Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Na Ještědu vznikne nová sjezdovka, padne kvůli ní sedm hektarů lesa

Sportovní areál Ještěd vybuduje novou sjezdovku, která má vyhovovat hlavně průměrným lyžařům. Bude osvětlená, více než kilometr a půl dlouhá a padesát metrů široká.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

p393

U nás nejsou žádné hory

U nás nejsou žádné hory a pořád jsou problémy se stavěním věcí které přinášejí práci a peníze. Je mi jasný že krajina v přírodních rezervacích a parcích musí bejt zachovaná ,ale neudělat 3,5,8 sjezdovku mezi již 10 vybudovanými se mi vždycky zdá jako hrozná buzerace. Jednou se na tom kopci lyžování povolilo tak proč je pak takovej problém ten areál nechat vyrůst do nějaké velikosti ,aby byli spokojený všichni. Stejně se to nakonec vždycky povolí ,ale předchází tomu 10-15 let papírování uplácení atd.

0/0
25.11.2011 9:18

ivoš

Já se jen tiše divím,

jak to, že ještě nějaké lesy překážejí podnikatelským záměrům v horách. Ale souhlasím, je třeba to změnit, aby tam byl konečně prostor. A aby náhodou nebylo nic, co by na horách v případě dešťů zadržovalo vodu. Vždyť stoleté vody se opakují jen jednou za 20 let...

0/0
24.11.2011 20:30

Paglia Orba

Re: Já se jen tiše divím,

Kecáš a lžeš, jenom nechápu proč !!! 8-o  V našich horách je nyní více lesů, jak za posledních 100 roků ne. Třeba v Krkonoších je nyní víc jak 2x více lesa, než v roce 1987, kdy bylo kvůli škůdcům vykáceno přes 7000 hektarů. Navíc se už 20 let pracuje na přerušení drenáží z dob hraběte Harracha a dnes již žádné drenáže z této doby funkční nejsou. Každým rokem se vybuduje několik tůní, které vodu zadržují, stejně jako před zdrenážováním. Třeba Krkonoše řeší jiný problém. Díky nadměrnému zalesnění luk je na pokraji vyhynutí Tetřívek Obecný, který byl ještě před 60 lety na každém jídelním lístku v Krkonošských boudách. Byl tam díky loukám, které se před 20 lety začaly zalesňovat a dnes už nemá Tetřívek skoro žádný prostor - v lese žít nedokáže.  Možná by pro tebe bylo dobré přestat sedět u počítače a do těch hor se zajít podívat, protože píšeš úplné bludy.

+3/0
24.11.2011 22:22

bez vysvětlení - smazán

Re: Já se jen tiše divím,

Jenže to nemáš šanci vysvětlit. Lidi mají naprosto zcestné představy a ještě z dob komunismu mají zafixováno, že les zadržuje vodu. Les samozřejmě vodu zadržuje, ale ne smrková monokultura. Nejlepší by bylo na horách postupně všechny tyto plantáže na prkna kompletně vykácet a nahradit původním smíšeným lesem. Stejně to dřív, nebo později budeme muset udělat všude. Nikde na světě žádné funkční a životaschopné lesní monokultury nejsou. Experiment z dob Marie Terezie na našem území je toho jasným důkazem. Kůrovec a vítr tyto plantáže likviduje s hodinovou přesností. Šumava, Krkonoše, Krušné hory a třeba i Tatry. Všude je to stejné a všude se postupně smíšený les obnovuje.

0/0
25.11.2011 8:37

petkan

Naprosto logický krok

Je to naprosto logický krok. Ještěd má špičkový lanovky a Skalka jako páteřní odpojitelná čtyřsedačka nemá slušnou sjezdovku. To, co tam je ve spodní části je jen průsek lesem. Pak se všichni diví, že se to tam na těch úzkejch sjezdovkách pomlátí. Ještěd tak má poměrně slušnou přepravní kapacitu na malý ploše sjezdovek, což vede k tomu, že se tam holt ty lidi nevejdou. Další krok bych pak viděl v nový sjezdovce na levý straně od lanovky.

