Diskuze

Památka padlých z Hlučínska. Bojovali za wehrmacht i za Československo

Cestování po hřbitovech, které právě v těchto dnech vrcholí, je příležitostí k pokání, odpuštění a zamyšlení nad skutečnými hodnotami. Kromě toho se může člověk na hřbitovech dozvědět spousty zajímavých informací. Zvláště pak v oblastech s pohnutou a kontroverzní minulostí, jakou je například Hlučínsko.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
HH

Děkuji,pane Hrdlička,že jste se ještě ozval.To parcelování Hlučínska v létech 1920-23,bylo opravdu zvláštní.byly od sebe administrativně odděleny,celé rodiny,které mluvily stejnou řečí..Ale ještě k tomu hlasování v r.1938.Něco,se tam asi nepodařilo,v tom kontaktu,se těmi novými obyvateli ČSR,kteří tam byli přidělení administrativně.To ještě nikdo žádného Hitlera neznal,ale protesty,k přičlenění,tu byly od prvého počátku.Zamyslel,se někdo nad tím,proč ti naší prarodiče,nechtěli tu nově vzniklou republiku?Ale ještě k tomu Polsku,a jejich národní hrdosti.Nevím,kde bydlíte,pane Hrdlička,ale naproti v Polsku,můžete hned po přejezdu hranic,narazit na domy,kde je napsáno.Deutsche kultur Verein(německý kulturní spolek).Myslím tím naproti obcím na Hlučínsku,přes hranice,Jezdím tám velmi často,na drobné nákupy.Toto úzení patřilo do r.1945, k Německu,i když ale stále mluvili tím svým slezským(nebo prajzským)dialektem.Ale ta znalost němčiny,z úředního kontaktu,jim byla k dobru.Ten slovanský dialekt zůstal,po celé generace(mluvilo se po našemu) a né, jenom německy.Ale hned,jak to šlo,se přihlásili k německé národnosti.A zase tu byly ekonomické důvody,a proto se hlásí k němectví.A mohli hned pracovat v německu,nebo s německým pasem,někde na západě.když jsme tehdy ještě nebyli v EU.Ti praví,hrdí Poláci,žili,až dále,na východ,od Odry.Ale i ti,hlavně mladí lidé.odešli za práci do Anglie,Irska,Německa,a pod.Jinak,děkuji,za solidní diskuzi.Rád bych pokračoval,pokud nám to server Idnes neukončí.Díky,za solidní diskuzi.

0 0
možnosti
HH

Promińte Pane Hrdlička,pří volbách v r.1938 už ČSR existovala.To ostatní jsou fakta.Tyto národnostní,a státní veletoče,se asi Vaší rodiny v této době nedotýkaly.

0 0
možnosti
HH

Pane Hrdlička.I kdyby hlasovali ve volbách,jak chtěli,stejně by byli přiřazení k Reichu.Hitler,a spol,dmítali Versaillské smlouvy a trvali,na návratu,ke stavu,před.r.1918,kdy patřili k Prusku.To,že hlasovali,jak hlasovali,bylo dáno historií,kdy nebyla žádná Česká republika,ale RU,které nepovažovali za těch více,jak 150 let,za svou vlast,když je M.Terezie prohrála..Všechny rodinné,a i pracovní vazby,byly za ty roky,pouze k Německu.Píše se o Hlučíhsku,ale ve skutečnosti,byla centrem Ratiboř.Hlučín,byl centrem,až po r.1920,kdy byly posunuty hranice,ve prospěch ČSR.Ale na té druhé,tehdy německé,nyní polské straně,zůstali příbuzní,za kterými mohli jezdit,měli stejnou řeč,ale už byli pod kontrolu fin.stráže,nebo četnictva.A přitom,na té druhé straně,císařské,byli ti samí lidé,stejný dialekt,a udržovaly se kontakty.

0 0
možnosti
JH

Kdyby začlenění do Německa proběhlo proti vůli většiny obyvatel, tak bych potom stesky na válku a padlé chápal daleko více, ba dokonce mohu říci úplně.

Ohledně odtržení v 18 století, v tomto je možno závidět Polákům, kteří si i přes rozparcelování své země mezi tři státy udrželi svoji identitu a vědomí o polské vlasti.

0 0
možnosti
HH

Děkuji pane Hrdlička,že jste se ještě ozval,už jsem to napsal jednou,ale neobjevilo se to tady.Někde jsem se asi překlepl.Ale napíšu odpověď později.Snad zůstanete ještě chvíli u diskuse.

