Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Zbytečná smrt na jezu v Olomouci. Znalci radí, jak tomu zabránit

Na řece Moravě nad Olomoucí se utopili vodáci. Bohužel nic překvapivého. Na jezech každoročně utone nejméně 20 lidí. Smrtelné nehodě na jezu v Řepčíně se ale dalo předejít. Stačilo dodržet základní zásadu záchranářů: "Nikdy neohrožuj vlastní život!"

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

sikky

stavař/projektant

Slučuješ dvě proffese: stavbaře, který staví podle schváleného projektu, od kterého by se neměl odchýlit, a projektanta. Ano, projektant může říct, tak sorry, na tyhle požadavky vám nepřistoupím, ať si to dělá někdo jiný. Otázka je, zda si to může dovolit, kšeft je kšeft a pokud jednou zákazníka odmítnete, víckrát od něj nic nedostanete...

nehledě na to, že takový projektant to většinou dostane už od scvého nadřízenéého, což je manažer a ne odborník...

0/0
19.6.2011 19:52

jirha

Je mi k blití z vašich příspěvků.

0/0
18.6.2011 23:32

jirha

Re: Je mi k blití z vašich příspěvků.

Je to přesně proč dělat s dětmi je něco co v budoucnu nikdo nebude chtít.

V Anglii to došlo tak daleko že užý ani nikdo nechce učit na základních školách protože je to prostě nebezpečné.

Většina z vás úspěšně mentoruje o skutečnostech o kterých vám není nic známo protožer jste povětšinou líní udělat ve svém volném čase cokoliv co by dětem dalo nějakou náplň. Odkládáte děti do sportogních oddílů, klubů a školních družin a pak jste chytří jak rádio o tom co se stalo a jak vy byste to dělali líp.

Pravda je ta že nedělali protože jste to nikdy ani neskusili. Ale žvanit na diskusi na to jste povolaní.

0/0
18.6.2011 23:34

hekp

vesta

Vesta v jezu vás tak akorát utopí, válec je nutno podplavat!

0/0
15.6.2011 8:57

jirha

Re: vesta

Což je přesně co se stalo.

0/0
18.6.2011 23:31

Krist

Re: vesta

Sundání vesty a podplavání je známý omyl a spíše se nedoporučuje. Vesta vás zachraňuje, zbavení se jí je moc nebezpečné - definitvní rozhodnutí. Tuto metodu lze aplikovat, pokud víte co a jak děláte a doporučuje se jako poslední možnost. Jako první možnost já doporučuji navštívit kurz záchrany z válce. I další kurzy záchrany a zdravovědy apod.

0/0
24.6.2011 11:41

vymrzovac2

Jednoznačně chyba školy !!!!

....učit děcka něco na jezu bez záchraných vest je trestný čin. Pokud vezmu v úvahu bezpečnostní předpisy, které musí dodržovat na stavbách prokazatelně proškolení pracovníci s praxí, tak pustit děcka na jez bez plavacích vest je hazard největšího kalibru, který nelze nijak omluvit !  P.S. Moje děti se dožily dospělosti.........

0/0
13.6.2011 9:34

p4j4

Re: Jednoznačně chyba školy !!!!

no s těma vestama nevím,protože si několik lidí odporuje.někdo říká, že ji měli něko ne..

  na raftech je měli každopádně

         celý problém je v tom, že u jezu se nikdy nemá skákat., ať už s vestou neo bez (s vestou je prý těžší dostat se z válce)....vinu bych neházela na školu ...objednala si výlet u agentury, která tyto akce pořádá a má na ně proškolené instruktory, kteří v tuto chvíli přebírají zodpovědnost  a jejich pokyny by se měli řídit i učitel, podobně jako je tomutřeba v lanových centrech. . . ti asi prokazatelně selhali.za prvé tím, že dětem vůbec skákat, obvzlášť když je na té řece nejnebezpečnější právě jez, jinak jde o klidnou vodu....záchrana topícího se dítěte měla proběhnout taky jinak, ale určitě ve stresu člověk chybu udělá

         každopádně je to zbytečná smrt lidí po naprosto zbytečném hazardu se skkáním do vody

0/0
13.6.2011 12:09

jirha

Re: Jednoznačně chyba školy !!!!