0/0
24.11.2011 18:13

zepp

Ač Liberečák, lyžař, musím suše konstatovat.

Ještěd je špatnej. Sedačkové lanovky ok, ale vždycky když se koukám ze sjezdovky dolů a vidím proplétající se lyžaře z bývalé NDR, malé děti, chlapce a dívky, co se učej na prknech a připitý Holanďany na 50 m široké sjezdovce a mezi nimi moje malé děti, tak mě malinko mrazí v zádech. jediná výhoda je, že to je ve městě a proto tam zajdeme, když nechceme jet daleko. AlpyR^

0/0
24.11.2011 16:33

Paglia Orba

všem ocháncům stromů a odpůrcům kácení

Za posledních 20 roků bylo u nás nově vysázeno 23 128 hektarů lesa. Plocha zalesnění ČR tak stoupla z 33,35% na 33,64% rozlohy celého státu !!!! Tudíž vykácení ušmudlaných 7ha na sjezdovku vůbec nic neznamená. Navíc v tomto výčtu není zaznamenáno vysázení několik tisíců hektarů rychlerostoucích dřevin, protože tyto nespadají do lesních pozemků, ale do zemědělských. ;-)

+1/0
24.11.2011 16:26

ivoš

Re: všem ocháncům stromů a odpůrcům kácení

Kecáš. Vykácet v horských polohách vzrostlý les je vždycky sázka do loterie. Nikdy nevíš, co se tane za pár let. Jen si vzpomínám, co mi říkali pamětníci v podhůří Šumavy: kopec, na polovině krásné stoleté duby. Tak je vykáceli, skvělé dřevo, že? Pár týdnů nato fouklo - a lehla druhá polovina lesa na kopci, protože tam byly smrky...

+1/0
24.11.2011 20:26

Paglia Orba

Re: všem ocháncům stromů a odpůrcům kácení

V čem kecám ??? V té rozloze ??? Internet máš, tak si to snad dokážeš najít sám. Jenže ono je jednodužší napsat slovo KECÁŠ a tím tvoje věcná argumentace končí. Ale že jsi to ty, tak tě navedu. Strejda Google, zadáš - plocha lesa v ČR a hned první odkaz ti moje slova potvrdí. A vykácet kdekoli les je sázka do loterie, nejen na horách. Ten tvůj příklad je naprosto normální jev všude na světě. Jak se někde les odkreje, tak hrozí při silném větru polom. A co jako ??? Tak se vysází les nově a koloběh pokračuje. Pokud by někdo ty stomy nepokácel, tak ten přerostlý les stejně později nějaký vítr sundá. Strom má svoji životnost stejně jako lidé. ;-)

+1/0
24.11.2011 22:08

felia

Šířka 50 metrů není nic moc

Ale aspoň něco. Stejně raději jezdím do Alp, kde nejsou ochranáři tak zběsilí. A kde si zalyžuju výrazně levněji.

0/0
24.11.2011 15:51

helmutaaak

Negativismu zdar!

Zdravím všechny níže podepsané negativisty :-)

- dlouhý oblouk se dá samozřejmě na Ještědu dělat už teď, jenom je potřeba to umět

- myslím, že tato sjezdovka Ještědu dost prospěje, v současné době tam chybí nějaká mírná široká červená pro pohodovější jízdu a myslím, že doopravdy dokáže přinést dodatečné peníze do rozpočtu a navíc pomůže rozptýlit lyžaře na větším prostoru. ještě bych přidal jednu z druhé strany :-p. Podle mého je nutný udělat určitý kompromis, Ještěd jako kopec ihned vedle města stejně nikdy nebude divočina, proč tam tedy lyžařský areál nerozšířit. Naopak za to garantovat, že některá místa zůstanou více méně nedotknutá (Smrk atd.)

- souhlasím s tím, že by mohli klidně vysadit 7 ha za 7 ha. Na druhou stranu, na Ještědu se kácí stále kvůli dřevu, a to tady zdejší eko vůbec netrápí. Že se jednou nějaký průsek nevysadí znova mi nepřijde velký rozdíl

- nevím, kterou letošní zimu myslíte, ale jestli tu, co už byla, tak během ní jsem si několikrát na Ještědu parádně zalyžoval

+1/0
24.11.2011 12:13

Lippy

Re: Negativismu zdar!

