Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Cesta do Alp jinak. Místo dálniční štvanice 5 tipů na krásné zastávky

Výstavní historické město, které je na prestižním seznamu UNESCO. Příjemné lázně, akvapark či solný důl. Nebo kostel, který je skvostem barokní architektury střední Evropy. To jsou jen některé z našich tipů, jak si zpestřit cestu na lyže.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Papouš

Zámek Herrenchiemsee - text k prohlídce v češtině

Ola, v závěru článku http://goo.gl/fDJMX je text k prohlídce zámku Herrenchiemsee v češtině. :-)

0/0
3.1.2012 14:20

to se zde nesmí říkat

VALHALA!!!!!!!

Jak mohl autor článku vynechat tak nádherné a zajímavé místo nedaleko Řezna! Je to úchvatné a stojí za návštěvu !!!!!!!!

0/0
3.1.2012 12:40

alčawirth

Re: VALHALA!!!!!!!

VALHALA cestou do Alp ? Docela nesmysl jezdit přes Rozvadov, ne .8-o

0/0
3.1.2012 13:37

znalecvina

Re: VALHALA!!!!!!!

po dálnici je to pořád rychlejší i když jedu někam i innsburku... nemluve o bregenzu...

0/0
3.1.2012 22:24

silversurfer

Re: VALHALA!!!!!!!

..presne tak, daleko rychlejsi cesta nez spodem...navic clovek nedostane koprivku z rakusanu , kde jsou schopni mit omezeni na 100km na naprosto suchy dalnici a jasne oblohy...

0/0
4.1.2012 12:17

to se zde nesmí říkat

Pro Regennsburg má čeština stále platné jméne

ŘEZNO: Zastaralý má možná málo mozek studovaný autor článku. Také se nezmínil slavnou solnici, která je hned za mostem a je z něj na snímku vidět zasněžená střecha, která je zřejmě nejstarší budovou v Řezně a odkud se vozila sůl přes Cheb do Prahy No jo, ale to asi z brožury nevyčetl.

+2/0
3.1.2012 12:35

alčawirth

Re: Pro Regennsburg má čeština stále platné jméne

Až na to, že tak 10% lidí (a to ještě pouze v Česku) ví co to je Řezno.

Regennsburg ví každý kde je.

+1/0
3.1.2012 13:40

sudovec

Re: Pro Regennsburg má čeština stále platné jméne

Fandíš si...

0/0
3.1.2012 13:41

mim7

Re: Pro Regennsburg má čeština stále platné jméne

Tipuji tak 1% Řezno a 10% Regensburg.

0/0
3.1.2012 17:47

Radka Pošta

Re: Pro Regennsburg má čeština stále platné jméne

Tak např. já jsem na tom opačně. Znám Řezno z historických knih, ale nikdy jsme tím směrem neměli cestu, takže osobně jsem v něm nikdy nebyla. Navíc nevím že Regennsburg je vlastně Řezno. Ale souhlasím s tím, že pokud by autor alespoň naznačil souvislosti s historií a do textu vzpomenul jeho neodmyslitelnou souvislost s našimi dějinami, článek by byl jistě zajímavější.

+1/0
3.1.2012 19:13

Don_Alex

Re: Pro Regennsburg má čeština stále platné jméne

to jméno je platné na základě čeho? to že se tomu tak dříve říkalo neznamená, že je to něco oficiálního. Souhlasím s tím že drtivá většina neví, že Řezno a Regensburg je to samy...