Nesmysl a nesmysl nevíte o čem blábolíte.

Jediná strana je na straně rodičů protože vychovali fracka který si dělal co sám chtěl. Ale to nepochopí nikdo kdo nepracoval s dětma. To je prostě věc co se stává a musíte se s tím vyrovnat je to smutné ale je to tak.

0/0
13.6.2011 18:58

log-out

Re: Jednoznačně chyba školy !!!!

Promiňte, ale to co jste napsal je jednak velmi sprosté k pozůstalým, jednak totání blbina. Instruktor při nebezpečné akci musí počítat u dětí, které navíc nezná, s neposlušností. Navíc: ten kluk se zeptal, zdali mlže skákat, takže to, že skočil "trochu jinde" nemusela být neposlušnost, ale pouze nepochopení příkazu.

Instruktor totálně selhal: jednak vůbec povolením skoků do vody na nebezpečném místě (u dětí, které neznám, si toto dovolit prostě nemohu), jednak amatérským způsobem záchrany, jednak vůbec tím, že pracoval jako vodoinstruktor, aniž by pro to měl patřičnou kvalifikaci (přinejmenším evidentně nikdy necvičil záchranu z válce).

0/0
18.6.2011 23:17

jirha

Re: Jednoznačně chyba školy !!!!

To není sprosté k pozůstalím to je prostě fakt sprosté ke všem je to že někdo napsal že je to chyba toho druhého.

Problém tkví v tom že národ je líný udělat cokoliv a proto každý odkládá své povinnosti na druhého a když se něco stane tak umí na internetové diskusi ho očernit a napsat že chyba je to toho druhého.

Kdyby kluk uměl plavat, kdyby věděl kde jsou jeho meze, kdyby znal přírodu tak by věděl co smí a co je hazard. Kdyby věděl co je hazard jen na jeho výchově by bylo zda-li by jej podstoupil.

A teď jsme u podstaty. Kdo byl líný s ním jít do školy plavání. Kdo byl líný jej brát do přírody a ukazovat mu co ta příroda umí a kde je mez jakých věcí a kdo jej vychoval tak že neuměl posoudit co je hazard a co jen riziko.

Pokud na tohle odpovíte nebudete se klonit na stranu toho že za to může škola.

0/0
18.6.2011 23:40

log-out

Re: Jednoznačně chyba školy !!!!

PS: S dětmi jsem dlouhou dobu pracoval, ale upřímně: své děti bych nikdy

nenechal vychovávat Vámi, a to hned z několika důvodů. Třeba pro Váš vztah k dětem: evidentně automaticky obviňujete je. Také kvůli vaší kultuře (vyjadřovat se o člověku s odlišným názorem jako že blábolí slušný člověk nedělá), vědomostem (ten instruktor opravdu porušil co mohl a jako zodpovědná osoba je tedy viník situace) a v neposlední řadě a asi nejsilnější důvod: člověk, který dokáže takto sprostě a bez sebemenších důkazů obvinit rodiče, kterým právě díky nedbalosti instruktora zemřel syn rozhodně nemá dostatek morálky na to, aby vychovával děti.

0/0
18.6.2011 23:21

jirha

Re: Jednoznačně chyba školy !!!!

Ježíši ty jsi u toho byl? Pokud ne kde bereš ten soud.

Ty že jsi pracoval s dětmi lžeš.

Já že vidím na dětech jen to špatné. Pane bože odkud bereš to přesvědčení. Dělal jsem s dětmí 38 let a nikdy se mi ani dětem nic nestalo a dodnes děkuji bohu při tom co všechno jsem s nimi zažil že se to nezvrtlo je to souboj na ostří hrany mezi tím co si dovolíte ještě povolit v okamžiku kdy nemáte možnost je zaujmout činností která je 100% bezpečná aby se nic nepřihodilo.

