Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Ázerbájdžán: krásné opuštěné hory, největší bahenní sopka i věčný oheň

V minulých letech jsem několikrát navštívil krásnou a pro Evropana poměrně exotickou zemi, Ázerbájdžán. Učaroval mi svojí bohatou a zajímavou historií – ta novodobější je někdy až překvapivě podobná osudům České republiky – nádhernou a mnohotvárnou krajinou, milými obyvateli a také skvělou kuchyní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Mladý akcionář

Chcete ovlivnit život někoho v Azerbajdžánu k lepšímu?

Jde to ...

http://www.kiva.org/lend#/?&queryString=Azerbaijan,%20

zn. musíme si pomáhat :-)

0/0
13.3.2012 20:05

Yusif

Velké Díky autoru!

Děkuji autorovi za pěkný článek a podrobný popis země. Ještě bych chtěl dodat, že v období  21.4.2012 - 30.05.2012 linka Praha-Baku se bude uskutečnovat KAŽDÝ DEN :-).

0/0
13.3.2012 12:22

Zhivago

Hrdý Kavkaz

Hezký článek, především jsem rád za jeho apolitický obsah. Ono zabývat se tím, proč Arméni nemají rádi Ázery, proč Gruzínci Rusy, Turci Armény apod. je jaksi bezpředmětné, zvášť pro člověka, který z této obalsti nepochází. A taky slabomyslně posuzovat onu problematiku, aniž by člověk tento region navštívil, mi přijde poněkud "o ničem". Každopádně Kavkaz je mým malým snem. Problém spíš nacházím u svých přátel, kteří právě v tom to místě vidí onu válečnou zónu a tudíž se neodhodlají Kavkaz navštívit. Cestovat sám nemám problém, cestoval jsem tak již po Rusku, ale upřímně je tak trochu nuda nesdílet ony zážitky. Ale věřím, že do budoucna někoho "zlomím" a vyrazíme... B-)

0/0
7.3.2012 11:32

Michal Kupsa

Re: Hrdý Kavkaz

Díky, to jsem moc rád, že se článek líbí. Jinak přesně tak, politické problémy se bez hlubších znalostí prostě posuzovat nedají a zrovna tohle je problém docela dost složitý a proto se do toho opravdu nechci pouštět už jen proto, že dokonalé znalosti v tomhle ohledu prostě nemám.

Jinak mohu návštěvu jen doporučit a případně se to dá spojit i s návštěvou Gruzie, se kterou máme dokonce bezvízový styk. Je jen škoda, že jsem se právě teď, tady na iDNES dočetl, že ČSA ruší přímou linku do Tbilisi.

0/0
8.3.2012 8:08

papazian

Do Karabachu s českou výpravou pohodlně a v pohodě!

Třeba takto: http://interphototravel.com/?page_id=642   a  ještě si upevníte znalosti ve fotografování, protože je to organizováno skutečnými znalci fotografování.  Článek straší, že se máme bát jet do oblastí, kde je Karabach, tak se tam vydejme jako cestovatelé třeba s výše uvedeným odkazem a nemusíme se ničeho bát.

0/0
6.3.2012 17:21

papazian

Když jsou tak tolerantní, tak proč pozabíjeli tolik Arménů?

Vyhnali všechny Armény z celého  Ázerbájdžánu a pokud někdo z nich či jejich potomků má zájem přijet se podívat do míst svých předků nebo prostě má arménské příjmení, tak nemá šanci obdržet ani vízum, prý proto, že mu není možno zaručit bezpečnost. Takže o jaké tolerantnosti a mírumilovnosti je v článku řeč? Je zde bezpečno jako v Bělorusku nebo v Severní Koreji, tedy pod rouškou strachu a tamní diktatury. Než letět letadlem z Prahy do Baku je daleko levnější letět do Jerevanu, kde lze navštívit krásnou modrou mešitu, neboť Arméni jsou velmi tolerantní a přátelští a  svatostánky jiné víry - mešity neničí, což se o Ázerbádžáncích říci nedá, neboť třeba v Nakyčevanu nezůstal kámen na kameni, co mělo arménský původ. A pro jistotu bagry zlikvidovali i arménská pohřebiště, jen aby nic nepřipomínalo arménskou historii a přítomnost zde. A v Baku je to podobné. Ještě štěstí, že genocidě unikli díky domobraně místních v Karabachu!

