Patrick Koster na Havaji fotí sopku Kilauea

Patrick Koster na Havaji fotí sopku Kilauea | foto: Patrick KosterProfimedia.cz

Dobrodruh, který je posedlý sopkami. Prohlédněte si unikátní fotografie

  • 12
Nizozemský cestovatel Patrick Koster miluje sopky. Přitahují ho natolik, že u kráteru aktivního vulkánu Erta Ale v Etiopii dokonce strávil několik nocí, u Pico de Teide na Tenerife požádal svoji ženu o ruku a líbánky naplánoval tak, aby mu neunikla erupce Etny.

Čtyřicetiletý inženýr z nizozemského města Spijkenisse cestuje po světě a fotí sopky už deset let. Používá při tom jedinou ochrannou pomůcku - plynovou masku, jinak jezdí v běžném turistickém oblečení.

Jeho vášeň se zrodila v roce 1999 na Kanárských ostrovech na Lanzarote. Na tomto ostrově sopečného původu, který je zapsán jako biosférická rezervace na seznamu UNESCO, lze najít na 100 vulkánů a 300 kráterů. Právě na Lanzarote si Koster vzpomněl na dobrodružné články o sopkách, které jako malý kluk "hltal" v cestopisných magazínech.

Nedlouho poté spatřil erupci Stromboli na Liparských ostrovech a od té doby už se nezastavil. Do Itálie na Stromboli i Etnu se vrátil hned několikrát, dále fotografoval v USA - supervulkán Yellowstone, St. Helens a Mount Rainier. Zatím nejdál fotil sopky v Etiopii, v Tanzanii a na Havaji.

Etiopie, sopka Erta Ale

Etiopie, sopka Erta Ale

Život se řídí podle vulkánů

Pro Kostera je jeho koníček tak důležitý, že se všechny důležité události ve svém životě snaží sladit s činností vulkánů. Svoji ženu Irmu (36 let) požádal o ruku na Kanárských ostrovech v říjnu 2000 během výstupu na sopku Pico de Teide, která je zároveň nejvyšší horou Španělska (3 715 m).

Etiopie, sopka Erta Ale (snímek z února 2008)Etiopie, sopka Erta Ale Havaj, Kilauea

"Irmu sopka moc nezajímala, byla prostě šťastná, že jsem ji požádal o ruku," říká vášnivý cestovatel a fotograf. "V té chvíli ji určitě ani ve snu nenapadlo, jaké budou naše líbánky," dodal.

Následující rok pár zamířil na svatební cestu na Sicílii, v té době se totiž probudila Etna. Jak obrovské ale bylo Kosterovo zklamání, když dorazili na místo ve chvíli, když Etna přestala soptit. Nakonec se ale líbánky v žáru soptícího obra přece jen uskutečnily, novomanželé totiž nakonec zamířili k aktivnímu vulkánu Lengai v Tanzanii.

Havajské ostrovy, Haleakala (snímek z listopadu 2008)

Havaj, Kilauea

Nebezpečné situace

S čím Patrick Koster fotí

Fotoaparáty: Canon EOS 50D, EOS40D, EOS 3. Objektivy: EF 17-40 mm f/4.0 L, EF 24-70 mm f/2.8 L, EF 70-200 mm f/2.8 L IS, EF 2x II extender.
Další vybavení: např. TC-80 N3 dálková spoušť, sada speciálních filtrů, přídatné blesky...

Fotografování sopek je výzvou, která přináší i množství nebezpečných situací, např. riziko popálenin, vdechnutí jedovatých plynů, udušení popílkem. O poškození drahých fotografických přístrojů ani nemluvě.

"V Tanzanii jsem fotil na skalnaté plošině, kde jsem měl dobrý výhled na tekoucí lávu," vzpomíná cestovatel. "Jen na chvíli jsem poodběhl, abych to vzal z jiného úhlu, a když jsem se vrátil, plošina byla pryč. Měl jsem štěstí."

Loni v Etiopii zachránil Kosterovi život zkušený, placený místní průvodce, který se osvědčil jako vynikající vyjednavač při několika náhodných střetech s ozbrojenými gerilami.

"Pokud se ale všechna tahle rizika a útrapy přetaví v aspoň jednu výjimečnou fotografii, pak jsem šťastný," uzavírá Koster.

Havaj, Kilauea

Havaj, Kilauea