Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Pro část sbírky Zikmunda a Hanzelky už nebude ve Zlíně místo

Sbírky exponátů, které na svých výpravách nasbírali slavní cestovatele Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, brzy zmizí ze zlínského zámku. Po patnácti letech se budou stěhovat - po dokončení oprav 14. budovy v továrním areálu se objeví ve vznikajícím Baťově institutu. Jenže pro spoustu vystavených předmětů už zde nebude místo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Najík

Příležitost pojmout expozici n\a úrovni 21. století

Je fajn, kolik tu máme odborníků na muzejnictví a tvorbu výstavních expozic. Myslím ale, že drtivá většina z diskutujících už v muzeu dlouho nebyla. Před x lety byla vytvořena expozice, která odpovídá představě o podobě muzjení expozice ze 60. let 20. století. Současné trendy jsou už ale samozřejmě úplně někde jinde. Stěhování do nových prostor je proto ideální příležitostí pojmout expozici zcela nově, ne ji pouze mechanicky přenést do nového baráku. Proto je trochu mimo tady brečet, co to chtějí udělat s 'pietní' expozicí.

+1/0
9.1.2012 8:40

Petr4905

Re: Příležitost pojmout expozici n\a úrovni 21. století

O tom že expozice H+Z byla koncepčně "zastaralá" už při svém vzniku, není třeba diskutovat, ono to mělo své do jisté míry objektivní příčiny, jak prostorové malá plocha malé místnosti,, tak lidské (autoři skutečně realizovali své představy o muzejní expozici z 60. let., což jim nelze zazlívat, ty roky nucené izolace od světa i profese se museli někde projevit), přesto to byl v té době pro Zlín velký přínos.  Expozice je známá po celé republice a pro mnohé návštěvníky je hlavním důvodem pro návštěvu Zlína. Je jasné, že po 15-ti letech vyžaduje zásadní obnovu. Mělo byto být ale ve větším prostoru a jako samostatná expozice, takové muzeum cestovatelství (muzeum má i jiný cestovatelský sbírkový fond, Eduarda Ingriše a dalších), a ne jen jakási součást jiné expozice, kde se povědomí o její existenci ztratí. Tento problém se netýká jen expozice H+Z, ale i Obuvnického muzea, které se stalo známé nejen v ČR, ale i v Evropě a ostatním světě.

0/0
9.1.2012 14:25

Petr4905

Re: Příležitost pojmout expozici n\a úrovni 21. století

Nová expozize "Fenomén Baťa" jistě nebude špatná, ale bude to jedna expozice mající pro návštěvníka zcela jinou vypovídací honotu. Každá epozice má co se týče schopnosti návštěvníka vnímat množství informací své limity a proto tam (logicky nemůže být vše, když se slučuje několik stávajících samostatných expozic. Zkrátka o tyto dvě jedinečné expozice Zlín přijde. Nová expozice zaujme místo chybějícího muzea T.Bati (a jeho spolupracovníků), které by lépe slušel původní Baťuv památník. Nadále bude chybět (samostatná) expozice věnovaná městu Zlínu (7 stoletím jeho historie). Těch dvou jedinečných (H+Z a "muzea bot") je bohužel škoda. Soustředění pracovištˇ muzea a modernizace jeho zázemí je jednoznačně přínosem, ale centralizace expoziční je velkou chybou.

0/0
9.1.2012 14:52

Petr4905

Zlín každopádně ztratí

na návštěvnické atrktivitě. V této koncepci bude expozice chápána jako jeden jakýsi všeobecný celek. Z povědomí se ztratí nejen "Expozice H+Z" ale i "Obuvnické muzeum" , ale na konec i te n "Baťa", o Zlíně jako městu, které tu je 7 století ani nemluvě.  Je logické, že to bude jen "výkladní skříň" kraje. Zachránit by to mohlo město, zřízením Muzea města Zlína a obnovou Památníku Tomáše Bati. Stávající muzeum se tímto od města již zcela "odtrhne", a podvědomně jako "zlínské" zanikne (na rozdíl od Uh. Hradiště, Kroměříže, či Vsetína.

+2/0
7.1.2012 10:20

martin013

Zlín

To je naprosto typické, pro toto provinční město v pohraničí, s vesnickými manýry. Megalomanský projekt 14. a 15. budovy, který se má stát údajně největším galerijním a knihovnickým centrem v ČR, nebude mít dostatek prostor pro expozici pánů H. + Z.. To si buď někdo dělá srandu, nebo se definitivně zbláznil. Hlavně že město vypisuje anketu pro občany, jak využít opuštěný zámek. Tak v něm proboha nechte expozici H. + Z. a nevymýšlejte vymyšlené. Stejně vše směřuje k tomu, že v zámku bude tak maximálně sklad zeleniny a ovoce pro blízké trhovce. Zima tam je..... Je úsměvné, že se vymění nechopné osazenstvo radnice, ještě neschopnějším. Hlavně že vzniklo sdružení MOR (za Morální Očistu Radnice). Než stačili cokoliv "očistit", pláchli dva členové zbaběle z rady města. No prostě vesnický HNUS !!!

+1/0
7.1.2012 9:24

efendiCZ

Re: Zlín

Bohužel martine013 město nevlastní jediný výstavní exponát, všechno patří Zlínskému kraji včetně exponátů H+Z, ten se chce svým pozlátkem před kr. volbami co nejvíc pochlubit, tak natěsná všechno do 14a15 budovy na úkor kvality. Město Zlín má v majetku jen samotné budovy zámku a Památníku T. Bati, ale nemá v nich co vystavit. Tzn. přeloženo do politického jazyka odsčssd - je politicky nevhodné jakkoliv pomoct dobrému využití zámku a dalších budov, na truc vám to všechno odvezeme a na dohled si z evropských dotací, které si sami sobě rozdělujeme postavíme za miliardu svoje... a občané se jen diví

+1/0
7.1.2012 10:19

Petr4905

Re: Zlín

H+Z darovali sbírku Zlínu ne Kraji (ten ostatně v té době ani neexistoval).