+1/0
6.3.2012 16:04

Lovec_armenskych_trollu

Re: Když jsou tak tolerantní, tak proč pozabíjeli tolik Arménů?

Celá tato diskuze je naramná illustrace nejlepších tradic trollingu v provedení pana Popoziana

Pod člankem probíhala diskuse, diskuse v naprosté pohodě a mezích slušnosti. Vtom vešel arménský trol Popozian a okamžitě, bez toho, že by článek ani četl, se do diskuse zapojil s nějakou, s předchozí diskusí naprosto nesouvisející poznámkou. V tomto případě o uzavření hranic.

"Pokud někdo, nejlépe autor článku zareaguje, má trol vyhráno. Na autorovu reakci odpoví trol ještě větší invektivou. výsledek je jasný...celá, dřív celkem zajímavá diskuse, je v ...háji. Poté, co tohle trol dokázal, spokojeně odchází do diskuse u dalšího článku, v případě pokročilé noční hodiny uléhá s blahým vědomím dobře vykonané práce na lůžko".

Obrana proti trolovi je jediná. Nereagovat. Nikdy a na nic. 

Dobrou noc přejí.:-/

0/0
6.3.2012 23:47

Michal Kupsa

Re: Když jsou tak tolerantní, tak proč pozabíjeli tolik Arménů?

Jakožto autor souhlasím, tohle není politický článek a opravdu hodně mě mrzí, že se tohle zatahuje i do článku, který je opravdu jen o cestování. Politickou situaci si netroufám soudit, protoze nejsem ani historik, ani politolog. Nicméně jistě není náhodou, že přední světové organizace (třeba rada bezpečnosti OSN) stojí na straně Ázerbájdžánu. Také musím konstatovat, že jsem se o této citlivé záležitosti bavil s mnoha Ázebájdžánci a ani jednou jsem se nesetkal s takto ostrým, až fanatickým vystoupením - to (bohužel) slyším jen ze strany Arménů.

Víc k tomu opravdu nemám (a ani nechci) co říct.

0/0
7.3.2012 8:44

Nikolitta

Re: Když jsou tak tolerantní, tak proč pozabíjeli tolik Arménů?

A to ještě není všechno! Arménci v r.1890 založili stranu s názvem Dashnaktsutyun, které v r.1918 v Baku pozabíjelo 1200 lidí,ale náš tolerantní národ při založení Ázerbájdžánské demokratické republiky,nehledě na to,jim zase šel vstříc k vytvoření arménského státu v Irevánské provincii.V roce 1988, ještě před rozpadem SSSR, Arménci věděli, že to je další krok pro získání dalších teritorií a začali vyhazovat a zabíjet Ázerbajdžánce z Armenie. Jako odpoveď na to začal neklid v Sumgaitu kde bylo zabito nanejvíc 10 lidí a to v důsledku demonstrace, ale v roce 1992 v Chodžali bylo násilnou smrtí zabito 613 lidí. Do dneška jsou schované i videa kde jsou natočeny zabité lidí, mezi nimi jsou i těhotné ženy, děti a staré lidí. Takže přečtěte historii i pochopíte kdo na čí zemi bydlí a kdo koho pozabíjel.

0/0
13.3.2012 12:40

Jan_A

Re: Když jsou tak tolerantní, tak proč pozabíjeli tolik Arménů?

A co se tyče toho proč človek s arménským příjmením nemůže jet do Ázerbájdžánu, ano, je to tak, a to kvůli tomu, že 28. října roku 1995 na stanicích metra „Ulduz“ a „Nerimanov“ byl teroristický útok spáchaný Arménem. V důsledku teroru umřelo 292 lidí, a 400 bylo zraněno. Od té doby Ázerbájdžán bere velmi vážně, kdo navštěvuje tuto zemi. Ázerbájdžán nemůže riskovat zdravím 9 miliónu obyvatel kvůli zlomyslným a nenávistivým Arméncům.

0/0
13.3.2012 14:05

karaya1

Dotaz na autora

Pěkný článek i fotky, jen bych se chtěl zeptat: jak to je s přístupem do hor a pohybem v nich? Existují tam nějaké cesty, nebo člověk vezme mapu (asi lepší než staré sovětské vojenské nebudou?) a jde, jak ho napadne? A je potřeba nějaká bumážka k přístupu do pohraničních oblastí?

