Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Letadlem z Příbrami na Korsiku. Takhle z výšky jste ji ještě neviděli

O Korsice si snad každý ještě ze školy pamatuje, že se na ní narodil Napoleon. Hornatý ostrov se také chlubí jednou z nejhezčích evropských stezek. Její krása ale naplno vynikne z výšky. Pilot Jiří Pruša se na Korsiku vydal z Příbrami a z letadla pořídil sérii krásných fotografií.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lumpíí i po banánu 9

byla jsem tam cca 17 let zpátky s klubem potápěčů

příroda je tam nádherná, nejen moře, ale i hory. V horách jsme nakonec zůstali neplánovaně tři dny, páč takové množství hřibů/m2 jsme ještě neviděli.

Byli jsme tam velkým obytným autem ( přeplavba trajektem z Itálie: Livorno-Bastia).

Nicméně po návštěvě Korsiky mám celkem jasno: nemám ráda Francouze (na rozdíl od Korfu = miluji Řeky).

Bonifacio je opravdu fantastické město a škoda, že tam chybí fotka, kde je vidět, že v podstatě některé domy visí nad mořem.

0/0
23.8.2012 21:21

Tajemný Etrusk

Re: byla jsem tam cca 17 let zpátky s klubem potápěčů

na ty obytne auta campery to moc neni...

0/0
23.8.2012 21:32

Paglia Orba

Re: byla jsem tam cca 17 let zpátky s klubem potápěčů

Korsika není o potápění. Korsika je o horách, řekách a teprve pak o moři.

Navíc tam není potápění nijak atraktivní. Teda kromě té B17 v Calvi a P47 nad Bastií. Jinak je to potápění fádní, jako ve Francii, či Itálii.

Pokud to člověk srovná s Egyptem, tak se vydat na Korsiku potápět postrádá smyslu.

0/0
23.8.2012 21:37

Tesik

Díky, Korsika nemá chybu!!!!

Díky za super fotky z nadhledu!!! Korsiku milujem, zrovna před měsícem jsme se z ní vrátili. Byli jsme zde na druhé měsíční výpravě s obytným autem, paráda. Korsika je fakt jen jedna.. pohoří v moři.. úžasná příroda, zapomenuté vesničky, zelená údolí, samé čisté potoky a vodopády, strážní věže na útesech, prostě pohádka. Kdyby chtěl někdo jet na ostrov karavanem, klidně dodám info a tipy. petr.tesner@cpce.cz S 3 dětma plno zážitků. Divoká prasátka až u auta, noclehy na strážních věžích, všude nadivoko, pohoda. Mám projeto autem půl Evropy, vč. všech velkých ostrovů, ale Korsice se nic nevyrovná. Je to jako být v Alpách, ale 20 km od moře.... V

0/0
23.8.2012 21:19

Paglia Orba

Re: Díky, Korsika nemá chybu!!!!

S tím bydlením nadivoko už to začíná být problém. Ještě před 2 lety to bylo úplně v pohodě, ale letos jsem se několikrát přesvědčil, že je tomuto konec.

V údolí Travo (seděli jsme u auta na židličkách na malinkatém parkovišti u cesty a jedli) u nás v 8 večer zastavil policista a upozornil nás, že tam můžeme sedět jen do 10 hodin. Pak je to za 30E. ;-)

A úplně to samé bylo o týden později u kaskád Purcaracia, kde jsem čekal na kluky, až přijdou k autu.

Nic násilného, nic nepříjemného, ale už si to tam začínají hlídat. Dříve to nebyl problém, ale ono těch nadivoko kempujících začalo přibývat, takže se prostě jen ucho utrhlo. A já se jim nedivím.

Navíc, proč kempovat nadivoko, když 4* kemp stál letos v červnu 6E osoba ???? K tomu teplá voda, restaurace 100m od stanu, bazén ......;-)

0/0
23.8.2012 21:33

Tesik

Re: Díky, Korsika nemá chybu!!!!

