Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Masky, stan i bota po bratrovi. Prošli jsme s Messnerem jeho pět muzeí

Dívám se do tváře muže, který zdolal všechny nejvyšší hory světa, přešel polární pustiny i pouště. Messnerův horami ošlehaný obličej je už protkaný vráskami, nespoutaná hříva vlasů šedne, ale mladistvé oči jsou pořád divoké, ačkoliv nejslavnější horolezec světa za dva roky oslaví sedmdesátku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

breger

Je fakt,

že mu ta sláva možná trochu do hlavy stoupla, ale i tak je to jeden z největších sportovců všech dob. R^

0/0
26.8.2012 21:54

midlo

Jak se Messner učil horolezit od Járy Cimrmana

Málokdo dnes ví, že jeho mladším bratrem Güntherem, se kterým Messner zdolal Nanga Parbat, byl ve skutečnosti český velikán Jára Cimrman. Při náročném sestupu se pohádali, a Messner, aby nemusel Járovi veřejně přiznat společné prvenství, označil jej za bratra zahynuvšího v lavině. Možné to bylo pouze proto, že Günther, skutečný Günther, člen Cimrmanova dosud neznámého divadelního ansámblu Nesserme, odjel alternovat za Cimrmana v hlavní roli poštovního převaděče Kotsabka ve hře Schnelle Schuhe do jižního Mozambiku, kde se vžil do své role natolik, že odešel z jeviště neznámo kam. Cimrman, tehdy v nejlepších letech, na nepravost upozorňoval několika dopisy napsanými v milovaném Cimrmanově jazyce, češtině, do tehdejších předních světových horolezeckých periodik. Bez úspěchu.

+1/0
26.8.2012 20:58

Paglia Orba

byl to můj hrdina, ale jen do okamžiku

Než jsem si přečetl jeho názor na "zjevně" první osoby na vrcholu Everestu, George Malloryho a Andrew Irvina.

Tomu člověku evidentně schází pokora a úcta před jinými horolezci, než je on sám a jeho bratr.  Jeho tvrzení, že to v té době a v tom vybavení nemohli dokázat naprosto rozcupovala čínská expedice a poté i anglicá dvojice, která na Everest vystoupala stejnou cesto, jako číňané, ale navíc v dobovém oblečení, včetně kopií vybavení.

Horolezec to byl opravdu fantastický, ale jinak je to sebestředný jájínek, který uznává jen sebe.

0/0
26.8.2012 19:37

O.Sindler

Re: byl to můj hrdina, ale jen do okamžiku

Ale pořád frajer. Rozhodně lepší než ty stovky pitomců co s minimem zkušeností jsou za balík peněz vytaženi na Everest.

0/0
26.8.2012 21:44

cassul

Re: byl to můj hrdina, ale jen do okamžiku

Tak to jsem nepochopil. Messner si myslí co? A co je "zjevné"?

0/0
27.8.2012 7:22

Paglia Orba

Re: byl to můj hrdina, ale jen do okamžiku

Messner si myslí, že na ty kopce vylezl jen on sám. Při představě, že byl někdo na Everestu 60 roků před ním, mu naskakuje husina jak kukuřice. Tyto dávné lezce zásadně neuznává, přestože důkazů už je víc než dost.

A co je zjevné ? Zjevné je to, že se Mallory s Irvinem dokázali dostat přes ten náročný skalní výšvih ve výšce 8600m.n.m, který je podle Messnera bez žebříku neslezitelný. Pak už je cesta k vrcholu volná, protože se jde pozvolným a jednoduchým hřebenem. Jenže v tom nemá pravdu. Tento výšvih dokázala slézt bez žebříku nejen čínská expedice, ale  později i anglická, která šla ve stopách Malloryho. Tato navíc v přesných kopiích jejich vybavení, včetně oblečení. Šlo o dvojici horolezců, kteří byli členy expedice, která našla v roce 1999 tělo Malloryho (tělo našel američan Conrad Anker). Navíc u Malloryho nebyla nalezena fotografie jeho rodiny, kterou chtěl nechat na vrcholu c- tak to řekl novinářům před expedicí.

Konečný důkaz jistě poskytne ten zatracený foťák - jen ho najít !