0/0
6.3.2012 11:12

Michal Kupsa

Re: Dotaz na autora

Děkuji, to jsem rád, že se článek líbí. V horách je cest docela dost ale většinou jsou přístupné pouze pro terénní automobily - pěšky ale samozřejmě v pohodě. Například do Chinaliqu je ale cesta velmi dobrá, dostanete se tam z města Guba. Mapa se dá v Baku koupit i aktuální, sice není vysloveně turistická a menší cesty na ní nejsou ale pro základní orientaci je dostatečná. Pokud jde o pohraniční oblasti s Ruskou federací (Dagestánem), tak hranice je více či méně střežená a do některých částí není vstup povolen. Počítejte proto raději s tím, že přímo k hracici se asi nedostanete. Ono to ale ani není potřeba, protože pohled na hraniční hřeben je nejpůsobivější právě s větším či menším odstupem z vnitrozemí. Navíc tak většinou budete koukat směrem z jihu na sever, tedy se sluncem za zády, což je třeba pro fotografování ideální.

0/0
7.3.2012 8:57

karaya1

Re: Dotaz na autora

Díky za odpověď. Čili zhruba jak jsem čekal - sovětské vojenské mapy jsou stále nepřekonané a chodit po horách se tam dá víceméně nadivoko, dokud člověka pohraničník nevyhodí. Nejde mi totiž jen o fotky (i když to mě na horách taky hodně baví), ale o hory samotné a pohyb na hřebenech, ne v podhůří.

OT: do Arménie si zajeďte, nehleďte na jednoho křišťálového blázna. Já tam byl minulý únor ani ne na týden a určitě se tam chci vrátit. Dokonce jsme na stopu potkali i předsedu arménského horolezeckého svazu, někde bych na něj ještě vyhrabal vizitku :)

0/0
7.3.2012 14:30

Michal Kupsa

Re: Dotaz na autora

Asi tak .... jinak bych jen možná ještě doporučil pro pohyb po horách pořádně se kouknout třeba i na satelitní snímky, je tam totiž řada kaňonů řek, které jsou opravdu hodně zaříznuté do terénu a některé jsou prakticky nepřekročitelné - viz některé fotky i zde ve článku.

Jinak "křišťálový ...." mě sice docela dost nakrnul ale rozhodně se nenechám otrávit. Viděl jsem dokonce i zde zmiňovaný dokument, který byl opravdu zajímavý. Nicméně mě z okolních zemí trošku víc láká Gruzie a také třeba Turkemnistán.

0/0
8.3.2012 8:17

mb67

Děkuji

za pěkný článek a fotky a vlastně i inspiraciR^

0/0
5.3.2012 16:43

papazian

Re: Děkuji

Můžete se také inspirovat zde: http://www.armeniainfo.am/  Z Prahy s mezipřistáním ve Vídni Vás letenka do Jerevanu vyjde zpáteční s taxami i za 8.000 Kč. Kolik asi bude stát Praha - Baku?

0/0
6.3.2012 17:14

Michal Kupsa

Re: Děkuji

Letenky do Baku stojí stejně ....  :-)

0/0
7.3.2012 9:18

Kilimanjaro

pekny cteni, dik

0/0
5.3.2012 15:56

papazian

A proč Azerbádžán mi neumožňuje výlet do Arménie?

Divná to zem, když  blokuje hranice svou potrefenou ješitností, v konečném důsledku si škodí sám sobě, protože cestovat do Nachyčevanu přes Irán je objížďka, když bych mohl jet pohodlně silnicí vedoucí přes Arménii. Azerbádžán by se měl konečně podívat pravdě do očí a uznat porážku své velmocenské rozpínavosti a být více pokorný k svým souedům a to včetně Iránu a Arménie. Náhorní Karabach v průvodcích Azerbájdžánu je stále uváděn jako Azerbájdžán, ve skutečnosti to jiná republika a to Republika Náhorní Karabach. Její zbytečné blokování ze strany Azerbádžánu  komplikuje i  cestovní ruch v samotném Azerbájdžánu, památky po Arménech tato země zničila, takže o kulturnosti této země lze důvodně pochybovat. Není lepší jet raději někam jinam, třeba do Arménie, kde jsou  azerbájdžánské památky v úctě a pokoře a  k tomu mnoho dalšího? http://www.armeniainfo.am/

+1/0
5.3.2012 15:01

Michal Kupsa

Re: A proč Azerbádžán mi neumožňuje výlet do Arménie?