No, je to fakt, poslední jižní výspa volnýho karavaninku je asi Řecko, tam jezdíme obrok, ale ta Korsika ještě taky jde. Byli jsme tam s obytňákem v 2005 a letos a je to srovnatelné. Vždy na měsíc, takže 30 nocí nadivoko. v horách i na plážích. Ale je fakt, že musíš mít cit pro místo, všude to nejde. Policajti spíš hlídaj batůžkáře se stanama, který se zašijou do macchie a vařičem podpálej ostrov, ale obytňáky docela nechávaj v klidu. taky nás párkrát upozornili, no a tak jsem odjeli a přesunuli se jinam.. :-) S těma kempama ale to je jinak, byli sme tam letos od poloviny června do půlky července a noc v kempu pro nás 5 a obytný auto by nebyla pod 50 E.. takže to radši budu na mnohem lepším místě free přímo u moře nebo někde na průsmyku.... ;-)

0/0
23.8.2012 22:28

Paglia Orba

Re: Díky, Korsika nemá chybu!!!!

No jo, ale ty počítáš obytňák. Za ten se platí vysoká cena všude v Evropě. Když jedeš osobákem, tak za něj platíš minimálně 2x méně, jako za bydlík. Navíc si určitě připočteš elektro, takže pak je to ranec.

Já jezdím se stanem, protože bydlík se na spoustu míst nedostane. Ale svoje kouzlo to jistě má. :-) R^

0/0
23.8.2012 23:09

Tesik

Re: Díky, Korsika nemá chybu!!!!

Jojo, obojí je super. Jen ten bydlík je pohodový kompromis mezi batůžkařením a hotelem, a hlavně: totální svoboda a nezávislost. A právě to, že nikde nepotřebuju do kempu se mi líbí. Mám vše co potřebuju, vše funguje i bez elektřiny v kempu, dobije se cestou, záchod, sprcha, kuchyň, lednice funguje na plyn nebo na druhou baterii... Jen občas ze studánky naberem vodu.. Takže kempy jsou pro nás "vražedně" drahý a tak jsme nadivoko a rádi. :-) Navíc máme většinou mnohem lepší místa na pláži s výhledem na západ slunce než v kempu v lesíku.. Ale určitě se zas nedostaneme všude jako se stanem, to je jasný.

0/0
24.8.2012 8:54

Paglia Orba

Re: Díky, Korsika nemá chybu!!!!

Dáme výměnu ??? ;-D 

Já stan Hussky Boston 8 a ty bydlík .....;-D ;-D

Ne vážně, bydlíkem je to jistě paráda. Kolik stojí trajekt ? Já jsem letos za dodávku + 5 osob platil 7800Kč.

0/0
24.8.2012 10:20

Tesik

Re: Díky, Korsika nemá chybu!!!!

;-D Trajekt byl letos dražší, protože sem do poslední chvíle nevěděl kdy budem moct jet a to je při bukování trajektu to nejhorší.. chce to rezervovat tak 2-3 měsíce dopředu (a do Řecka tak už někdy v lednu, jinak nebude Camping on board). Takže rezervoval jsem pozdě a zpáteční trajekt Livorno-Bastia nás stál pro 2 dospělé a 2 děti a obytňák cca 12.000 Kč.

0/0
27.8.2012 9:16

Tajemný Etrusk

SUPER

Díky!!! Perfektní! Korsika je jedno z mých NEJ míst...R^R^R^

+1/0
23.8.2012 17:23

Johny Ferpo

Poslední fotka

Tyto články-lépe řečeno prezentace čtu velice rád a i fotky mě zajímají.Proto bych se chtěl zeptat na poslední fotku,kde je zachycena sjezdovka kdesi v Alpách-podle začátku článku se to fotilo 21.června,sjezdovka je

ještě pěkně zasněžená a nejedná se určitě o žádný ledovec...A ještě mě zajímá otázka bezpěčnosti na Korsice.

