Baťův kanál | foto: Lubomír Ančinec, MF DNES

Dobrodružná plavba na hausbótu Baťovým kanálem

  • 2
Baťův kanál ve Zlínském kraji je unikátní technickou památkou, která nabízí téměř šedesát kilometrů dlouhé dobrodružství - spojení řeky Moravy a Baťova kanálu vede z­ Otrokovic do Skalice na Slovensku. Vydat se na něj můžete třeba v hausbótu z půjčovny.

Chcete vědět více?

V pátek 29.června vychází v MF DNES kompletní průvodce jižní Moravou. Inspirace na léto - tipy na výlety i cyklovýlety, přehled ubytování, vinice, památky a recepty. 

$1#query=search(Ba%C5%A5%C5%AFv%20kan%C3%A1l@0@0)&zoom=2&x=680554&y=5441132&map=1&base=85&mark_x=680554&mark_y=5441132">
Klikněte na mapu

Plout je možné i na samostatných říčních úsecích okolo Kroměříže a Hodonína. Někde krajinu protínají uměle vyhloubené kanálové úseky, které dosahují šířky až dvanáct metrů a hloubky 1,5 metru, jinde cesta vede řekou Moravou. "To bylo také největší dobrodružství,“ vypráví David Pechar, který sem vyrazil s rodinou. "Na Moravě stoupla voda a obsluha kanálu nám ji nedoporučovala přejíždět. Když jsme pak podjížděli mosty, brali jsme na palubu kohokoliv, kdo šel kolem, aby nám pomohl zatížit loď.“

Rozdíl výšek hladiny vyrovnává třináct zdymadel, hladinu udržuje deset jezů, na vodní cestě stojí asi padesát mostů.

Za kormidlem

Objevovat kanál je možné z­ výletní lodi, motorového člunu, hausbótu či kanoe. Plavidlo vám půjčí v některé z osmi půjčoven na trase. Týdenní plavba na hausbótu nadchne zejména nejmladší členy vaší rodiny. A ­to i přesto, že povolená rychlost na kanálu nesmí přesáhnout pět kilometrů v hodině.

Řídit hausbót není zase tak složité, pokud je klidná voda. Stačí trošku pootočit kormidlem a loď se stáčí. Je to spíš takové vyrovnávání, aby plavidlo jelo rovně. Stačí pár desítek minut tréninku a řídíte jako profesionál. Hausbót je malá loďka, kabinu tvoří místnůstka s chemickým záchodem, skříňkou na nádobí a plynovou bombou na vaření. Spí se na dvou palandách, třetí vede napříč lodí.

Baťův kanál - hausbót

Jak to vzniklo

Baťův kanál nechal postavit v letech 1935 až 1938 průmyslník Tomáš Baťa. Ale už v roce 1901 zamýšleli vodohospodáři vytvořit průplav Dunaj–Odra. Plány pohřbila první světová válka.

O něco později se myšlenky chopil Tomáš Baťa. Vlastnil totiž lignitový důl Jan u Lužic a řešil, jak levně dostat do Otrokovic a do Zlína lignit pro své závody. Doprava po dráze byla drahá, a tak Baťa začal přemýšlet o ­vodní cestě po Moravě a budování kanálu. Kanál z Otrokovic k překladišti lignitu do Rohatce byl hotový na podzim 1938.

Lignit na části trasy tahaly koňské povozy, později traktory, pak v dopravě pokračovaly dva vlečné remorkéry a několik nákladních člunů. Lodě tehdy dokázaly cestu z Otrokovic do Rohatce zvládnout za deset hodin.

Po válce se lodní doprava na kanálu přestává využívat. Zařízení chátrá a v roce 1972 ministerstvo dopravy ruší Baťovu kanálu status vodní cesty.

V roce 1996 se turistická sdružení pouštějí do obnovy kanálu a dělají z něj oblíbené výletní místo.

Co vidět cestou

Cestou budete míjet místa, která rozhodně stojí za návštěvu. Za návštěvu jistě stojí Uherské Hradiště s Masarykovým náměstím. Jeho dominantou je farní kostel svatého Františka Xaverského. Za nejkrásnější dům ve městě je považována nedaleká barokní lékárna U zlaté koruny. V Hradišti je možné navštívit františkánský klášter i Slovácké muzeum.

