Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Albánské vlaky dál táhnou 'čmeláci' od Kolbena a Daňka

"A proč?" ptá se mě parta českých turistů před hostelem v Tiraně, když se domlouváme na výletu do Durrësu k moři a já trvám na vlaku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

yonda1me

juch

na Balkáně jsou fešný holky a je jich tam jako much. Na podzim (pokud/dokud bude teplý) tam musím zase :))

0/0
8.8.2011 16:01

CART09

Albánie

Pro železniční nostalgiky země zaslíbená, něco jako fanoušci tramvají jezdí do Rumunska, aby si fotili staré tramvaje, co šly ze Ženevy na důchod na Východ... :-) I tam nikoho netrápí, že jezdí s původním označením linek a s nákresy tramvajové sítě jiného města - tak jako v Albánii evidentně nikdo nesáhl na ty dovezené vyřazené německé a italské vozy ... :-)

btw: k té slečně - proboha, vždyť je jí asi tak 13, ne??

0/0
7.8.2011 21:46

K-9

CKD

komuniste nechali zamerne. Vyvazeli v 50.letech stale lokomotivy a nikdo je bez oznaceni firmy pod kterou objednavky byly nechtel

0/0
7.8.2011 5:48

jezek

Re: CKD

Podobně se to tradovalo o plzeňské Škodovce. Tu přejmenovali na Závody V.I. Lenina a pak se kvůli exportu vrátili ke značce Škoda.

0/0
7.8.2011 8:59

dudlop

Re: CKD

Ale mašiny dělali kvalitní-to se musí nechat.

0/0
7.8.2011 23:41

GU.HU

jestli je ta malá šmudla nejhezčí holka v Albánii

tak se nedivím, že tam nikdo nejezdí ;-D

0/0
7.8.2011 1:33

karaya1

Re: jestli je ta malá šmudla nejhezčí holka v Albánii

Není. Stačilo se projít po Skadaru. To mě právě docela překvapilo - jednak že tam byly hezké holky a jednak jak byly oblečené - místní ten islám asi zase tak moc nežerou, a to třeba i v porovnání s Tureckem. Btw, na horách stejně měli prakticky všichni místní křížky na krku.

0/0
7.8.2011 8:39

Fare.l

Re: jestli je ta malá šmudla nejhezčí holka v Albánii

On si ten komunismus s náboženstvím moc netykaly

+1/0
7.8.2011 10:56

humanitární bombardér havel

Re: jestli je ta malá šmudla nejhezčí holka v Albánii

v horách se turkům blbě islamizovalo, páč to je fakt peklo. obdivoval jsem stařičké albánské křesťanské vdovy jak se v horách ve snad 40 °C vedru celé v černém belhaly z jedné části vesnice do jiné s převýšením snad 50 m na dráze 200 m. dokud tam nevedly ty ve štítech vysekané silnice (což se ve větším měřítku událo zřejmě až za hodži), islamizovalo se zvesela pouze v nížinách. ale taky to nevyšlo všude. třebas pobřežní městečko himare mi přišlo takřka čistě křesťanské a elbasan aspoň z většiny. nic v elbasanu nefrčí víc než všudypřítomné ikonky a sošky matky terezy

0/0
7.8.2011 12:40

pepouš

Re: jestli je ta malá šmudla nejhezčí holka v Albánii

Málo se ví, že matka Tereza byla Albánka.

0/0
7.8.2011 17:41

karaya1

Re: jestli je ta malá šmudla nejhezčí holka v Albánii

To dává smysl :)

Co jsem třeba nechápal, byly zastávky trajektu na Komani. Uprostřed ničeho, dalších sto padesát až dvě stě metrů nahoře barák/malá ves... V Alpách už by to byl pomalu klettersteig, tam to šly babičky s taškama. Paráda.

Ale na druhou stranu; co třeba je vidět v Turecku v horách, to taky stojí za to. Kurdské vesnice pod velkými kopci nemají chybu.

0/0
7.8.2011 22:43

humanitární bombardér havel

Re: jestli je ta malá šmudla nejhezčí holka v Albánii

nemáš vkus. vrať se ke svým silikonově-fotoshopovým umělotinám :-P:-)

+1/0
7.8.2011 12:42

pepouš

Re: jestli je ta malá šmudla nejhezčí holka v Albánii

Mě se ta holčina líbí.

0/0
7.8.2011 17:42

kaktusak

Všechny tyto železnice

kromě jedné (z Tirany k pobřeží) byly postaveny za socialismu.

