Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Lahůdka pro milovníky Jizerek: výlet k největšímu vodopádu

Patříte-li mezi obdivovatele Jizerských hor, pak určitě vyrazte na výlet k vodopádům Malého a Velkého Štopichu. Cesta vede skalnatým terénem a nabízí úchvatné výhledy. Čeká vás osmnáct kilometrů nabitých zážitky v mírně náročném terénu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Sub7

...

Náramně jsem se pobavil nad některými příspěvky o náročnosti trasy. Od mala jsem s rodiči chodil po Tatrách, Fatře, o Jeseníkách a Beskydech ani nemluvě - a trasy s podobnou délkou a převýšením jsme chodili běžně. Občas jsme zabředli do obtížně prostupného terénu, někdy jsme parádně zmokli - no a co? Takže stačí upřesnit: Pro aktivní a zkušené turisty středně náročná trasa, pro padavky a měkkoty smrtelně vyčerpávající. Dnes mi táhne na 50 a před pár dny jsem si v Itálii ráno přivstal ve 3 ráno, vyšlápl na východ slunce 1700 m převýšení ve skalách, ušel podle mapy 23,5 km a před polednem už jsem se válel s rodinkou u jezera na pláži. A protože veselá mysl je půl zdraví, pište víc takových srandovních příspěvků, jak jste málem nepřežili výlet v Jizerkách, ať se mám čemu zasmát. Kdo občas chodí, dokáže svoji momentální kondici zhodnotit a vybrat si vhodnou trasu. Ono taky není každý den posvícení. Ovšem kdo sedí celý rok před televizí, ať pak se nediví, že ho nohy neunesou.

0/0
4.9.2011 21:37

Seven Sioux

Výlet ke Štolpichu na kole? 1.část

V létě jsem s dcerou týden jezdil po Jizerkách na kolech a na Velký Štolpich jsme se dostali takto: cyklobusem na Smědavu (to 6km stoupání z B.Potoka by ještě nedala), pak jsme si vyšlápli ke Knajpě, tam zamkli kola a udělali pěšky výstup na Jizeru. Od Knajpy jsme přes Číhadla pokračovali právě na rozcestí u Tetřeví boudy a pod ním jsme kola opět zamkli a sestoupili pěšky na vodopád Štolpichu. První část výstupu od Štolpichu na Ořešník je krapet náročnější, ale pak se cesta srovná a už se jde v pohodě. Výstup na vyhlídku Ořešníku je pro dítě dobrodružný, ale samozřejmě musí být velmi opatrný! Vyhlídka je fantastická. Sestup dolů, výstup od vodopádu k rozcestí, vzít kola a pokračuje se dál na Krásnou Máří, Hřebínek a třeba sešupem do Ferdinandova a Hejnic.

0/0
3.9.2011 16:24

hnedka_zdrapana

hm

Za týden tam jedeme, díky za insipiraci :-)

0/0
3.9.2011 2:52

martina.sidova

mírně náročné?

No nevím, kde autor vzal, že tenhle výlet je mírně náročný.

Jak se tam píše, je to skoro 20 km, a vzhledem k jedné části cesty to musíte vzít pěšky a řekněte mi, kolik lidí je dneska schopno ujít 20 km pěšky a nebýt z toho ještě 2 dny úplně vyřízenej.

Další věc, jak už tu někdo pode mnou píše, vyhlídka na Ořešníku rozhodně není vhodná pro děti a lidi se strachem z vejšek. Já se výšek bojím, na některé vyhlídky v Jizerkách vylezu, sice nejdu až úplně k zábradlí, protože se bojím. Ale upřímně řečeno na Ořešník ani přes nádherný výhled z něj, mě nikdo nedostane. Sice je všude zábradlí, ale z obou stran je dolů pěkný sešup, takže to radši oželím a myslím si, že malé děti tam akorát vyděsíte tak, že je pak dlouho na žádnou vyhlídku nebudete moc dostat.

0/0
2.9.2011 22:08

A přece se maže...

Re: mírně náročné?

Autor to vzal od stolu, podle mapy. Nedávno jsem se nechal nachytat na cyklovýlet údolím Kačáku. Nádherný, romantický... Skutečnost? Bordel, filcky, humus, hrubá nekázeň... Romantické údolí plné kopřiv a/nebo chat, gpx soubor přiložený u článku byl evidentně naklikaný na cykloserver.cz. Od té doby beru cestopisné články na tomto serveru s notnou rezervou.

