Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Betléma na kole! Podívejte se na unikátní film

aktualizováno 
6000 kilometrů na kole za sedm týdnů ze Slovenska do Betléma. Tuto cestu podnikli dva Slováci, z nichž jeden je mnich. Během jízdy jedli kopřivy, pili vodu z řek a potkávali lidi, kteří jim pomohli i uprostřed pouště. Cestu cyklistů, která připomíná biblické putování, můžete zhlédnout v unikátním dokumentu na iDNES.cz.

Z filmu Cesta do Betléma/ TV LUX - Ze Slovenska do Betléma na kole

Co příroda dá

Ľuboslav Polák a kapucín Gorazd Ondrej Veselovský zvaný Gojko projeli cestou do Betléma devět zemí - Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko, Sýrii, Jordánsko, Egypt (Sinaj) a Izrael. 

S sebou vezli dva stany a mandolínu. Co se týče jídla, spoléhali se na přírodu. Jedli rozetřená zrnka pšenice, která právě dozrávala v polích, květy akátu, moruše, vařili si polévky z kopřiv, připravovali saláty z pampelišek. Občas podojili krávu, aby měli čerstvé mléko. Pili vodu ze studánek, potoků i řek. "Koně se nenapijí z jakékoli vody, když je dobrá pro ně, bude i pro nás," říká Ľubo v 50minutovém dokumentárním filmu nazvaném Cesta do Betléma, který během neobyčejné cesty vznikl pro slovenskou televizi LUX.

Když cílem je cesta...

"Toto není výstup na himálajskou osmitisícovku. Tuhle cestu může podniknout kdokoli. Není třeba auto, o které se musíte starat, stačí kolo, voda a chleba," říká Ľubo.

Cyklisté urazili každý den po vedlejších cestách (vyhýbali se silnicím s kamiony) průměrně 150 kilometrů. Všude potkali obyčejné lidi, kteří jim byli ochotni pomoci. Prostí Kurdové v horách na východě Turecka je pozvali na večeři, v muslimské rodině Mohamada v Sýrii pro ně uspořádali hostinu, na noc jim dali polštáře i čisté oblečení na spaní. Řidič autobusu je zadarmo popovezl 50 kilometrů do Damašku a pohostil. Chudý jordánský rybář se podělil o poslední konzervu fazolí. Jiní věnovali na cestu placky a med.

"Tahle cesta je o dobrých lidech, co rozdávají slunce a je jim to vidět na očích," říká Gojko.

Všechny strasti cesty

Cyklojízda do Betléma nebyla procházka rájem. Oba cyklisty trápilo úmorné vedro, zřejmě nejhorší byla cesta přes Negevskou poušť, když jim došly zásoby vody. Dopíjeli zbytky vody v odhozených lahvích podél cest, na otevřené rány na těle dotíral hmyz. Občas dojídali i zbytky jídla, které našli. Před možnou nákazou se jistili každý den stroužkem česneku.

Slovenské poutníky trápily i časté defekty na pláštích, Ľubovy duše byly doslova slepené ze stovek záplat, byl skoro zázrak, že na nich dojel.

Přesto byla tahle cesta především o radosti. O krásné noci na vrcholu Sinaje, o magické atmosféře v jordánské Petře, o hraní na mandolínu a slovenských písničkách, s kterými se dalo všude domluvit lépe než rodnou řečí lidí, s kterými se poutníci setkali.

Cesta do Betléma byla především o radosti. Nejen z nelehce dosaženého cíle cesty - Betléma, ale z cesty samotné...

Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Najdete na iDNES.cz