Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

S vodáky se nikdo nebaví. Nebezpečné jezy se staví pořád dál

Na mnoha jezech umírají vodáci zbytečně, říká zkušený vodák a publicista v oblasti vodáctví Petr Ptáček. Zatímco každou křižovatku, kde se stane několik nehod, kontrolují dopravní inženýři a ve spolupráci s policisty a stavaři ji upravují do bezpečnější podoby, na jezech se nic takového neděje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

marvrc

tohle odmítám platit

rozhodně odmítám ze svých daní platit předělávku jezů pro pár rekreantů, kteří mohou na těch pár metrů vystoupit a svoje plavidlo přenést

0/0
15.6.2011 16:30

Stanouch123

Re: tohle odmítám platit

A že platíte budování a zančení cyklostezek a turistických tras to Vám nevadí? Ba dokonce i stezek pro jízdu na bruslích a koních to je v pořádku?8-o

0/0
22.6.2011 13:13

Mila P

S vodáky s přece jenom někdo baví

V článku je uvedeno několik zásadních chyb, které nepadají dle mého zjištění na hlavu Petra Ptáčku, ale na Kubu Turka, kterého tímto zdravím a žádám, aby než napíše neověřené zprávy nehledal senzace, ale hlavně se zamyslel, co uveřejní.

Konkrétně zmínka o Tuhnickém jezu, kde dle článku stáli za jeho přestavbou rybáři, je nepravdivá. Na řece Ohři funguje již pět let občanské sdružení Vodácká Ohře, s kterou komunikují jak Karlovarský kraj, tak Povodí Ohře, a společně uskutečnili již několik projektů, včetně Tuhnického jezu. Vodácká Ohře připomínkovala rozměry šlajsny a umístění šlajsny, včetně toho, zda je pro lodě vhodná propust s plastovými kartáči. Dále vznikla marketingová studie na rozvoji turistiky na řece Ohři a i díky ní byly vytipovány jezy, které budou přestavěny tak, aby vyhovovaly vodákům. Jedná se o jezy v Jindřichově, poslední jez v Lokti, Hlavno - Černý Mlýn a Radošov.

0/0
12.6.2011 16:09

hariprasad

Vystihuje podstatu

Postavit jez, který by byl vhodný pro ryby táhnoucí proto proudu i pro vodáky je teoreticky celkem známá věc. Druhá věc ale je, že voda není ideální kapalina a chová se jinak. Myslím, že chování jezu v nějakém modelu asi nikdo u nás nedělá a dokud to nebude uzákoněné, tak ani dělat nebude. Například některé jezy pulzují a je potřeba si proplutí dobře načasovat. Přitom od projektanta by měly být navržené tak, aby k takovým efektům nedocházelo. Jezy, které dělají válec by se sjíždět neměly a vždycky by tam měla být propust. Pokud takový jez jedete, tak byste si nejdřív měli nacvičit únik z válce v reálném jezu. 1. svléknutí záchranné vesty, ! 2. hluboký nádech a plavání směrem k padající vodě (ne od ní), 3. zachycení se do proudu 4. ochrana hlavy před možným úderem o kameny a železobetonové jehlany u dna. 5. podplavání válce a vynoření pod jezem. Ale lepší je nesjíždět.

0/0
11.6.2011 21:10

Krist

Re: Vystihuje podstatu

ááá, mrazí mě z vašeho příspěvku. Prosímvás lidi, neberte tuto radu jako správnou. Sundání vesty je velice nebezpečné - definitivní rozhodnutí a dělá se to jen v krajním případě s tím, že víte co a jak děláte = předchozí účast na kurzu záchrany z válce. Kurz doporučuji každému.

0/0
24.6.2011 11:36

xdriver1

Ten článek neměl být rozhodně ve formě

rozhovoru. Autor by mohl najít dost odvahy a ke svým názorům (protože jiné v článku nezazněly) se otevřeně přihlásit v úvaze a neházet to na partnera v rozhovoru.