To co se stalo je neštěstí a hieny jako vy z toho dělají problém který ve svém důsledku povede k tomu že nikdo nebude chtít s dětmi pracovat.

0/0
18.6.2011 23:31

sikky

Stavbaři

Stavbaři nemůžou za to, že jezy nejsou bezpečné. Bezpečné jezy stojí více, takže za to může investor, tedy správce povodí, tedy stát, který na jezech šetří.

0/0
12.6.2011 13:21

vymrzovac2

Re: Stavbaři

jez není zařízení k rekreaci lidí, jez má úplně jinou funkci. Každý jez lze obejít...........

0/0
13.6.2011 9:36

jirha

Re: Stavbaři

No dovolím si nesouhlasit klasickým příkladem. Pokud ti někdo řekne abys skočil z okan protože ostatní to dělají tak ty to uděláš?

Deno denně se setkávám s tím že řemeslník je ochoten udělat co si investor řekne i když je to v rozporu s dobrými mravy občas v rozporu se řemeslnou kvalitou a samo time je to v rozporu se zákone.

Pokud by tedy ten stavbař za něco stál řekl by děkuji ale tuhle práci ať udělá někdo jiný.

0/0
18.6.2011 23:43

vestrach

chyba

byla vůbec brát 13tileté na takový výlet. To je věk, kde se předvádějí, frajeří a poslouchat jakékoli příkazy, to se přece nedělá, že? Pak už je jen otázka času a okamžiku, kdy to frajeření nevyjde a smůla byla, že sebou vzal i další.

Stačí chvíli stát či se pohybovat v blízkosti školy a autobusových zastávek v okamžiku, kdy končí vyučování. Od škol se člověk rychle odklidí, od aut. zastávek, když potřebujete někam jet, to nejde. Další chuťovka je jet s těmito "žáky" tím autobusem. Já vůbec nechápu učitele, že s tímto materiálem jezdí na výlety a ještě někam, kde základem přežití je respektování pokynů instruktorů a doprovodu. A až mě budete cupovat za tento názor, chci upozornit, že jsem rovněž rodič a tímto věkem jsme už doma prošli a jednoduché to nebylo.:-P

0/0
12.6.2011 10:17

i-vet

Re: chyba

úplně s vámi souhlasím. Synovi je 15 (9.tř zš) a taky jeli na výlet na přehradu na 3 dny. Celou dobu jsem trnula hrůzou, přehrada, zatopená vesnice si už vyžádala spostu mrtvých. Nevím proč nevyberou raději nějakou památku, vždyť jich máme tolik krásných a svět nám je závidí. Děti o nich povětšinou nemají ani potuchy:-(

0/0
12.6.2011 23:06

LEA.M

Re: chyba

Proč? Protože památky je nebaví. Ale ten strach  chápu. :(

0/0
12.6.2011 23:24

i-vet

Re: chyba

Jsou i zábavné - třeba Dětenice nebo Bubákov v Potštejně. Určitě se umí

bavit i sami a nemusí riskovat. Fakt jsem trnula, odjel v den té

tragedie, aby třeba něco večer nepopili a nešli potajmu v noci plavat

přes Pastviny. Puberťáky může napadnout děsná blbost

0/0
12.6.2011 23:40

síma25

Re: chyba

Pokud syn umí plavat, na Pastvinách mu nic nehrozí, chápu, že se o dítě bojíte, ale tohle mi přijde trochu přehnané. Když se jde koupat do rybníka v sousední vsi, taky trnete hrůzou?

0/0
13.6.2011 9:05

i-vet

Re: chyba

tady žádný rybník není, chodí na koupaliště. A když jsou děti zvyklí plavat v bazeně, nemusí být schopní reagovat dobře ve volném prostoru přehrady. Dobře, už ho tedy nebudu posuzovat dle toho, čeho jsme byli schopní v 15 my:-)

0/0
13.6.2011 20:54

radim36

Já myslím, že chybí cvičné jezy.

