Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do New Yorku se vracejí turisté

  14:54aktualizováno  14:54
Battery Park na samém jižním cípu ostrova Manhattan patřil až do minulého úterka hlavně turistům. Desítky trajektů odvážely davy návštěvníků New Yorku k nedaleké soše Svobody. A pak, 11. září, právě odtud kdosi natočil záběry, které se od té doby několikrát denně objevují na všech televizních kanálech: unesený boeing demoluje jednu z věží Světového obchodního centra. Stávalo jen pár set metrů severně. Turisty vystřídali záchranáři a hasiči. Dnes už se turisté do Battery Parku pomalu vracejí. A nejen cizinci - na místo národní tragédie se sjíždějí lidé z celé Ameriky.
Scéna, která se jim po výstupu z metra otevře před očima, překvapí: celý park, velký asi jako pražský Žofín, obsadila Národní garda. Muži i ženy v maskovacích oblecích a s helmami na hlavě postávají u transportérů, další odpočívají ve velkých khaki stanech.
 
Fort Clinton, historická vojenská pevnost a národní památka, která stojí uprostřed prostranství, najednou do toho všeho zapadá úplně přirozeně. Na rozdíl od nových a dosud prázdných luxusních kondominií na břehu řeky Hudson, v nichž si prý zájemce o byt vychutná "neuvěřitelný výhled". Nad hlavou co chvíli proletí těžký bojový vrtulník. "To je Vietnam," vypadne z Jacka Myerse, padesátiletého obchodníka ze Saint Louis v Missouri. Přijel s manželkou a dvěma syny jen kvůli tomu, aby na vlastní oči viděl, co se to vlastně stalo. "Víte, cítím se divně, když si to chci vyfotit. Ale chci mít památku, změnilo to životy nám všem, i když nikdo z našich blízkých a známých uvnitř nebyl."
 
A takových lidí jsou stovky. Největší tlačenice je na rohu ulic Liberty a Nassau. Jen odtud můžete mezi hasičskými auty a vyprošťovací technikou, zhruba ze stometrové vzdálenosti, zahlédnout zbytky jednoho z "Dvojčat". Lidé sem přicházejí i s dětmi, na obličeji ochranné masky, v rukou fotoaparáty a kamery.
 
Amatérský malíř si přímo na ulici postavil stojan a za velkého zájmu publika kreslí ruiny, stejně samozřejmě, jako by kousek od něj nebylo pohřbeno přes pět tisíc obětí. Nával je takový, že jej musí řídit policisté. "Jen jeden záběr, dámy a pánové, a pak prosím pokračujte," snaží se do toho zmatku vnést pořádek typický newyorský strážník v tmavomodré uniformě a velkých černých brýlích. Opírá se o zátaras - za něj už by se neměl dostat nikdo bez zvláštního povolení.
 
Jenže touha lidí dostat se co nejblíž je veliká a metody, jak toho dosáhnout, vynalézavé. Národní garda už tu zadržela několik lidí, kteří se převlékli za hasiče nebo vojáky. FBI navíc varovala: teroristé se mohou pokusit unést hasičské auto a zaútočit znovu. Většina lidí však pokyny policie respektuje - když kolem projede hasičský vůz, davy ho spontánně zdraví potleskem a zdviženými palci.
 
Do úzkých uliček sevřených mezi vyprázdněnými mrakodrapy se pomalu vrací život: mnozí obchodníci už zase otevřeli své krámky a restaurace a teď z výloh proudem vody smývají všudypřítomný prach, který na ně padá už celý týden. Socha černého býka přinášejícího prý štěstí obchodníkům za rohem na Wall Street je stále ještě oblepena portréty těch, kteří při útoků zůstali v bortících se věžích. Hned vedle někdo přidal první stránku místního tabloidu New York Post, upraveného po vzoru zatykačů z dob divokého Západu: Usáma bin Ládin: Wanted Dead Or Alive.

Z trosek Světového obchodního střediska na Manhattanu se téměř týden po teroristickém útoku stále kouří (17. září 2001)

Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Najdete na iDNES.cz