0/0
3.1.2012 15:43

georghios

Re: Pro Regennsburg má čeština stále platné jméne

Regensburg,nikoli Regennsburg

0/0
5.1.2012 15:36

corky

Ad solné doly v Berchtesgadenu

Rozhodně stojí za návštěvu, ale je (nebo aspoň loni v září bylo, nevím, jak v zimě) potřeba počítat s tím, že nejbližší možnost vstupu jindy než na konci dne, je za cca 2 hodiny po koupi lístku - prostě moc zájemců o prohlídku. Doporučuji auto nechat na neplaceném parkovišti u vodního parku (který je fakt skvělý, a to i pro malé děti a jeho návštěvu lze určitě také doporučit), dojít k dolům cca 300 m pěšky (přímo u dolů parkoviště není, cca 100 m od nich je, ale placené), koupit lístek a případně si před prohlídkou solných dolů na hodinku či dvě skočit do vodního parku nebo si prohlédnout střed města, který je také nádherný.

0/0
3.1.2012 10:46

JirkaP

Re: Ad solné doly v Berchtesgadenu

Přesně tak, je to tam nádherné. Jezdím tam pravidelně a je tam pořád co vidět. Nevidím, ale reálné při cestě z hor po celodenním lyžování se stavět a procházet solné doly. Člověk kouká, aby byl doma co nejdříve. Na Berchtesgaden je nejlepší období květen - září. Dá se tam jezdit na kole a kochat se krásnou krajinou.

0/0
3.1.2012 12:06

corky

Re: Ad solné doly v Berchtesgadenu

R^ Já z té krajiny i lidí tam byl taky nadšený a určitě se tam ještě vrátím, třeba při cestě na týden nebo prodloužený víkend někde v Rakousku nebo Itálii. Pokud někdo jede brzo ráno lyžovat jen na den či dva nebo se vrací z lyžování zpátky, tak chápu, že se mu asi nebude chtít z dálnice odbočovat, zvlášť při vědomí toho, co jej pravděpodobně čeká při zpáteční cestě v okolí Mnichova....

0/0
3.1.2012 13:14

Don_Alex

Re: Ad solné doly v Berchtesgadenu

kolem Mnichova je problém akorát při větší bouračce nebo při zápase Bayernu, ale jinak nebývá problém....

0/0
3.1.2012 15:45

svatac

Šašek a královna : Neumí čésky, neumí čésky

Pane redaktore,

pokud jste vystudoval geografii na VŠ, pak Vaše věta "Regensburg (zastarale česky Řezno)..."  je hodně smutná. Korunu svému článku dáváte v dalším odstavci "...panorama řezenských věží v čele s katedrálou". Doporučuji jet příště do Zuerichu přes Nuernberg, případně přes Koeln do Aachenu, nebo přes Linz do Wienu, možná i přes Dresden do Leipzigu, nebo snad přes Wroclaw do Warszawy ?

+3/0
3.1.2012 9:54

konzerva ze spaget

Re: Šašek a královna : Neumí čésky, neumí čésky

Super, lépe bych to nenapsal.

Ihned mi to trklo a jinak docela hezky psaný článek to degraduje.

Prostě se smiřme s tím, že se třeba přidává k příjmením ová a používají se obecně dané názvy států a měst, i když to třeba není košer.

0/0
3.1.2012 11:49

D11

Re: Šašek a královna : Neumí čésky, neumí čésky

a ještě chybí, že to je v sousedním Deutschlandu a Osteraichu :-)

0/0
3.1.2012 11:57

TTRX - bratranec děda Vševěda

Chválím...

Po dlouhé době fajn článek z křišťálové redakce s minimem věcných chyb.

0/0
3.1.2012 9:33

elfinn

Když

je čas, tak stojí za to sjet z dálnice a vzít to po okreskách. Těch krásných míst je tam spousta na každém kroku. Nejen ty komerčně profláknuté. Jenže ne v zimě, ale v létě!

0/0
3.1.2012 9:18

to se zde nesmí říkat

Re: Když

R^

0/0
3.1.2012 12:36

nemorose

Re: Když

Když nespěchám, vezmu to změsta Krems do Melku kolem Dunaje, a přitom střídám silnice po obou stranách řeky. Je to  kratší cesta, i když časově o malinko delší, než po dálnici.