Jez, na kterém se dá regulovat průtok a který je pod vodou maximálně bezpečný, to znamená bez všelijakých ostrých klacků, klád, kořenů, převisů atd

Instruktorovi se dá přílba, dá nebo nedá vesta, uváže se na lano a potom se pošle skočit nebo vplavat do jezu a do jeho válce. Ať si na vlastní kůži vyzkouší sílu těch proudů ve válci a pokusí se z nich dostat. Podle mého názoru instruktor, který by pár takových pokusů absolvoval, by nikdy nepovolil komukoliv skákat do vody tak blízko válce jezu, nechal by si aspoň 10 metrů od prvních známek kroužící vody ve válci. A obrovsky by se rozmyslel, než by do takového válce skočil neuvázán na lano.

Podle mně by to mohl být vedle cvičného systému i výdělečné adrenalinové zařízení pro platící zákazníky, podobně jako je výdělečný systém třeba škola smyků.

0/0
11.6.2011 9:06

log-out

Re: Já myslím, že chybí cvičné jezy.

Kursy záchrany člověka z válce se dělaj. To je jedna z nedbalostí toho instruktora - ale hlavně tý firmy, že dělal takovoudle práci a přitom na ni nebyl z 99% řádně připravenej (kdyby ty kursy měl, tak by to určitě ta firma vytáhla - a on by se nechoval tak, jak se choval).

Dost lidí toho instruktora obhajuje, že byl ve stresu. Právě tydle kursy pomáhaj zautomatizovat chovánáí v takový situaci. A že na ně nešel byla jeho svobodná volba a nikoli ve stresu....

0/0
11.6.2011 13:31

jirha

Re: Já myslím, že chybí cvičné jezy.

Tys tam byl že to víš? Je to jez co se nesjíždí. Oni ho přenášeli proč tam ten kluk skákal kde bral tu odvahu? Byl to prostě frajer a postihlo ho neštěstí škoda jen že s sebou při své pitomosti vzal dva další.

0/0
11.6.2011 15:38

quesh

Re: Já myslím, že chybí cvičné jezy.

Ten kluk tam skákal, protože mu to dovolil instruktor. A to je právě ten problém.

0/0
12.6.2011 16:42

Hroznej puberťák

Re: Já myslím, že chybí cvičné jezy.

Nechybí. Kurz záchrany z válce se normálně nabízí, není problém jej absolvovat. Stačí se jen o danou problematiku trochu zajímat, místo vykřikování, jak něco "chybí".

0/0
12.6.2011 10:39

balalajka01

proč, proboha, na školním výletě skákali do řeky Moravy!?!

A ještě u jezu?? Tohle není normální... :-/;-(

0/0
11.6.2011 1:17

astrudina

A nestaví se odjakživa jezy z vodohospodářských důvodů?

Co je komu do vodáků, pokud chtějí splouvat řeky a riskovat na jezech, jejich věc. Nakonec se budou kvůli zábavě vyhazovat peníze na přestavbu jezů.8-o

Od dětství jsem věděla, že pod jezem je nebezpečné místo, že si každý musí dát pozor a nemachrovat. Teď lidé hledají adrenalínové zážitky, riskují a když to někomu nevyjde a umře, hned se budou přestavovat jezy.;-O

0/0
10.6.2011 23:41

Kilián Nedory asi po třinácté...

Re: A nestaví se odjakživa jezy z vodohospodářských důvodů?

tohle je stejně chytrý jako říct, že silnice se staví po auta a nemá tam nikdo co chodit a podobně Rv

0/0
11.6.2011 0:12

Sariten

Re: A nestaví se odjakživa jezy z vodohospodářských důvodů?

Však je to to samé! Skákat pod kola autům se nedoporučuje! Za blbost se často platí cena nejvyšší...

0/0
11.6.2011 14:00

borghesi

Re: A nestaví se odjakživa jezy z vodohospodářských důvodů?