0/0
6.8.2011 18:12

politicky nekorektní Soulburner

Re: Všechny tyto železnice

A CO JAKO?Rv

0/0
6.8.2011 18:54

ivoš

Re: Všechny tyto železnice

Taky nechápu. 90% lokomotiv na našich tratích taky pochází z dob socialismu. A CO JAKO? ;-D P.S.Kolben s Daňkem čmeláky opravdu, ale opravdu nestavěli...;-D

0/0
6.8.2011 19:13

pivoaborovička

ALbansko

Minulý rok som bol v Albánsku a bol som trochu sklamaný, lebo som čakal oveľa zanedbanejšiu krajinu, vnútrozemie ešte ako tak, ale pri mori to vyzerá ako v hociktorej okolitej krajine.

0/0
6.8.2011 12:17

certik_bertik

Albánii

asi protentokrát z mého itineráře vynechám

0/0
6.8.2011 10:54

Bezduvodne smazany ucet

Hotel v Tiramě?

Ahoj chystáme se do Albánie na trek. Můžete někdo doporučit levný, ale slušný hotel v Tiraně? Díky z tipy.

0/0
6.8.2011 8:48

falda

Pokud se naše dopravní politika

bude ubírat stále tím směrem, jako dnes, mohou české železnice dopadnout dost podobně. Taková trať Rakovník - Louny a jiné v jejím okolí již k těm albánským poměrům nemají příliš daleko!

0/0
6.8.2011 8:03

Leinad

Re: Pokud se naše dopravní politika

Mezi menšími městy a u zastávkových vlaků v delším intervalu by mi to nevadilo.

Vlak má dělat to, co bus neumí: Plzeň - Praha - Ostrava - Brno (rychlíky za čas kratší, než auto) + příměsto(spolehlivé vícevozové soupravy s krátkým intervalem.)

Nicméně současná(i pár desítek let zpátky) dopravní politika způsobila opaky, například bus rychlejší a levnější, než vlak(Praha-Brno); jízda jednovozových motoráčků s pěti lidmi dvakrát za den, díky kterým je nutné udržovat trať i nádraží...;

0/0
6.8.2011 9:43

sun.alex

Re: Pokud se naše dopravní politika

My už jsme za Albánií...;-( Vlak k nám nezajíždí, už jenom 1 x denně nákladní vlečka...Jo, za komunistů to byla jiná káva - první vlak jel ve 4:12 a poslední přijížděl chvilku před půlnocí...Ale oni asi tolik nekradli, nebo to měli v hlavách lépe srovnáno...? Pro obyčejné lidi to bylo pohodové cestování za pár korun...

0/0
6.8.2011 12:09

wrah

Re: Pokud se naše dopravní politika

Protože byla doprava centrálně dotovaná, aby se lidé dostali do práce. Zatímco dnes to nikoho nezajímá a například, tam kde máme chalupu tři roky jezdily autobusy jen školní.. Přes okolní obce totiž jedou i jiné linky, tak se jim nechtělo přispět. Co, že se nějakých pár desítek lidí nemělo jak dostat ani k doktorovi, to nikoho nezajímá. (za dopravní obslužnost deně si dopravce hodlal účtovat víc, než je celý rozpočet obce)

0/0
6.8.2011 16:11

Fare.l

Re: Pokud se naše dopravní politika

Lepší dotovat centrálně než regionálně? Jaký je v tom rozdíl jestli vám dopravu objedná Praha nebo vaše krajské město?

0/0
7.8.2011 7:51

Stepni-Vlk

Re: Pokud se naše dopravní politika

Dotovaná byla. Ale ze čeho? Z peněz jiných. Nepřijdete si tak trochu jako sobec? Při několika desítkách lidí to znamená zatracené náklady na jednu cestu. Problém není v dotacích ale v tom, že by nejspíše autobus mohl zajíždět i tam. Je to spíš binec než zásadní problém s dotacemi.

0/0
7.8.2011 11:56

pletiplot

Re: Pokud se naše dopravní politika

Nezapomeň, že mezitím uteklo víc než 20 let. Lidi mají auta, spousta se z venkova odstěhovala do měst, vlak by jezdil prázdný a na neustálé dotování nejsou peníze. Není to o tom, kdo to má jak v hlavě srovnané, svět se prostě mění. A pokud to chceš srovnávat s Albánií - mapka albánských železnic v článku je skutečně kompletní, žádné jiné železnice v té zemi nejsou. Porovnej to se sítí železnic v ČR a zkus si představit, jak hustá síť by ti zbyla, kdybys to chtěla vyrovnat - jen koridory a možná dvě tři delší tratě.

