Diskuze

Horská chata zničí unikátní místo v Jeseníkách, varují ochránci přírody

Plán obnovit u Vřesové studánky, na jednom z nejcennějších míst Jeseníků, kapli a turistickou chatu vyvolal protest ochránců přírody. Veřejně se proti tomuto záměru postavil třeba bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko, který dnes pracuje v Evropské komisi.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
OU
Foto

Ja nevím, tak si pražáci a jim podobní navozte hlušinou něco jako hory u praglu a tam si postavte nahoře penny market, mcdonald a hlavně benzinku a neotravujte a hlavně neničte krásné místa. Tu vaši architektůru a byznys si nechte...

0 0
možnosti
JN

V článku se uvádí, kde můžeme podepsat petici proti. Bylo by fér doplnit, kde pro.

3 0
možnosti
JK

Petice skončila v lednu, trvalo mi cca 20 sekund to zjistit.

0 0
možnosti
Foto

Je zarážející, že se k tématu fundovaně vyjadřují lidé, kteří o celé

věci nemají ani ty nejzákladnější informace, nevědí vůbec o co jde,

zatímco vyjádření lidí, obeznalých se situací, zde chybí. K tomu

neuvěřitelné úvahy o "spiritualitě" místa, kde není kromě základů

bývalých staveb vůbec nic. Vřesová studánka byla spirituálním místem

právě tím, že zde stál půvabný kostelík a všeobecně oblíbená chata.

Pokud někdy došlo "k nenávratnému poškození unikátního místa", pak to

bylo právě odstraněním zdejších původních staveb.

Dovoluji si zde dát pár dat pro lidi, kteří se rádi vyjadřují k věcem, o

nichž nemají páru.

Ad silnice: již nejméně deset let sem vede když ne přímo asfaltová silnice, tak cesta štětovaná. Auta se sem proto dostanou snadno, což neznamená, že sem bude povolen vjezd turistům. Cesta bude sloužit pouze obsluze. Stávající silnice nejen nepoškozuje životní prostředí ale naopak jej chrání, protože někdejší turistickou cestu lijáky postupně přeměňovaly ve vymleté téměř neschůdné koryto. Toto nyní nehrozí. Kromě toho: na Vřesovou studánku se dalo jezdit autem už před válkou, běžně sem jezdil se svou aerovkou loučenský farář Rýpar, který zde často sloužil mše a dokonce oddával snoubence. Při svém věku by se sem totiž těžko dopravoval pěšky. Není známo, že by příroda přitom došla k nějaké úhoně. Co se týče vody a toalet, chata byla až do r. 1982 v provozu a nedostatkem vody netrpěla. Toalety tam údajně také byly, takže vyřešené to tenkrát také měli - a dnes to nepochybně ve svém projektu ošetřeno mají. K lidem, co chtějí obnovit areál Vřesové studánky, bych chtěl jen dodat, že jen díky jim tam dnes ještě stojí kamenný přístřešek nad pramenem (zachránili jej na poslední chvíli) a samotný pramen je opět funkční. Kdyby to ponechali na starost ochráncům přírody a ekologům, doplňovala by zdejší spiritualitu místa jen ruina, neboť po celá léta byl přístřešek ponechán svému osudu. Co se komercionalizace místa týče, to je opravdu zvláštní starost. Místo

8 0
možnosti
Foto

Místo sloužilo nejdřív poutníkům a poté i turistům po dobu nejméně 130 let,

svého času patřilo mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější místo v Jeseníkách, na hlavní pouť (sv. Maří Magdaleny) se zde dostavilo i několik tisíc lidí, a nikdy se nikdo nějaké komercionalizace neobával. Projektovaná chata s 10 lůžky zde jistě žádné přelidnění nepřivodí. Jaké podnikatelské záměry a jaké drastické dopady mají odpůrci na mysli? Tak podlé argumenty nepoužívali ani komunisté.

Co se týče "posledních ostrůvků" divoké přírody, tak těch je v

Jeseníkách a přilehlých Rychlebách plno, v žádném případě k nim ale

nelze připočíst místo, které leží na hlavní hřebenovce Jeseníků, kudy v

sezóně projdou denně desítky či stovky turistů. A jedinečný duchovní

rozměr spočívá v čem? Že zde vidí zbytky základů původních staveb? Co

říci na takové pokrytectví?

2 0
možnosti
JK

Kdyby se jednalo o Krkonoše tak to tam již stojí bez ohledu k ekologii,přednost má byznis a pak něco dalšího.Jen se vyvezte lanovkou na Černou Horu a to monstrum co stojí na horní stanici to se může postavit jen v ČR.

