Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Z plynojemu sál, výtahem na pec. Do Vítkovic přišly desítky tisíc lidí

Svátek práce i lásky zároveň oslavily desítky tisíc lidí v Ostravě. Lásku k technice, památkám i k Ostravě a úctu k místu někdejší těžké práce hutníků a dalších profesí prokázali návštěvníci Dolní oblasti Vítkovic, které se mění v unikátní evropské centrum vzdělání i poznání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

-x-killer

Infrastruktura

Až se dodělá tak to teprve začne Ostrava rozkvétat. Musí se dodlěat ulice Ruská, Porážkova, Bohumínská, Rudná taky I/11 směrem z hradce na žilinu přes ostravu (rudná), Dodělat dalnici do polska a vlak na mošnov a služby se tu ejn pohrnou :)

0/0
2.5.2012 11:34

kerrry

Uz na IDnes neumite ani poradne napsat uvodni titulek?!

;-O

0/0
2.5.2012 9:18

sincos

Kritizovat je snadné

Pro ty, co jen kritizují: dokázali jste něco takového? Napadla Vás nějaká smysluplná věc, sehnali jste na ni peníze a dokázali to dovést do konce? Nebo žijete v nájemním bytě, který Vám někdo postavil, chodíte do práce, kterou Vám někdo dal a tak si v klidu žijete a na všem hledáte jen to špatné a užíráte se ve svém krátkém životě...jak typické pro tenhle závistivý národ, zničený komunistickou výchovou... Vždycky mě vytočí, jak se na cokoliv, co někdo dokáže vytvořit, snese úplně hloupá kritika od těch, kteří zřejmě nedokázali nic. Jen kecy, ty jim jdou. Jo a pak ještě ukrást, co jde a ještě to považovat za normální a druhým závidět, že jsou třeba vzdělanější a šikovnější a proto nadávat... Podle mě jsou p. Světlík a ti, co mu v tom pomáhali, docela frajeři.

+6/0
2.5.2012 9:02

cassul

Re: Kritizovat je snadné

Nepopírám že ti, co se o to přičinili, odvedli kus práce. To je bezesporu fakt a z tohohle pohledu klobouk dolů. Otázka je, jestli ta celá práce má smysl, jestli by se to celé nemělo řešit úplně z jiné strany. Teď třeba mluvím zejména o tom koncertním sále - a ten platilo město, pokud jsem to dobře pochopil, nebo zkrátka z veřejných peněz... Má smysl, aby město, které má nepočítaně závažných problémů, budovalo další obří sál? Neměly by se ty prostředky využít třeba na opravu ulic, škol, kanalizace nebo čehokoliv podobně užitečného? Tady je podle mě problém. A to říkám s plnou odpovědností právě jako člověk, který nedostal od nikoho nikdy nic a všechno jsem si musel odedřít sám. Spíš mám u těchto projektů dojem, že princip je v tom, že se postaví zbytečnost, právě jen proto, že na to někdo dá peníze "zadarmo"...

Opakuju, nemám absolutně nic proti lidem, kteří tam odvedli pořádný kus práce...

+2/0
2.5.2012 9:18

crs

Re: Kritizovat je snadné

Už zase Vy?8-o;-D Nestačilo by to napsat jednou a ne furt psát kritiku na pec, pod každý článek?

+1/0
3.5.2012 12:20

Vlna hněvu

Taková otázka

je ta ocel něčím přestříknutá, nebo se to postupně rozpadne korozí ?

0/0
2.5.2012 8:44

cassul

Re: Taková otázka

Upravené je to maximálně v dosahu turistů, zbytek, tedy asi 99,9% se rozpadá.

0/0
2.5.2012 8:47

trasprd

Je to fantastická památka,

byl jsem tam asi tři roky zpátky, ještě před rekonstrukcí, a až budu mít možnost, podívám se tam znovu. Barokních kostelů či klasicistních zámků je dvanáct do tuctu, toto ocelové město je něco mimořádného a určitě zaujme nejenom milovníky techniky.

+3/0
1.5.2012 21:52

11galuus12

Z nouze ctnost, aneb z ho.na bič neupleteš.

A když upleteč, práskat se s ním nedá. Tak nevím, jestlli tohle se dá nazvat kulturou, tyhle rakovinné buňky naší (někdejší) krajiny. Holt kde nic není, ani smrt nebere.

