Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Horské boudy pomalu mizí z Krkonoš, ze třiceti jich zbylo jen několik

Před druhou světovou válkou sloužilo hostům na hřebenech Krkonoš třicet horských bud, z toho jedenadvacet na české straně hor. Několik jich zmizelo bez náhrady, další, například Petrova a Sokolská bouda, dlouhodobě chátrají a jsou zavřené.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

superkutil

Krkonošské chalupy umírají.

horší je současný trend, kdy se bourají staré chalupy a boudy a místo nich se staví apartmánové domy. To je konec historie v Krkonoších. Místo abychom si historie vážili, tak ji ničíme. Chalupy které přežily 150 a více let mizí.

0/0
25.3.2011 11:13

superkutil

Horské boudy

V poslední době jsem navštívil Vrbatovu, Petrovku, Martinovku, Luční, Špindlerovu, Vraní, Pražskou, Lesní, Žižkovu, Lysečinskou, Lyžařskou, Kolínskou, Svornost, Tetřeví, Výrovku, Na Pláni a není pravda, že by se všem dařilo špatně. Jen jsou jednak lidi línější a jedou tam, kam se dá dojet autem, jednak není v údolí pro auta dořešené parkování, jednak jsou lidi náročnější a chtějí větší luxus ,který hory nedokážou dát a naopak rekonstrukce bud nejsou vždy optimální, jako odstrašující případ je Výrovka a Vrbatova. Další problém je v tom, že majitel k boudě nemá vztah, jen ji koupil, ale stará se o ni správce, který není schopen při odvádění nesmyslně vysokého pronájmu boudu udržovat a rekonstruovat. Známí vlastní a provozují http://www.lysecinskabouda.eu a není problém přežít. Jen nesmí být majitel zlatokop.

0/0
25.3.2011 11:10

Zlý Pes

Hi hi hi

Máte ale přeci KRNAP a další ekoteroristy a jejich přisluhovače, tak co se divíte. !!

0/0
1.3.2011 18:47

pavel.n

změna na horách

Boudy na horách mají 2 základní problémy - oba jsou ekonomické.

1- spekulanti - je mnoho příkladů , kdy někdo koupil boudu před pár lety za 10mil a dnes ji realitky nabízejí za 20mil a více - vydělat 10 mega je fajn a věřte , že někdo na to skočí , ale zcela mimo možnosti výdělku - prostě spekulanti to mírně přepískli.Tihle lidé nepřišli nabízet služby , jak to bylo po celé generace zvykem , ale brutálně zbohatnout za pár let - prostě udržet boudu v chodu a za 3 roky být za vodou.Takové boudy kupují lidé co chtějí prostě jen vyprat prachy !!! Majitel sedí v Praze a chce svoje miliony  - pivo za 50 ,guláš s knedlíkem za 150 je pak logické ........

2-realitky + banky = vražedná kombinace - jsou boudy , které prodávají majitelé ,kteří se o ni starali roky a poskytovali služby na úrovni  - jenže  - pokud takovou boudu koupíte počítejte s tím , že vás banka stáhne z kůže - ceny jsou na úrovni 20let splácení bez jakéhokoli výdělku .

Jen malou poznámku  - tyhle boudy fungovaly celé generace

0/0
1.3.2011 18:03

protestant1

s Labskou je to jinak - kšef a korupce

http://seibert.bigbloger.lidovky.cz/c/148418/nebo-vrati-snad-KRNAP-take-na-strane-Krkonos-dobytek.html

0/0
1.3.2011 15:38

papazian

Je hezké, že si lze další podrobnosti přečíst ve vydání pro

Královéhradecký kraj, ale Harrachov leží  v kraji Libereckém. A další příznivci  Krkonoš z celého Česka mají smůlu úplně. Proč?

0/0
1.3.2011 10:20

fantomas-se-zlobí

AlpyAlpyAlpyAlpyAlpyAlpyAlpy..............................

Už s těma Alpama jděte někam! Pokaždý když se napíše o našich horách tak se tady rozblinkaj onanisti s Alpama. Nikomu to neberu, ale ty samý šulínci jezděj v létě do Jugošky a taky jim nikdo necpe že maj jet radši na St.Maarten.

0/0
28.2.2011 22:22

Baronec

Lyžařské zájezdy

Dřív měla škola problém najít chalupu s kapacitu na týdenní lyžařský zájezd. Většinou bylo všechno domluvené už na roky dopředu a kdo chtěl změnu měl problém.  On týden na horách pro 30lidí (i více) byl celkem slušný kšeft. Dneska i žáci ZŠ jedou radši do Alp, než na České hory. Proč? Je otázkou, asi je to vííc cool Rv

0/0
28.2.2011 14:36

martikp

Re: Lyžařské zájezdy

Protoze v Alpach jsou na lyzovani takove podminky, ktere ceske "kopce" nikdy nenabidnou. Ovsem na jednodenni lyzovani maji ceske hory stale co nabidnout. K tomu ovsem nejsou treba podobna ubytovaci zarizeni.