Také občas sjedu z dálnice A1 u St.Georgenu a pokračuji podél jezera Attersee a Mondsee a u stejnojmenného městěčka se na dálnici opět vrátím.

Obě "zajížďky" stojí za to.

Pro více informací mi klidně napište na postolka.c@seznam.cz. Rád poradím i např. s ubytováním, atd.

0/0
10.1.2012 23:03

dodržuji kodex, zejména bod 13

No nevím ...

Ale drtivá většina lyžařů mířících do Alp, chce být co nejrychleji na místě ... :-/

0/0
3.1.2012 8:28

Don_Alex

Re: No nevím ...

přesně, navíc hledat zábavné zastávky na několik hodin na 5 hodinové cestě (z Prahy) mi přijde trošku mimo... Chápu třeba při cestě do Pyrenejí, kde to opravdu chce nějaký body na cestě, ale tohle nee

0/0
3.1.2012 15:47

falda

Jedna rada pro všechny ty,

kteří neumí cestovat jinak než ve svých plechovkách, které tolik milují a na nichž si tolik zakládají: do Alp se nejpohodlněji cestuje vlakem a zvláště pokud jede víc lidí pohromadě, lze tam tak dojet i nejlevněji. Přitom se lze kochat přírodou a památkami daleko lépe než z auta, které navíc člověka omezuje (ačkoli mnozí samozřejmě budou tvrdit pravý opak).

0/0
3.1.2012 8:28

dodržuji kodex, zejména bod 13

Re: Jedna rada pro všechny ty,

Nebo autobusem, ale musí být dostatek kvalitních tekutin na palubě ... :-P

0/0
3.1.2012 8:37

Marek71cz

Re: Jedna rada pro všechny ty,

Pokud si vybereš správný termín na cestování, tak autem je to daleko pohodlnější a ve více lidech i levnější. A to už nemluvím o tom, o čem je tento článek - to znamená cestou z Alp si udělat pár zastávek na výlety. To nevím, jak bych řešil vlakem...

+1/0
3.1.2012 10:50

hbf

Re: Jedna rada pro všechny ty,

Autem je to pohodlné, když jedete ve dvou. Když jedete v pěti, tak je to sardinkárna jako v tramvaji, ale skutečně to vyjde tu a tam o stovku levněji.

Stran zastávky a prohlídky města - není problém z vlaku vystoupit, hodit bagáž do úschovny a jít se kochat. Nádraží je obvykle v samém středu města, zatímco grátis parkoviště jsou u obchoďáků na periferii. Kolik toho člověk vidí z vlaku a kolik z dálničního obchvatu asi také není třeba porovnávat ....

Samosebou, že na něco je lepší to auto, různé kochací přejezdy mimo hlavní tahy a podobně, ale srovnám-li dálnici a vlak ....

0/0
3.1.2012 13:28

Marek71cz

Re: Jedna rada pro všechny ty,

Ale jo, všechno má svoje pro a proti... a jak píšeš, dá se naplánovat trasa (nebo část) i mimo dálnici a kochat se, zastavit se a taky to občas tak děláme. Já jsem prostě na auto zvyklý a jako mínus třeba vnímám, že si k obědu nemůžu dát pivo :-) I když, toto platí jenom v postkomunistických zemích, v Německu si běžně pivo dám a pak řídím, tam s tím problém nemají.

Je fakt, že opravdu jezdíme ve dvou (s manželkou) a to by se asi dalo polemizovat, co je levnější, pravděpodobně by zvítězil ten vlak. Jenom prostě to auto mi přijde takové pohotovější, pro mě i pohodlnější a flexibilnější na případné nečekané zastávky s nejasnou dobou trvání.

Pravda je, že třeba když se někam chystám, dopředu si zjistím jak je to s parkováním... kde, za kolika a podobně. A jak se pak dá rozumně dostat do centra pomocí MHD nebo S-bahnu a podobně. Uznávám, že s vlakem tyto starosti odpadají.