0/0
1.5.2012 21:30

Atila Han

Re: Z nouze ctnost, aneb z ho.na bič neupleteš.

Kdyz najdou archeologove nekde davnovekou tavici pec je to duvod k oslave. Tyto pece za svou historii postavily celou rakousko-uherskou flotilu, polozily neskutecne kilometry kolejnic, postavily nespocet mostu jenz spojuji lidi na celem svete. Nyty v nejkrasnejsim moste Sydny pochazeji z Vitkovi, nadherne nadrazi ve Lvove je z Vitkovic a tak muzu pokracovat donekonecna ... tato stava a obdobi industrialni revoluce vytvorily svet v kterem my dnes zijem. Diky takovymto stavbam jako je tato jsme vysli z obdobi stredoveku do moderni doby, moderni civilizace. Rici ze toto neni kulturni dedictvi ... je mi vas lito, mit tak plytky pohled na svet je spis hendikep.

+12/0
1.5.2012 21:47

11galuus12

Re: Z nouze ctnost, aneb z ho.na bič neupleteš.

To bude tím, že jse tam v tom marasu léta létoucí dělal.

Dále, flotila CK je potopaná, kilometry kolejnic v kovošrotu a archeologové nic nenajdou, protože se jedná o železné industrie - postupně to neviditelně "někdo" odveze do kovošrotu. Dopadne to jako s nedalekou aglomerací.

Těch pecí bylo tolik proto, že SSSR rozhodl, že se budeme orientovat na hutní výrobu. A draze jsme kupovali tu jejich hlínu, neprávem nazývanou železná ruda. Železa tam bylo tak zoufale málo, že se to muselo aglomerovat - jinak by ty pece zahltili šlakou. 

Rotschild vlastnil důl ve švédské Kiruně. Po vítězném únoru jej prodal. Tam měla ruda přes 70% Fe. Ta ruská něco málo přes 10...

+1/0
1.5.2012 21:59

cassul

Re: Z nouze ctnost, aneb z ho.na bič neupleteš.

Jenže dávnověká tavící pec - ať tím už myslíte cokoliv - je něco nového, co jsme dosud neznali. Vítkovické železárny jsou dokumentované, existují plány,schémata, fotografie... Tudíž je hodně na pováženou, jestli se mají zachovat i samy o sobě. Historie je historie, po tisíce let lidé bořili to, co zastaralo a stavěli tam něco jiného. Zajímalo by mne, co by říkal třeba Karel IV, kdyby mu někdo zakázal zbořit smradlavé románské dřevěné baráky a na jejich místě postavit moderní gotické město. A totéž se opakovalo mockrát - Valdštejn nechal strhnout kus Malé Strany, aby si postavil palác, bořily se hrady, aby se stavěly modernější paláce atd atd... Troufnete si říct, že by bylo lepší, aby místo úžasného paláce, který dnes obdivujeme, stál kterýkoliv z řady objektů, který tam stál před ním? A proč by se měl právě dnes ten cyklus zastavit? Co když tam vznikne zase něco výtečného, co se bude obdivovat? A nezapomeňte, že už Parléřovi říkali, že ty současné stavby jsou odporné...

0/0
2.5.2012 8:43

flames828

Re: Z nouze ctnost, aneb z ho.na bič neupleteš.

Za tisíc let po plánech vysokých pecí nebude ani vidu, ani slechu.

0/0
2.5.2012 9:12

cassul

Re: Z nouze ctnost, aneb z ho.na bič neupleteš.

Což po té rezavé oceli zcela určitě taky ne...

0/0
2.5.2012 9:24

flames828

Re: Z nouze ctnost, aneb z ho.na bič neupleteš.

A kdyby za těch tisíc let ty vysoké pece mohli vidět, tak by to velmi ocenili. My ne, protože ty pece jsou dnes - tady. Ve středověku staré hrady rozebírali a dělali si z kamene ploty.

0/0
2.5.2012 9:34

hmhm

Re: Z nouze ctnost, aneb z ho.na bič neupleteš.

Náklady na provoz budou veliké, ještě Colours a nějaký koncert a myslím, že celý areál správny hospodář jako je Světlík, rychle se bude snažit předat městu, aby cely tento nevyužitelný nesmysl zaplatil daňový poplatník.