V Uherském Ostrohu zavítejte do renesančně barokního zámku, jehož hradní předchůdce pochází ze 13. století.

Veselí nad Moravou proslavil bývalý středověký vodní hrad, který byl v 16. století přestavěn na zámek. Z důvodů rekonstrukce je nyní nepřístupný, navštívit však můžete okolní park.

Neopomeňte Strážnici se zámkem, rozsáhlým parkem a ­především se skanzenem – muzeem vesnice jihovýchodní Moravy.

Velké kouzlo pak mají vinné sklepy Plže v Petrově. Určitě si je budete pamatovat z filmové série Básníků, kdy hlavní hrdinové jedou s "Mírečkem“ na Moravu ke kamarádovi koštovat víno a nad ránem vycházejí do ulice plné bělomodrých sklípků.

Vinné sklepy Plže v Petrově

Těch je tu na devadesát, táhnou se v několika řadách a jsou světovým unikátem. Skoro pokaždé tam potkáte někoho z místních – rádi vám sklípek předvedou a nechají ochutnat domácí víno. "Pěstuji Veltlín, Rulandu, Müller Thurgau,“ říká 78letý František, který si jedním dechem stěžuje, že mladou generaci už péče o víno nezajímá.

Hospůdky podél cest

Technicky založené turisty jistě potěší návštěva výklopníku nedaleko Sudoměřic. Tato památka byla postavena v roce 1939 a­ sloužila k překládání lignitového uhlí, které se sem převáželo vlakem z nedalekého dolu Tomáš v Ratíškovicích. Vagon s uhlím se pomocí lanového navijáku vtáhnul do výklopníku, kde ho zdvihl kladkostroj a lignit se vysypal do připravené lodi. Ty pak mířily po Baťově kanále až do otrokovické elektrárny.

Na Baťově kanále se budete cítit tak trochu jako při splavování českých řek. I tady chybí turistická infrastruktura, což má své kouzlo. I zde vás budou dřevěné cedule odkazovat na hospůdky podél cest.

S dětmi na palubě si asi rumu coby praví námořníci moc nezavdáte, jinak se ale určitě budete cítit jako skuteční piráti. Tak šťastnou plavbu!

Může se hodit

Kdy se na kanál vypravit

Oficiální odemykání plavební sezony se koná 1.­května. Voda se "zamyká“ 28. října. Půjčovny lodí často fungují i po tomto termínu. 

Na jaké palubě se plavit

Na kanálu funguje osm půjčoven lodí. Po krátkém proškolení můžete řídit sami motorový člun (platí pro osoby starší 18 let). Čluny (max. 5 osob) se půjčují nejdéle na jeden den. Cena: od 900 korun na den. 

Výletní plavby na velkých lodích trvají od dvou do čtyř hodin. Loď Danaj jezdí na trase Veselí nad Moravou–Strážnice a zpět, Ámos zprovoznil trasu Strážnice–Skalica a zpět. Hodonínská Konstancie má plaveb víc, můžete například prožít Pohádkovou plavbu nebo dojet do Skalice. Cena: od 120 korun. 

Hausbót (max. pro 4 osoby) nabízejí jen v­ některých půjčovnách podél kanálu – ve Spytihněvi, Uherském Hradišti, Veselí nad Moravou a Strážnici. Cena se liší podle toho, kdy na vodu vyrážíte. Třídenní půjčovné – od pátku do neděle – začíná na 3500 korunách. Týdenní pobyt pořídíte od 5500 korun, o­ prázdninách za 7800 korun. Za vypůjčení  kauce 4000 Kč.  

Kde zakotvit

Přenocovat na hausbótu je možné kdekoliv, kromě míst, kde je to výslovně zakázáno. 

Baťův kanál lze sjíždět také na kánoi, proud je zde minimální. Mohou sem i­ soukromé lodě. 

Užitečbné weby 

www.batacanal.cz

www.pujcovnalodi.cz

www.lode-hausboty.cz

www.batuvkanal.cz
Infocentrum Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou (8–16.00) Tel.: 518 325 330