0/0
3.1.2012 13:44

síma25

Re: Jedna rada pro všechny ty,

Jenže vy na rozdíl od faldy uznáváte, že výhody i neváhody má jak vlak, tak auto. Jenže zakladatel tohoto vlákna je přesvědčený o své pravdě a jiný názor absolutně neuznává a nám hloupým plechovkářům dává rady do života takovým způsobem, jako bysme byli všichni úplní hlupáci.

Mně osobně vyhovuje cestování autem z mnoha důvodů, jedním z nich je, že to nesmírně šetří čas a je to o moc pohodlnější - žádné tahání zavazadel po nástupištích, dohadování se s lidmi, kteří mi sedí na místě, na které jsem si kopila místenku... Navíc auto jede kdy chci, od mého domu do místa určení, neřeším tedy žádnou MHD a přenášení lyží, prkna a věcí na týden na horách. A zastavím si tam, kde chci, ne jen tam, kde jede a zastavuje vlak.

0/0
3.1.2012 14:11

pesimita-optimista

Re: Jedna rada pro všechny ty,

Leda tak na výlet nebo cyklovýlet... Ale vláčet s sebou lyže, lyžáky a další výbavu po taškách z domu na nádraží, z nádraží ke sjezdovce a zpět - děkuji, nechci, ať si užije někdo jiný. A z vlaku bych cestou určitě nevystoupil, abych si prohlédl nějakou pamětihodnost 5 km od trati, nosiče batožiny si platit nehodlám. Jste trochu mimo mísu, ne?

+2/0
3.1.2012 12:32

síma25

Re: Jedna rada pro všechny ty,

Na cestu do Alp je to absolutní nesmysl, ale když jsem ještě neměla auto, jezdili jsme vlakem z Olomouce do Jeseníků a docela to šlo - Branná, Ostružná, Ramzová (přes kopec je Petříkov) jsou na jedné trase, jezdil tam přímý rychlík a člověk vystoupil kousek od sjezdovky. Zvlášť na kratší pobyt, klidně ráno tam a večer zpátky. Koncem základky a většinu střední jsem takhle trávila v zimě tolik času, na kolik jsem měla peníze.

Jenže když mi došlo, co jsou ČD za kreaturu, začala jsem rači jezdit busem a po čase jsem si koupila auto. I kdybych měla doskákat po jedné noze, tak do vlaku už nevlezu čistě proto, že tu zběř už nechci podporovat svými financemi.

+1/0
3.1.2012 14:21

pesimita-optimista

Re: Jedna rada pro všechny ty,

Tak já proti železnici nic nemám a když jedeme s kolama někam dál, tak jedeme vlakem, ale ne proto, abych se kochal výhledy... to se kocháme až pak na kole. Jedinou výjimkou jsou panoramatické vlaky ve Švýcarsku, tam opravdu člověk-turista jede vlakem ne proto, aby se někam dostal, ale proto, aby se kochal... Jinak cestovat vlakem do Alp na lyže je fakt blbost. Teda pro Čechy. Moc daleko. I když, uvažoval jsem vzít to letadlem do Bergama, odkud jezdí skivlaky třeba do Val di Sole, bylo by to levnější než autem... ale minusy bohužel stále převažují. Např. na sebe nenavazují spoje.

0/0
3.1.2012 16:15

síma25

Re: Jedna rada pro všechny ty,

Taky jsem o té cestě letadlem párkrát uvažovala, ale nedoporučuju. Lítám služebně pravidelně do Mnichova a z tama už je to jen kousek do Garmisch-Partenkirchenu. Tak jsem si jednou vzala prkno a rozhodla si tam udělat výlet, ale když jsem pročítala ty jízdní řády a představila jsem si, jak vylezu na místě z autobusu a se všema věcma budu hledat ubytování a tak (nic jsem dopředu neobjednávala), vzdala jsem to. Abych krz každý výlet do okolí musela absolvovat další boj s místní dopravou za těch pár ušetřených korun nestálo. Takže jsem nakonec sbalila šéfovo druhý auto a jela jsem stejně autem. Auto je svoboda, když má člověk sebou kupu věcí, je to pohodlí a přece jen maličké zázemí, když odpoledne dojezdím a už jsem odubytovaná, převleču se na zadním sedadle a ne někde na záchodě ve vlaku... Navíc jsem nezávislá, jedu kdy chci a když se pár minut zdržím, není z toho katastrofa. 

