Do Spojených států přichází méně turistů

Podle očekávání přichází do Spojených státech po teroristických útocích méně turistů. Méně je ovšem i tradičních krátkodobých studentů angličtiny, ilegálních pracovníků a dokonce uprchlíků. Zatímco turisté a studenti nejezdí, protože se obávají o svou bezpečnost, uprchlíci a "ilegálové" pocítili dopad bezpečnostních opatření a zpřísnění podmínek pro vstup do země. Odborníci z Asociace cestovního ruchu Ameriky (TIAA) se domnívají, že pokles potrvá jen několik měsíců, než odezní obavy z možných nových smrtících úderů, nebo až pomine strach z nákazy snětí slezinnou.

Pro americké podnikatele zejména v hoteliérství, restauracích, průvodcovských službách a zábavním průmyslu však půjde o tvrdé období, které mnohé už nyní, například v nejvíce postiženém New Yorku, posílá ke dnu.

Loni navštívilo Spojené státy celkem 51 miliónů cizinců nemluvě o obrovské vnitrozemské turistice. Letos se očekával čtyřprocentní přírůstek, ale TIAA změnila odhad drasticky na třináctiprocentní propad. Americká velvyslanectví vydala mezi
11.zářím, kdy se odehrály teroristické útoky proti New Yorku a Washingtonu, a 25. říjnem o jedenáct procent méně vstupních víz než loni ve stejném období.

Neméně vážným indikátorem poklesu je fakt, že americká imigrační a naturalizační služba zadržela v říjnu na mexicko-americké hranici 43013 lidí, což je polovina stejného počtu ve stejném měsíci minulého roku. Podle úřadů jde pokles částečně na vrub zvýšeného počtu hlídkujících policistů, ale také ho lze přičíst strachu a ekonomické recesi, která postihuje Spojené státy od konce loňského roku.
  

Na severní kanadsko-americké hranici si lidé stěžovali na dlouhé fronty, které způsobily důkladné prohlídky. Podobné přísné kontroly se uplatňují na letištích a potenciální turisté se chtějí leckdy ušetřit potupného zacházení nedůvěřivých úředníků.  Načas se zastavil i příliv uprchlíků z Afriky a Blízkého východu, ovšem v tomto případě nešlo o jejich rozhodnutí, protože americké úřady revidují uprchlické programy.

Na nedostatek studentů si naříkají jazykové školy. Mezi první postižené se řadí školy s krátkodobými kurzy. Ty, které nabízejí roční výuku, stačily nabrat studenty před 11.zářím, a proto mají plné lavice, ale nevědí, zda se jim je podaří obsadit i příští rok.