0/0
11.6.2011 11:43

Soneo

Chytat se bortu lodi a myslet si že chytím balanc je nesmysl

Sice je tenhle článek k smutnému tématu, ale fotka u titulku mě pobavila. Ti dva se cvakli zřejmě jen proto že v rámci obyčejnýho zážitkovýho (chápej komerčního hurá ježdění alá letní Vltava) neví že i když se jim loď rozhoupe ve vlně nemají se chytat bortu, protože tím se odsoudí k nechtěnému koupání. Tohle je fakt sranda pozorovat z povzdálí (samozřejmě za předpokladu, že to končí jen tím koupáním) :-) Sezóna těchto vodáků začne až začátkem léta. Bude hůř...

0/0
11.6.2011 0:00

afk

Re: Chytat se bortu lodi a myslet si že chytím balanc je nesmysl

pokud se na fotku mrknete poradne, zjistite, ze ta lod uz je rozlomena, takze tam uz se mohou drzet klidne i za pozadi a na vysledku to nic nezmeni :)

0/0
11.6.2011 18:13

viper91

Re: Chytat se bortu lodi a myslet si že chytím balanc je nesmysl

kde je ta lod rozlomena? Mate-li na mysli uprostred, tak to je vlna ktera jde pres lod. (aspon teda myslim :o)))

0/0
14.6.2011 17:54

afk

Re: Chytat se bortu lodi a myslet si že chytím balanc je nesmysl

mozna to fakt tak klame .... puvodne mi prislo, ze v prostredku je nejaky tupy uhel a ze lod vypada zlomena. ted na to koukam s odstupem a mozna to tak neni ;)

0/0
14.6.2011 19:45

Naked and petrified

Re: Chytat se bortu lodi a myslet si že chytím balanc je nesmysl

Proc myslis, ze je rozlomena? Presne v tech mistech, kde predpokladas lom,se prwes ni vali vlna, takze usoudit na lom je jen veci perspektivy a ja tvrdim, ze tam zadny neni.

0/0
20.6.2011 17:03

olda_k

Lepší jeden pomníček, než deset cedulí

Ono víc než z výstražné cedule mrazí z těch pomníčků u jezů. A když tam něco takového stojí, tak vás na nějaké koupání přejde chuť...

0/0
10.6.2011 18:35

My.WinCleaner

Re: Lepší jeden pomníček, než deset cedulí

No ale představa jak se chlubím tím, že jsem sjel jez, u kterého stálo několik pomníčků, je pro někoho taky dost lákavá.

0/0
10.6.2011 18:53

osobnostx

Pisálkové

Neuvěřitelné. Když ten "novinář" nebyl spokojen s dostatečně kritickou odpovědí tak si odpověděl sám nebo odpovídajícího navedl slovo po slovu tak aby mu to vyhovovalo. A tak je to všude!

0/0
10.6.2011 18:02

,palič

Re: Pisálkové

Učitelka ani instruktor bohužel nepřežili a tak nemaj hlídací psi demokratury nikoho, koho by mohli začít veřejně lynčovat.

0/0
10.6.2011 18:49

,palič

Hezká

ukázka novinářské práce. Snaha označkovat viníka a předhodit jej říčnému davu z toho rozhovoru sálá.

0/0
10.6.2011 17:41

Grande_Paulo

KOmerční řeky

Problém je, že dnes na kanoi či raft sedne každý ňouma. Loni jsme sjížděli Lužnici, ale velká voda nás vyhnala, tak jsme jeli nedalekou Vltavu a chápu, proč se jí můj táta vždy vyhýbal. Je to stejně jako Ohře už komerční řeka, kde už to došlo dokonce tak daleko, že za u břehů máte jakýsi Drive-In bary, takže si můžete dát do trumpety a pak hurá na další cestu, nebo třeba čluny Gambrinus, které Vám natočí pivo rovnou v korytě řeky. A pak se takovýto především rafťací vrhají se svými čluny často s malými dětmi přímo do rozbouřených jezů s doměním, že  ta loď je bezbečná a nelze jí překlopit. To že z ní může vypadnout malé dítě nikomu nedojde.

