtivé" lázeňské poezie.

Turecké lázně

Mnohé archeologické vykopávky dokazují, jak rozvinutá byla lázeňská kultura ve starém Turecku. Lázně odrážely bohatství města - zdobené freskami, emailovými mozaikami, stěny byly vykládané slonovinou či drahým dřevem. Hlavní místnost představoval velký sál pod kupolí, bývalé římské caldarium, jehož teplota se pohybovala kolem 50°C.

Hosté, oblečeni pouze do ručníků a turbanů, se zde potili a odpočívali. Lázenští zde prováděli masáže a další kosmetické úkony. K pohoštění a diskuzím se přecházelo do chladnější místnosti, kde se podávala káva, cukrovinky, ovoce a kouřila vodní dýmka. Celá lázeňská procedura trvala tři hodiny. 

Turecké lázně

Jak to v tureckých lázní funguje dnes
Tradiční lázně bývají oddělené - pro ženy a pro muže, do "turistických" mohou muži a ženy společně. Podle toho je oddělený i personál, jak tomu bylo i v minulosti. Když vstoupíte do lázní, ocitnete se ve velké přijímací hale s ochozy, kde se nalézají šatny.

Jsou to místnosti oddělené dřevěnými přepážkami, jejichž jediným vybavením je úzká pohovka. V šatně se převléknete do lázeňských úborů, tzv. peštamalu. Muži dostanou ručník, většinou bavlněný, který si ovinou kolem pasu.

Ženy se odívají do stejného materiálu, ovšem jejich svršky jsou důmyslnější: volné krátké kalhoty, vršek jako od plavek a k tomu ještě ručník jako u pánů. Na nohy si obujete dřevěné sandále, které vás později chrání na horkém a kluzkém mramoru.

Turecké lázně

Vstupem do srdce hamamu, horké místnosti, začíná příjemný únik z reality. Ujme se vás tellak neboli masér. Horká místnost má několik základních charakteristik. Celá horká místnost je mramorová, včetně podlahy, stropu, obkladů stěn a zvláště pak centrálního stolu, kde se vše odehrává.

V horké místnosti je okolo padesáti stupňů a vlhkost vzduchu přesahuje devadesát procent. Pak už stačí jen se natáhnout, případně usednout na teplý mramor a relaxovat. Až tellak usoudí, že jsou vaše póry teplem dostatečně uvolněny, opět se vás ujímá.

Důkladně vás omyje vodou a drsnou masážní žínkou, která může být vyrobena ze čtyř materiálu - hedvábí, vlny, kozí chlupy nebo syntetika, vám z celého těla odstraní starou kůži a veškeré nečistoty. Uloží vás na mramorový stůl a důkladně namydlí. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani masáž, při které je potřeba se celkově uvolnit a relaxovat.

Turecké lázně

Tellak je velmi pečlivý a masáž může i zabolet. Po masáží přichází další mydlení a mytí. Poté se můžete cítit trošku vysíleni, unaveni, znovu tedy usedáte na teplý mramor a dopřejete si dle libosti dlouhý odpočinek.

Po odpočinku se odeberete do teplé místnosti, kde dostanete ručníky k osušení, do kterých se zabalíte. Nespěchejte, dopřejte tělu čas na postupné snižování teploty.

Tipy: jaký hotel s tureckými lázněmi si vybrat

Pokud uvažujete o dovolené, spojené například s návštěvou lázní, uvádíme tip na ubytování, které jen vaši spokojenost s pobytem v Turecku podtrhne.

Doporučujeme vám hotely ze sítě Maritim, hotel Maritim Pine Beach Resort 4*+ a hotel Pine Beach Club 4*+.

Hotel Maritim Pine Beach Club, Turecko

Oba hotely se nacházejí ve velmi hezkém hotelovém komplexu, v oblasti Belek, přímo u krásné pláže. Doporučujeme jej zvláště pro rodiny s dětmi. Celý komplex je zasazený do vzrostlé zahrady, je složený z několika budov a obklopen piniovým hájem a pomerančovníky.

Hotel Maritim Pine Beach Club, Turecko

Oba hotely mají několik restaurací, bary, konferenční centrum, nákupní pasáž, v zahradě pak naleznete několik bazénů, bar u bazénu, brouzdaliště, terasy na slunění, akvapark a samozřejmě turecké lázně, saunu, thallaso centrum a mnoho dalších příjemných nezbytností, které ke kvalitním hotelům patří.

Hotel Pine Beach Club, Turecko

Strava je all inclusive. Jíst tedy může kdykoli budete mít právě čas.

Více informací o zájezdech do Turecka najdete ZDE.
Nejčtenější

Nové mapy cestovatelských rizik ukazují, kterým zemím se vyhnout

Označení zemí z hlediska bezpečnosti. Nejbezpečnější země jsou označeny zelenou...

Chcete co nejvíce zvýšit pravděpodobnost, že nebudete během cest řešit žádné problémy? Vydejte se do Finska, Norska...

VIDEO: Řidiče v Maďarsku překvapilo obrovské stádo jelenů

Řidiče v Maďarsku šokovalo obrovské stádo jelenů.

V jednu chvíli se zdálo, že je to nekonečný proud. Vytvořily ho stovky jelenů přebíhajících přes silnici poblíž...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Další z rubriky

Stopem po Africe. Občas to je jako cesta do koncentráku, říká cestovatel

"Kromě řidiče jedou vždy aspoň čtyři další lidé vyzbrojení krumpáči, rýči,...

„Četl jsem, že Kongo je srdcem temnoty, a je to tak. Málokdo se usměje, nikdo nepomůže. Ta země je neskutečně chudá,“...

Vánoce a silvestr v teple. Kde si užívat pohodu a zapomenout na stres

Pláž Postiguet se nachází přímo v centru Alicante, u hlavního pobřežního korza.

Soudě podle statistických odhadů je to stále oblíbenější trend: vydat se přes Vánoce a Nový rok nikoli na hory, ale...

Airbnb ignoruje nařízení Paříže, pronájmy ve městě omezí jen částečně

Večer s výhledem na Eiffelovu věž. I proto je Paříž vnímána jako jedno z...

Americký internetový zprostředkovatel turistických pronájmů Airbnb omezí majitelům domů v centru Paříže možnost...Najdete na iDNES.cz