Do Cooktownu se musíte dodrkotat

  9:05aktualizováno  9:05
Tak jsme vyrazili do Cooktownu. Vzali jsme to kratší, ale o to drsnější cestou. V těchto končinách předal asfalt vládu prašným a kamenitým cestám, takže vyrážíte-li autem, nudit se jistě nebudete. Na cestách jsou časté hluboké výmoly, terén je kopcovitý a stoupání pod úhlem asi 60° není výjimkou. Do Cooktownu jsme dorazili jako naklepané řízky.

Ve městě už byste backpackery hledali lupou. Je tu sice pár kempů a jeden hostel, ale vypadá to, že v nich většinou moc lidí není. Aspoň ne těch, co přijedou, chvilku pobudou a razí zase někam jinam. Ve zdejších kempech se spíše bydlí, přijede se s karavanem, zaparkuje a pár měsíců setrvá.

Cooktown - konečná
Pořádná cesta tudy vlastně nevede. Dostanete se sem, ale velkou oklikou po Peninsula Developemental Road. Ta je prvních 200 km dokonce asfaltová, jenže pokud jedete nějakou starou fordkou, je pro vás Cooktown konečná, dál to prostě nejde.

Cooktown je jedním z posledních měst na severu Queenslandu a jinak než autem se sem můžete dostat už jen letadlem nebo lodí. Lodí to ovšem z Cairns vyjde na 600 AUD, jak jsme se dozvěděli od místních lidí.

Cooktown je jinak příjemné maličké město s malým přístavem, jedním supermarketem, kostelem, několika hospodami, hotelem, bowlingovým klubem a kupodivu i s internetem. Dokonce se nám podařilo u majitele internetu, prodejce a správce počítačů v jedné osobě i vypálit fotky!

Romantikům vřele doporučujeme vydat se z přístavu u ústí řeky, kde je botanická zahrada a za ní už moře, přes celé městečko. Přestože je tu kamenité pobřeží, dají se tu najít dvě pláže. Na první se bez problémů dostanete autem, je ale hodně mělká a ústí na ní creek (potok, říčka).

Ta druhá, Cherry Tree Bay, ovšem stojí za to! Je pěkně skrytá a vede k ní jen pěšina vyšlapaná v buši. Pokud se po ní vydáte, tak vás asi za dvacet minut dovede k nádherné, téměř panenské zátoce s průzračnou vodou. Zdá se, že kromě pobřežní hlídky, která se sem přijela vykoupat, sem moc lidí nezajde.

Jak jsme chytali ryby
Rybáři si tedy v Cooktownu určitě přijdou na své. Díky hloubce se tu vyskytují větší ryby blíže u břehu než jinde. I my jsme toho náležitě využili a rozhodli se zkusit rybářské štěstí z větších kamenů na kraji zátoky. Chytila jsem, sice menší, zato celé čtyři ryby!

Už jsme se pomalu balili, příliv nám začínal olizovat nohy, když se mezi kameny objevila uvízlá veliká ryba. Mohla mít skoro tři čtvrtě metru, rychle jsem podala prut s návnadou. Úžasné, ryba zabrala… Jenže jak se dostala jen trochu z vody, udělala cvak a překousla vlasec.

Hodili jsme jí tam další připravenou návnadu, než ji příliv vyprostí z malého jezírka. Vrhla se po ní, tentokrát se ani neobtěžovala s nějakým přetahováním a rovnou návnadu i s vlascem ukousla. Pěkně nás to naštvalo, tak jsme se snažili včas navázat kovový nástavec mezi háček a vlasec, bohužel jsme nebyli dosti svižní. Jedna velká vlna pomohla rybě na širé moře, dva naše háčky jí ovšem zůstaly v tlamě…

Nikdy nevíte, co vlastně vylovíte
Tohle nebyl jediný náš australský rybářský zážitek, pokaždé když jsme se někde o lov pokusili, byla z toho veliká legrace… S každou ulovenou rybou jsme se totiž děsili, co to vlastně vytáhneme. Co se týká moře, tak tam se vyskytují některé opravdu nehezké druhy. Dost z nich má navíc pěkně zubatou hubu a přesto, že jsou třeba malé, jejich zoubky vypadají velmi "kousavě".

Naše úlovky:
3x Black-spot Tuskfish, 1x Blue-barred parrot fish, 1x Honeycomb cod, 1x Yellowfin bream, 3x Moses perch, 1x Gummy Shark

V Cooktownu se daří dobře koňům. Využívají se jak pro práci či podnikání, tak na dostihy. Je tu hodně závodišť, nějaké najdete v každém "velkém" městě. S tím je spojená záliba v sázkách, též bohatě rozšířená. Sázková kancelář bývá většinou spojena s barem nebo taky naopak, v hospodě můžete často i sázet.

Rozsáhlé pastviny ohraničují ostnaté dráty na dřevěných kůlech. Malé ohrady lemuje jen elektrický ohradník. Pastviny slouží jak skotu, tak koním dohromady. Občas mezi nimi můžete vidět i nějakou tu ovci, kozu nebo osla. Pokud vyjedete dále od měst, zjistíte, že tam už se ohradami nikdo moc nezabývá. Mnohdy, obzvlášť v národních parcích, se zvířata ani nepočítají, většinou se jejich počet pouze odhaduje. 

Bizarní úlovek v Cooktownu

Náš bizarní úlovek v Cooktownu č. 2

Tady jsme přespávali.

Bowling v Cooktownu

Autoři:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Jak dostat mrtvého blíž k nebi. V Sagadě dávají rakve na skálu

Tradice zavěšování rakví na skály je v Sagadě stará až dva tisíce let.

Filipínská Sagada je jedním z míst, kde stále můžete zahlédnout rituální pohřbívání z dob dávno minulých. Odlehlé...

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...Najdete na iDNES.cz