Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopřejte si masáže a relaxaci v tureckých lázních

  0:01aktualizováno  0:01
Bylo by velkou chybou zapomenout na jednu z největších atrakcí Turecka, kvůli níž sem jezdí lidé ze všech koutů světa. Turecké lázně. Téměř každé město v Turecku se může alespoň jedněmi pochlubit. Návštěva tureckých lázní je skutečně nezapomenutelným zážitkem.

Pokud se chystáte na dovolenou do Turecka, neměli byste tam zapomenout navštívit turecké lázně | foto: CK Fischer

Arabové vždy považovali každodenní hygienu za nutnou, a proto ji zařadili do společenského života. Lázně se stavěly luxusní soukromé, ale i veřejné, které byly sponzorované bohatými obchodníky, a to zejména v blízkosti mešit či minaretů.

Lázně byly místem společenského setkávání. Muži v lázních odpočívali, probírali obchodní i politické záležitosti a v literatuře se uchovalo mnoho sbírek "lechtivé" lázeňské poezie.

Turecké lázně

Mnohé archeologické vykopávky dokazují, jak rozvinutá byla lázeňská kultura ve starém Turecku. Lázně odrážely bohatství města - zdobené freskami, emailovými mozaikami, stěny byly vykládané slonovinou či drahým dřevem. Hlavní místnost představoval velký sál pod kupolí, bývalé římské caldarium, jehož teplota se pohybovala kolem 50°C.

Hosté, oblečeni pouze do ručníků a turbanů, se zde potili a odpočívali. Lázenští zde prováděli masáže a další kosmetické úkony. K pohoštění a diskuzím se přecházelo do chladnější místnosti, kde se podávala káva, cukrovinky, ovoce a kouřila vodní dýmka. Celá lázeňská procedura trvala tři hodiny. 

Turecké lázně

Jak to v tureckých lázní funguje dnes
Tradiční lázně bývají oddělené - pro ženy a pro muže, do "turistických" mohou muži a ženy společně. Podle toho je oddělený i personál, jak tomu bylo i v minulosti. Když vstoupíte do lázní, ocitnete se ve velké přijímací hale s ochozy, kde se nalézají šatny.

Jsou to místnosti oddělené dřevěnými přepážkami, jejichž jediným vybavením je úzká pohovka. V šatně se převléknete do lázeňských úborů, tzv. peštamalu. Muži dostanou ručník, většinou bavlněný, který si ovinou kolem pasu.

Ženy se odívají do stejného materiálu, ovšem jejich svršky jsou důmyslnější: volné krátké kalhoty, vršek jako od plavek a k tomu ještě ručník jako u pánů. Na nohy si obujete dřevěné sandále, které vás později chrání na horkém a kluzkém mramoru.

Turecké lázně

Vstupem do srdce hamamu, horké místnosti, začíná příjemný únik z reality. Ujme se vás tellak neboli masér. Horká místnost má několik základních charakteristik. Celá horká místnost je mramorová, včetně podlahy, stropu, obkladů stěn a zvláště pak centrálního stolu, kde se vše odehrává.

V horké místnosti je okolo padesáti stupňů a vlhkost vzduchu přesahuje devadesát procent. Pak už stačí jen se natáhnout, případně usednout na teplý mramor a relaxovat. Až tellak usoudí, že jsou vaše póry teplem dostatečně uvolněny, opět se vás ujímá.

Důkladně vás omyje vodou a drsnou masážní žínkou, která může být vyrobena ze čtyř materiálu - hedvábí, vlny, kozí chlupy nebo syntetika, vám z celého těla odstraní starou kůži a veškeré nečistoty. Uloží vás na mramorový stůl a důkladně namydlí. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani masáž, při které je potřeba se celkově uvolnit a relaxovat.

Turecké lázně

Tellak je velmi pečlivý a masáž může i zabolet. Po masáží přichází další mydlení a mytí. Poté se můžete cítit trošku vysíleni, unaveni, znovu tedy usedáte na teplý mramor a dopřejete si dle libosti dlouhý odpočinek.

Po odpočinku se odeberete do teplé místnosti, kde dostanete ručníky k osušení, do kterých se zabalíte. Nespěchejte, dopřejte tělu čas na postupné snižování teploty.

Tipy: jaký hotel s tureckými lázněmi si vybrat

Pokud uvažujete o dovolené, spojené například s návštěvou lázní, uvádíme tip na ubytování, které jen vaši spokojenost s pobytem v Turecku podtrhne.

Doporučujeme vám hotely ze sítě Maritim, hotel Maritim Pine Beach Resort 4*+ a hotel Pine Beach Club 4*+.

Hotel Maritim Pine Beach Club, Turecko

Oba hotely se nacházejí ve velmi hezkém hotelovém komplexu, v oblasti Belek, přímo u krásné pláže. Doporučujeme jej zvláště pro rodiny s dětmi. Celý komplex je zasazený do vzrostlé zahrady, je složený z několika budov a obklopen piniovým hájem a pomerančovníky.

Hotel Maritim Pine Beach Club, Turecko

Oba hotely mají několik restaurací, bary, konferenční centrum, nákupní pasáž, v zahradě pak naleznete několik bazénů, bar u bazénu, brouzdaliště, terasy na slunění, akvapark a samozřejmě turecké lázně, saunu, thallaso centrum a mnoho dalších příjemných nezbytností, které ke kvalitním hotelům patří.

Hotel Pine Beach Club, Turecko

Strava je all inclusive. Jíst tedy může kdykoli budete mít právě čas.

Více informací o zájezdech do Turecka najdete ZDE.
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Naříznutý kámen a Kraví jeskyně. Nenápadné, ale skvělé atrakce v Kolumbii

Přírodní úkaz, kterému se říká jednoduše La Piedra - tedy Kámen.

Kolumbie přitahuje návštěvníky především díky plážím a koloniálním městům na karibském pobřeží nebo kávovníkovým...

Apokalypsa v dinosvětě: Největší Jurský park minulosti postraší i pobaví

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad...

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad nimi spíš zaplakal. Podívejte se na fotky...

Najdete na iDNES.cz