0/0
7.1.2012 21:05

efendiCZ

Re: Zlín

Citace z webu Muzea JVM ve Zlíně, což je příspěvková organizace zřízená Zlínským krajem: "Archiv H+Z, v němž je uchováván osobní fond inženýrů Hanzelky a Zikmunda, vznikl díky jejich dlouholetým osobním kontaktům s etnografem Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně PhDr. Karlem Pavlištíkem. ... Obsahuje více než 100 běžných metrů písemností (korespondence, deníků, map, výstřižků, přípravných materiálů pro knihy, rukopisů reportáží a cestovní a účetní dokumentace), 120 000 negativů a diapozitivů, asi 50 000 pozitivů a kontaktních fotografií, 150 filmů H+Z, asi 1 000 ks upomínkových předmětů, suvenýrů a trofejí, sbírku mincí, sbírku pohlednic a herbář." Ještě nějaké pochybnosti pane Petře4905 ?

0/0
7.1.2012 23:03

pettyo

Re: Zlín

Město funguje mnohem líp než za velké koalice. Teď by to ještě chtělo ODSČSSD vypraskat z kraje.

+3/0
7.1.2012 15:16

KOLDAK

"Přebytečné" exponáty

skončí v soukromých sbírkách nabobů, proto se to taky všechno vlastně dělá.

0/0
7.1.2012 9:10

ivan.ivan

ivan.ivan

Na ludí sa dá čím dalej tým viac spolahnút, že čo sa dá pos.at, to aj pos.rú......

0/0
7.1.2012 1:29

jirkas13

Mně se líbí

že ani stálé expozice nebudou stálé. To je moderní.

0/0
7.1.2012 1:13

venecek.nebo.rakvicku

V každé jiné zemi na západě...

....už by měli pro takové skvosty speciální budovu propagovanou ve všech turistických brožurách a chlubili by se tím. Jen zaprdění, ubojení, malí češi se zase krčí a šmelí a kroutí a kašlou na všechno. Je mi na zvracení.

+4/0
7.1.2012 0:43

svetluska 007

Re: V každé jiné zemi na západě...

Všechno co soudruhy přesahuje je třeba potlačit, přemístit, zmenšit, přestěhovat, regulovat, přeorganizovat, uskladnit, přeložit, ukrýt.

0/0
7.1.2012 1:00

svetluska 007

Je velmi trapné,

aby město Zlín nestálo o takovou expozici. Čím se chce město chlubit? Jen a pouze rodinou Baťovou, kterou za rudého jásotu vyhnali? Nikdo jiný zde nemá mít místo? Na darované exponáty H+Z ve Zlíně nebude místo???? Jakékoli jiné město by si nic takového nedovolilo.

Asi to bude tím, že panu Zikmundovi nikdo nesahá ani po pás.

Vykliďte zámek, vykliďte budovu Domu umění a všechno natlačte do jednoho prostoru, který budete ovládat.

+1/0
6.1.2012 23:51

pettyo

Re: Je velmi trapné,

Tak zliňáci Baťu určitě nevyhnali.

0/0
7.1.2012 15:19

kuře91

...

tak to je dle mého obrovská škoda, navíc mi i ty prostory na zámku nepřijdou nějaké extra veliké a myslím, že ta expozice by snesla klidně i prostor o něco větší. Jsem opravdu zvědav, jak to na 14. budově bude vypdat. Přitom by si člověk řekl, že ten barák je větší než zámek, že místa bude dost:)

+1/0
6.1.2012 23:30

efendiCZ

Nesmyslný projekt zrušit

Hlavně, expozice T. Bati patří do Památníku Tomáše Bati, do dnešního Domu umění, který byl za tímto účelem postavený ve 30. letech a ne do předražené 14.a15. budovy, kde budou natlačené vycpané veverky, etnografické nálezy, Baťa, Hanzelka, Zikmund, obrazy, sochy, všechno do nedůstojně malého prostoru - zatímco krásné prostory na zámku a v Domě umění zůstanou prázdné !!!! všechno jen aby hejtman Mišák před volbami stihl přestřihnout pásku ????? to je přece nedůstojné, politika Velké koalice už sahá až do kultury, FUJ

+2/0
6.1.2012 22:57

FoDa

Re: Nesmyslný projekt zrušit

nemám obavy, že krásné prostory zámku zůstanou prázdné. Budou tam zajisté kanceláře, nějaká VIP hospoda / vinárna - prostě něco velice důležitého a užitečného :-P

0/0
7.1.2012 0:48

ygubhij

Snad to bude i k necemu dobre

Snad se najdou jina mista, po cele republice. Vzdyt je to zajimavy kus nejen jejich osobni, ale i nasi celonarodni historie. Mimochodem, tito panove mne hodne inspirovali a asi jen diky jim jsem take videl kousek sveta.

Drzim palce, at to dobre dopadne.

+1/0
6.1.2012 21:55

firer.diskuze

Re: Snad to bude i k necemu dobre

To je velká ostuda zlínské bolševické radnice. T. Baťa se musí v hrobě obracet.

0/0
6.1.2012 22:44

bmira

Re: Snad to bude i k necemu dobre

Zloděj Janečka už chystá prostory pod bývalým letním kinem.;-D

0/0
6.1.2012 22:56Najdete na iDNES.cz