0/0
1.5.2012 22:52

Sub7

Re: Z nouze ctnost, aneb z ho.na bič neupleteš.

Vy jste asi ve světě žádné industriální památky nenavštívil, co? Jinak byste si podobné hloupé řeči odpustil a neztrapňoval se.

0/0
2.5.2012 0:28

cassul

Re: Z nouze ctnost, aneb z ho.na bič neupleteš.

Jsem Ostravák, velmi dobře si pamatuju, jak VŽKG fungovaly a dělala tam postupně polovina naší rodiny. Stejně ale mám z toho smíšené pocity. Je to šrot a udělat z toho turistickou atrakci jen zakrývá, že se neví co s tím. Nevěřím, že by se v regionu uživilo víc koncertních sálů a kulturních center. Hlavně by to chtělo nějakou smysluplnou práci a (proto) napojení na zbytek světa. Takové šaškárny s koncertním sálem - to až jestli zbudou...

+1/0
2.5.2012 8:35

flames828

Re: Z nouze ctnost, aneb z ho.na bič neupleteš.

Nesouhlasím. Principielně nejde o turistickou památku, ale o to, že Ostrava má co ukázat a může být něčím zajímavá, že může nabídnout něco, co jinde nemají. A taky, že může být zajímavá a hodnotná pro lidi Ostravy samotné. Dneska pomalu každý rozumný dřív nebo později z Ostravy uteče někam, kde to nějak žije. "by to chtělo nějakou smysluplnou práci " CHA! Obecná demagogie, takové obecné plkání. Tu práci musí poptávat nějaké firmy, žádné firmy tu nepřibývají, pár montoven ok, ale např. segment služeb je v Ostravě stále někde v roce 95 a spíš se to jenom zhoršuje. Na náměstí mrtvo jak v kafilérce.

+1/0
2.5.2012 9:20

cassul

Re: Z nouze ctnost, aneb z ho.na bič neupleteš.

Ale přesně o tom přece mluvím. Ostrava umírá, protože není práce - a ruku na srdce - Ostrava stála a padala s průmyslem. Jinak nemá lidem co nabídnout. Nebude průmysl, nebude Ostrava, lidí zdrhnou - zjevně už utíkají.

A místo, aby se řešilo, jak průmysl v Ostravě udržet, nebo ještě líp posílit a tím jí zachránit, staví se koncertní sály a omezuje se výroba, nadává na emise a podobně. Jednoduše se hází těm pár posledním firmám, co dávají lidem práci klacky pod nohy...

0/0
2.5.2012 9:32

flames828

Re: Z nouze ctnost, aneb z ho.na bič neupleteš.

Vyřeší se to tak, že to město bude schopné přitáhnout investice ´mimo kov´. Žádná banka si tu centrálu neudělá (a když ano - byť lokální, tak uteče, viz. aktuální dění v jedné nejmenované pobočce), žádná reálně opravdu bohatá a důležitá firma si v Ostravě neudělá evropské sídlo a nejvzdělanější mozky dál budou maximálně plnit penďáka na víkend cestou za prarodiči. Jeden z důvodů - žádný pořádný finanční velkomanažer netouží po tom být zaměstnaný v Ostravě, o tom mluvím. Bohužel ani pro tu onu střední třídu není Ostrava nějaké vítězství (kam dám děcko do školky, když všechny končí kolem čtvrté?). Jo, beru, ten odklon od průmyslu je pro Ostravu bolestivý a můžem dneska uvažovat o tom, jestli se to před dvaceti lety trochu neuspěchalo (určitě), ale co už teď s tím.

0/0
2.5.2012 9:41

cassul

Re: Z nouze ctnost, aneb z ho.na bič neupleteš.

Jenže zatím pozoruju spíš nesmysly, než nějaké rozumné snahy přitáhnout firmy a vytvořit pracovní místa...

0/0
2.5.2012 9:49

flames828

Re: Z nouze ctnost, aneb z ho.na bič neupleteš.

To už je, bohužel, problém politické reprezentace, která se spíš soustředí na budování pomníků sama sobě a na sbírání lacinných volebních bodů a konceptuálně město spíš soustavně pohřbívá. Stačí mi, když vidím prázdné byty všude možně, vím hned, že je cosi špatně.

