Gutštejn

Gutštejn | foto: http://konstantinsbad.cz/

Do Konstatinových lázní na kole

Chcete jet na kole na zajímavý výlet? Jeďtě do lázeňského městečka Konstantinovy Lázně, které leží asi 45 kilometrů severozápadně od Plzně. Trasa je určena ale pro zdatnější cyklisty, vede totiž v poměrně náročném terénu. Střídají se úseky vedoucí po silnici i v terénu a často pojedete podél potoků, které dodají vyjížďce nádech romantiky. Okruh vedoucí v okolí Konstantinových Lázní je dlouhý zhruba 25 kilometrů.

Konstantinovy Lázně vyrostly u pramenů železitých kyselek v roce 1819. Za zakladatele je považován majitel bezdružického panství Konstantin Löwenstein. Mezi nejznámější léčebné prameny patří Prusíkův pramen, kterým se můžeme eventuálně před projížďkou občerstvit.

Z Konstantinových Lázní vyrazíte po modré turistické značce, která prochází místem železniční stanice Konstantinovy Lázně. Vyjedete po silnici a mírně stoupáte ke křižovatce u obce Nová Ves. Ze silnice odbočíte doprava, projedete obcí a pokračujete k okraji lesa, po jehož průjezdu míříte k vesnici Potín. Za Potínem
sjedete do údolí Úterského potoka, ke kterému zakrátko dorazíme. Ten překonáte a po chvíli dorazíte k dalšímu toku, který nese název Dolský potok. U rozcestníku opustíte modrou značku a odbočíte doprava na zelenou křižující, která vás opět dovede k Úterskému potoku, tentokrát na jeho levý břeh.

Podél okraje lesa jedete po proudu potoka a asi tak po jednom kilometru se přiblížíte k silnici, která vede od Blažimi. Silnici přejedete a ocitnete se pro změnu na pravém břehu Úterského potoka. V záhybu potoka po vaší pravé ruce uvidíte na
skalnaté stráni opuštěný hrádek Falkenštejn. První zmínka o něm je z roku 1460, v roce 1566 byl již opuštěn. Při okraji lesa míříte k Hlaváčkovu mlýnu, ke kterému se dostanete po dalším kilometru.

V těchto místech se potok značně klikatí a budete také několikrát přejíždět z jednoho břehu na druhý. Jakmile dorazíte k silnici pod Šipínem, která vede z Pernarce do Konstantinových Lázní, minete druhý - Dudákovský mlýn. Na ostrohu se tyčí hřbitovní kostel sv. Barbory, barokní stavba z roku 1709 s novorománskou věží. Pod osadou najdete roubený kostelík, který byl nově zrenovován. Zelená značka pokračuje dále směrem k Mydlovarům, vyale budete pokračovat po červené značce proti toku Hadovky.

Projedete po okraji přírodní rezervace a dorazíte k Bezemínskému hradišti. V lese pod hradištěm je mohylové pohřebiště. Další zajímavostí na trase, k níž po chvíli dojedete, je romantická zřícenina hradu Gutštejn, který se rozprostírá na skále nad Hadovkou. Byl postaven na počátku 13. století jako sídelní hrad pánů z Gutštejna. Zřícenině dominuje 20 metrů vysoká věž se zaoblenými rohy. Do dnešní doby se dochovaly zbytky obou paláců i zříceniny obvodové hradby a ve skále tesaná sklepení.

Lesem a po pravém břehu Hadovky šlapete až k silnici, kterou přetnete a míříte k místu zvanému Papírový mlýn. Zde se stočíte doprava k Machařovskému
mlýnu a po vaší levici budete mít železniční trať vedoucí z Pňovan do Bezdružic. Červená značka vás dovede až k přírodnímu parku Hadovka. Tento park je minimálně narušen civilizačními vlivy a je hluboko zaříznut do údolí stejnojmenného potoka.

U mostku přes potok opustíte červenou značku a prudce odbočíte doprava na žlutou. Po silnici zdoláte značné stoupání a před vámi se objeví dominanta zříceniny hradu Krasíkov. Ten v roce 1421 dobyl Jan Žižka. Nad strmou skalní stěnou je zachován zbytek okrouhlé věže, zeď paláce do výšky patra a klenuté sklepy. Zkázu přinesl hradu požár v roce 1644 a boje třicetileté války. Na jihovýchodní části vrcholové plošiny stojí kostel sv. Jiří. U Krasíkovského dvora najedete na polní
cestu a po té dorazíte do Dolní Polžice. Ve 14. a 15. století v místě stávala tvrz Harantů z Polžic, z níž se zachovalo pouze čtvercové tvrziště.

Po silnici míříte k Bezdružicím kde stával původně gotický hrad, který byl později upraven na barokní zámek a stává se zdaleka viditelnou dominantou. Zbývající úsek zpět do cíle trasy absolvujete po žluté značce, která vás dovede do Konstantinových Lázní.