Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Řecka za hledáním méně známých ostrovů

aktualizováno 
Je to nespravedlivé! Ze všech stran jsme sevřeni pevninou a k nejbližšímu moři máme stovky kilometrů. Řeků je taky deset milionů, mají členitou přímořskou pevninu a navíc pár set ostrovů. To už pak není problém kdykoli zajít na nejbližší pláž a v klidu se vykoupat.

Večerní pohoda na ostrově Naxos | foto: Profimedia.cz

Nám, suchozemským krysám, však nezbývá nic jiného, než strávit pár hodin v letadle. Teprve pak se ocitneme na břehu mořském, kde hledáme klid a ticho. Avšak o totéž se ve stejném termínu snaží miliony dalších turistů. V Řecku však přece jen při hledání pohody máme šanci, a to na některém z méně "profláknutých" ostrovů.

Řecko - ostrov Vidos

V Řecku je tolik ostrovů, že údaje o jejich počtu se dodnes liší. Renomovaný francouzský knižní průvodce Michelin jich uvádí 427, z nichž 134 je obydlených.

Pojďte se s námi podívat na souostroví Kyklady ležící v kruhu okolo ostrova Delos ve střední a jižní části Egejského moře (z řeckého kyklos=kruh). Různorodých ostrovů a ostrůvků tu napočítali na 200! Mezi nejnavštěvovanější patří Santorini a Mykonos, my se ale podíváme na ty méně známé - Paros, Naxos a Antiparos.

Naxos, domov řeckého boha Dia

Největším ostrovem tohoto souostroví je Naxos, velký asi jako Praha. Tady vyrůstal nejvyšší řecký bůh Zeus a právě odsud se vydal na pevninu dobýt sídlo bohů – Olymp.

Přijíždíte-li lodí ke stejnojmennému hlavnímu městu ostrova, které se nazývá také Hóra, první, co vás upoutá, je jakési obrovské okno, stojící osaměle na vrcholku nad přístavem. "Portara" (brána) jak tento fragment nazývají Řekové, pochází z monumentálního Apollonova chrámu, který tu stál v 6. století před naším letopočtem. Z chrámu se nezachovalo nic jiného, nicméně právě "Portara" se stala neoddělitelným symbolem Naxu.

Ostrov Naxos, Kyklady, Řecko
Portara, symbol ostrova Naxos

Na protilehlém vršku stojí benátská pevnost a kolem ní se rozprostírá staré město, které spolu s pevností nechal postavit benátský dobyvatel Marco Sanudo v roce 1207. Do strmých úzkých uliček starého města se dá jít pouze pěšky, protože Marco jaksi nepočítal s vynálezem automobilu.

Pitoreskní domy z kamenů jsou spojeny tajemnými průchody a malebnými patii, pod arkádami se tísní malé krámky se zeleninou a ovocem, ale i nálevny rakije, řemeslnické dílny i miniaturní umělecké galerie. Všemu vévodí na vrcholku monumentální katedrála ze 13. století s františkánským klášterem.

Starým městem je možné se procházet celé hodiny a přitom nacházet stále nová a nová překvapení. Zvláště příjemné je to za horkých dnů, kdy silné kamenné zdi dýchají osvěžujícím chládkem. A když v podvečer zazní z kostela dunivé zvony, středověká atmosféra dosahuje svého vrcholu.

Naxos na kole

Nejlepší způsob dopravy na Naxu je kolo. Takové poznávání zeleného ostrova, porostlého vinnou révou a olivovníky, je nejpříjemnější. I když právě na tomto ostrově je nejvyšší hora celých Kyklad, tisíc metrů měřící Zeus, projížďky civilizací nedotčenou krajinou jsou na fyzičku nenáročné a na psychiku balzám.

V podvečer ožívá přístavní kolonáda, na níž se scházejí v tavernách rybáři, aby si dali před večeří sklenku ouza nebo rakije. Turisté zvědavě vystupují po kamenné stezce na vrcholek k "bráně" a zejména romantici si přijdou na své při kýčovitém západu slunce do Egejského moře.

Ostrov Naxos, Kyklady, Řecko

Ostrov Naxos, Kyklady, Řecko

Ostrov Naxos, Kyklady, Řecko

Paros: dobroty přímo ze sítí

Nedaleký ostrov Paros má s Naxem mnoho společného, i když je dvakrát menší a má polovinu obyvatel. Také sem je možné dostat se jen lodí, také tady se turisté dají spočítat téměř na prstech jedné ruky, také tady se zachoval ten typický klasický řecký styl života.