Už dlouho přemýšlím o výletě na Korsiku,ale opakovaně mě odrazují různé upozornění na bombové atentáty

nebo tendence k osamostatnění.díky

0/0
23.8.2012 15:00

Prušák

Re: Poslední fotka

Omlouvám se, ale kde přesně je fotka zachycená nemám zaznamenáno. Ohledně bezpečnosti na Korsice - osobně jsem žádný špatný nebo nejistý pocit neměl. Možná někdy jiný má ale jiné zkušenosti.

0/0
23.8.2012 15:32

Tesik

Re: Poslední fotka

Korsika je naprosto bezpečná pro turisty. Roxhodně ze strany korsických separatistů. Ti moc dobře vědí, že turisté jim přinášejí prachy a tak se až úzkostlivě bojí, aby se jim neskřivil ani vlásek na hlavě. Všechny hotely a vládní budovy lítají do vzduchu zásadně v zimě, když jsou prázdné! Korsičané nesnášejí francouzskou nadvládu a nadnárodní řetězce hotelů, kteří si na jejich ostrově zaměstnají své lidi a veškerý zisk plyne do jiné země. Proto vyhazují do vzduchu hotely. Ale jak říkám, jen a pouze mimo sezonu.

Korsika je jedno z nejbezpečnějších míst v Evropě. ;-)

0/0
24.8.2012 8:58

Paglia Orba

Re: Poslední fotka

Bombové útoky na Korsice žádné nejsou. Poslední byl tuším někdy kolem roku 2001 na turistickou kancelář. Navíc to bylo v noci a v zimě. V sezoně je tam kriminalita na nule. Místní moc dobře vědí, kdo je živí a kdo jim přiváží peníze. Ne jak v Chorvatsku, kde turistu okradou na kost.

Bezpečnost na Korsice je stejná jako u nás doma, nebo v Rakousku. Jezdím tam drahně let a nikdy jsem neměl jediný problém. Nikdo mně nic neukradl, nerozbil a neměl jsem tam jediný konflikt. Když to srovnám s Chorvatskem, tak je bezpečnost v Chorvatsku v porovnání s Korsikou na úrovni Somálska. ;-)

Korsičani jsou neuvěřitelně přátelští lidé, ale na první setkání to tak nevypadá. Nemají rádi Francouze a namyšlené turisty. Kdo se nad ně začne povyšovat, věřím, že dostane po držtičce. Kdo se k nim ale chová jako k majitelům země a k hostitelům, nemá problém. A čím víc do vnitrozemí, tím jsou ti lidé lepší.

+1/0
23.8.2012 16:42

Tesik

Re: Poslední fotka

Přesně tak. Stejné zkušenosti. Koukám, že jsi pěkně vše popsal, tak jsem výše už nemusel... díky.

0/0
24.8.2012 8:59

LaHa1

Re: Poslední fotka

Byl jsem na Korsice několikrát v průběhu let 1999 - 2010,projeli jsme celé území od severu k jihu,jindy opačně.Bydleli v hotelu,v soukromí i v bungalovech a nikdy jsme neměli s místními problém.Vždy byli přátelští a pohostiní,někdy až moc.V jedné vesnici dovezl domácí fůru tvrdého dřeva,polen.Nabídli jsme se a pomohli mu je poklidit.Trvalo to celé asi 2 hodiny.Tak nějak divně se tvářil a vlastně ani nepoděkoval.Druhý den večer,když jsme se vrátili z výletu se potutelně usmíval a zval nás k sobě. Na verandě byla nachystaná hostina až oči precházely,plný stůl různých dobrot,ovoce,vína,sýrů,nějaká místní piva.Bylo to za tu včerejší pomoc s tím dřevem.Za dvě hodiny práce jsme pak asi 8 hodin hodovali.Z té naší pomoci byl tak šokovaný,že nám při odjezdu chtěl dávat ještě slevu na ubytování,což jsme odmítli. Pokoje pronajímá již od 60.tých let a nikdy prý něco podobného nezažil.