0/0
3.1.2012 22:04

pesimita-optimista

Re: Jedna rada pro všechny ty,

no právě, o tom to je, mimo jiné...

0/0
3.1.2012 22:49

Don_Alex

Re: Jedna rada pro všechny ty,

vážně? Tak nevím, ale já radši pojedu 5 hodin autem s možností kdykoliv zastavit a protáhnout se, skočit na jídlo, než abych "pohodlně" čučel z vlaku v čase minimálně dvojnásobným s tím že se stejně nedostanu přesně kam chci a budu muset shánět nějaký místní odvoz... Navíc s lyžema aostatníma věcma to je fakt peklo.. Když k tomu připočtu že to auto se mi vyplatí už ve dvou lidech, tak není co řešit.... A pokud vidím nějakou pěknou přírodu, tak můžu zastavit a kochat se, na rozdíl od vlaku, kde můžu být akorát nasr.. že tu krásnou krajinu projedu a uvidím jen přes špinavé sklo...

+2/0
3.1.2012 15:51

pesimita-optimista

Re: Jedna rada pro všechny ty,

asi tak...

0/0
3.1.2012 16:05

jana58

Německo je plné nádherných sakrálních památek

R^

Německo je plné nádherných sakrálních památek , všechny kostely a i většina klášterů je otevřena , vstupné se neplatí vůbec, nebo jen do klášterních knihoven.

Ramsau je také kouzelné, dtto Maria Gern

0/0
3.1.2012 2:23

Jirka11

Re: Německo je plné nádherných sakrálních památek

Ja ja, v Ramsau jsem byl ve čtvrtek, za poslední půlrok už podruhé...tentokrát jsme důkladněji prokzoumali i hrřbitovní zeď u kostela a je plná pomníčků padlým vojákům Wehrmachtu, ale i padlým v 1. sv. v. Asi nejvíc mě zaujala žena, které padli tři bratři v 1. sv. v. a tři synové ve 2. sv. v., na východní frontě....jeden z nich byl na fotce vypadáděný v černé uniformě s umrlcem :-)

0/0
3.1.2012 8:41

BMG

Re: Německo je plné nádherných sakrálních památek

Černá uniforma s umrlcem není nic extra, byl to jen tankista wehrmachtu.

0/0
3.1.2012 23:23

venca narcis

Co dodat, křšťálová lupo, super PR pasQil, super PR článek

!

Jistě, pravděpodobně  všechny tebou navrhované "atrakce" jsou super (80% jsem jich projel), ale PROČ ti TAM chybí trasa z Kremsu  kolem Linzu nach Salzburg, Innsburg  a dál do Tirol? 8-o 

Tam jsou (řečeno Homolkovejma) ta panoramata daleko "počkej nahoře, tam teprve budou panoramata" ! daleko lepčí, k nezaplacení ! 

A jestli chceš tipy na zastávky, lupo, naznač, napíšu ... :-P

0/0
3.1.2012 0:51

kretzschmar

Re: Co dodat, křšťálová lupo, super PR pasQil, super PR článek

ja myslim, ze kazdej chytrolin, co nepochopil, ze vybrali pet mist, svoje tipy muze klidne napsat sem a nemusi se na to nikoho ptat :) ja si to treba rad prectu...

0/0
3.1.2012 7:01Najdete na iDNES.cz