Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do panenské Antarktidy pronikají vetřelci

  17:38aktualizováno  17:38
Nepřátelé stojí před branami Antarktidy. Invazivní, nepůvodní organismy - rostliny, živočichové i mikrobi - již začínají pronikat do jednoho z posledních ostrovů nedotčené přírody na Zemi. Musíme zabránit katastrofě, varují vědci.

Na kontinent už proniklo několik nepůvodních druhů - například krab Hyas araneus a několik druhů bezobratlých živočichů a trav. Důkazy předložili vědci na nedávné Konferenci ATCM (Antarctic Treaty Consultative Meeting - Poradní shromáždění Antarktické smlouvy).

Odborníci ze 45 zúčastněných zemí se shodli, že je nutné zamezit pronikání nepůvodních druhů organismů na antarktickou pevninu a že ochrana přírody v celé oblasti je nedostatečná.

Katastrofa na ostrovech

Lidé již v minulosti zavlekli na ostrovy kolem Antarktidy více než 200 nepůvodních druhů. A následky byly mnohokrát katastrofální. Tragickým případem z historie je například nedaleký Nový Zéland. Dovezení potkani, kočky a lasičky zlikvidovali nelétavé ptáky, ale i celé kolonie mořských ptáků. Vyprávět může i Austrálie: králíci zcela zničili původní vegetaci, zavlečené rostliny nezvratně poškodily místní ekosystémy, vysazení kapři v řekách ničí původní populace ryb.

"Doufám, že už jsme se dostatečně poučili z totální devastace, kterou způsobily nepůvodní a zavlečené druhy v minulosti v jiných částech světa," zdůraznila Maj De Poorter, odbornice na invazivní druhy z novozélandské University of Auckland.

Antarktida se zatím zdála podobných katastrof ušetřena.

Oteplení a turisté

Teď se však biologové obávají rostoucího ohrožení. I na Antarktidu s jejím drsným chladným podnebím se pořádají turistické expedice, a navíc zvyšování teplot, které s sebou nese globální oteplování, usnadňuje přežití na nehostinném kontinentě čím dál většímu spektru organismů. A turistů velkým tempem přibývá.

Zatímco v období let 2001 - 2002 vstoupilo na půdu Antarktidy 15.300 návštěvníků, v sezoně 2005 - 2006 byl jejich počet dvojnásobný. A pokud se naplní předpovědi, do deseti let už navštíví Antarktidu sto tisíc lidí. Pro turistiku na Antarktidě platí přísné regule. Tučňák či jakýkoliv živočich nesmí být rušen, turisté musí zachovávat od zvířat bezpečnou vzdálenost a jídlo a pití je na kontinentu absolutní tabu.

Turistické kanceláře rovněž ujišťují, že jejich klienti nesmějí vystoupit z lodi, dokud neočistí své boty a oděv. Avšak podle odborníků se nelze vyhnout tomu, aby s sebou na panenský kontinent návštěvníci nepřinesli "neviditelná" semena rostlin nebo mikroorganismy, které se pak mohou rozptýlit do přírody.

Velké škody může napáchat i odpadní voda vypouštěná z výletních lodí do moře v blízkosti pevnin - jakkoli i pro nakládání s odpadem platí přísná pravidla.

Jak však informuje New Scientist, američtí delegáti na shromáždění odmítli snahy o omezení počtu lodí s turisty, kteří smějí vystoupit na pevnou zem, i snahy o zákaz výstavby turistických zařízení.

 

Krajina na Antarktidě

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Bojíte se létat? Při cestě z Tokia na Havaj neodlepíte nohy od země

Cestujícím s virtuální japonskou leteckou společností First Airlines jsou k...

Japonci přišli s řešením pro ty, kteří mají panický strach z létání: založili první virtuální leteckou společnost First...

Bojíte se teroristického útoku? Nespěte v přízemí a horních patrech hotelu

Zvýšená bezpečnostní opatření na pražském Staroměstském náměstí po tragédii v...

Podle čeho si vybíráte hotelový pokoj? Podle výhledu, nebo abyste to neměli daleko do jídelny? Bývalý agent CIA tvrdí,...

Najdete na iDNES.cz