Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Beskyd se po 100 letech vrací orel skalní

aktualizováno 
Po více než sto letech nad beskydskou přírodou krouží orli skalní. Čtyři orlí mláďata sem vypustili pracovníci záchranné stanice v Bartošovicích v rámci projektu Návrat orla skalního do Moravskoslezských Beskyd. Další budou vypuštěna v příštích letech.

Orel skalní - Orel skalní | foto: Petr ČolasMF DNES

Samec David a tři samičky Cecilka, Anča a Babka pocházejí ze Slovenska. Záchranná stanice je získala jako několikadenní mláďata v květnu.

"Šlo o mladší, slabší mláďata vylíhnutá jako druhá v jednom hnízdě, která by jinak nepřežila. V hnízdě orlů starší sourozenec zabije mladšího, jde o vrozený kainismus tohoto druhu,“ vysvětluje vedoucí záchranné stanice s příznačným jménem - Petr Orel.

V záchranné stanici se o malé orly starala adoptivní matka - čtyřiatřicetiletá orlí samice Dina, která je v lidské péči už od roku 1977.

Na začátku července byli orli skalní umístěni do vypouštěcí voliéry v Beskydech a o měsíc později do volné přírody. Až do konce října se dravci zdržovali v okolí voliéry, pak však nastal zlom. "Dalo by se říct, že zcela zdivočeli, jsou více plaší a začali migrovat. Zalétávají i do třicetikilometrové vzdálenosti,“ popisuje Petr Orel.

Orel skalní

Orli baťůžkáři

Pracovníci stanice orly stále sledují, ptáci mají totiž na zádech malé batůžky s vysílačkami. Zjistili tak, že se k mláďatům připojil i dvouletý divoký samec orla, který je v Beskydech na potulce a pochází pravděpodobně ze Slovenska. "Mláďata od něj můžou leccos odkoukat, zdokonalit se v lovu. Je to pro ně dobrá zkušenost,“ říká vedoucí záchranné stanice, jejíž pracovníci orly stále v okolí místa vypuštění přikrmují.

Jedna ze samiček, Anča, už se setkala i s nezodpovědným střelcem. Koncem listopadu jí blízko Osíčka na Kroměřížsku někdo brokovnicí ustřelil osm nejdůležitějších per na pravém křídle, což omezuje její letové schopnosti. Členové záchranné stanice už podali trestní oznámení.

Po sto letech domů

Orel skalní v Beskydech žil do roku 1893. První čtyři vypuštěná mláďata znamenají jeho návrat do zdejší přírody po více než sto letech. "To, že se všechny čtyři podařilo převézt, odchovat a vypustit, je malý zázrak,“ říká Petr Čolas, ředitel ostravské zoo, která je partnerem projektu.

Do roku 2010 by mělo být v Beskydech vypuštěno nejméně dvacet mláďat. "Záleží na tom, kolik hnízd se na Slovensku podaří dohledat a v kolika budou dvě mláďata,“ upřesňuje Petr Orel. Ani zahnízdění orlů není jednoduché, ptáci si jako hnízdiště zafixují místo, kde vyrostli. Za tři čtyři roky by však orli podle odhadů mohli hnízdit i v Beskydech.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

Lekce z dějepisu za tisícovku. Otestovali jsme hrady a zámky pro rodiny

Zámek Telč

Dopřejte si v létě kromě koupání i atraktivní výlet do historie. MF DNES navštívila patnáct památek, aby zjistila, jaké...

S balonem do oblak. Co všechno musí pilot zkontrolovat před startem?

Příprava horkovzdušného balonu ke startu

Ve čtvrtém díle seriálu S balonem do oblak vás seznámíme se všemi kroky, které musí pilot provést, než se vůbec dostane...

OBRAZEM: Čas nezralých bobulí. Když Morava čeká na víno

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj...

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj nekonečných vinohradů, teplého podnebí, lánů...

Najdete na iDNES.cz