Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do letadla už se smí s taškou

  11:08aktualizováno  11:08
Příruční zavazadla, která byla zakázána při letech z Británie především směrem do USA, se pomalu vracejí na paluby letadel. Britská vláda v pondělí zmírnila bezpečnostní opatření, která zavedla minulý čtvrtek po zmaření teroristických útoků na letadla směřující do Ameriky.

Míra ohrožení v Británii se na základě poznatků tajných služeb včera snížila na čtvrtý, takzvaný závažný stupeň. "To ale v žádném případě neznamená, že nebezpečí pominulo. Stále vážně hrozí nějaký atentát. Lidé musí vědět, že mohou být další osoby, které plánují útok proti Británii. Vyzývám veřejnost, aby byla obezřetná," řekl včera britský ministr vnitra John Reid.

Stále panuje chaos

Díky snížení stupně ohrožení lidé už nemusí vše včetně drahých elektronických přístrojů balit do kufrů, které se posílají do nákladních prostorů letadla. Chaos a obrovská zpoždění, která od čtvrtka komplikovala leteckou dopravu zejména z Británie do USA, se však dařilo mírnit jen velmi pozvolna. Létání ještě včera provázela řada omezení, jejichž trvání je zatím časově neomezené.

Lidé si už mohou vzít v případě všech letů na palubu příruční zavazadlo maximálně velikosti aktovky. To znamená, že řada menších kufrů, které si cestující dosud do letadla mohli bez problémů přinést, už na palubu nesmí.

Jakákoli tekutina včetně krémů, gelů, zubní pasty či parfémů je i nadále zakázána. Dětské mléko musí rodiče pod dohledem členů ostrahy ochutnat. Tekuté léky si lidé mohou přibalit do příruční tašky, ale jen v nezbytně nutném množství.

Aby se urychlily prohlídky před nástupem do letadla, pasažéři jsou vyzýváni, aby s sebou nenosili nádoby vhodné pro přenášení tekutých látek. Elektronické přístroje včetně osobních počítačů už na palubu smějí, ale čeká je důkladná kontrola. Lidé by proto měli sami od sebe tyto předměty včetně například fénu na vlasy vyndat na pás z tašek a obalů.

Podobná opatření platí i na amerických letištích. Na českých mezinárodních letištích tak přísná pravidla neplatí s výjimkou přímých letů z a do USA a na trase z Kanady, kde se nesmí do letadla s tekutinami nebo gely, jako jsou například nápoje, šampony nebo opalovací mléka. To samé se týká i případného nákupu alkoholu či kosmetiky v bezcelních obchodech, ani toto zboží na palubu nesmí.

Jaká omezení platí

Na pražském letišti Ruzyně platí přísnější omezení při zámořských letech. Lidé sice smějí mít příruční zavazadlo, ale nemohou u sebe mít žádnou tekutinu. V případě ostatních destinací včetně Británie zvláštní omezení nejsou.

Británie zmírnila opatření na svých letištích. Lidé už smějí na palubu se zavazadlem, ale jen malých rozměrů, mohou si u sebe ponechat elektronická zařízení, ale zakázané jsou tekutiny jakéhokoli druhu. Podobná opatření jako v Británii jsou zavedena i na letištích v USA.

Na letech ČSA z Prahy do Velké Británie neplatí žádná zvláštní bezpečnostní omezení, cestující mohou mít svá palubní zavazadla včetně tekutin, elektroniky a ani neprocházejí bezpečnostní prohlídkou obuvi. "Stejná situace, tedy bez omezení, platí pro cestující odlétající s ČSA do jakýchkoliv jiných destinací," uvedla v pondělí mluvčí Jana Víšková. Aerolinie nicméně cestující vyzývají, aby počítali s delším odbavováním, a proto dorazili na letiště s větším předstihem.

Přes postupné zmírňování přísných pravidel pro cestování letadlem chaos zejména na britských letištích přetrvával.

Z hodinového přestupu dva dny

Lety přes Atlantik a řadu evropských linek i v pondělí provázela velká zpoždění. Mnoho letů bylo zrušeno. V případě londýnského Heathrow, nejrušnějšího letiště v Evropě, aerolinie odvolaly každý pátý let. "Měl jsem tu původně jen hodinu přestupovat a jsou z toho dva dny," řekl agentuře AP devatenáctiletý student Henry Burkett z amerického Seattlu.

Navzdory všem přísným kontrolám se jedno letadlo British Airlines z londýnského letiště Heathrow do New Yorku muselo vrátit poté, co na palubě začal zvonit v tu dobu ještě zakázaný mobilní telefon. Protože se nikdo k telefonu nepřihlásil, pilot změnil kurz letu a přistál zpět v Londýně.

Britské úřady zatím mlčí k průběhu a případným výsledkům výslechů zadržených osob. Britský nedělník The Sunday Mirror tvrdil, že mezi zatčenými je žena, která chtěla použít vlastní dítě k propašování výbušniny na palubu letadla.

 

Na letišti

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Další z rubriky

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Nejkrásnější řeky Slovenska. Hron si kromě vodáků užijí i milovníci hor

Užíváme si houpání na vlnách a rychle plujeme širokým korytem, kde se střídají...

Řeka Hron patří mezi slovenskou vodáckou „klasiku“. Tento druhý nejdelší tok Slovenska pramení na východním úpatí...

Najdete na iDNES.cz