...jenže takový jako umím já neumíš:-P

A dole v těch korytech to fakt nejde :-/

0/0
25.11.2011 10:41

Lippy

No konečně se bude dát udělat na Ještědu dlouhý oblouk;-)

Jsem pro, už se těším R^

0/0
24.11.2011 10:52

bloud-velbloud

jsem lyžař

..ale musím říct že v této době stavět sjezdovky mi přijde jako kravina, a nebo minimálně nerozumné. V době kdy v polohách nižších jak 1000mnm je sníh velice málo je to risk. Nemluvě o tom že české lyžařské střediska stojí za houby.

0/0
24.11.2011 10:44

felia

Re: jsem lyžař

Nebojte se, chaldná a teplá období se periodicky střídají. Za 30 roků budou zase zimy studené a budeme brečet nad globálním ochlazováním, které bude způsobovat, jak jinak, velké množství CO2.

0/0
24.11.2011 15:53

Sociokulturně znevýhodněný (2)

Jojo,

je těžká ekonomická krize, tak musíme budovat víc sjezdovek .... EURv

0/0
24.11.2011 10:17

AAA2

Re: Jojo,

to je prece mantra levicaku, ze v dobe krize je treba investovat z verejneho, aby se ekonomika nepropadala, ne?

0/0
24.11.2011 14:06

rudi7203

To nemá obdoby

Tady na to nejde nic říct. Už takhle je Ještěd v zimě přecpaný a ty kopce nafouknout nejdou. A Další věc, Liberec je málo zadlužený kvůli sportovištím, tak ho zadlužíme ještě víc. Nevěřím tomu, že mají vlastní zdroje. Tady v tom městě není ani koruna navíc. A že budou kácet les? Konečně se po letech lesy v okolí Liberce vzpamatovávají, tak proč je nepokácet. Jsou za tím jen zájmy politiků. Chce se mi z toho zvracetRv

+2/0
24.11.2011 10:11

seagate

Tak tedy vykácejte všechny kopce a hory,

abyste na nich mohli lyžovat, v létě jezdit na kole. Ale pak se nedivte, že ty kopce častějc na vás pošlou povodně a někdy bude zase více sucho. Příčiny dnešních nepříznivých klimatických změn totiž nejsou jen jisté oxydy, prach a síra.

+5/0
24.11.2011 9:46

Paglia Orba

Re: Tak tedy vykácejte všechny kopce a hory,

Možná by bylo ve vašem případě dobré si nejdříve zjistit, kolik je v ČR lesů a kolik ha jich za posledních 20 roků přibylo. Od roku 1990 do roku 2008 bylo nově osázeno 23 128 hektarů !!!!!!!!! Navíc lesy zabírají celou třetinu rozlohy ČR, takže argumentace vykácením 7ha je naprosto zcestná. 8-o

0/0
24.11.2011 16:20

vime_prvni

...má vyhovovat hlavně průměrným lyžařům...

tak to se Venca z Hradu zase sveze - co by neudelal pro blaho naroda, kdyz uz ho strasi svejma knizkama

0/0
24.11.2011 9:38

papazian

Nic takového bych nepovolil! Kompenzace jsou směšné!

Pokud by se mělo uvažovat o kompenzacích, tak od 200% výše..., místo 7 hektarů osadí jen 3 hektary? Pak to není kompenzace, ale mínus. A než takový strom vyroste, to trvá léta, proto by se mělo kompenzovat více jak 1:1.

Pokud vím, tak společnost, co tam provozuje toto divadlo, patří městu a je v hlubokém mínusu. Takže by mne zajímalo, jaké vlastní zdroje do toho chce dát, když žádné nemá, neboť městu nesplácí co dluží. Celý tento cirkus a zničení krásné hory Ještěd je jedno velké divadlo, tunelem, kdy pak městu chybí peníze na podstatnější výdaje. Díky krásné letošní zimě je vidět, že se tam žádný lyžařský areál nikdy stavět neměl, měla tam zůstat kouzelná příroda. Vše je tam nyní umělé - umělé zasněžování, umělé osvětlení, umělé lyžování.

