Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divočina uprostřed Prahy: kde se můžete umilovat k smrti

  8:49aktualizováno  8:49
Z vrcholu Džbánu vypadá vypuštěná vodní nádrž jako odhozená obří lžíce, z níž jedlík zapomněl vysrknout všechnu polévku. Z bahnité prohlubně házejí louže sluneční prasátka, která se blýskají o to víc, čím temnější se zdá stinný příkop kolem Šáreckého potoka. Vítejte v Divoké Šárce.


Zdroj: Mapy © PLANstudio

V letním odpoledni napůl prosluněná, kde vysušená tráva šustí pod nohama a hromádky kozích a ovčích bobků vám připomenou, že na útes se s travní sekačkou nevydrápete, a napůl šerá a vlahá v místech, která nasávají vodu z potoka.

Pozor, jste v přírodní rezervaci!

Divoká Šárka je vůbec místo protikladů. Nejenže na šestadvaceti hektarech jako by zároveň vládlo poledne i půlnoc, ale také jste jednou nohou v lomozící milionové Praze a druhou už noříte do divoké přírody. Pak se zase jedním skokem do civilizace vrátíte, nad hlavou zaduní letadlo, před vámi hradba domů a ze smyčky se můžete nechat unést zpět na Václavské náměstí. Mezi divočinou přírodní a tou velkoměstskou jede MHD jen 18 minut.

Zatím jste však v Šárce, první pražské přírodní rezervaci.

"Tato romantická lokalita se stala chráněným přírodním útvarem 26. listopadu 1964," pyšní se unikátem Martin Šalek, mluvčí Prahy 6, které soutěska ve Vokovicích přináleží.

Přitom lidé tady žili odpradávna. Archeologové tu objevili zkameněliny a kosti mamuta či nosorožce ze starší doby kamenné, hroby a keramiku z mladší doby kamenné nebo slovanskou keramiku ze 6. století.

V 7. a 8. století tady vyrostlo slovanské hradiště, však zbytky valů rozpoznáte nad soutěskou Džbán. Za Karla IV. na jižních svazích vyrostly vinice, kterým údajně uťala kořeny železniční doprava. Levné víno se do města vozilo z Moravy.

Přesto bylo údolí pořád tím divokým územím, kde si příroda dělala, co se jí zlíbilo. Až 20. století natlačilo na buližníková skaliska, pláně a lesy nové domy.

"Praha se pořád rozrůstá a Šárka se už ocitla téměř v centru. Naštěstí je tu rezervace," spokojeně říká Jana Divišová, která bydlí přímo v Divoké Šárce v Čertově mlýně.

Tip iDNES.cz

V horkých dnech se vyplatí vyzkoušet v Divoké Šárce koupaliště. Nachází se v údolí nedaleko restaurace Dívčí skok (s příjemnou zahrádku, kde pozor - člověk může rychle zapomenout na čas). Na koupališti jsou k dispozici dva bazény pro plavce, dětské brouzdaliště, menší tobogán. Je možné si zde zahrát stolní tenis nebo také nohejbal či volejbal na uzavřeném hřišti. 
Vstupné:
Dospělí zaplatí na den 60 Kč, po 16:30 je to 40 Kč, děti od 5-10 let 20 Kč, důchodci 40 Kč. 
Voda je skutečně ledová, do koupaliště přitéká Šárecký potok - ale právě proto je zde jedno z nejčistších koupání.

Divoká Šárka - v pozadí restaurace Dívčí skok

Divoká Šárka - v pozadí restaurace Dívčí skok, kde je příjemná zahrádka.

Do Šárky jen ve vší počestnosti

Divišová bydlí v půvabném údolí téměř čtyřicet let, a tak tu zná doslova každý klacík a oblázek. "Krásná je vyhlídka ze skal u Nebušic. Údolí máte pod sebou a před vámi se rozprostírá celá Praha," líčí místní krásy Divišová, která zná o šáreckých zákoutích zajímavé historky.

Třeba tuhle, o Vaníčkově pomníku, který stojí v západní části lesoparku. "Ten připomíná muže, který se v Šárce umiloval k smrti. Měl tu rande a nějak špatně to dopadlo. Takže do Šárky choďte raději jen ve vší počestnosti," culí se Divišová.

V divadle zazpívá Rusalka

Jana Divišová v Šárce nejen žije, ale čtvrtým rokem tu režíruje operní představení pod širým nebem. Letos to bude 6. září Rusalka.

"Divadlo pro 18 tisíc diváků tu fungovalo mezi lety 1913 a 1922. V roce 2002 jsme s radnicí představení obnovili," raduje se režisérka, která spolu s týmem pokračuje v tradici, již založili divadelní podnikatel Antonín Fencl, operní sólista Emil Pollert a dramatik Jaroslav Kvapil.

Divoká Šárka - opera Rusalka pod širým nebem

Autoři: ,Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární...

Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Nejvyšší kóta Devíti skal

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy...

Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Chvalkovický větrný mlýn

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu...

Najdete na iDNES.cz