Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divoké pobřeží jižního Thajska

aktualizováno 
Představa dovolené v Thajsku znamená pro většinu z nás lenošení v některém z letovisek na největším thajském ostrově Phuket. Toto známé letovisko, prošpikované hotelovými resorty, obchůdky a další turistickou infrastrukturou, však může nabídnout mnohem víc, než je relaxace na pláži.

Vody tropického Andamanského moře zde svírá velká zátoka, ohraničená na jedné straně právě poloostrovem Phuket, na straně druhé strmými vápencovými útesy hlavního pobřeží, mezi nimiž najdeme kouzelné ostrůvky jako je Koh Lanta nebo známý Koh Phi Phi.

Tento labyrint zátok a ostrovů lemuje pobřeží s desítkami písečných pláží, a tak si zde na své přijdou jak plážoví povaleči, tak i dobrodruzi nebo vyznavači skalního lezení, kteří se sem uchylují na zimu.

V horolezeckém ráji

Více než rok po ničivé vlně tsunami, jež zasáhla také oblast jižního Thajska, se sem život opět vrátil a dnes zběžným pohledem ani nepoznáme, jaká katastrofa se tu udála.

Městečko Krabi, ležící na jihu velké zátoky, může být alternativním východiskem pro poznáváni ostrovů a pláží andamanského pobřeží jižního Thajska. Krabi patří mezi méně známá letoviska – jeho návštěvníci jsou tak odměněni klidnou atmosférou, kterou byste v Phuketu hledali jen stěží. Po snídani v jedné z kaváren na nábřežní třídě můžete nastoupit na palubu malého člunu a vydat se na okolní pláže a ostrovy.

Asi nejvyhledávanější lokalitou je pláž Railey Beach, kde se přímo z moře zvedají stametrové vápencové útesy, uzavírající chráněné písečné pláže s průzračnou vodou.

Tato lokalita je eldorádem skalních lezců, kteří se sem stahují zejména v zimních měsících, kdy jim v Evropě mrznou prsty. A tak můžete na jedné straně pláže vidět typické neopálené turisty a o pár desítek metrů dál na stěnách "nalepená" šlachovitá a opálená těla extrémních lezců. Zdá se, že soužití obou skupin zde nikomu nečiní potíže – turisté večer odjedou do svých hotelů a lezci, bydlící v nedalekých bungalovech, mohou konečně vychutnat poklid místa.Převislé útesy na Railey Beach poblíž letoviska Krabi


Ostrov Jamese Bonda

Znalci "bondovek" si určitě nesmí nechat ujít výlet do nedalekého národního parku Ao Phang-Nga, známého především díky ostrovu Ko Khao Tapu, kterému zde neřeknou jinak, než James Bond Island. Všechny sem táhne nejenom neuvěřitelná scenérie z moře vystupujících skal, či na kůlech postavená rybářská vesnice Koh Pannyi, ale především touha stanout na stejné pláži, kde před 25 lety stál Christopher Lee coby James Bond ve filmu "Muž se zlatou zbraní".

Jméno ostrova znamená "hřebík" a ostrov vystupující strmě z moře skutečně připomíná obří hřebík zaražený do hladiny nedaleko o něco většího ostrova. U jeho břehů denně přistanou desítky člunů s turisty kteří mají jen několik minut na to ostrůvek obejít a z několika vyhlídek "hřebík" vyfotografovat. Většina výletníků potom zvedá kotvy a přejíždí k nedalekému ostrovu Koh Panyee.

Ačkoliv bychom to na strmých útesech nečekali, najdeme zde malebnou vesnici, obývanou několika desítkami rodin muslimských rybářů. Jejich domky jsou postaveny na dlouhých kůlech přímo nad vodou a vzájemně jsou pospojovány dřevěnými lávkami a labyrintem průchodů.

Zdejší kultura, odříznuta od převážně buddhistické kultury pevniny a moderní civilizace, zůstala po mnoho staletí téměř nedotčena. Většina turistů, kteří vesnici navštíví, ochutnají místní mořské speciality a po nákupu suvenýrů odjíždějí domů. Kdo však chce zažít něco víc, ten si může domluvit přespání u některé z místních rodin.Ostrov "Jamese Bonda" Ko Khao Tapu

Útěk na ostrov

Nejznámějším ostrovem v celé zátoce je bezesporu Ko Phi Phi, neboť zde se odehrává děj kultovního filmu "Pláž" s Leonardo di Capriem v hlavní roli.

