Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divoké pobřeží jižního Thajska

aktualizováno 
Představa dovolené v Thajsku znamená pro většinu z nás lenošení v některém z letovisek na největším thajském ostrově Phuket. Toto známé letovisko, prošpikované hotelovými resorty, obchůdky a další turistickou infrastrukturou, však může nabídnout mnohem víc, než je relaxace na pláži.

Vody tropického Andamanského moře zde svírá velká zátoka, ohraničená na jedné straně právě poloostrovem Phuket, na straně druhé strmými vápencovými útesy hlavního pobřeží, mezi nimiž najdeme kouzelné ostrůvky jako je Koh Lanta nebo známý Koh Phi Phi.

Tento labyrint zátok a ostrovů lemuje pobřeží s desítkami písečných pláží, a tak si zde na své přijdou jak plážoví povaleči, tak i dobrodruzi nebo vyznavači skalního lezení, kteří se sem uchylují na zimu.

V horolezeckém ráji

Více než rok po ničivé vlně tsunami, jež zasáhla také oblast jižního Thajska, se sem život opět vrátil a dnes zběžným pohledem ani nepoznáme, jaká katastrofa se tu udála.

Městečko Krabi, ležící na jihu velké zátoky, může být alternativním východiskem pro poznáváni ostrovů a pláží andamanského pobřeží jižního Thajska. Krabi patří mezi méně známá letoviska – jeho návštěvníci jsou tak odměněni klidnou atmosférou, kterou byste v Phuketu hledali jen stěží. Po snídani v jedné z kaváren na nábřežní třídě můžete nastoupit na palubu malého člunu a vydat se na okolní pláže a ostrovy.

Asi nejvyhledávanější lokalitou je pláž Railey Beach, kde se přímo z moře zvedají stametrové vápencové útesy, uzavírající chráněné písečné pláže s průzračnou vodou.

Tato lokalita je eldorádem skalních lezců, kteří se sem stahují zejména v zimních měsících, kdy jim v Evropě mrznou prsty. A tak můžete na jedné straně pláže vidět typické neopálené turisty a o pár desítek metrů dál na stěnách "nalepená" šlachovitá a opálená těla extrémních lezců. Zdá se, že soužití obou skupin zde nikomu nečiní potíže – turisté večer odjedou do svých hotelů a lezci, bydlící v nedalekých bungalovech, mohou konečně vychutnat poklid místa.Převislé útesy na Railey Beach poblíž letoviska Krabi


Ostrov Jamese Bonda

Znalci "bondovek" si určitě nesmí nechat ujít výlet do nedalekého národního parku Ao Phang-Nga, známého především díky ostrovu Ko Khao Tapu, kterému zde neřeknou jinak, než James Bond Island. Všechny sem táhne nejenom neuvěřitelná scenérie z moře vystupujících skal, či na kůlech postavená rybářská vesnice Koh Pannyi, ale především touha stanout na stejné pláži, kde před 25 lety stál Christopher Lee coby James Bond ve filmu "Muž se zlatou zbraní".

Jméno ostrova znamená "hřebík" a ostrov vystupující strmě z moře skutečně připomíná obří hřebík zaražený do hladiny nedaleko o něco většího ostrova. U jeho břehů denně přistanou desítky člunů s turisty kteří mají jen několik minut na to ostrůvek obejít a z několika vyhlídek "hřebík" vyfotografovat. Většina výletníků potom zvedá kotvy a přejíždí k nedalekému ostrovu Koh Panyee.

Ačkoliv bychom to na strmých útesech nečekali, najdeme zde malebnou vesnici, obývanou několika desítkami rodin muslimských rybářů. Jejich domky jsou postaveny na dlouhých kůlech přímo nad vodou a vzájemně jsou pospojovány dřevěnými lávkami a labyrintem průchodů.