+1/0
23.8.2012 17:49

hives

Re: Poslední fotka

Tohle se čte suprově. Díky za vylepšování české pověsti v zahraničí R^

0/0
23.8.2012 20:04

Lumpíí i po banánu 9

Re: Poslední fotka

tak já teda mám trochu jiné zážitky, byla jsem tam měsíc za potápěním a korsičané obecně nemají rádi ani Francouze, natož jiné cizince. Narazili jsme doslova jen na pár opravdu milých lidí

0/0
23.8.2012 21:10

Paglia Orba

Re: Poslední fotka

To je něco úplně jiného. Potapěčská centra si jdou po krku všude v Evropě. Lidi jsou tam neochotní a nerudní. Korsika v tomto není žádnou vyjímkou a co se pobřeží týče, tak jim pověst kazí přistěhovalci z Alžírska a Francouzi. Vysloveně frantíci si velice rádi na korsičany hrají, protože je to pro ně finančně výhodné. A že mám pravdu si ověříš v okamžiku, kdy se takovéhoto korsičana zeptáš na něco korsicky.  Pokaždé je to stejné - čumí jak puk a mlčí jak ryba. Stačí nějaká fráze , kterých jsou plné průvodce. Frantíci jsou totiž tak líní, že se ani neobtěžují těchto pár korsických slov naučit. A právě těchto "korsičanů" jsou plné půjčovny skůtrů, lodí a potapěčských center, včetně výletních lodí na pobřeží.

Podle toho co píšeš, jsi měla tu čest s frantíkama a těch pár milých lidí byli ti korsičani. ;-)

0/0
23.8.2012 21:23

Lumpíí i po banánu 9

Re: Poslední fotka

jsem tam byla víc než měsíc .....prostě tam byli fakt divné lidé ....

ale na druhou stranu miluji Řeky

0/0
23.8.2012 21:26

Lumpíí i po banánu 9

Re: Poslední fotka

jo a vybavení včetně lodi jsme měli vlastní

0/0
23.8.2012 21:27

Paglia Orba

Re: Poslední fotka

Délka pobytu to nijak nezachrání. Na pobřeží moc korsičanů nepotkáš. Přitom by stačilo vyrazit s báglem na dva dny do hor a píšeš úplně jinak. Hlavně v těch údolích, kam nevedou široké silnice jako Vergio, Vizavoba, Bavella atd. Tam je moc provoz, ale údolí Asco, Golo, Travo ........super lidi. Zazvoníš u baráku, otevře stará paní, kterou požádáš o trochu vody a ona ti k ní přinese ještě teplé kaštanové koláče. 8-o

Toto jsem zažil už 3x a pokaždé na jiném místě a jiný rok. U moře toto ale vážně nehrozí, to musím uznat.

0/0
23.8.2012 21:44

Fanthom007

parada, ale kdyz uz si takhle litam,chtelo by to lepsi fotak

Poridit kvalitni fotak dnes stoji par tisic a to by teprve bylo o posusnanicno pro oci ;-)

+1/0
23.8.2012 13:32

MapleLeafs15

Re: parada, ale kdyz uz si takhle litam,chtelo by to lepsi fotak

myslíš že má ve vzduchu čas na to hrát si s kompozicí?;-D;-D

letí 200+ km/h;-)

na cvaknutí obrázku mu stačí kompakt nebo i lepší mobil

0/0
23.8.2012 13:53

Fanthom007

Re: parada, ale kdyz uz si takhle litam,chtelo by to lepsi fotak

Uz jsi nekdy letel letadlem? Ta rychlost je velmi ralativni, to neni jako fotit z 20 metru nadrazi z rychliku ;-D Ostrou fotku udela i kvalitni kompakt ;-)