S tím naprosto souhlasím. V dětství jsem chodil do vodáckého oddílu na malém městě. Výcvik hezky od píky - teorie, rybník, gumové čluny "Šipky" později "Kajmany" a laminátové kanoe.  Do výcviku patřil m.j. i nácvik "eskymáků". Vše to bylo podloženo vypracovanou fyzičkou a hlavně kázní, bez které bychom z oddílu vyletěli. Dnes ? Rozjívení frájové bez bázně a hany, bez fyzičky a teoretických vědomostí - prostě bez zábran, jen se ukázat a rozproudit adrenalin.

0/0
12.6.2011 17:16

Pradelna

Co je k smíchu?

Zajímalo by mě, čemu se ten potapič ve vodě směje...

0/0
10.6.2011 22:58

Dejmiho Dokamen

Re: Co je k smíchu?

třeba našel zlatý hodinky

0/0
10.6.2011 23:21

FoDa

Hmm...

naprosto základní, největší a nesmyslnou pitomostí byl nápad skákat z betonové zdi do vody poblíž jezu jak ze strany žáků, tak instruktora / učitelky, kteří jim to vůbec "pod dohledem" povolili. Další úvahy co kdo mohl nebo nemohl zachránit jsou pak už bezpředmětné :-P

0/0
10.6.2011 21:46

jirha

Re: Hmm...

Viděl jsi někdy u 13-ti letých jak si nechají něco zakázat?

0/0
11.6.2011 15:36

p4j4

Re: Hmm...

jistě, záleží na přístupu a rozumném vysvětlení

  pochopím, že chtěly skákat, ale kategorické ne, s vysvětlením, že jez je nebezpečná hračka by stačilo

          ono skočit vedle se povede i dospělému člověku..základ je  v tom, že tam skákat neměli vůbec

0/0
13.6.2011 12:15

jirha

Re: Hmm...

Vy si opravdu myslíte že se těch instruktorů ptali?

Nikdy jste nepracoval se skupinou více jak 5-ti dětí kde je jedna holka. I kdybyste je drželi tak skočí.

0/0
13.6.2011 18:56

log-out

Re: Hmm...

Jenže oni se ptali a instruktor to povolil. Kdyby to bylo jinak, mohl byste rozvíjet své teorie, takto je to pouze sprosté obviňování bez důkazů.

Btw.: jestli nedovede si získat u dětí takovou autoritu, že nejste schopen zabránit tomu, aby páchali sebevraždu, s dětmi prosím nepracujte. Jiní to evidentně dokážou. I když tam jsou holky třeba tři. Na vodu kolem nebezpečných jezů jezdí vcelku dost škol a co si pamatuji, tak je to první nehoda po dlouhé době...

0/0
18.6.2011 23:25

jirha

Re: Hmm...

A to že se ptali ti řekl kdo?

A ty jsi někdy dělal instruktora který uměl říct ne?

Pokud na obě odpovědi dáš kladnou odpověď tvrdím že jsi lhář.

0/0
18.6.2011 23:27

jirha

Je to morbidní

ale učitelka a instruktor udělali co měli. Kdyby udělali to co radí tenhle článek a přežili by a kluk ne tak by je vláčeli špínou všude možně.

Skutečnost je taková že mladej frajírek dělal něco co neměl a platil daň nejvyšší totiž vzal s sebou víc než svůj život.

Kdo je vinen? Odpověď jednoduchá: Rodiče protože ho vychovali tak že ignoroval riziko.

0/0
10.6.2011 19:01

macarát

Re: Je to morbidní

Vláčeli by je špínou to je jisté. Ale vůbec to neznamená, že sebevražda je lepší volba.

0/0
10.6.2011 19:10

Dejmiho Dokamen

Re: Je to morbidní

hlupáci možná...a to určitě neni důvod "spáchat sebevraždu". Navíc si nemyslim, že by si v tu chvíli takovýhle aspekty svejch činů stačili uvědomit. Jednali v afektu, nelogicky a nesprávně, což je zejména u toho "instruktora" trestuhodný.