Zdejší kultura, odříznuta od převážně buddhistické kultury pevniny a moderní civilizace, zůstala po mnoho staletí téměř nedotčena. Většina turistů, kteří vesnici navštíví, ochutnají místní mořské speciality a po nákupu suvenýrů odjíždějí domů. Kdo však chce zažít něco víc, ten si může domluvit přespání u některé z místních rodin.Ostrov "Jamese Bonda" Ko Khao Tapu

Útěk na ostrov

Nejznámějším ostrovem v celé zátoce je bezesporu Ko Phi Phi, neboť zde se odehrává děj kultovního filmu "Pláž" s Leonardo di Capriem v hlavní roli.

Ještě v roce 1974 bychom na tomto maličkém ostrově našli jen rybářskou vesnici s několika rodinami. A dnes? V sezóně se počet lidí odhaduje na 3500! Na malém prostoru ohraničeném skalami a dvěma plážemi se mezi kokosovými palmami tísní desítky hotelů, restaurací a turistických kanceláří. Kromě koupání je zde možné vyzkoušet potápění, šnorchlování nebo třeba skalní lezení na přilehlých útesech.

Vidina překrásných pláží umocněná záběry ze vzpomínaného filmu sem ročně nažene tisíce lidí, kteří se pak musejí mačkat a dýchat kouř ze spalovaného odpadu. Romantika tohoto místa je, zdá se, nenávratně pryč a každý večer to potvrzuje i dunění moderní hudby v místních klubech. I tak ale stojí za to se sem vypravit alespoň na jednu noc – krása ostrova při pohledu z vyhlídky nad vesnicí omráčí skoro každého. Málokdo však před příjezdem sem ví, že většina záběrů z filmu "Pláž" se odehrává na nedalekém neobydleném "dvojčeti" zvaném Phi Phi Ley, kam se dá dostat jedině člunem.

Kdo však hledá místo stranou turistického ruchu, může se lodí přesunout například na ostrov Koh Lanta. Jeho pláže jsou dosud téměř liduprázdné a i když i sem se v poslední době vydává čím dál více turistů, pořád jejich počet není tak vysoký. Na rozdíl od jiných ostrůvků se tady nebudeme cítit stísněně, protože ostrov je poměrně velký a vedou po něm silnice. Nejlepším způsobem, jak jej prozkoumat, je vypůjčit si levný skútr a vydat se na okružní výlet.Jízda na slonu patří k nezapomenutelným zážitkům

Může se hodit

Doprava: drtivá většina návštěvníků oblasti přilétá do letoviska Phuket, který je jen hodinu letu vzdálený z hlavního města Bankog. Cestovatelé se sem mohou též dostat po zemi – z Kualala Lumpuru jezdí vlaky do stanice Hat Yai, odkud se do Krabi dostaneme minibusem.

Místní dopravu na ostrovy a do národních parků zajišťují cestovní kanceláře. Kdo se chce postarat sám o sebe, může si půjčit auto nebo velmi levný skútr. Mezi ostrovy funguje lodní doprava, na menší vzdálenosti jezdí tzv. "long tailet boats" – úzké čluny s rachotícími motory na zádi.

Ubytování: Škála nabízených služeb je pestrá – od luxusních hotelů, přes bungalovy až po rákosové chýše. U nejlevnějšího ubytování počítejte s cca 10 dolary za noc. Ceny výrazně rostou s exkluzivitou lokality – na ostrově Phi Phi zaplatíte za stejný standard až trojnásobek toho, co na pevnině.

Autor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa. Najdete v ní reportáže a fotografie z osmnácti nejhezčích světových túr pěti kontinentů  – od Aljašky po Nový Zéland včetně map a praktických rad.

Phi Phi - Cesta k místu, kde se natáčel film Pláž

Thajská kuchyně

Thajská kuchyně

Thajsko, slavný most přes řeku Kwai

Scenérie na ostrově Phi Phi

Thajsko, vyhledávaná pláž Railey Beach u letoviska Krabi

Převislé útesy na Railey Beach poblíž Krabi

Ostrov "Jamese Bonda" Ko Khao Tapu

Thajsko: jízda na slonu patří k nezapomenutelným zážitkům

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Najdete na iDNES.cz