0/0
7.8.2011 11:49

falda

Re: Pokud se naše dopravní politika

Podle vaší logiky by železnice a veřejná doprava ve většině zemí západní Evropy nemusela existovat vůbec, vždyť tam má (na) auto skoro každý. A přesto ve většině těchto zemí železnice funguje a využívá se. A není to jen ve Švýcarsku, ale třeba i v přeautomobilizovaném Nizozemí a samozřejmě v dalších zemích včetně našich sousedů. A rozhodně se nejedná jen o vysokorychlostní vlaky. Hustotu albánské sítě zná asi každý, kdo se o tuto zemi trochu zajímá, není to žádná novinka. Železnice tam nemá tradici a podle toho také vypadá. Smutnější ale je, jak železnice dopadá v některých zemích, v nichž tradici má. Např. celá železniční síť od Prahy směr Kladno, Rakovník, Slaný, Louny, Žatec, Most, Chomutov je naprostá katastrofa, tím spíše za okolnosti, jak velké území na poměry ČR obsluhuje (spíše neobsluhuje) a že jde v podstatě o příměstkou dopravu. Ano, v Albánii je to ještě stále o něco horší, ale to je dost chabá útěcha!

0/0
8.8.2011 11:28

CART09

Re: Pokud se naše dopravní politika

Achjo, jak má člověk brát vážně odbornost názoru na dopravní obslužnost od někoho, kdo nechápe rozdíl mezi tratí a vlečkou...

0/0
7.8.2011 21:42

sun.alex

Re: Pokud se naše dopravní politika

Tak za " odborníka " ;-D tady jste asi jenom vy...Já jsem jen suše konstatoval, že za starých zlatých časů k nám jezdil vlak tolikráte za den, až to bylo nepříjemné...Ano, oni ti hloupí komunisté nejenom že vozili lidi, představte si, že za lokomotivou tahali i vagóny! Dovedete si představiti, když odváželi obilí, cukrovku ( pravda, to ještě fungovaly cukrovary, ale dneska už se spíše vozí cukr ze zahraničí...), dřevo ( v lese se jen vytěžilo a pak už pryč s ním ze silnic )

, neekologické uhlí atd. ... A ty silnice, ty už máme také skoro jako v Albánii...Nevzpomínám nostalgicky po minulém režimu, ale ne všechno dělají dnešní reformátoři dobře pro společnost, pro svoje soukromé zisky ale určitě ano... :-P

0/0
8.8.2011 18:18

petr____22

Re: Pokud se naše dopravní politika

Okradli lidi o penize i o majetek, nechali je otrocit na polich a jist plodiny hnojene toxickymi latkami - a naoplatku je levne vozili vlakama ;-D Nekomu holt stacilo ke spokojenosti dost malo.

0/0
9.8.2011 11:38

sun.alex

Re: Pokud se naše dopravní politika

Tak nesmíte jenom čísti Blesk nebo koukati na Novu...Skutečnost byla trošku jiná, než se Vám jednodušším voličům dnes prezentuje...Ale nebuďte smutný, podobně zblblých dnešním režimem vás je víc, i když už ubýváte...:-P

0/0
9.8.2011 12:23

Josef II

Zapomel jste nas varovat !

Albanie neni tak romanticka, jak nam ji predkladate! Je to posledni misto v Evrope, kde jeste preziva tradice krevni msty. Proto bych nedoporucoval zadne vylety na venkov nebo do hor. Zmizelo uz tam spousta Cechu beze stopy !

0/0
6.8.2011 3:24

Fare.l

Re: Zapomel jste nas varovat !

A za co se nám tedy mstí?

0/0
6.8.2011 6:05

Kulatá_krychlička

Re: Zapomel jste nas varovat !

Tím chtěl autor říct, že Albánie je kraj razowity, keště víc než Ostravsko...

0/0
6.8.2011 7:47

Xladi

Re: Zapomel jste nas varovat !

stačí se na ně blbě podívat a problém je na světě.

0/0
6.8.2011 8:27

pepouš

Re: Zapomel jste nas varovat !

Nó, když na Slovensku se dostaneš do spárů medvěda, takiy to není veselé. Albánie je holt Balkán a tak je třeba si dát pozor, nelézt všude a nekoukat s přílišným zájmem po ženských , ýzvláště "malých šmudlách".

0/0
7.8.2011 17:48

falda

Re: Zapomel jste nas varovat !