Ještě v roce 1974 bychom na tomto maličkém ostrově našli jen rybářskou vesnici s několika rodinami. A dnes? V sezóně se počet lidí odhaduje na 3500! Na malém prostoru ohraničeném skalami a dvěma plážemi se mezi kokosovými palmami tísní desítky hotelů, restaurací a turistických kanceláří. Kromě koupání je zde možné vyzkoušet potápění, šnorchlování nebo třeba skalní lezení na přilehlých útesech.

Vidina překrásných pláží umocněná záběry ze vzpomínaného filmu sem ročně nažene tisíce lidí, kteří se pak musejí mačkat a dýchat kouř ze spalovaného odpadu. Romantika tohoto místa je, zdá se, nenávratně pryč a každý večer to potvrzuje i dunění moderní hudby v místních klubech. I tak ale stojí za to se sem vypravit alespoň na jednu noc – krása ostrova při pohledu z vyhlídky nad vesnicí omráčí skoro každého. Málokdo však před příjezdem sem ví, že většina záběrů z filmu "Pláž" se odehrává na nedalekém neobydleném "dvojčeti" zvaném Phi Phi Ley, kam se dá dostat jedině člunem.

Kdo však hledá místo stranou turistického ruchu, může se lodí přesunout například na ostrov Koh Lanta. Jeho pláže jsou dosud téměř liduprázdné a i když i sem se v poslední době vydává čím dál více turistů, pořád jejich počet není tak vysoký. Na rozdíl od jiných ostrůvků se tady nebudeme cítit stísněně, protože ostrov je poměrně velký a vedou po něm silnice. Nejlepším způsobem, jak jej prozkoumat, je vypůjčit si levný skútr a vydat se na okružní výlet.Jízda na slonu patří k nezapomenutelným zážitkům

Může se hodit

Doprava: drtivá většina návštěvníků oblasti přilétá do letoviska Phuket, který je jen hodinu letu vzdálený z hlavního města Bankog. Cestovatelé se sem mohou též dostat po zemi – z Kualala Lumpuru jezdí vlaky do stanice Hat Yai, odkud se do Krabi dostaneme minibusem.

Místní dopravu na ostrovy a do národních parků zajišťují cestovní kanceláře. Kdo se chce postarat sám o sebe, může si půjčit auto nebo velmi levný skútr. Mezi ostrovy funguje lodní doprava, na menší vzdálenosti jezdí tzv. "long tailet boats" – úzké čluny s rachotícími motory na zádi.

Ubytování: Škála nabízených služeb je pestrá – od luxusních hotelů, přes bungalovy až po rákosové chýše. U nejlevnějšího ubytování počítejte s cca 10 dolary za noc. Ceny výrazně rostou s exkluzivitou lokality – na ostrově Phi Phi zaplatíte za stejný standard až trojnásobek toho, co na pevnině.

Autor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa. Najdete v ní reportáže a fotografie z osmnácti nejhezčích světových túr pěti kontinentů  – od Aljašky po Nový Zéland včetně map a praktických rad.

Phi Phi - Cesta k místu, kde se natáčel film Pláž

Thajská kuchyně

Thajská kuchyně

Thajsko, slavný most přes řeku Kwai

Scenérie na ostrově Phi Phi

Thajsko, vyhledávaná pláž Railey Beach u letoviska Krabi

Převislé útesy na Railey Beach poblíž Krabi

Ostrov "Jamese Bonda" Ko Khao Tapu

Thajsko: jízda na slonu patří k nezapomenutelným zážitkům

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

OBRAZEM: V moři nejsme nic. Setkání s obrovským žralokem bílým

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i...

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i když se zrovna nachází v ocelové kleci....

Zapomenutá legenda českého outdooru. Eugen Freud a jeho osudový uzel

Eugen Freud miloval hory, vybudoval jednu z největších outdoorových firem v...

Horolezec Eugen Freud se po listopadu 1989 vrhl na podnikání a vybudoval tehdy největší outdoorovou firmu v Česku. Pak...

Egypt je nejdřív pohádka, po roce začnete vnímat realitu, říká Hanka

Hanka chtěla ve svém životě změnu a našla jí v Egyptě.

Původním zaměstnáním je učitelka matematiky a fyziky, ale v Egyptě teď pracuje jako realitní makléřka. Do Afriky ji...

Najdete na iDNES.cz