Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Beskyd se po 100 letech vrací orel skalní

aktualizováno 
Po více než sto letech nad beskydskou přírodou krouží orli skalní. Čtyři orlí mláďata sem vypustili pracovníci záchranné stanice v Bartošovicích v rámci projektu Návrat orla skalního do Moravskoslezských Beskyd. Další budou vypuštěna v příštích letech.

Orel skalní - Orel skalní | foto: Petr ČolasMF DNES

Samec David a tři samičky Cecilka, Anča a Babka pocházejí ze Slovenska. Záchranná stanice je získala jako několikadenní mláďata v květnu.

"Šlo o mladší, slabší mláďata vylíhnutá jako druhá v jednom hnízdě, která by jinak nepřežila. V hnízdě orlů starší sourozenec zabije mladšího, jde o vrozený kainismus tohoto druhu,“ vysvětluje vedoucí záchranné stanice s příznačným jménem - Petr Orel.

V záchranné stanici se o malé orly starala adoptivní matka - čtyřiatřicetiletá orlí samice Dina, která je v lidské péči už od roku 1977.

Na začátku července byli orli skalní umístěni do vypouštěcí voliéry v Beskydech a o měsíc později do volné přírody. Až do konce října se dravci zdržovali v okolí voliéry, pak však nastal zlom. "Dalo by se říct, že zcela zdivočeli, jsou více plaší a začali migrovat. Zalétávají i do třicetikilometrové vzdálenosti,“ popisuje Petr Orel.

Orel skalní

Orli baťůžkáři

Pracovníci stanice orly stále sledují, ptáci mají totiž na zádech malé batůžky s vysílačkami. Zjistili tak, že se k mláďatům připojil i dvouletý divoký samec orla, který je v Beskydech na potulce a pochází pravděpodobně ze Slovenska. "Mláďata od něj můžou leccos odkoukat, zdokonalit se v lovu. Je to pro ně dobrá zkušenost,“ říká vedoucí záchranné stanice, jejíž pracovníci orly stále v okolí místa vypuštění přikrmují.

Jedna ze samiček, Anča, už se setkala i s nezodpovědným střelcem. Koncem listopadu jí blízko Osíčka na Kroměřížsku někdo brokovnicí ustřelil osm nejdůležitějších per na pravém křídle, což omezuje její letové schopnosti. Členové záchranné stanice už podali trestní oznámení.

Po sto letech domů

Orel skalní v Beskydech žil do roku 1893. První čtyři vypuštěná mláďata znamenají jeho návrat do zdejší přírody po více než sto letech. "To, že se všechny čtyři podařilo převézt, odchovat a vypustit, je malý zázrak,“ říká Petr Čolas, ředitel ostravské zoo, která je partnerem projektu.

Do roku 2010 by mělo být v Beskydech vypuštěno nejméně dvacet mláďat. "Záleží na tom, kolik hnízd se na Slovensku podaří dohledat a v kolika budou dvě mláďata,“ upřesňuje Petr Orel. Ani zahnízdění orlů není jednoduché, ptáci si jako hnízdiště zafixují místo, kde vyrostli. Za tři čtyři roky by však orli podle odhadů mohli hnízdit i v Beskydech.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

V holínkách za tajemstvím německé podzemní továrny Diana na Vysočině

Osada Kutiny z malého železničního viaduktu

Nevedou tudy značky, ovšem romantiky, dobrodružství a záhad si člověk užije vrchovatě. Vydejme podél dvou nenápadných...

Turistické stezky v Českém Švýcarsku budou uzavřené až do března

Pravčická brána

Na turistické stezky do Českého Švýcarska se budou moci lidé vrátit až v březnu. Správa parku totiž stále odstraňuje...

Nádherné fotky Rožmberku si na Instagramu prohlédlo přes 10 milionu lidí

Fotografie Rožmberku nad Vltavou na Českokrumlovsku, které pořídila Christina...

Fotografie Rožmberku nad Vltavou se objevily na jedné z nejsledovanějších turistických instagramových platforem...

Najdete na iDNES.cz