Arménii jsem chtěl také navštívit ale když čtu takto fanatické výlevy, tak mě přechází chuť.

Článek je o cestování, držte se prosím tématu a politické problémy si řešte jinde.

Děkuji.

+1/0
5.3.2012 16:32

AQT

Re: A proč Azerbádžán mi neumožňuje výlet do Arménie?

Nedávno jsem viděla nějaký dokument o Arménii a doslova mě šokovalo, jak staré památky jsou tam k vidění.

0/0
5.3.2012 18:42

papazian

Re: A proč Azerbádžán mi neumožňuje výlet do Arménie?

V čem jsou fanatické? S cestováním to velmi úzce souvisí. Hranice mezi Arménií a Ázerbájdžánem je velmi dlouhá, takže kdyby byla průchozí, tak by to umožnilo mnoho krásných výletů do širokého okolí. Zdá se,  že jste cestovatel na baterky.

0/0
6.3.2012 16:06

Seker

Re: A proč Azerbádžán mi neumožňuje výlet do Arménie?

A to, že se tam zničeho nic objevila Arménie a při pohledu na mapu je zcela jasný její původ, kterej ázerbajdžán rozdělil, to normální ovšem je? R^[>-]

+1/0
5.3.2012 16:56

papazian

Re: A proč Azerbádžán mi neumožňuje výlet do Arménie?

Asi se díváte na nějakou fantazijní představu, protože Arménie existuje mnohem déle jak Ázerbájdžán. Severní část Iránu má jinak název Ázerbájdžán, což bylo inspirací pro severní část od Iránu, kdy zde prosazoval své zájmy  Turecko, které se paktovalo s Leninem, neboť nevěřilo, že by lopaty (dělníci) mohli dlouhodobě vládnout. A po jejich pádu by severní tedy ex sovětský Ázerbádžán s pomocí Turecka nárokoval spojení v jeden stát s jižní částí, které ukradl jméno pro pojmenování tété republiky. A podobné čachry měl i ve vztahu k dalším částem tohoto regionu. Jestliže Iránci jsou Peršané, tedy i na severu Iránu v tzv. jižním Ázerbájdžánu, pak o republice Ázerbájdžán se to říci nedá.  Ázerbájdžán se rozdělil sám, s pomocí Turecka byl anektován Nakyčevan, kdysi kvetoucí arménská zahrada, turecký zájem bylo následně tuto oblast dostat pod správu Turecka, tak jako se mu to povedlo v západní Arménii v oblasti VAN, dnešním Turecku. Tato část byla také dlouho pod Ruskem.

0/0
6.3.2012 16:13

papazian

Re: A proč Azerbádžán mi neumožňuje výlet do Arménie?

Podívejte se na film Francie, který v češtině byl v únoru 2012 promítán i v České televizi:

http://www.youtube.com/watch?v=ygoqL-t5Sxg&feature=player_embedded 

Nebo se podívejte na mapy: http://www.armeniainfo.am/

0/0
6.3.2012 17:12

wostrey

A jak je to s anglictinou mistnich?

[>-]Da se tam dohovorit? Nebo potrebuje clovek rustinu popr. ruce+nohy?

0/0
5.3.2012 14:01

fsp1111

Re: A jak je to s anglictinou mistnich?

Ve městě lepší, na venkově nic. Takže ruce, nohy, ruštinu, angličtinu, němčinu, turečtina se hodí a s arabštinou se také neztratíš :-) Ale jazyky jsou při normálním cestování přeci minimální problém....

0/0
5.3.2012 14:46

Michal Kupsa

Re: A jak je to s anglictinou mistnich?

Přesně tak, ve městě a na mladé platí angličtina, na venkově jednoznačně ruština. :-)

0/0
5.3.2012 15:57

papazian

Re: A jak je to s anglictinou mistnich?

S angličtinou máte minimální šanci poznat tuto zemi. Snad v Baku, ale jen na hlavní třídě.  Nejlépe uděláte, pokud budete  znát azerbájdžánsky nebo persky. Také světová řeč ruština vám udělá více služby než ona angličtina nebo ruce a nohy.

0/0
5.3.2012 15:04

iaya

Jen...