0 0
možnosti

Zrovna na Černé hoře zbývá cenné jenom to rašeliniště, jinak tam toho moc nezbylo. Většinu Černé hory dříve pokrývaly bukové lesy, smrčina byla pouze na vrcholu. Něco jiného je ovšem oblast nad horní hranicí lesa, která probíhá výše, než je vrchol Černé hory. Povšimněte si, kolik nad horní hranicí lesa za posledních 50 - 60 let zaniklo chat. Některé vyhořely a už nikdy nebyly obnoveny - např. Obří bouda, Liščí bouda, Klínová bouda. Některé sice obnoveny byly (Výrovka, Labská bouda, patrně bude i Petrova bouda), ale každopádně se nové nestavějí. U Labské boudy se nedávno reálně zvažovalo, že by se vykoupila a zbourala, neboť se nachází v jedné z nejcennějších oblastí národního parku. Jde o to, že v Krkonoších to nejcennější představují zbytky arktické tundry nad horní hranicí lesa. Tam se proto nestaví. V Jeseníkách jsou dobře zachované i louky nižších poloh, s výskytem vzácného hmyzu i rostlin. Turistická chata pochopitelně takovouto lokalitu výrazně ovlivní. Můžou

1 0
možnosti
JK

Kdyby to bylo v Krkonoších tak by se žádné ohledy na přírodu nebrali,byznys je přednější před ekologii.

0 0
možnosti
AS

Na chate na kopci neni nic spatneho. Na tury kde na kopci neceka chata nechodim.

0 0
možnosti
ŠČ

Tak to choďte po místních hospodách v nejbližším okresním městě. Hor je pro vás škoda.

1 1
možnosti
EM

Až na to, že si v článku spolek dost protiřečí. Kdyby alespoň řekl pravdu a vysvětlil, jak to vše hodlá v "souladu s přírodou" řešit.

"K chatě například nemá vést asfaltová cesta ani přípojka elektřiny a v plánu není ani její rozšiřování v budoucnu. Chata má podle něj nabídnout návštěvníkům občerstvení a útulek v nepříznivém počasí. Počítá se s padesáti místy u stolů a s deseti lůžky v jednoduchých pokojích. Podávat by se měla jednoduchá jídla, polévky nebo rozlévané nápoje."

U mě na chatě stačí, když spláchne 20 lidí před odchodem na výlet toaletu a je studna prázdná. To tam jako budou mít suché záchody? A to jídlo budou ohřívat jak? Budou mít kamna na dřevo a uhlí a to tam nosit na zádech? A jak budou prát ložniny? Nebo tam lidi budou na těch jednoduchých lůžkách spát ve spacácích. Jasně, že můžete namítat, že tam alespoň nebudou všude podpapíráky, ale s takovým jedním podpapírákem tady a tam si příroda poradí lépe než s žumpou a deficitem vody. Nehledě na to, že většinou poté, co se někam umístí odpadkový koš, je kolem hnedle více odpadků a vzniká potřeba takové místo pravidelně vyvážet. A to budou dělat jak? Buď to absolutně nedomysleli, nebo lžou.

0 0
možnosti
MH

Kdyby si autor (o rádoby ochráncích přírody pochybuji, že umí číst) přečetl záměr stavby, tak by se dočetl, že majitelem nové chaty bude na třetiny spolek, obec a církev. Kdo tedy je ten podnikatelský žralok, který na tom bude rýžovat peníze??? Dále by mě zajímalo, kde jste slyšeli, že ze Vřesovka divočinou. Kdykoliv tam přijdu tak tam sedí desítky lidí, svačí, létají po svazích a odhazují odpadky a kálejí kde se dá. A hlavně, toto je patrně nejstarší obydlené místo v Jeseníkách, kde se mimochodem například pásl dobytek již v 17. století, takže jaká že je to tedy divočina? Na závěr snad už jen jediné. Kde byli všichni ekologové když se kácel les na sjezdovku v Koutech či když se budovala slavná "Stezka v oblacích" pod Kraličákem. To jsou projekty pro peníze a ekologové drželi hubu a krok. Tak teď laskavě mlčte také.

5 0
možnosti
VB

mě vážně nevadí, když se hnutí duha a podobné angažují v ochraně krajiny v krásných horách, ale vytáčí mě jejich snaha blokovat veškerou výstavbu silnic a dálnic tam kde už jsou léta vytyčeny

0 0
možnosti