Dóm tisíciletí - nejambicióznější atrakce v Británii

aktualizováno 
- Futuristická stavba v londýnské čtvrti Greenwich, která má patřit k vrcholům oslav milénia, se stane od příštího roku nejdražší a nejambicióznější britskou turistickou atrakcí. Posazený na levém břehu řeky Temže, Dóm tisíciletí nabídne návštěvníkům ke zhlédnutí 14 tematických zón, z nichž každá bude mít svou vlastní expozici. Například v zóně věnované lidskému tělu se pomocí pojízdných schodů návštěvníci budou moci dostat až do nohy nebo do ruky a díky světelným, hudebním a speciálním efektům uvidí, co se děje, když například člověk škytá, směje se nebo má srdeční záchvat.
Globální zóna zase nabídne dvacetiminutovou projekci o různých kulturách světa. Návštěvníci pocítí horko, chlad, rosu a jejich sedadlo se bude pohybovat tak, jak budou cestovat kolem světa. Zóna zasvěcená práci a učení představí na interaktivním videu kancelář starého typu i třídu 21.století vybavenou nejmodernější počítačovou technikou. K hlavním expozicím bude patřit Zóna ducha věnovaná náboženství, především křesťanství a životu Krista.
Jednotlivé zóny budou umístěny po obvodu dómu, v jehož centru bude kruhové jeviště, kde se budou několikrát denně odehrávat živá vystoupení umělců.
Dóm tisíciletí je tak mohutný, že by jeho polokoule pokryla celé Trafalgarské náměstí. Do kopulovité stavby s dvanácti tykadly by se vešel dvakrát stadión Wembley a dovnitř by se dala položit i Eiffelova věž. Očekává se, že průměrný návštěvník stráví v areálu 5-7 hodin.
Velkolepý dóm, který si vyžádá náklady ve výši 758 miliónů liber, má v poslední den letošního roku slavnostně otevřít britská královna Alžběta. Veřejnosti bude zpřístupněn 1.ledna roku 2000.
Společnost New Millenium Experience, která stavbu dómu zajišťuje, musí přilákat 12 miliónů návštěvníků, aby se zaplatily náklady na stavbu. Kromě zájemců z Británie se podle odhadů přijede na toto unikátní dílo podívat také 2,4 miliónu návštěvníků ze zahraničí. Britský turistický úřad odhaduje, že to britské ekonomice v roce 2000 přinese navíc 500 miliónů liber. Vstupenky se začnou prodávat už v září.
Dospělí budou platit za vstup 20 liber (1100 korun), což je o 50 pencí víc než za lístek do vyhledávaného zábavního parku Alton Towers v hrabství Staffordshire.
Rodinná vstupenka pro pět osob - dva dospělé a tři děti nebo jednoho dospělého a čtyři děti - bude stát 57 liber nebo 11,40 za každého člena rodiny. Děti do pěti let budou mít vstup zdarma, od 5 do 15 let zaplatí 16,50 liber. Stejnou cenu budou platit také studenti.

Mamutí stavba na břehu Temže bude ambiciozním multimediálním muzeem lidstva

Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Ohně, středověk a úžasné masky. Slavnost trubačů v Alsasku vás uhrane

Nádherný svátek trubačů v Alsasku - Pfifferdaj

Mezi Porýnskou nížinou a pohořím Vogézy leží jeden z nejmenších, ale zato nejhezčích regionů Francie. Podzim je v...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

VIDEO: Okrasné pole v Číně zničili turisté. Kvůli selfie

Růžová tráva v Číně

Jen dva týdny trvalo, než se turistům podařilo zničit políčko s okrasnou pampovou trávou v čínské provincii Če-ťiang. V...Najdete na iDNES.cz