... pozor na jakoukoliv zmínku  Náhorním Karabachu! Ba dokonce mi byl zabaven i turistický průvodce, který podle celníků nepravdivě informoval o konfliktu v této enklávě.

+1/0
5.3.2012 13:16

papazian

Re: Jen...

Jejich průvodce vydaný v roce 2011 v angličtiěn  mám k dispozici. Působí dojmem, jako kdyby Nakyčevan nebyla enkláva mimo zbytek Azerbájdžánu, ale propojený intergrálně jako jedna země. Obdobně falešně působí v knize

informace o Náhorním Karabachu, který chtěli nejprve vyhubit  od původního obyvatelstva jako se o to postarali v Baku a v jiných městech, kde žili tradičně i Arméni. Majetky jim byli ukradeny, bez náhrady si někteří útěkem zachránili sotva své životy, jiní byli rovnou zabiti a ubiti hordami fanatických Azerbádžánců. Divná to země, nadává na Rusko, nadává na Irán, na Arménii, v zásadě s žádným sousedem  moc nevychází, ještě dobře, že z jedné strany má moře, jinak by asi jejich hněv šel i tímto směrem. EU by své východní partnerství s touto zemí mělo zrušit.

+2/0
5.3.2012 15:14

plague

Re: Jen...

Vzniká otázká, odkud se vzalo 1 mil.Uprchlíku, jestli základní obyvatelstvo se skládalo s Arménů.Celkem v Arménii jsou 3 mil, a nás – Ázerbájdžánců 9 mil.Z těch čísel můžeme logicky pochopit kdo na čí zemi bydlí.Rusku nadáváme protože to oni stojí za vámi.Podívejte se například na video z poslední vojenské přehlídky v Jerevanu, uvidíte tam tanky s ruskou vlajkou.Irán vás podporuje protože se bojí,že Ázerbájdžán bude i dale se vyvíjet a prospívat a 28 mil.Lidí na jihu Ázerbájdžánu (na severu Iránu) budou chtít se připojit k Ázerbájdžánu.Tohle se již stalo v 40.Letech minulého století.Arménci tvrdí, že Náhorní Karabach patří jim, ale jak už jsem psala,Irevanské chanstvo po ovládnutí Ruskem se stalo Irevánskou provincií a pak v roce 1918 Arménci vytvořili svou republiku. Země kde žijete patří nám, ale my nemáme na ní nárok, a vy pak říkáte že jsme špatné soused?V Ázerbájdžánu žije 300 tisíc Arménců, ale v Arménii nebydlí ani jeden Ázerbájdžánec..nepočítaje zajatce které ještě do teď mate.

+1/0
13.3.2012 15:51

fsp1111

Ta Volha s melounama je skvělá

;-D parádní kola

0/0
5.3.2012 12:58

21century_schizoid_man

fotky

jsou hezke, ale vedle kopcu bych rad videl i trochu te civilizace, ne jenom pohled na baku v noci

0/0
5.3.2012 11:21

papazian

Re: fotky

Civilizace je neradostná, po etnických čistkách, kdy byli vyhnáni a zabíjeni Arméni, kdy jsou územní nároky vůči Iránu, který by si s Tureckem rádi přerozdělili. Jenže v tomto úsilí jim brání zaklíněná Arménie, tak dělají vše proto, aby byla blokována. Hranice s ní oba tyto státy po prohrané válce v Karabachu uzavřeli zapomínaje, že hordy z Baku přijeli do Karabachu likvidovat arménské obyvatelstvo, které se domobranou začalo bránit až nepřítele vyhnalo ze svých domovů.  Přestože ze začátku měli jen holé ruce a pravdu na své straně, dokázali vyzbrojené hordy vetřelců porazit. Obyčejní Azerbajdžánci z Karabachu, co odešli z Karabachu, neboť uvěřili propagandě šířené z Baku, dodnes živoří ač se o ně bohatý stát na ropu a plyn mohl dávno postarat. Ale to raději vodí mezi tyto chudáky novináře a turisty, aby mohli tvrdit, jak zlý jsou ti Arméni, že si dovolili bránit své domovy před organizovanou genocidou lidí, které byste ráda viděla na snímcích. I já bych se rád podívat vrahům do očí.