0/0
23.8.2012 14:13

MapleLeafs15

Re: parada, ale kdyz uz si takhle litam,chtelo by to lepsi fotak

jako pilot nikdy, ale jako cestující často. Věřím, že i pilot má dost času na to fotit, ale nevěřím, že by si tam hrál s fotákem, aby si udělal pěknou fotku místo toho, aby pilotoval éro

0/0
23.8.2012 14:50

Fanthom007

Re: parada, ale kdyz uz si takhle litam,chtelo by to lepsi fotak

Pro ty nejpomalejsi. Pilot nekde letel a porizoval fotky. Kdyby pouzil kvalitni pristroj, misto toho, ktery pouzil, nyni bychom videli hezci fotografie. Chapes tohle souveti?

Ja nevim, proc by si porad mel s necim hrat nebo delat jinak nez delal ;-D

0/0
23.8.2012 14:59

Prušák

Re: parada, ale kdyz uz si takhle litam,chtelo by to lepsi fotak

Jak jsem psal k jinému příspěvku - problém nevidím tolik ve foťáku jako spíše v tom, že se musí fotit přes kabinu. Při pilotování pak opravdu není vždy čas dávat pozor třeba i na odlesky z kabiny. Ty jsou bohužel vidět zřetelně až později....

0/0
23.8.2012 15:34

Prušák

Re: parada, ale kdyz uz si takhle litam,chtelo by to lepsi fotak

Problém není tolik ve foťáku, jako v tom, že není jiná možnost  než fotit přes kabinové sklo. To samozřejmě kvalitu zásadně snižuje....

0/0
23.8.2012 15:29

Danielb

Calvi

Kdyby kouknul u paláce v Calvi vpravo asi tak 100 m od břehu, leží tam na ve  29m dně krásná B17 z 1943 a je za dobrého počasí zhora i vidět. V podstatě letěl nad ní  :)

0/0
23.8.2012 12:09

intago

to chce HD video

každej lepší foták ho umí. To by bylo něco....

0/0
23.8.2012 12:00

epox9nda3

Teda to Bonifacio

vypadá úžasně, to musím někdy vidět naživo. Nevíte někdo, jestli se na ty Aragonovy schody dá vlízt?

+1/0
23.8.2012 11:26

Ferin007

Re: Teda to Bonifacio

Myslím, že jo, ale na 100 % to už nevím.

0/0
23.8.2012 11:29

PresiDeath

Re: Teda to Bonifacio

za poplatek, ale uz si nepamatuji kolik, ale ze by primo na tech schodech bylo neco zajimaveho k videni...

+1/0
23.8.2012 11:54

Míra 4.2

Re: Teda to Bonifacio

Dá.

+1/0
23.8.2012 11:56

pavel49

Re: Teda to Bonifacio

Jako byl jsem tam a fakt nádherný akorát jsme tam čekali na trajekt na Sardinii takže jsme na ty schody neměli čas. ;-(

0/0
23.8.2012 11:56

černýpanter

Re: Teda to Bonifacio

Korsiku jsme projeli loni,krása,veliká a to vedro,asi jako letos ,čtyřicítky,trochu jsme to podcenili,jeli jsme horolezit,eh....Bonifacio,na schody se asi dá,protože jsme zezhora z hradeb viděli lidi,co po těch stezičkách chodí.Je to tam moc krásné,vzpomínám na to.;-D

0/0
23.8.2012 12:13

Paglia Orba

Re: Teda to Bonifacio

Na Korsiku se jezdí v květnu, červnu a září. ;-)

Červenec a srpen je sebevražda. Miliony lidí, úděsné vedro, plné silnice - celkově naprd.

Konec května, začátek června a druhá půlka září - fantastická dovolená. !!

