Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Mikulova za hvězdobraním

  10:40aktualizováno  10:40
Město pod Pálavou bude žít po celý víkend Mezinárodní balonovou fiestou, kterou její pořadatelé nazvali už před sedmi lety poeticky Mikulovské hvězdobraní. Balonáři se totiž už několik let snaží sundat hvězdu z věže mikulovského zámku, která tam byla instalována za minulého režimu. Letos mají poslední příležitost. "Jednou se posádka přiblížila asi na metr, ale nepodařilo se to ještě nikdy nikomu. Pokud bude příznivý vítr, udělají posádky balonů poslední pokusy," říká organizátorka fiesty Veronika Brichtová. "Protože se letos opravuje fasáda hlavní zámecké věže, hvězdu sejmou v sobotu dopoledne z lešení horolezci."

Horkovzdušné balony vyletí nad Mikulov už v pátek ráno. Startovat budou z mikulovského amfiteátru. "Vzhledem k ročnímu období předpokládám, že by se začalo létat vždy asi od půl sedmé ráno a odpolední lety zhruba kolem šesté hodiny večerní," upozorňuje Jaroslav Hložek, prezident Českého balonového svazu. "Doufejme jen, že vyjde počasí, protože na tom jsme my balonáři vždycky velice závislí."

V pátek večer čeká návštěvníky města noční svícení balonů na historickém mikulovském náměstí. "Pár balonů topí na zemi a svítí, což je vizuálně nesmírně pěkný zážitek," vysvětluje Hložek. Hlavní program pro veřejnost začíná v sobotu ráno. Některým návštěvníkům se možná podaří balonem proletět. Kapacita letů je však velmi omezená. Informace podávají pořadatelé v hotelu Rohatý Krokodýl. "Nejlepší bude, když se tam případní zájemci dostaví zhruba hodinu před letem na předletovou přípravu, takzvaný brífink. Dozvědí se meteoinformace a bezpečnostní pokyny. Upřesní se také, odkud se bude startovat," uvádí Jaroslav Hložek.

V sobotu v půl třetí odpoledne začíná v Regionálním muzeu na zámku v Mikulově vernisáž tří výstav: Vzhůru na cesty, Mikulovská hvězdobraní a výstava Ivara Otruby Zahrady a výstava Pavla Kostrhúna. "Bezesporu největším zážitkem bude hromadný start balonů v sobotu vpodvečer. Létá se těsně před západem slunce, protože teprve večer přestává foukat," dodává Veronika Brichtová. "Balony budou létat tak dlouho, dokud jim bude přát počasí. Většinou jsou na nebi hodinu a půl."

V osm hodin večer, nezávisle na balonech, začíná společenský večer v nádherném zámeckém parku nad mikulovským náměstím. Zahraje místní skupina Sedmá Figarova a v deset hodin večer se obloha nad městem rozzáří ohňostrojem. Po dvaadvacáté hodině pokračuje zábava koncertem brněnské skupiny Zelená pára. Během celého večerního koncertu se bude na zeď zámku promítat němý dokument o balonech a létání.

PŘEDPOKLÁDANÝ START LETŮ:
6.30 a 18.00
INFORMACE:
- hotel Rohatý Krokodýl - Pavel Kostrhun, Aeronautic club Brno, tel. 0603/814 857.
VSTUPNÉ:
- na vernisáž do Regionálního muzea je v sobotu zdarma, v jiné dny stojí vstup na výstavy 10 Kč - prohlídka celého muzea 40 Kč - děti, důchodci a vojáci platí poloviční vstupné - na sobotní večerní koncert v zámeckém parku 50 Kč (noh)

Balóny patří od nepaměti k velkým atrakcím.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Pražská zoo opět mezi elitou. V prestižním žebříčku obhájila páté místo

Ve středu 9. listopadu oslaví gorilí samec Richard své 25. narozeniny,...

Zoologické zahradě v Praze se opět podařilo uspět v náročné světové konkurenci a v žebříčku cestovatelského serveru...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek

Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny....

Najdete na iDNES.cz