+1/0
5.3.2012 15:21

Michal Kupsa

Re: fotky

Rozhodně se nechci pouštět do politické debaty ale všechny důvěryhodné mezinárodní organizace říkají něco úplně jiného - viz například usnesení č.822, 853, 874 a 884 rady bezpoečnosti OSN, která vyzývají opačnou stranu (Arménii), aby vyklidila území, která neoprávněně okupuje.

Víc se o tomhle opravdu bavit nechci, článek je cestopisný - politické debaty si prosím laskavě nechte jinam.

+1/0
5.3.2012 16:23

papazian

Re: fotky

Článek je rádoby cestopisný, ve skutečnosti uvádí zavádějící údaje a podle všeho jste se stal nástrojem propagandy této země. Svou argumentací o usnesení OSN dáváte diskuzi sám politickou rovinu, víte sám, že jsou i další usnesení, které vyznívají poněkud v jiném světle.  Takže nevytrhávejte účelově jednotlivosti z celkového kontextu.  Jako kdysi Sudety byli plné Němců a dnes nejsou, protože prohráli válku, něco podobného se stalo v Náhorním Karabachu, jenže oproti Německu státní propaganda v Baku porážku psychicky nezvláda. Lidem naslibovala hory doly jako kdysi Palestincům Arabové po 47-8 roce. A dodnes živoří v utečeneckých táborech. Zaváděné letecké spojení  Praha - Baku je předražené, neletěl bych i kvůli tomu.  Jinak to  hlavní důvod tak najednou  "turistické" prezentace na českém trhu. A Vaše fotografie slouží jako nástroj tamní propagandy u nás. To opravdu nevíte, že Vaše dílo je takto zneužito? To netušíte, k čemu jste se propůjčil, pane Kupso? Chápu, že se Vám bavit  nechce.

0/0
6.3.2012 16:28

Michal Kupsa

Re: fotky

K ničemu jsem se nepropůjčil, prostě se mi líbí Kavkaz i řada místních památek, nic víc ale ani nic míň.

Politická situace je vnitřní záležitost Ázerbájdžánu, do které se nehodlám plést.

.... ale hlavně se ani nechci nechat zatáhnout do debaty, kdo, co nebo proč - tohle opravdu není problém, kterému bych rozuměl a který bych si troufal soudit.

0/0
7.3.2012 9:11

The Patriot

Re: fotky

Jestli to nebude tim, ze Armeni jsou krestani a Azerbajdzanci povetsinou muslimove. A znate to jak muslimove miluji krestany, az na kost a do krve.

+1/0
6.3.2012 10:28

Michal Kupsa

Re: fotky

Další fotografie najdete případně u mě na webu : http://www.michalkupsa.cz/foto/azerbajdzan/

0/0
6.3.2012 8:41

CART09

Železnice

Jen malé hnidopišství - ta zmínka o železničním spojení se střední Evropou přes Gruzii je trochu mimo mísu, ne? Protože i když pominu to, že asi nepojede zrovna přímý vlak Varšava-Baku, tak hlavně železniční síť už bude z dob SSSR určitě propojená severem přes Rusko, ne?

+2/0
5.3.2012 9:14

karaya1

Re: Železnice

Tam ale bude asi problém s překračováním hranic. Gruzínsko-ruské stejně jako ázerbajdžánsko-ruské jsou pro běžného člověka zavřené. Nevím, jak přesně to je v druhém případě, ale třeba přechod Kazbegi-Vladivostok mohli použít jen Rusové a Arméni (?!?). Kavkaz jde pohříchu jenom obejít (letadlem, lodí), nejde přejít :( Což je hrozná škoda, hory jsou to nádherné a možnost toulat se jimi bez omezení by byla skvělá.

Nová železnice viz např. http://molokane.org/places/Turkey/2010_National_Geographic/index.html

Jinak ono by spojení fungovalo už dnes, jen by nesměli v regionu mít vykopané válečné sekery; trať by vedla obyčejně přes Arménii. Jenže hranice Arménie s Ázerbajdžánem i Tureckem jsou zavřené, tak se musí postavit nový úsek z Gruzie do Turecka...

A poslední poznámka: třeba o trati Istanbul-Teherán se taky říká, že je přímá, i když v sobě zahrnuje plavbu po "kurdském moři" na osobním trajektu. Navíc trajekt přes Bospor je parádní věc, dvakrát jsem tam viděl proplouvat i ponorku :)

0/0
5.3.2012 10:30

CART09

Re: Železnice

vida, já myslel, že cizincův problém s překračováním hranic bude někde na nějakém zapadlém přechodu, ale ne na jediném železničním... Ale možné to samozřejmě je... Nicméně v tom případě to železnice do Gruzie moc nevyřeší spíš naopak, když se z Gruzie musí stejně přes Rusko...