Tvrdí se o ní leccos, nicméně podle jisté celosvětové statistiky, kterou jsem před pár lety četl, je na tom Albánie s bespečností podobně jako třeba Ukrajina a lépe než USA. Ono je taky třeba brát v úvahu, jak povýšeně se někteří Češi, zejména mladí, v cizině, kterou považují za "póvl", umějí chovat! Mně osobně se tam líbilo, spousta mých známých tam jezdí snad i několikrát ročně a problémy nemají. Češi často odmítají respektovat odlišnou kulturu a zvyklosti navštívené země, což se třeba právě v muslimské zemi nemusí vždy vyplatit. Jinak, po dopravní stránce je Albánie katastrofa - silnice rozbité (byť je opravují) a stále přecpanější auty (do nichž se tamní zblbli podobně jako Češi), železnice sice romantická, ale kromě nízkého jízdného nemající většině cestujících moc co nabídnout. Nicméně pro turistu, který nikam nespěchá (na Balkáně se ostatně v minulosti nikdy nespěchalo, to tam dorazilo až z "civilizované" Evropy) a chce se pokochat okolím, jsou albánské vlaky přímo ideální.

0/0
6.8.2011 8:17

kysela rybicka

Re: Zapomnel jste nas varovat !

Co to povidate, clovece? Kdysi tam snad zmizeli dva mladí, ale od té doby jsem neslysel, ze by tam nejaky problem nastal... Pro inspiraci doporucuju tenhle blog z cesty do Albanie... http://ladinyzapisky.blogspot.com/2010/05/albanie.html

0/0
6.8.2011 9:32

Arjan Peel

Tři mladí, v srpnu 2001

http://www.ztracenivalbanii.cz/

0/0
6.8.2011 19:28

mardah

Re: Zapomel jste nas varovat !

Mam Albánii sjetou naskrz motorkou ze severu na jih,ale žádné nebezpečí jsem nezaznamenal

0/0
6.8.2011 13:42

Josef II

Re: Zapomel jste nas varovat !

Tak toto je typicka cestovni uvaha > nic se mi neprihodilo > tudiz je to bezpecna krajina. To se vam muze podarit i v Sowetu v Africe, to nic neznamena! Nejhorsi je, ze tim chlacholite ostatni.  Co jsem jenom chtel rici je, ze v Albanii se zadna vrazda moc nevysetruje. Je to soucasti mistni tradice.

0/0
6.8.2011 15:15

karaya1

Re: Zapomel jste nas varovat !

Moc nechápu, o co Vám jde. Stejnou logiku totiž lze uplatnit i opačným směrem: někomu se něco přihodilo > je to nebezpečná země. Je mi líto, co se stalo oné trojici, ale když si pročtete třeba outdoorforum, v Albánii za poslední roky bylo hodně lidí - na severu v horách, na jihu, kolem Tirany, u moře apod. - a nikdo z nich problém neměl. To už je docela reprezentativní vzorek.

Je na zodpovědnosti každého, aby uvážil rizika spojená s cestou. Já tam byl před dvěma týdny v Prokletých horách a tak milé lidi a divočinu (ve smyslu že nebyla nijak svázaná pravidly a touhou po penězích) jsem už dlouho neviděl. Není to asi pro každého, ale rád doporučím.

Btw, situace v Albánii (resp. regionu) roku 2011 a 2001 je dost jiná.

0/0
7.8.2011 22:32

černej oes

Re: Zapomel jste nas varovat !

Pusťe si Country radio a poslechněte si přímé vstupy dvou kluků, kteží tam právě na měsíc vyrazili do divočny. Jsou poněkud jiného mínění než vy.  RvRvRv

0/0
6.8.2011 23:20

Ten co odhlasil předplatne MF

Re: Zapomel jste nas varovat !

.....trošku drsná představa si pustit Country radio........

0/0
7.8.2011 11:33

Stepni-Vlk

Re: Zapomel jste nas varovat !

Jak pro koho. Trochu tolerance by nezaškodilo.

0/0
7.8.2011 11:52

černej oes

Re: Zapomel jste nas varovat !

Tak si  pusťte vaše oblíbence Evu a Vaška.  Nicméne Josef II by se dozvěděl, že jeho informace patrně nejsou nejpřesnější.

0/0
7.8.2011 12:57

Stepni-Vlk

Re: Zapomel jste nas varovat !

Co vím, zmizeli tam Češi přesně tři.

0/0
7.8.2011 11:52

nikotino

ta holčina je fakt kus

!!

+2/0
6.8.2011 1:33

Posel z Liptákova VII.

Ta lolitka se Vám povedla!

R^R^R^V

+3/0
6.8.2011 0:44

New York New York

Re: Ta lolitka se Vám povedla!

Kde? 8-o

0/0
6.8.2011 15:40Najdete na iDNES.cz