Do Zermattu nesmí autem ani policisté

  • 10
Zámožní lidé z celého světa se sjíždějí do místa, kam nesmějí svými drahými vozy. V Zermattu, luxusním alpském městečku ve výšce Sněžky (1620 metrů nad mořem), kam ročně míří desetitisíce lyžařů i horalů, neexistují z automobilového zákazu výjimky ani pro politiky či policisty. Spalovací motor tu má jen popelářský vůz...

Zdejším slouží parkoviště na okraji obce, návštěvníci musí odložit vozy v Täschi a pět kilometrů dojet vlakem. Mohou sem pouze elektromobily: hotelové, pekárenské či taxi.

"Zermatt je bez spalovacích motorů odjakživa, první elektromobil tady jezdil v roce 1947," chlubí se Patricia Stähliová z místní turistické kanceláře a vysvětluje: "Silnice k nám vede od roku 1860, ale vždy jen pro obyvatele. Stavbu veřejné komunikace odmítli naposledy v roce 1972."

I proto je pětitisícové sídlo v údolí divoké říčky Mattervispy tak kouzelné pro oddech bez ohledu na to, zda se bájný štít Matterhornu vysoko nad ním skrývá v mracích, nebo právě omračuje svou noblesou.

Mimochodem, kdoví zda by byl Zermatt turisty vůbec objeven, nebýt mystického Matterhornu.

Dějiny turismu ve středověké pastevecké vísce čítají jen něco málo přes sto let. Ale sezona tu trvá celý rok: v zimě lyžařská, v létě horolezecká a téměř po celý rok výletnická.

Ale kdo by chtěl obdivovat s bedekrem v ruce pamětihodnosti, ten zde nepochodí. Žádné tu nemají.

Městečko projdete za deset minut: jednou ulicí od nádraží podél obchodů, hospod a kasina ke kostelu se hřbitovem obětí Matterhornu.

A že tady těžko seženete spaní pod 100 franků (asi osobu? Za tuto cenu zde dostanete nejen postel se snídaní, u tříhvězdičkového hoteliéra vám přidají i večeři o pěti chodech. A dražší čtyři hvězdičky? Tak to si třeba na pokoji obloženém vyřezávaným dřevem zatopíte v krbu a vykoupete se v masážní vaně pro dva. A na auto tady opravdu ani nepomyslíte...

Procházka po Zermattu


Ledovcová jeskyně

MALÝ MATTERHORN
"Náhražka" ve výšce 3882 metrů je přístupná i v polobotkách nejvýše jezdící evropskou lanovkou a je tu pro ty, kdo se necítí na horolezeckou túru k vrcholu Matterhornu. Na Malém Matterhornu jsou dva tunely: svislý patří výtahu k vyhlídkové plošině, vodorovný vede na italskou stranu Alp do ledovcové jeskyně (na snímku) a k lyžařskému ráji fungujícímu i v létě.

 


Muzeum alpinismu

MUZEUM ALPINISMU
Hned vedle pošty stojí domek se sbírkou z historie alpinismu. Za 8 franků (asi 160 korun) si ve dvou patrech prohlédnete vše, co souvisí s dobýváním okolních štítů. Jedna místnost je vyhrazena výpravě britského novináře Edwarda Whympera, prvního dobyvatele Matterhornu ze 14. července 1865, z jehož sedmičlenné expedice všichni stanuli na vrcholu, ale přežili jen tři.

 


Hřbitov pod Matterhornem

HŘBITOV
Místní o tom hovoří neradi, ale v zahraničních průvodcích se píše až o deseti obětech Matterhornu ročně. Jsou zde pochovány i první oběti z roku 1865. Mnoho těl z Matterhornu se nikdy nenajde. To platí například o lordu Francisi Douglasovi, jednom z těch, kteří nepřežili Whymperův prvovýstup z roku 1865.

 

 


Lyžaři v Zermattu

LYŽOVÁNÍ V ZERMATTU
Sedmdesát vleků a horských drah vozí lyžaře do ráje stovek kilometrů parádních sjezdovek. Lyžovat je zde možné i v létě, kdy bývá k dispozici až dvacet kilometrů sjezdovek.

 

 

MATTERHORN
Viděli jste ho snad stokrát coby nejfotografovanější horu planety, ale na papíře je placatý. Dračí zub, tyčící se do výše 4478 metrů, je ve skutečnosti magicky uhrančivý. Pokud se neskrývá v mracích, nejspíš zatoužíte jej zlézt. „Nešetřete na průvodci,“ radí turistický manažer David Guntern. Služby vůdce stojí kolem 1000 franků (20 tisíc korun).

GORNERGRAT
Z dolní stanice zubačky od nádraží v Zermattu lze za 40 minut vyjet do výšky 3000 metrů. Odtud je za příznivého počasí pěkná vyhlídka na 38 čtyřtisícovek. A nebude-li jasno? Pak se - zejména navečer - může jízda horským vláčkem proměnit v přírodovědnou hodinku: po trati pobíhají svišti, údolní lesy jsou srnčím rájem a po skalách pod vrcholem šplhají kamzíci.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Protože auta do Zermattu nesmějí, tak vlakem. Nejlépe přímým spacím z Prahy (18.17) do Curychu (6.27) a za další čtyři hodiny s navazujícími přestupy dojedete na místo. Zpáteční jízdenku do Curychu lze koupit od 118 eur (asi 3500 korun) při víkendovém pobytu. Zpáteční letenka do Curychu včetně poplatků začíná s aeroliniemi Swiss už od 4200 korun.

Kde hledat další informace
www.MySwitzerland.com
www.swiss.com
www.sbb.ch
www.zermatt.ch
svycarsko.idnes.cz
www.europe-zermatt.ch

 

Z terasy horského hotelu Riffelberg vysoko ve stráni nad Zermattem se nabízí jedinečný výhled na Matterhorn

Lyžování v Zermattu

Hřbitov pod Matterhornem

Zermatt pod Matterhornem

Muzeum alpinismu v Zermattu

Ledovcová jeskyně na Malém Matterhornu

,

Elektromobil