0/0
5.3.2012 12:05

karaya1

Re: Železnice

Zkusmo jsem teď narychlo prolétl LonelyPlanet fórum a asi se to zase od mých návštěv obou stran Kavkazu (2008 a 2011) změnilo a nějak se to asi bude dát (přes Abcházii) překročit. (O vlacích tam nepíšou, ani si nejsem jistý, že nějaké vůbec přes hranice jezdí.) Ale to už bych spekuloval.

Motivaci trati z Baku přes Tbilisi do Turecka naprosto chápu, než spoléhat na vrtochy velkého bratra za kopečky, to se radši Ázerbajdžán, Gruzie a Turecko domluví mezi sebou, postaví chybějící kousek mezi Karsem a Gruzií a mají hotovo. Navíc Turecko i Gruzie mají se západem bezvízový styk a nedělají problémy jak Ukrajinci a Rusové, takže o problém pro cestovatele méně.

Spíš bude zajímavá jízdní doba, z Istanbulu do Baku to tipuju na tři dny. Kars-Istanbul v současné době oficiálně 1933 km / předpokládaná doba jízdy: 37h 16 min. Loni na začátku června jsem to jel 41h 57 min, na konci jsem už málem žral sedadlo :)

0/0
5.3.2012 12:51

karaya1

Re: Železnice

P.S. mám pocit, že se pořád míjíme v tom, kudy ta železnice má vést - "přímé spojení se střední Evropou" tu je myšleno nejspíš osobní, tj. nevadí přestup v Istanbulu z evropského Sirkeci na asijskou Haydarpasu a přeplavba Bosporu osobním trajektem...

+1/0
5.3.2012 12:55

CART09

Re: Železnice

Aha, varianta přes Turecko mne tak nějak vůbec nenapadla, pořád jsem to chtěl cpát severem...:-)

0/0
5.3.2012 16:32

Michal Kupsa

Re: Železnice

Já tedy nemám úplně dokonalé informace ale mělo by to vypadat asi tak, že v současné době už je výstavba a modernizace z velké části hotová, jen se dokončuje nějaký větší tunel pod Kavkazem. Teoreticky by to mohlo už za rok jezdit.

0/0
5.3.2012 17:05

stejnemenechytite

Re: Železnice

Jezdit se bude až poté, co mezi  Hopa (TR) a Batumi (GEO) postaví trať :-) Teď tam jsou stále jen vytrhané pražce.

0/0
5.3.2012 22:26

karaya1

Re: Železnice

Řekl bych, že trať nepovede přes Batumi, ale přes východoturecký Kars: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/33/Map_of_the_Kars-Akhalkalaki-Tbilisi-Baku_railway.png Netroufl bych si ani tvrdit, že v Hopě je trať, ač jsem si ničeho nevšiml, byl jsem tam jen mezi půlnocí a šestou ráno :) Nedávalo by to ale příliš smysl, trať do Batumi byla postavená kvůli dopravě ropy (v Batumi je i malé muzeum, které mapuje industriální rozvoj konce 19. století - jedna ze společností byla i bratří Nobelů), nebyl důvod stavět ji dál než k přístavu. Co vím zcela určitě, do Hopy se vlakem z Turecka dostat nedá (turecká síť viz http://www.neredennereye.com/demiryolu/tcdd-demiryollari-haritasi/).

0/0
6.3.2012 10:49

papazian

Re: Železnice

Opravdu dokonalé informace pane Kupso nemáte, to Vám mohu potvrdit. Pokud chcete si své znalosti trochu zlepšit včetně fotografického umění, podívejte se na http://interphototravel.com/ , kde najdete nejen vynikající fotografy, kteří umí fotografovat Kavkaz, ale i výborné možnosti jak poznat daný region zevrubně, nejen z pohledu ázerbájdžánské propagandy. Příroda je na Kavkazu opravdu krásná. Zadívejte se také na http://photoart.cz/, možná že příště budete již fotografovat jen na CANONu..., nejen tisknout na na této značce.

0/0
6.3.2012 16:46Najdete na iDNES.cz