0 0
možnosti
HH

Nemáte pravdu,pane Hrdlička.Určití klady v ČSR byly.Můj otec(r.1926),zpíval v dětském pěveckém sboru česky,a velmi rád vzpomínal na r.1937,kdy tyto děti zpívali v ostravském rozhlase.Tehdy určitě na živo,záznamová technika skoro ještě nebyla.Anebo i jako malý chlapec,vzpomínám rád na jednoho učitele,který,byl dosazen z Česka,a kterého měli všichni rádi.Byl ale členem Orla,a silně prokatolický,tak nezapadl mezi mnohé jiné dosazené úředníky.Ještě v srpnu r.1968 chodil po vesnici,a sbíral podpisy proti sov.invazi.I já jsem to tehdy,jako 15 letý, podepsal.A ještě k té inflaci.Celý systém byl nastaven tak,že se peníze nechaly proplatit hned,ten den,po práci,a hned se za to nakoupilo nějaké zboží.Vyprávěl mi pokrývač,který jako důchodce pracoval na mém domě,že opravovali střechu nějakého kostela u Ratiboře,tehdy v Německu(Prusku).Za týden práce dostal smluvenou mzdu,ale po příchodu na nádraží,mu už stačila,jenom na jízdenku.Šel nazpět za tím farářem,že potřebuje mnohonásobně víc peněz,které ani ten farař neměl.Tak ho pozval do dvora,kde byly husy,slepice,kachny,a vyřídili,to zabitím některého domacího ptactva,které si odnesl pokrývač domů.Všechno fungovalo systémem,musíme si pomáhat.

0 0
možnosti
JH

Takže nebyla sebemenší šanci ušetřit byť jedinou marku na nákup čehokoliv jiného, než je přežívání ze den na den. Žádné střádání si do štrozoku na opravy baráku, na další hospodářská zvířata, na oblečení....Prostě nouzový režim.

Nemluvě o situaci v celém státě. Životní úroveň občanů je závislá na výkonu ekonomiky celého státu, i kdyby oni sami byli sebepracovitější. A hyperinflace posílá ekonomiku spolehlivě ke dnu.

P.S. taky jsem už slyšel názory, že předválečná demokratická ČSR měla proti nacistickému Německu prý dokonce i nějaké výhody, třeba se tady nepálily knihy a nezavírali odpůrci, ale to jen možná velkočeská propaganda:-)

0 0
možnosti
VK

Bud by je zavřeli Němci kdyby nechtěli bojovat za Němce, no a pak komunisté, že bojovali za Němce, moc na výběr nebylo. Prajzska je složitá, ale má luxusní lidi!

0 0
možnosti
HH

A ještě jedna připominka,pane Hrdlička.Hyperinflace a rozvrat v tehdejším Německu,měl na obyvatelé Hlučínska,a přeshraniční Prusko,menší vliv,než,si myslíte.Oni totiž měli velmi málo peněz.Jejich bohatstvím,byly asi 2 kozy,prase v chlívku,pole,kde vypěstovali,nějaké brambory,obilí,které sešrotovali,pro prase,nějaké králíky,a pod.Tí bohatší měli i krávu.A hlavně měli dost té práce.Oni nikdy nemohli jet,do Karlových Varů,nebo Mar.Lázní.Na to neměli dost peněz.Ale to se týkalo i lidí na Hané,Valašsku,a vlastně v celých oblastech venkova v ČSR.

1 0
možnosti
JH

Dole jste napsal, že vás dědeček byl zedník. Ti, nemylím - li se , dostávali vyplatu kupodivu také v penězích. A byla pro ně zajisté důležitá, jinak by nezednicili. Takže bleskove znehodnocování těžce vydělané výplaty by přece jen dost špatně důsledky mělo.

Jenže vy jste prostě pevne rozhodnut nepřiznat ČSR žádný klad.

0 0
možnosti
HH

Pane Hrdlička.Musel jsem přerušit diskusi,ale rád se krátce vrátím.Po připojení Hlučínska k Prusku,tam nebyli obyvatelé,kteří se považovali za Čechy.Měli své pojetí,tak jako jinde,že jsou Moravci,někteří za Slezany(Šlonzaky) a pod,protože jejich možnosti byly omezené příšlusností,jednou k Rak.Uhersku,podruhé k Prusku,předtím byli součastí nějakého knížectví,a pod.Když jsem si vyžádal záznamy ze sčítání lidu,v r.1930,tak o národnosti rozhodli úředníci.Kdo se nepřihlásil k české národnosti,dostal přidělenou národnost moravskou.Vám pořád vrtá hlavou to,že jsem Vám dal mínus.I z Vašeho příspěvku,jsem pochopil to opovržení, nad námi.Že lidé na Hlučínsku si za to mohou sami.Že včas nepoznali záměry Hitlera.Ale ti lidé chtěli jenom normálně pracovat a uživit své rodiny,a proto hledali práci,i v tom Německu,můj děda tam tu hyperinflaci zažil,ale pořád dokázal v létech,1930-1933 postavit malý rodinný domek.A těch urážek,a nadávek do blbých Prajzáků,jsem zažil dost.Ale když jsem v r.1995 dostal nabidku spolupracovat s pracovníky německé firmy,kteří potřebovali tlumočníka,a řádně mi za to zaplatili,tak to najednou bylo všechno jinak.A stačilo trochu snahy,se nějakou řeč naučit.