0/0
10.6.2011 16:21

Ruler

Re: KOmerční řeky

čluny Gambrinus Vám těžko natočí pivo...:-/

0/0
24.6.2011 8:53

Rudla01

Možná to bude tím,

že jezy se nestaví kvůli vodákům, ale kvůli regulaci hladiny řeky

0/0
10.6.2011 16:10

MASAP

Re: Možná to bude tím,

Mozna podcenujes ekonomicky prinos pro mistni obce na Vltave, Luznici, atd. Takze by klidne mohli cast z toho zisku vodackemu turismu vratit. Muj nazor

0/0
10.6.2011 16:21

kubasson

Re: Možná to bude tím,

Ekonomickej přínos určitě vitanej , ale nemá to co dočinění s tím jestli danej jez sjedu nebo přenesu , vzhledem k tomu že se dost velká část "vodáků" celkem notně napojí a pak jede i při průtoku 15m/s (Vltava v Krumlově po dešti - ted už teda vyjímečně ).POdle mě by u toho neměli chlastat a měli by bejt kontrolovaný a pokutovaný stejně jako lyžaři ... Já pádla nesnášim , neuměj to ani řídit , pádla držej jak prase kost a ještě kolem řeky a v každym městě dělaj bordel... Jezdí vltavu nebo lužnici protože většina z nich by se na Salzachu porala strachy ....

0/0
10.6.2011 16:35

Mablung

Re: Možná to bude tím,

Njn, další "tolerantní" člověk

0/0
10.6.2011 16:59

kam!kaze_cze

Re: Možná to bude tím,

A proč by měl být tolerantní?Někdo se ožralý utopí pod jezem,který by neměl sjíždět ani střízlivý a kvůli němu se mají stavět bezpečné jezy?Vodáci si musejí uvědomit,že jezy nejsou dělané kvůli nim,ale primárně je to vodní dílo určené k regulaci průtoku vody.Brečí že se s nimi nikdo nebaví a nebezpečné jezy se staví dál.No a co?Přispějí snad něčím na stavbu "bezpečného jezu" ???O tom velmi pochybuji.A k té "toleranci" bych dodal,že konkrétně vodáci jsou jedni z nejotravnějších a nejnetolerantnějších lidí u vody.Jsem rybář a tak vidím jaké prasárny rádoby vodáci dělají na břehu a jak se chovají někteří jedinci k rybářům?Absolutně je nezajímá,že mám v jedné třetině vodního koryta nahozeno na sumce.I když je to v přehledném úseku,kde je "kačena" zdálky viditelná tak najíždějí do vlasce a ještě se rozčilují.A to pak opravdu některým přeji,aby se pod dalším jezem aspoň vykoupali.Takže tolik k tolerování netolerantních vodáků.

0/0
10.6.2011 17:42

Mac4872786

Re: Možná to bude tím,

Vážený pane rybáři. Na Vltavu a Lužnici už dávno vodáci nejezdí. Jezdí tam školní kurzy a ožralá prasata co s vodním trempingem nemají nic společného. Co se týká oné tolerance a slušnosti, zastávám názor že lidé jsou všude stejní a jestli je na vodě např. 20% bezohledných jedinců, je stejné procento mezi rybáři, motoristy, lyžaři atd. Takže nemá cenu říkat vodáci jsou..., ale jsme. Bohužel. Co se týká toho kdo co platí, tak jsme daňový poplatníci bez rozdílu, a jestli jsme všichni zaplatili na to aby tam byla propust pro ryby, aby tam byl náhon, tak by tam mohlo být i pro vodáky, teď tady nemluvím o atrakci ale o lidských životech. Takže ať berou a kolem vaší kačeny jezdí jen opravdoví vodáci. Ahoj.