0/0
2.5.2012 10:05

Karel Infeld Prácheňský, osobně

Re: Z nouze ctnost, aneb z ho.na bič neupleteš.

Falešný intelektuál se pozná snadno: používá klišé.

0/0
2.5.2012 6:37

Mr. Datel

Re: Z nouze ctnost, aneb z ho.na bič neupleteš.

Zkuste překonat svou předpojatost a běžte se tam podívat - až na místě pochopíte, že jde o skutečný unikát nejen svou komplexností (důl-koksovna-pec v jednom).

0/0
2.5.2012 8:32

Larssen

Gasometer Wien

Když už jsme u těch plynojemů, na východě Vídně směrem na letiště je čtveřice starých válcových zděných plynojemů, které předělali na byty, kino, koncertní sál. Koukněte na http://www.wiener-gasometer.at/en - vždycky žasnu, když jedu kolem.

Mají taky stránku na https://www.facebook.com/gasometer

+1/0
1.5.2012 20:33

centos

Re: Gasometer Wien

Geniální R^

0/0
1.5.2012 20:52

Novojičíňák

Ostrava - Plzeň

Plzeň coby vítězné české Evropské město kultury 2015 má velké finanční problémy a hrozí ostuda: http://plzen.idnes.cz/plzni-hrozi-kvuli-titulu-mesta-kultury-ostuda-nema-penize-na-program-1k8-/plzen-zpravy.aspx?c=A120430_131545_plzen-zpravy_pp

...a naopak poražený finalista Ostrava se chlubí takovým unikátem. To jsou paradoxy!

0/0
1.5.2012 19:48

centos

Re: Ostrava - Plzeň

O tom se už mluví snad skoro od doby, kdy to Plzeň vyhrála.. Zatímco Ostrava měla finance naplánované a všechno by klaplo, Plzeň se spoléhala na to, že jí dá peníze stát. A Kalousek je poslal do prdele.

+6/0
1.5.2012 20:00

centos

Byl jsem tam

a je to neskutečná paráda.. jaký rozdíl oproti nedaleké Fukušimě.

0/0
1.5.2012 19:42

nakej_nick

Re: Byl jsem tam

taky a skutečně paráda :-)

0/0
1.5.2012 20:46

El Carlos

Kurna ten koncertní sál, to mi vyrazilo dech...

Super nápad.. co třeba kdyby ty nákupní galerie byly vestavěné v těchto vysloužilých objeektech. takový butik ve vysoké peci....;-D

0/0
1.5.2012 19:35

kvak.nořič VII

Re: Kurna ten koncertní sál, to mi vyrazilo dech...

vedro jak v peci

0/0
1.5.2012 19:40

Doubleblue

Re: Kurna ten koncertní sál, to mi vyrazilo dech...

To je dobrý nápad,ale nestálo by to tolik peněz a nerozdalo se na úplatcích pro ostravskou a krajskou garnituru tolik, takže to neprojde...Těch hal kde by mohly být obchoďáky je tolik, že by zmizely veškeré OCentra z Ostravy...Ale to by bylo až příliš optimistické.;-(

0/0
1.5.2012 19:42

panko velkomožný

Re: Kurna ten koncertní sál, to mi vyrazilo dech...

Z chrámu práce udělat chrám konzumu? Svatokrádež.

+4/0
1.5.2012 20:01

Lord Havelock Vetinari

Re: Kurna ten koncertní sál, to mi vyrazilo dech...

Přesně tak, kdo to kdy viděl, aby v tak krásném prachmatickém prostředí sluníčkoví plastonoši bez jakékoliv úcty k průmyslu roztáčeli svoje mrzké výplaty? :D

0/0
1.5.2012 20:38

Bomben auf Christen

Re: Kurna ten koncertní sál, to mi vyrazilo dech...

Slunce je Hitler.:-P

+1/0
1.5.2012 20:59

Lord Havelock Vetinari

Re: Kurna ten koncertní sál, to mi vyrazilo dech...

Slunce!! Přikryji tě mokrým hadrem!!

0/0
1.5.2012 21:14

Equites Caesaris

také se do Vítkovic chystáme ...........

R^

0/0
1.5.2012 19:26Najdete na iDNES.cz