0 1
možnosti
JH

Doteď to byla slušná diskuse, já ji alespoň z mé strany zkusím takovou udržet, i když mě vaše nechutné a bezdůvodně osočení naštvalo dost.

Napsal jsem, že když se někdo dobrovolně přihlásí pod diktaturu, tak musí počítat i s tím, že ho diktátor klidně posle do valky, aniž by ho zadal o svolení. Je to prostě riziko, válka být může a nemusí.

Ale jestli potom válka bude, tak prostě dobrovolne vsadili na špatného koně, jejich smůla. Nepřeji to nikomu, ale zároveň by se nikdo neměl zbavovat odpovědnosti za svoje rozhodnutí a jenom naříkat na osud.

ČSR byla pro někoho špatná, někdo preferoval Německo, i kdyz indicií, že tam není vše v pořádku, již bylo v roce 1938 dost. Každé rozhodnutí přináší dobře i špatné následky. A NIKDO není nekritizovatelny.

1 0
možnosti
HH

Pane Hrdlička.Jsem rodák z Hlučínska,a také o té historii něco vím.Můj dědeček,byl zedník,a na práci jezdil do Německa,protože v době krize mu ji v Čechách níkdo nedal.Nevražovost vůči některým Čechům vyvolalo to,že prakticky celá nová státní správa,viz.četnictvo,finanční správa a pod.byla obsazena občany z oblasti,Čech a Moravy,které nepatřily k Hlučínsku,jako by místní byli občané druhé kategorie.Ale stačí si přečíst např. knihu o historii obce Chuchelná,kterou ale napsal český historik,a tam jsou ty trable toho obyvatelstva vylíčeny,velmi dobře.Jinak na Těšínsku se většina obyvatel,jak správně píšete,nehlásila k Němectví,ale k Polsku.Nechtěli být součástí ČSR.Ale opce(volba občanství),jim nebyla umožněna.

0 0
možnosti
JH

Díky za reakci, ale vysvětlete mi, prosím, s čím v mem příspěvku vlastně polemizujete, co tam mám špatně, proč to minus.

Jen jsem připomenul i jiná fakta, než jen ta k Čechům negativní, třeba nicivou hyperinflaci v Německu, které ovšem už Hlučínsko nemohla zasáhnout, protože ČSR prováděla daleko lepší hospodářskou politiku, i když taky musela platit reparace.

Pokud mluvíte o ,,druhé kategorii,, občanů, - pominu-li to, že na nová území je celkem obvykle nejprve presunout správní aparát odjinud - tak třeba fakt, že sjednocené Německo po roce 1871 zakázalo u vás výuku ve vašem rodném jazyce, to nebylo pociťováno jako označení za druhou kategorii? Treba v té odporné utlacovatelske ČSR měli německy mluvící občané kompletní vzdělání v němcine.

Ohledně Těšínska, jeho rozdělení nakonec proběhlo arbitráži, se kterou souhlasila i Polska strana, protože si nebyla jistá, kolik Poláků by nakonec preferovalo stabilnější ČSR. Ti, co chtěli, se samozřejmě mohli do Polska přestěhovat.

0 0
možnosti
JH

Zminuje-li se meziválečná ekonomika a dusledky odchodu území z Německa, tak je IMHO správně zmínit, že díky příslušnosti ke zle ČSR se Hlučínsku vyhla poválečná Německa hyperinflace a z toho pramenící ekonomicky rozvrat. A ve 30ych letech byla krize obzvláště silná i v Německu a byla ,,vyřešena,, jen krádežemi židovského majetku a nesplatitelnymi dluhy.

2. Mezi lidmi z Těšínska a Hlučínska byl rozdíl, že ti první do Reichu z valné většiny nechtěli, k Volksliste byli nuceni a nakonec tvořili bývalí tesinsti wehrmachtaci značnou část čs. obrněné brigády na zapade. Z Hlučínska tam byli také, ale v daleko mensim procentu, spíše vyjimky.

Jinak souhlasím s tím, že je dnes už špatně někomu vyčítat desítky let staré záležitosti, každý děláme chyby. Ale na druhou stranu, přijde mi takové alibisticke plakat nad tím, že se muselo válčit v německé armádě, pochodovat do Ruska, mít těžké ztráty.... když se předtím většinove jásalo nad tim, že je oblast připojena k Německu, kde už 5 let vládla diktatura. S tím se přece musí počítat, že souhlasim-li s občanstvím takového státu, musím akceptovat, ze se mě nikdo ptát nebude, chci- li bojovat či ne.

2 1
možnosti
JH

J40i48ř97í 49H30o47r85á82k

3. 11. 2018 10:14

Konečně to tady zaznělo, díky! R^

1 0
možnosti
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Španělské Stonehenge zpřístupnily klimatické změny. Je vítanou atrakcí

19. dubna 2024

Epizody vražedného sucha se do dění v Evropě nezapisují jen negativy. Vlna veder v roce 2022...

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

19. dubna 2024

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...