V antických dobách byl Paros ostrovem velice významným zejména díky svým mramorovým lomům a s tím související sochařskou uměleckou školou. Ze zdejšího mramoru se stavěly takové klenoty antiky, jako je například aténská Akropole a ukázky slavné sochařské školy je možné vidět ve velice bohatém místním archeologickém muzeu.

Vnitrozemí ostrova Paros není tak zelené a bohaté jako na nedalekém Naxu, ráz krajiny je spíše syrový, ale malé bílé vesničky s pravoslavnými kostelíky a kláštery dávají jednoduchosti kraje nezapomenutelný ráz.

Ostrov Paros, Řecko
Paros, malebné městečko Naoussa

Na severu ostrůvku leží malé rybářské městečko Naoussa, považované za jedno z nejkrásnějších v celém kykladském souostroví. Jeho nejmalebnější část se rozkládá kolem mořské laguny, kam přijíždějí ze svých výprav rybáři. Vykládají své úlovky, rozvěšují kolem taveren chobotnice na šňůry jako hospodyňka prádlo, suší, opravují a svinují své sítě tak, aby mohli nad ránem opět vyrazit na moře.

Posezení v některé ze zdejších prostých jídelen je ve dne příjemné a v podvečer za zvuků typického řeckého buzuki nezapomenutelné. Jsou tu i onačejší zahradní restaurace s ratanovými pohodlnými křesílky, tištěnými jídelníčky a luxusním prostíráním.

Vyberte si raději co nejobyčejnější tavernu, v níž na rozvrzaných židličkách sedávají ošlehaní rybáři a z nepříliš čistých skleniček popíjejí ouzo. Tady jídelní lístky nemají, jen postarší vrásčitý majitel a kuchař v jednom na venkovním grilu připravuje ty největší lahůdky, které nedostanete ani v nejlepších světových restauracích. Ryby i plody moře jsou zaručeně čerstvé a se sklenkou obyčejné pálenky či místního stolního vína chutnají ohromně.

Bratříček Antiparos: kde 'chalupaří' Tom Hanks

Neoddělitelným sousedem Paru je ostrůvek Antiparos, který má jen 35 kilometrů čtverečních a kolem 600 obyvatel. Z městečka Pounda na Paru jezdí na Antiparos každou půlhodinku loď a alespoň jednodenní výlet sem se určitě vyplatí. Už jen prohlídka starého města postaveného kolem benátské pevnosti nebo proslavených jeskyní s bohatými krápníky určitě stojí za to.

Mimochodem právě tady má svou "chalupu" i Tom Hanks, jehož žena je Řekyně a díky níž tento americký herec produkoval velice úspěšnou americkou komedii Moje tlustá řecká svatba.

Jak se tam dostat

Rychle a pohodlně samozřejmě letecky. Přímé spoje létají z Česka na Krétu, kde se nachází přístav Hiraklion. Z něj potom trajektem pokračujte na Naxos a Paros.
Autem můžete přes Balkán nebo přes Itálii a následně trajektem z Ancony, Benátek, Bari, Brindisi nebo Terstu. Například do Ancony pojedete většinou po dálnici, z Prahy cca 1200km. Plavba z Ancony pak trvá asi 20 hodin. Bari nebo Brindisi jsou o sta kilometrů dál, ale na trajektu strávíte jen 9 hodin. Ceny přepravy se liší podle sezony i podle délky vašeho vozidla. Po vylodění v řeckém Patrasu přejedete do Pirea, odkud už míří trajekty přímo na Paros a Naxos.

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Nový hit v Bratislavě. Lidé se mohou projít po římse ve výšce 85 metrů

Nová atrakce s názvem Skywalk na mostě SNP v Bratislavě

Novou a originální vyhlídku na Bratislavu si můžete užít z římsy restaurace UFO na mostě SNP v Bratislavě ve výšce 85...

Je třeba zabít Hitlera. Výlet do Vlčího doupěte, kde se měl změnit svět

Hitlerův bunkr měl šest metrů silné zdi a osm metrů silný strop.

Věčný stín, vlhko a miliony komárů. Tak působí na první pohled rozlehlý listnatý les, v jehož středu se nacházejí...

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Najdete na iDNES.cz