Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do letadla už se smí s taškou

  11:08aktualizováno  11:08
Příruční zavazadla, která byla zakázána při letech z Británie především směrem do USA, se pomalu vracejí na paluby letadel. Britská vláda v pondělí zmírnila bezpečnostní opatření, která zavedla minulý čtvrtek po zmaření teroristických útoků na letadla směřující do Ameriky.

Míra ohrožení v Británii se na základě poznatků tajných služeb včera snížila na čtvrtý, takzvaný závažný stupeň. "To ale v žádném případě neznamená, že nebezpečí pominulo. Stále vážně hrozí nějaký atentát. Lidé musí vědět, že mohou být další osoby, které plánují útok proti Británii. Vyzývám veřejnost, aby byla obezřetná," řekl včera britský ministr vnitra John Reid.

Stále panuje chaos

Díky snížení stupně ohrožení lidé už nemusí vše včetně drahých elektronických přístrojů balit do kufrů, které se posílají do nákladních prostorů letadla. Chaos a obrovská zpoždění, která od čtvrtka komplikovala leteckou dopravu zejména z Británie do USA, se však dařilo mírnit jen velmi pozvolna. Létání ještě včera provázela řada omezení, jejichž trvání je zatím časově neomezené.

Lidé si už mohou vzít v případě všech letů na palubu příruční zavazadlo maximálně velikosti aktovky. To znamená, že řada menších kufrů, které si cestující dosud do letadla mohli bez problémů přinést, už na palubu nesmí.

Jakákoli tekutina včetně krémů, gelů, zubní pasty či parfémů je i nadále zakázána. Dětské mléko musí rodiče pod dohledem členů ostrahy ochutnat. Tekuté léky si lidé mohou přibalit do příruční tašky, ale jen v nezbytně nutném množství.

Aby se urychlily prohlídky před nástupem do letadla, pasažéři jsou vyzýváni, aby s sebou nenosili nádoby vhodné pro přenášení tekutých látek. Elektronické přístroje včetně osobních počítačů už na palubu smějí, ale čeká je důkladná kontrola. Lidé by proto měli sami od sebe tyto předměty včetně například fénu na vlasy vyndat na pás z tašek a obalů.

Podobná opatření platí i na amerických letištích. Na českých mezinárodních letištích tak přísná pravidla neplatí s výjimkou přímých letů z a do USA a na trase z Kanady, kde se nesmí do letadla s tekutinami nebo gely, jako jsou například nápoje, šampony nebo opalovací mléka. To samé se týká i případného nákupu alkoholu či kosmetiky v bezcelních obchodech, ani toto zboží na palubu nesmí.

Jaká omezení platí

Na pražském letišti Ruzyně platí přísnější omezení při zámořských letech. Lidé sice smějí mít příruční zavazadlo, ale nemohou u sebe mít žádnou tekutinu. V případě ostatních destinací včetně Británie zvláštní omezení nejsou.

Británie zmírnila opatření na svých letištích. Lidé už smějí na palubu se zavazadlem, ale jen malých rozměrů, mohou si u sebe ponechat elektronická zařízení, ale zakázané jsou tekutiny jakéhokoli druhu. Podobná opatření jako v Británii jsou zavedena i na letištích v USA.

Na letech ČSA z Prahy do Velké Británie neplatí žádná zvláštní bezpečnostní omezení, cestující mohou mít svá palubní zavazadla včetně tekutin, elektroniky a ani neprocházejí bezpečnostní prohlídkou obuvi. "Stejná situace, tedy bez omezení, platí pro cestující odlétající s ČSA do jakýchkoliv jiných destinací," uvedla v pondělí mluvčí Jana Víšková. Aerolinie nicméně cestující vyzývají, aby počítali s delším odbavováním, a proto dorazili na letiště s větším předstihem.

Přes postupné zmírňování přísných pravidel pro cestování letadlem chaos zejména na britských letištích přetrvával.

Z hodinového přestupu dva dny

Lety přes Atlantik a řadu evropských linek i v pondělí provázela velká zpoždění. Mnoho letů bylo zrušeno. V případě londýnského Heathrow, nejrušnějšího letiště v Evropě, aerolinie odvolaly každý pátý let. "Měl jsem tu původně jen hodinu přestupovat a jsou z toho dva dny," řekl agentuře AP devatenáctiletý student Henry Burkett z amerického Seattlu.

Navzdory všem přísným kontrolám se jedno letadlo British Airlines z londýnského letiště Heathrow do New Yorku muselo vrátit poté, co na palubě začal zvonit v tu dobu ještě zakázaný mobilní telefon. Protože se nikdo k telefonu nepřihlásil, pilot změnil kurz letu a přistál zpět v Londýně.

Britské úřady zatím mlčí k průběhu a případným výsledkům výslechů zadržených osob. Britský nedělník The Sunday Mirror tvrdil, že mezi zatčenými je žena, která chtěla použít vlastní dítě k propašování výbušniny na palubu letadla.

 

Na letišti

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Tři dny v korunách stromů tropického pralesa. Parádní adrenalin v Laosu

Jízda vysoko nad údolím je nezapomenutelná.

Cítíme stoupající nával adrenalinu. Nasazujeme sedák, připneme karabinu k ocelovému lanu zip-liny a za chvíli už letíme...

Najdete na iDNES.cz