0/0
10.6.2011 23:24

buzzzzzz

Re: Je to morbidní

A nebylo by lepsi kdyby misto skakani ze zdi u jezu jim instruktor a ucitelka vysvetlili proc se u jezu nema skakat do vody? :-/

0/0
11.6.2011 0:51

log-out

Re: Je to morbidní

Udělali co měli? Udělali podobnou blbinu, jako kdybys spadnul do studny a oni by pro Tebe chtěli vlízt bez jištění a spadly by tam taky. Hloupost není hrdinství. Učitelka správnej postup záchrany vědět nemusela, ale ten instruktor jo.

To, že byl na tu práci naprosto nedotatečně kvalifikovanej (neuměl odhadnout, že je riziko pustit u takovýho jezu vůbec skákat a naprosto nevěděl, jak se správně zachraňuje) stálo tři životy.

Naopak nechápu, jak to můžeš házet na třináctiletýho kluka. Jestli byl na vodě prvně, jak měl poznat, že je ten jez nebezpečnej?? Jestli smí skákat do vody se zeptal a že skočil o kus vedle? Promiň, ale to je detail - místa je tam málo, takže o tolik vedle neskákal. Stejnej průšvih by se moh stát, kdyby skočil na správnym, místě a pod vodou ztratil orientaci. Pár temp a byl by ve válci taky. To, že tam vůbec skočil byla jednoznačně chyb a dozoru, nikoli toho kluka. Kluk nemusel poznat riziko, ten instruktor jo.

0/0
11.6.2011 13:27

jirha

Re: Je to morbidní

Na palici je to že přenášíme vinu na někoho kdo s tím málo co mohl udělat.

Instruktor je tam od toho aby se v rámci toho co se smí dělo co má. Učitelka je tam od toho aby se děti nevzdalovali z okruhu činnosti vymezené.

Každý z nás je pak zodpovědný za to aby dělal na co stačí. Tohle stálé přenášení odpovědnosti na někoho druhého je šílenstvím. Vede to k jediné věci nikdo nebude chtít dělat záchranáře, instruktora čehokoliv a ani pedagoga.

Víte co je nejmorbidnější na tomto příspěvku? To je ta vaše reakce. Hledat viníka jinde než v tom že je to nešťastná náhoda která se stává a děje se právě pro takové lidi jako jste vy. Lidi bez odpovědnosti kteří pořád chtějí aby za jejich chyby platil jiný.

0/0
11.6.2011 15:35

lol

Utonulý žák zřejmě porušil jeho (instruktorovy) příkazy ???

>"Utonulý žák zřejmě porušil jeho příkazy a popošel blíž k

jezu. Proč tak učinil a podepsal si tak rozsudek smrti, můžeme jen

spekulovat."

Toto je pouhá spekulace! A i kdyby to byla tisíckrát pravda, nepřipadá mi zrovna taktní psát něco o rozsudku smrti.

0/0
10.6.2011 18:46

czechmade

Pomuze zachrana vesta nebo ne ?

0/0
10.6.2011 17:53

Hroznej puberťák

Re: Pomuze zachrana vesta nebo ne ?

Ne.

0/0
10.6.2011 17:53

villík

Vesta s požadovanou nosností zachrání....

i v dost divoké TEKOUCÍ vodě. Člověk s nohama po proudu se sice omlátí o šutry, ale žije.

Vesta ve válci pod jezem nedovolí  tělu se dostat ke dnu, kde vybíhá z válce proud, který vynáší. Moderní vesta má rychloodepínací pásek, který dovolí rychlé opuštení vesty a vyklouznutí z válce spodem. Krásně se to říká.... stres umí ve válci udělat svoje i s opravdovým vodákem. Taky jsem se jednou svlíkal......:-P

Imho:

Na Teplé u Thermalu je jez zhruba 1/2 metrový....... a pidiváleček pod ním zamává s člověkem, který se ani nedokáže v těch 70cm vody postavit....  Žabáci u něj, při vodáckých akcích, by mohli vyprávět.......;-)

0/0
10.6.2011 18:13Najdete na iDNES.cz