0/0
10.6.2011 20:36

newtom

Re: Možná to bude tím,

Omlouvám se za offtopic, ale kami!kaze_cze se mě v jiné diskusi zeptal na něco zeptal, a já nemám tolik dukátů, abych mu mohl odpvědět v té samé, tak si to třeba přečte tady:

Pacient je tracheostomovaný, plně uměle ventilovaný, kvadruplegický, oběhově nestabilní, takže spadá do vysokého TISSového kódu a je 30 dní na ARO, kde jeden den je placen kolem 20.000Kč - tedy celkem 600.000Kč.. Je po akutní operaci míšní léze s použítím zvláštního materiálu a reopeaci pro epidurální hematom v místě léze, což vydá za minimálně 100.000Kč. Stačí takto? PS: nejsem traumatolog, ale neuroitenzivista, pokud bych se tedy např.v odhadu ceny operace mýlil, omlouvám se, ale ani tak mi nešlo o přesnou cenu, jako o pricip - kdo zaplatí jižposkytnutou nákladnou péči o nepojištěného pacienta? Pokud byste měl zájem o poučnou a zcela pravdivou historku z loňského roku "Jak zaplatit za pacienta 200.000Kč ze svého" napište mi na neu.tom@seznam.cz a rád se s Vámi o ni podělím.

0/0
13.6.2011 15:57

barracuda666

Re: Možná to bude tím,

Shodou okolností jezdím na vodu i chodím na ryby, takže mohu vcelku zodpovědně říct, že jak mezi rybáři tak mezi vodáky se najdou slušní lidé, ale i sprosťáci a prasata. Vzhledem k tomu, že svá plavidla ovládám spolehlivě, nemám problém se vyhnout nahozeným nástrahám (proto prosím neřadit do škatulky "najíždějících") a naštěstí jsem se zatím v drtivé většíně případů setkala se slušnými rybáři, se kterými jsem se pozdravila, stihla prohodit pár slov a popřát Petrův zdar. Stejně tak jsem se z opačné pozice zatím setkala s vodáky, kteří mi naopak v případě potřeby pomohli uvolnit nástrahu zaseklou pod vodou. Souhlasím, že člověk, který neřídí své plavidlo ani sám sebe, tak nemá na vodě co dělat. Nicméně z pozice rybáře si nemyslím, že je voda "jen moje" a přeju i ostatním, aby si vodu a přírodu kolem užili. Myslím, že soužití rybářů a vodáků může být bez problému, pokud otevřeme oči a přestaneme házet všechny do jednoho pytle.

0/0
20.6.2011 13:44

Lucinka123456789

nadpis

Hm, srovnávat silnice a řeky, to je jak srovnávat hrušky a jabka.. Protože řeky asi nebyly v minulosti a stále nejsou primárně určeny pro vodáky, což? Narozdíl od vztahu silnice - řidič... třeba by to šlo postavit líp, ale když jsou ty jezy holt takhle, tak tam nepolezu, ne?

0/0
10.6.2011 16:04

honzour1

Re: nadpis

V minulosti byly řeky určeny pro "vodáky", plavilo se po nich dříví, jezy mívaly propustě pro voraře.

0/0
10.6.2011 16:20

Ion Tichy

Hmm,

opravdu vodáky někdo nutí ty jezy sjíždět?? Trochu mi to přijde jako když by si začínající horolezec stěžoval, že ta skála je moc nebezpečná na že z ní spadnul....a nutil někoho na ní udělat schody...

Pravda, jez postavil člověk, ale jeho účelem asi není zvyšovat hladinu adrenalinu u riskujících vodáků.....;-D

0/0
10.6.2011 16:01

Duke...Nukem

no soudruhu husaku,

takhle zacinaji sportovci pocitovat dusledek vasi kvalitni prace..;-€

0/0
10.6.2011 15:50

mubu

Re: no soudruhu husaku,

jasně, za pitomost vodáků můžou komunisti, jak jinak.

0/0
10.6.2011 16:11

Shumway

Re: no soudruhu husaku,

;-D kejhá potrefená husa anebo kavka, co si neumí doplnit diakritiku ?

0/0
10.6.2011 17:00

aldozzz

Re: no soudruhu husaku,

on ten soudruh mohl být matoucí

0/0
10.6.2011 20:38Najdete na iDNES.cz