Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

V Gruzii spatříte lesk minulosti i jizvy dneška. Ale budete se vracet

Pětitisícové vrcholy, teplé mořské pobřeží, jedinečné památky svébytné kultury a mimořádně příjemní lidé. To vše najdete na území menším než Česko, v Gruzii. Pocit, že nevelký gruzínský puzzle vstřebáte za jeden týden, je ale klamný. Země za Kavkazem patří k těm, kam se většina turistů ráda vrací.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

papazian

Doporučuji navštivit sousední Arménii,

pak porovnání těchto dvou států vychází ve prospěch Arménie. Procházka po Jerevanu je velkým zážitkem, stále je na co koukat, na druhou stranu si nemyslím, že v Tbilisi není co vidět, že tam jsou jen odpadky. Jen je škoda, že v Arménii stále chybí české velvyslanectví a také, že sem musíme mít stále vízum, i když stojí cca 150 Kč. A dovolím se oponovat v názoru, že si máte brát US dolary..., já jsem místní měnu nakoupil lépe za Euro, které náš tatíček vlasti na Hradě nemůže ani cítit. Ve skutečnosti i o eura ze Slovenska, Slovinska, Estonska je zde zájem, o českou korunu ani pes nestojí. US dolar je zde zbytečný, jsme Evropani, tak podporujme naši měnu. Snad s ní jednou budeme také platit. A zkušení cestovatelé raději dávají přednost Arménii než Gruzii, která se hledá a chová se dost divně, nepragmaticky.

0/0
26.7.2011 16:14

Jižák 4ever

Re: Doporučuji navštivit sousední Arménii,

Mám jiný názor. I když mám Arménii mnohem raději a stala se mým adoptivním domovem, myslím, že Gruzie je turisticky mnohem vděčnější. A pokud srovnám Tbilisi a Jerevan, tak Tbilisi mi přijde evropštější (což může turistiky hledající exotiku lehce zklamat) a Jerevan spíše sovětský. Ale jak říkám, mé srdce i tak bije pro Jerevan V

0/0
27.7.2011 11:34

PLeon

Re: Doporučuji navštivit sousední Arménii,

Michat sem reci o Klausi, nebo proc platime korunama a ne eurem, mne prijde jako klasicke buranstvi cechacka, nezlobte se na mne. Tohle je o cestovani, ne o vasich politickych nazorech.

0/0
27.7.2011 16:46

Niangi

Re: Doporučuji navštivit sousední Arménii

Nemůžu souhlasit, že by Arménie byla zajímavější než Gruzie, naopak se mi zdá, že právě Gruzie je turisticky mnohem zajímavější. I v samotném hlavním městě Tbilisi je co vidět a jeden den v žádném případě nestačí! Jistě, na každém kroku narážíte na pozůstatky minulosti, ale centrum starého města je nádherné - kouzelné úzké uličky, zrenovované staré domy, tradiční trhy a bazary.... strašně ráda se tam vracím! Staré a šedivé paneláky rozhodně netvoří centrum města. Autor článku nebyl spokojen s dopravou vlakem, ale mám i opačnou zkušenost - čistý a na čas jedoucí rychlík z Tbilisi do Batumi, který na pobřeží zastavuje v každém letovisku, takže se pohodlně dostanete k Černému moři do letovisek Kopuleti, Ureki apod. Nezdá se mi, že by se Gruzie chovala divně a nepragmaticky, chová se prostě gruzínsky, jde o jinou kulturu. Za zmínku stojí i fakt, že se v Gruzii cítím bezpěčně, ale nechci to zakřiknout. A jinak skutečně - daleko lepší je vézt do Gruzie eura, vyměníte je výhodněji než dolary!

0/0
31.7.2011 8:57

Mallinali

Re: Doporučuji navštivit sousední Arménii,

Politiku sem račte netahat, já euro taky u nás nechci...ačkoliv je jasné, že v zahraničí je zatím velmi dobré, mít ho s sebou. Jinak, myslím si že v oblastni přírody a evropanovi o něco bližší kultuře je lepší Gruzie, pokud jdeme za exotikou, ale stále křesťanskou, samozřejmě Arménie.

0/0
5.8.2011 0:02

sobak

gruzie

bezpečnostní situace je teď po autonomizaci jižní osetie a abcházie klidnější, ale přeci i v kazbegi vás budou hlídak pokud se přiblížíté k hranici s ruskem a zdvořile ale razantně vás vykážou, nějak když už jely z Mcchety do kazbegi jim tu chybí pevnost Ananuri a nádherné rozhledy z cesty nad přehradou, gruzinský prezident nechal postavit v údolí svaneti u mestie nové letiště, kousek dálnice a lanovky v zimě z toho bude největší heliski resort v bývalém sovětském svazu, gruzie je svá a místní chačapuri je kulinářská pochoutka, doporučuji při cestě na kazbeg zastavit v gudauri a ubytovat se u reza, jeho domácí víno a valjyna kuchyně stojí za to, tam člověk pozná opravdovou gruzii, opravdový kavkaz

0/0
26.7.2011 10:33

Eureeka

T

S popisem Tbilisi spíše nesouhlasím. Určitě nezvládnete projít Tbilisi za jeden den. Rozlehlá panelová sídliště jsou za kopcem za městem. A ani s tím překračováním odpadků nesouhlasím. Ano, menší ulice jsou zanedbanější, ale mají punc ryzosti. Pochybuju, že by kdo jel do Gruzie se projít po bulvárech plných značkových obchodů, na to máme jiná města. Tady je samozřejmě také hlavní štráse v perfektním stavu, s McDonaldem, lepšími i průměrnými restauracemi, cukrárnami s gruzínskými specialitami. Moderní a pořád trochu jiné.

O zbytku zatím bohužel nemůžu nic napsat.. Jen snad že vlaky jsou opravdu pomalé, ale většina spojení jsou noční. A špinavé jsou akorát záchody. Jen v létě je ve vlacích ne-u-vě-ři-tel-né horko, protože "klimatizace" se zapíná jen když jede vlak rychle, což není moc často...

Každopádně Gruzie je úžasná! A lidé pro nás až neuvěřitelně štědří a srdeční! I v hlavním městě!R^

0/0
25.7.2011 17:01Najdete na iDNES.cz