Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Betléma na kole! Podívejte se na unikátní film

aktualizováno 
6000 kilometrů na kole za sedm týdnů ze Slovenska do Betléma. Tuto cestu podnikli dva Slováci, z nichž jeden je mnich. Během jízdy jedli kopřivy, pili vodu z řek a potkávali lidi, kteří jim pomohli i uprostřed pouště. Cestu cyklistů, která připomíná biblické putování, můžete zhlédnout v unikátním dokumentu na iDNES.cz.

Z filmu Cesta do Betléma/ TV LUX - Ze Slovenska do Betléma na kole

Co příroda dá

Ľuboslav Polák a kapucín Gorazd Ondrej Veselovský zvaný Gojko projeli cestou do Betléma devět zemí - Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko, Sýrii, Jordánsko, Egypt (Sinaj) a Izrael. 

S sebou vezli dva stany a mandolínu. Co se týče jídla, spoléhali se na přírodu. Jedli rozetřená zrnka pšenice, která právě dozrávala v polích, květy akátu, moruše, vařili si polévky z kopřiv, připravovali saláty z pampelišek. Občas podojili krávu, aby měli čerstvé mléko. Pili vodu ze studánek, potoků i řek. "Koně se nenapijí z jakékoli vody, když je dobrá pro ně, bude i pro nás," říká Ľubo v 50minutovém dokumentárním filmu nazvaném Cesta do Betléma, který během neobyčejné cesty vznikl pro slovenskou televizi LUX.

Když cílem je cesta...

"Toto není výstup na himálajskou osmitisícovku. Tuhle cestu může podniknout kdokoli. Není třeba auto, o které se musíte starat, stačí kolo, voda a chleba," říká Ľubo.

Cyklisté urazili každý den po vedlejších cestách (vyhýbali se silnicím s kamiony) průměrně 150 kilometrů. Všude potkali obyčejné lidi, kteří jim byli ochotni pomoci. Prostí Kurdové v horách na východě Turecka je pozvali na večeři, v muslimské rodině Mohamada v Sýrii pro ně uspořádali hostinu, na noc jim dali polštáře i čisté oblečení na spaní. Řidič autobusu je zadarmo popovezl 50 kilometrů do Damašku a pohostil. Chudý jordánský rybář se podělil o poslední konzervu fazolí. Jiní věnovali na cestu placky a med.

"Tahle cesta je o dobrých lidech, co rozdávají slunce a je jim to vidět na očích," říká Gojko.

Všechny strasti cesty

Cyklojízda do Betléma nebyla procházka rájem. Oba cyklisty trápilo úmorné vedro, zřejmě nejhorší byla cesta přes Negevskou poušť, když jim došly zásoby vody. Dopíjeli zbytky vody v odhozených lahvích podél cest, na otevřené rány na těle dotíral hmyz. Občas dojídali i zbytky jídla, které našli. Před možnou nákazou se jistili každý den stroužkem česneku.

Slovenské poutníky trápily i časté defekty na pláštích, Ľubovy duše byly doslova slepené ze stovek záplat, byl skoro zázrak, že na nich dojel.

Přesto byla tahle cesta především o radosti. O krásné noci na vrcholu Sinaje, o magické atmosféře v jordánské Petře, o hraní na mandolínu a slovenských písničkách, s kterými se dalo všude domluvit lépe než rodnou řečí lidí, s kterými se poutníci setkali.

Cesta do Betléma byla především o radosti. Nejen z nelehce dosaženého cíle cesty - Betléma, ale z cesty samotné...

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Z Machu Picchu vykázali evropské turisty, fotili se s odhaleným pozadím

Machu Picchu v Peru

Správa archeologické památky Machu Picchu vyloučila z areálu tři evropské turisty, kteří se na místě fotografovali s...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Najdete na iDNES.cz