+3/0
24.11.2011 9:33

Ruler

proč zas kácet les??

a ještě si na to brát dotace??

sjezdovek je u nás víc než dost...

+1/0
24.11.2011 9:19

Vit I.

Re: proč zas kácet les??

Stromů je dost :-P

0/0
24.11.2011 9:21

My.WinCleaner

Re: proč zas kácet les??

To je sice pravda, ale otázkou je to, kolik těch stromů je zrovna v té krajině, odkud je chtějí dále kácet.

0/0
24.11.2011 9:37

huh

Re: proč zas kácet les??

Ten nádrherně suchý arabský poloostrov prý byl kdysi zalesněný.

0/0
24.11.2011 10:10

medved_cz

Re: proč zas kácet les??

A Říp byl zase holý jako dětská pérdelka. V Evropě došlo za posledních 100 let ke zvýšení zalesněné plochy o cca 20%. A to není málo. Obdobně jsou na tom například v USA - prostě s prosperitou roste rozloha lesů.

0/0
24.11.2011 10:26

kuck.fsčm

Proč

Může mi někdo vysvětlit,proč by měly Evr.fondy platit investici nějakým vlekařům?

0/0
24.11.2011 9:05

krhel

Re: Proč

protoze EU. Zcela nove stredisko Obri sud Javornik je postavene komplet z fondu EU. Lanovky a vleky za penize EU jsou v Rakousku bezne. Proc ne u nas?

0/0
24.11.2011 9:10

indurain1972

Doufám,

0/0
24.11.2011 8:59

indurain1972

Re: Doufám,

že po žárovkách zakáže EU i sněžný děla a budou mít po žížalkách.

0/0
24.11.2011 9:00

Sociokulturně znevýhodněný (2)

Re: Doufám,

Já spíš doufám, že někdo zakáže EU

0/0
24.11.2011 10:19

doc7

Jen aby napadl nejaky snih

8-o

0/0
24.11.2011 8:48

zrušený3x

Na čo nám les

Sjezdovka a kšefty politiků a podnikatelů, to potřebujeme.

+2/0
24.11.2011 8:44

topič elektrárenský

Poručíme větru, dešti,

jak jinak si vykládat tvrzení, že "počítáme s tím, že kolem třetího prosince bude mrznout". Meteorologové horko těžko s nepříliš vysokou pravděpodobností předpovídají počasí na tři dny dopředu, ale v Liberci už dnes vědí, jak bude za deset dní.

0/0
24.11.2011 8:43

IARK - Králíček Chlupíček

Re: Poručíme větru, dešti,

Je rozdil mezi PREDPOKLADEM a JISTOTOU - zkus nad tim nekdy popremyslet

+1/0
24.11.2011 8:45

My.WinCleaner

Re: Poručíme větru, dešti,

Jenže oni s tím mrazem už "počítají", takže nic nepředpokládají. :-)

0/0
24.11.2011 9:45

elaine

Jak ma chodit

vice navstevniku, kdyz nepusti vleky? Vloni jsme tam byli, zaplatili jsme plnou cenu a jely jen dva vleky.A duvod - pry je malo lidi, tak se to nevyplati. Uz tam nejdem!

0/0
24.11.2011 8:37

kuck.fsčm

Re: Jak ma chodit

A to vám dva vleyvky nestačí?Kdybych sjezdoval,vyvezl by mě i jeden,ne?

0/0
24.11.2011 9:09

Lupulin

Re: Jak ma chodit

jasně, koupil si plné jízdné a nemohl ho využít...já bych to nidky neudělal kdyby měli vleky zavřené tak by tohle museli mít pěkně obhájené v provozním řádu jinak ybch chtěl část peněz z5....ale jin ak nao mě by vleky dva stačili..i jeden pokud nejsou lidi...ale musí tomu prostě odpovídat cena permice!

0/0
24.11.2011 9:12

krhel

Re: Jak ma chodit

a jsou tam jeste tri lanovky, krome vleku... []

0/0
24.11.2011 9:11Najdete na iDNES.cz