+1/0
23.8.2012 12:30

Prušák

Re: Teda to Bonifacio

Ano, Aragonovy schody se dají projít dolu a nahoru. Stojí to 2.50 Eura. Je jich celkem 187 a jsou trochu vyšší než normální schody, takže je to dobrý trénink....

+1/0
23.8.2012 12:41

Sluníčko po ránu

Korsika

koukám podle fotek, že by člověk chtěl přistát snad všude:-)

+1/0
23.8.2012 9:56

Prušák

Re: Korsika

Přesně tak....

0/0
23.8.2012 12:43

vymrzovac3

Nádhera vidět to i zhora,....

....a zavzpomínat, jak jsme to všechno kdysi projezdili na kole. Bohužel chybí info o letištních poplatcích a ostatních souvisejících nákladech za celou cestu. Předpokládám, že na každém z těch letišť platil ranec za poplatky + palivo

0/0
23.8.2012 9:39

lobsterman_revival

Re: Nádhera vidět to i zhora,....

ako je to s bicyklovanim na korzike ? uz dlhsie ma to tam laka, aspon tak na tyzden. cesty su ake ? stoji to za to ?

0/0
23.8.2012 10:40

nidan

Re: Nádhera vidět to i zhora,....

na kole maximálně doporučuji!!! Byla jsem tam dvakrát jednou sever podruhé jih...super cesty, ohleduplní řidiči, nádherná krajina....cestou vždy narazíš na nějakou studánku ze které se dá pít, takže pitný režim se dodržuje snadno a koupačky ty jsou bezkonkurenční!!!! tak jeď a pěkně si to užij:-)))

0/0
23.8.2012 10:44

celim

Re: Nádhera vidět to i zhora,....

Je to tam dobré, pořádají se tam cyklistické zájezdy. Já doporučuji OK tour Jablonec. Předpokládám, že to dělají i jiné cestovky.

0/0
23.8.2012 10:44

Ferin007

Re: Nádhera vidět to i zhora,....

Kolo na Korsice vřele doporučuju! V nabídce ji mají snad všechny "cyklocestovky" (a že jich v ČR je!). Je to pěkná makačka, pobřeží je (až na část východního pobřeží) velice členitý a téměř tříkilometrový vrcholy spadají přímo do moře. Ale dá se to i s průměrnou fyzičkou zvládnout, v případě potřeby je k dispozici "sběrný autobus". Kvalita silnic je výborná, provoz velmi mírný (až na některé krátké úseky především východního pobřeží, hlavně v okolí hlavních měst Ajaccia a Bastie), řidiči velice ohleduplní, v pohodě se za cyklistou táhnou v serpentinách x set metrů (ostatně to je společný celé Francii (asi jako "cyklonárodu), pokud to jen trochu jde, předjíždí zásadně protisměrem, nikoliv jak v ČR, kde si kamión nechá deseticentimetrovej odstup). Jinak osobně můžu doporučit Adventuru nebo ExtremTour.

+1/0
23.8.2012 11:28

černýpanter

Re: Nádhera vidět to i zhora,....

na jaře,nebo na podzim,přes léto se to nedá,strašný vedro,přesně,unavovalo i cestování v autě,ale objeli jsme celý ostrov,příroda je opravdu rozdílná a všude bylo krásně,milí lidé,ochotní,ohleduplnost,my zásobovací kolo z auta nevyndali....;-D

0/0
23.8.2012 12:16

vymrzovac3

Re: Nádhera vidět to i zhora,....

doporučuji září, cestovku s ubytováním v apartmánech, ne v kempu ve stanech. jsou cestovky, které tě ráno vyvezou na hřeben, ty celej den jezdíš, a končíš na hladině moře. Špica.

0/0
23.8.2012 13:23

Pillipala

Re: Nádhera vidět to i zhora,....

Cyklisty jsem tam obdivovala. Je to docela náročné v autě, natož na kole. :-)

0/0
23.8.2012 11:14Najdete na iDNES.cz