Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Mikulova za hvězdobraním

  10:40aktualizováno  10:40
Město pod Pálavou bude žít po celý víkend Mezinárodní balonovou fiestou, kterou její pořadatelé nazvali už před sedmi lety poeticky Mikulovské hvězdobraní. Balonáři se totiž už několik let snaží sundat hvězdu z věže mikulovského zámku, která tam byla instalována za minulého režimu. Letos mají poslední příležitost. "Jednou se posádka přiblížila asi na metr, ale nepodařilo se to ještě nikdy nikomu. Pokud bude příznivý vítr, udělají posádky balonů poslední pokusy," říká organizátorka fiesty Veronika Brichtová. "Protože se letos opravuje fasáda hlavní zámecké věže, hvězdu sejmou v sobotu dopoledne z lešení horolezci."

Horkovzdušné balony vyletí nad Mikulov už v pátek ráno. Startovat budou z mikulovského amfiteátru. "Vzhledem k ročnímu období předpokládám, že by se začalo létat vždy asi od půl sedmé ráno a odpolední lety zhruba kolem šesté hodiny večerní," upozorňuje Jaroslav Hložek, prezident Českého balonového svazu. "Doufejme jen, že vyjde počasí, protože na tom jsme my balonáři vždycky velice závislí."

V pátek večer čeká návštěvníky města noční svícení balonů na historickém mikulovském náměstí. "Pár balonů topí na zemi a svítí, což je vizuálně nesmírně pěkný zážitek," vysvětluje Hložek. Hlavní program pro veřejnost začíná v sobotu ráno. Některým návštěvníkům se možná podaří balonem proletět. Kapacita letů je však velmi omezená. Informace podávají pořadatelé v hotelu Rohatý Krokodýl. "Nejlepší bude, když se tam případní zájemci dostaví zhruba hodinu před letem na předletovou přípravu, takzvaný brífink. Dozvědí se meteoinformace a bezpečnostní pokyny. Upřesní se také, odkud se bude startovat," uvádí Jaroslav Hložek.

V sobotu v půl třetí odpoledne začíná v Regionálním muzeu na zámku v Mikulově vernisáž tří výstav: Vzhůru na cesty, Mikulovská hvězdobraní a výstava Ivara Otruby Zahrady a výstava Pavla Kostrhúna. "Bezesporu největším zážitkem bude hromadný start balonů v sobotu vpodvečer. Létá se těsně před západem slunce, protože teprve večer přestává foukat," dodává Veronika Brichtová. "Balony budou létat tak dlouho, dokud jim bude přát počasí. Většinou jsou na nebi hodinu a půl."

V osm hodin večer, nezávisle na balonech, začíná společenský večer v nádherném zámeckém parku nad mikulovským náměstím. Zahraje místní skupina Sedmá Figarova a v deset hodin večer se obloha nad městem rozzáří ohňostrojem. Po dvaadvacáté hodině pokračuje zábava koncertem brněnské skupiny Zelená pára. Během celého večerního koncertu se bude na zeď zámku promítat němý dokument o balonech a létání.

PŘEDPOKLÁDANÝ START LETŮ:
6.30 a 18.00
INFORMACE:
- hotel Rohatý Krokodýl - Pavel Kostrhun, Aeronautic club Brno, tel. 0603/814 857.
VSTUPNÉ:
- na vernisáž do Regionálního muzea je v sobotu zdarma, v jiné dny stojí vstup na výstavy 10 Kč - prohlídka celého muzea 40 Kč - děti, důchodci a vojáci platí poloviční vstupné - na sobotní večerní koncert v zámeckém parku 50 Kč (noh)

Balóny patří od nepaměti k velkým atrakcím.

Autor:



Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...



Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

Čtvrt milionu vodáků za sezonu. Splutí Vltavy láká i zahraniční turisty

Stopem po vodácké dálnici

Modernizovaná tábořiště čekají na turisty při splouvání Vltavy v úseku mezi Vyšším Brodem a Zlatou Korunou. Právě tuto...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Najdete na iDNES.cz