Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do panenské Antarktidy pronikají vetřelci

  17:38aktualizováno  17:38
Nepřátelé stojí před branami Antarktidy. Invazivní, nepůvodní organismy - rostliny, živočichové i mikrobi - již začínají pronikat do jednoho z posledních ostrovů nedotčené přírody na Zemi. Musíme zabránit katastrofě, varují vědci.

Na kontinent už proniklo několik nepůvodních druhů - například krab Hyas araneus a několik druhů bezobratlých živočichů a trav. Důkazy předložili vědci na nedávné Konferenci ATCM (Antarctic Treaty Consultative Meeting - Poradní shromáždění Antarktické smlouvy).

Odborníci ze 45 zúčastněných zemí se shodli, že je nutné zamezit pronikání nepůvodních druhů organismů na antarktickou pevninu a že ochrana přírody v celé oblasti je nedostatečná.

Katastrofa na ostrovech

Lidé již v minulosti zavlekli na ostrovy kolem Antarktidy více než 200 nepůvodních druhů. A následky byly mnohokrát katastrofální. Tragickým případem z historie je například nedaleký Nový Zéland. Dovezení potkani, kočky a lasičky zlikvidovali nelétavé ptáky, ale i celé kolonie mořských ptáků. Vyprávět může i Austrálie: králíci zcela zničili původní vegetaci, zavlečené rostliny nezvratně poškodily místní ekosystémy, vysazení kapři v řekách ničí původní populace ryb.

"Doufám, že už jsme se dostatečně poučili z totální devastace, kterou způsobily nepůvodní a zavlečené druhy v minulosti v jiných částech světa," zdůraznila Maj De Poorter, odbornice na invazivní druhy z novozélandské University of Auckland.

Antarktida se zatím zdála podobných katastrof ušetřena.

Oteplení a turisté

Teď se však biologové obávají rostoucího ohrožení. I na Antarktidu s jejím drsným chladným podnebím se pořádají turistické expedice, a navíc zvyšování teplot, které s sebou nese globální oteplování, usnadňuje přežití na nehostinném kontinentě čím dál většímu spektru organismů. A turistů velkým tempem přibývá.

Zatímco v období let 2001 - 2002 vstoupilo na půdu Antarktidy 15.300 návštěvníků, v sezoně 2005 - 2006 byl jejich počet dvojnásobný. A pokud se naplní předpovědi, do deseti let už navštíví Antarktidu sto tisíc lidí. Pro turistiku na Antarktidě platí přísné regule. Tučňák či jakýkoliv živočich nesmí být rušen, turisté musí zachovávat od zvířat bezpečnou vzdálenost a jídlo a pití je na kontinentu absolutní tabu.

Turistické kanceláře rovněž ujišťují, že jejich klienti nesmějí vystoupit z lodi, dokud neočistí své boty a oděv. Avšak podle odborníků se nelze vyhnout tomu, aby s sebou na panenský kontinent návštěvníci nepřinesli "neviditelná" semena rostlin nebo mikroorganismy, které se pak mohou rozptýlit do přírody.

Velké škody může napáchat i odpadní voda vypouštěná z výletních lodí do moře v blízkosti pevnin - jakkoli i pro nakládání s odpadem platí přísná pravidla.

Jak však informuje New Scientist, američtí delegáti na shromáždění odmítli snahy o omezení počtu lodí s turisty, kteří smějí vystoupit na pevnou zem, i snahy o zákaz výstavby turistických zařízení.

 

Krajina na Antarktidě

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Najdete na iDNES.cz