0/0
2.9.2011 23:29

bura

Re: mírně náročné?

jo a kde by asi autor vzal ty fotky? asi si to musel prošlápnout ne?

0/0
3.9.2011 13:26

Benzin Petrolejovič Naftěnko

Jó, Jizerky - moje srdeční záležitost.

VR^VR^VR^

0/0
2.9.2011 12:07

vaclavko

Nenáročné???

Tak já bych to rozhodně nenazval méně náročnou trasou. Pro většinu lidí je to trasa spíše náročná vzhledem k počátečnímu a koncovému převýšení (asi 400 m na 4,5 km tam a na 3 km zpět !) a lezení po skalách od Štolpichu na cestu k Ořešníku i na Ořešníku samém. Trasa je také delší - s absolvováním výstupu na Ořešník jde o 20 km. A samotný výstup na Ořešník není pro slabé povahy - jde se sice po skalních schodech s pomocí zábradlí, ale na obě strany "propast". Stejně tak šikmá plošina vyhlídky není např. za mokra úplně bezpečná. Takže pro lidi středního a staršího věku a hlavně méně trénované - OBTÍŽNÉ !!! Stejně tak následný "sešup" do Hejnic je hodně prudký.

0/0
2.9.2011 10:45

Mácin

Re: Nenáročné???

Přesně tak, v červenci jsme tam byli s děckama (6 a 8 let) a do teďka, když se doma řekně Ořešník, tak děcka začnou křičet strachy. Když jsme s nima vylezli nahoru na vyhlídku na Ořešník zrovna začalo prskat a foukat a přiznám se měli jsme plné gatě, aby jsme s nima slezli dolů.

0/0
2.9.2011 15:49

prazakm

Re: Nenáročné???

Díky vám oběma za výstrahu. Jak jsem to tak četl, chtěl jsem tam s dětmi vyrazit. Je jim 4 a 6 let. To bych asi autorovi pěkně poděkoval.

0/0
2.9.2011 15:59

trampino

Já bych to šel spíš z kopce než do kopce, třeba takhle

Jsou to nádherná místa. Ale já bych to šel obráceně, protože z Hejnic je to permanentně do kopce a ta část cesty od Ořešníku až k vodopádům je vyskládaná z jednotlivých velkých kamenů a je neuvěřitelně rozbitá a tudíž náročná na kolena a kyčle. Když jsem došel dolů, tak jsem myslel že mi upadnou nohy. Na kolo díky tomuhle úseku zapomeňte. Což je škoda, protože kromě téhle části je to pro horské kolo ideální terén. Můj tip je následující. V sobotu 24. září brzo ráno dorazit místní libereckou MHD na poslední zastávku do Bedřichova. Odtud plus mínus po rstevnici přes Šámalovu boudu, Hřebínek a Krásnou Máří k vodopádům na Štolpichu. Odtud z kopce dolů přes Ořešník a Ferdinandov až do Hejnic. Tam zakončit účastí na 30. ročníku vynikajícího trampského festivalu Jizerská nota. Cestou se narvat borůvkama a brusinkama. Loni jsem to přesně takhle absolvoval a byla to paráda.

0/0
2.9.2011 9:56

vaclavko

Re: Já bych to šel spíš z kopce než do kopce, třeba takhle

Nevím, odkud jste, ale:

1. ze Štolpichu buď na Ořešník nebo do Ferdinandova. Přes Ořešník do Ferdinandova si nějak neumím představit (lesem mezi stromy ?)

2. cyklisté mají od Tetřevích bud ke Štolpichu zákaz vjezdu, takže legálně tamtudy jet nemohou

0/0
2.9.2011 10:49

trampino

Re: Já bych to šel spíš z kopce než do kopce, třeba takhle

áte prvdu. Spletl jsem se. Měl jsem na mysli tu cestu co po ní vede žlutá značka od vodopádů podél sloupského potoka. Pak to dál pokračuje po zelené do Ferdinandova, ale to už je pohodová cesta. Náročné pro nohy je to jen ten kousek po žluté.

0/0
2.9.2011 11:10

Kruton

Re: Já bych to šel spíš z kopce než do kopce, třeba takhle

úplně jednoduše se dá seběhnout z "Vořešáku" do Ferdinandova, je to otázka 10 min. je to mezi stromy, ale za sestup to až tak prudké není....

0/0
2.9.2011 17:51

vaclavko

Re: Já bych to šel spíš z kopce než do kopce, třeba takhle

Pěšky ano, řeč ale byla o kole...

0/0
2.9.2011 19:47Najdete na iDNES.cz