0/0
27.8.2012 8:34

Laufer8888

Re: byl to můj hrdina, ale jen do okamžiku

Překrucuješ pravdu.V první řadě on nikde svévolně nevyřvával, že by to nemohli zvládnout. On zkrátka na dotaz, zda si myslí, že tam byli nebo ne, odpověděl, že tomu nevěří. A stejnej názor má naprostá většina předních světovejch horolezců.

Za druhý Čínská expedice nic nerozcupovala, protože tam šli cca po 40 letech (tedy s uplně jinym vybavenim a znalostma), s obrovskou expediční podporou a i tak zdolali Step Two jenom díky tomu, že jeden z nich si sundal botu a stoupnul kolegovi na rameno, následkem čehož přišel o prsty.

A za třetí - ano Anker dokázal vylézt na Mt. Everest stejnou cestou, se stejnym vybavenim a překonal Step Two. Jenže Anker je jednak jeden z nejlepších horolezců světa, předevšim ve volnym lezení je to absolutní extratřída, jeho schopnosti přavděpodobně přesahujou schopnosti Malloryho (při vší úctě k němu) a rozhodně Irvina. A za další není to zdaleka pouze o fyzickejch a technickejch schopnostech a horolezeckym umění. Je to třeba i o mentální připravenosti horolezce.

0/0
27.8.2012 11:32

Paglia Orba

Re: byl to můj hrdina, ale jen do okamžiku

Žádnou pravdu nepřekrucuji. Nepíšü o nějakém dotazu od novináře. To se opravdu stalo, ale ten dotaz mu byl položen před pár lety, kdy už bylo jasné, že neměl s tím překonáním druhého schodu pravdu. To co píšu o výstupu Malloryho je napsáno v jedné z jeho knih, kde to celkem "nekorektně" a namystrovaně schazuje. Je to pochopitelné, protože tato cesta je podstatně těžší, než ta, kterou on na Everest vylezl. To že číňan přišel o prsty je také pravda, ale to přišel Jaroš (a stovky dalších horolezců) taky a žádné boty si nesundaval. Mohlo to být díky té sundané botě, ale nemuselo.

Angličané, kteří kopírovali výstup Malloryho si také sundavali boty. Teda jen jeden z nich a tomu druhému spustil dolů lano - pravděpodobně jak to udělal Mallory Irvinovy. To že tento druhý schod opravdu překonali, dosvědčuje i svědectví Neoela Odella, který je viděl v 11h dopoledne stoupat za prvním zubem. Jenže pozdější zkoumání zjistilo, že z místa odkud je pozoroval je vidět až hřeben za tím druhým schodem !!!

0/0
27.8.2012 12:26

Paglia Orba

Re: byl to můj hrdina, ale jen do okamžiku

Na ten hřebínek za prvním schodem odtud vidět nemohl.

A co se týče horolezeckých schopností Malloryho a Irvina - to je zbytečné řešit. Těžko to lze porovnávat s uměním dnešních horolezců.

Ale když to člověk porovná s řemeslnou zručností lidí před 100 lety a dnes, tak ti z roku 1912 jasně vedou. To co tenkrát dovedli tisíce kameníků, dnes zvádá možná tak jeden člověk ve státě. To samé platí na truhláře, kováře, obuvníky ...a klidně to může platit i na horolezce.

Mallory byl vyjímečný i ve své době a je pouze filozofickou otázkou, jak by byl úspěšný dnes. Možná by byl dnes nejlepší ze všech - kdo ví ??

Jerzy Kukuczka je taky už skoro 23 roků po smrti, lezl na kopce ve "středověké" výbavě - oproti Messnerovy a dodnes se jeho výkonům nikdo ani na světelný rok nepřiblížil. Vylezl to, co Messner nazýval nemožným, popřípadě sebevraždou. A ve většině případů to ještě lezl v zimě, takže tím obtížnost ještě několikanásobně navýšil. Je dnes druhý Kukuczka ? Není a zřejmě ani v budoucnu nebude.

0/0
27.8.2012 12:37

Zdeněk76

Re: byl to můj hrdina, ale jen do okamžiku

Svědectví totálně zmateného Odella ale již tenkrát nikdo nebral vážně.

0/0
3.9.2012 13:21

Svajka Slavo

Na ja

Das ist ein ubermensch.

0/0
26.8.2012 7:57

kluvi

Re: Na ja

Na ja, to je ukážka ako sa zo samotárskeho individualisty stáva exhibicionista čo sa predvádza pred masami.

:-/

0/0
26.8.2012 12:53Najdete na iDNES.cz