0/0
28.2.2011 14:57

hodný strejda

Re: Lyžařské zájezdy

Pro výuku ZŠ jsou české hory víc než dost dobré.

0/0
1.3.2011 11:35

Nahlas se ti směju 2

Re: Lyžařské zájezdy

Ono ani tak nejde o to, co je coool, ale o to jaké podmínky a služby za jakou jsou k dispozici. A v tom ohledu to české hory prohrávají na celé čáře.

0/0
28.2.2011 17:59

Nahlas se ti směju 2

Re: Lyžařské zájezdy

...za jakou cenu...

0/0
28.2.2011 17:59

plejtvák

obyčejná selekce

Pár bud zajde, tím větší šance budou mít ostatní. Dobří boudaři se uživí. Ale ono podle všeho spíš jde o to mít zlatej důl než "normální" výdělek.

0/0
28.2.2011 11:46

hermína

často jsme na boudách na hřebenech

nocovali s kamarády při různých zimních akcí. Úroveň služeb slabší, ceny vysoké. Což o to, vysoké ceny na horách člověk přijme, když za ně něco dostane. Největší problém měly boudy s ubytováním po dnech - prostě objednat si tři noclehy, každý jinde na čtyřdenní výlet.

Pamatuji ještě otevřenou Petrovku. Ze stropů kapala voda, sprchy otevřené snad jedny, plíseň jako bonus. Hospoda nic moc jídlo, obsluha opravdu špatná. Ze Špindlerovy boudy byl  honosný hotel neochotný ubytovat dva lidi ztracené ve mlze a sněhu, kteří dorazili na boudu večer asi v devět.

Na opačné straně stály boudy s vlídným majitelem a perfektním servisem - běžná horská jídla ve dne, vlastní pivo, rychlá obsluha. ubytování v noci v pokojích i noclehárně. Výborná byla třeba Jelenka.  A tyhle chaty mají celoročně narvanou hospodu i ubytování, V Krkonoších jsou  lidi pořád.

0/0
28.2.2011 11:38

jack095

Za všechno můžou ekologové.

Na horách se nic nesmí, všechno se zakazuje. Nakonec tam zbude jen parta ekologů, kteří si hory budou užívat jako své soukromé území a my ostaní jim to budeme platit.

0/0
28.2.2011 11:22

KarelM

Re: Za všechno můžou ekologové.

Ale houbeles! Jen se podívejte kolik je v Krkonoších cyklostezek a to i na cross. Přece si, čiste v zájmu několika podnikatelů, nenecháme zdevastovat hory? Kdyby se to nehlídalo, tak je na každém rohu obrovský hotel s osvětlenou sjezdovkou apod. V Krkonoších je ubytovacích kapacit dost - a vidíte - stejně nejsou obsazené. Co byste si tak jako přál na horách ještě dělat???

0/0
28.2.2011 11:26

strcprstskrz

Re: Za všechno můžou ekologové.

Myslíš třeba tu, co končí u Luční boudy? ;-D A pak hezky zpátky, nejblíže k Výrovce...

0/0
28.2.2011 11:41

dalnice

Re: Za všechno můžou ekologové.

A kam by si asi dál chtěl jet ? Do Špindlu přes Kozí hřbety nebo hopsat po kamenech údolím Bílého Labe? Nebo na Sněžku přes rašeliniště, či do Polska po hřebenech ?:-)

0/0
28.2.2011 12:01

strcprstskrz

Re: Za všechno můžou ekologové.

Ale prosim tě, horské kole dostaneš všude, kde projde člověk. Já jsem disciplinovaný, nejezdím jinde, než se má. Nevidím problém dovolit průjezd na Sněžku. 

0/0
28.2.2011 12:07

KarelM

Re: Za všechno můžou ekologové.

Až na Snežku? Kam všude byste na těch kolech nechtěli. A co byste tam jako s tím kolem dělal?

0/0
28.2.2011 12:29

strcprstskrz

Re: Za všechno můžou ekologové.

A co bych s ním dělal na Luční hoře nebo na Černé hoře? Na rozdíl od těch, kteří si kolo vyvezou lanovkou (třeba na Černou horu) si tam sám vyjedu a pak zase sjedu dolů. Někdo chodí po horách atd. a sbírá turistické známky, někdo si tam vyjede na kole.  Pro mě je to pěkný výlet.

0/0
28.2.2011 12:35

KarelM

Re: Za všechno můžou ekologové.

Ale když si představím ten chodníček přes rešeliniště, jak je na něm těsno, když je tam hodně lidí a do toho cyklisti... Nebo byste tam kolo vedl vedle sebe?

0/0
28.2.2011 12:57

strcprstskrz

Re: Za všechno můžou ekologové.

Přiznám se, že nevím, jak to tam vypadá, ale samozřejmě (ne)jedu podle situace. Když je cestá úzká a na ní lidé, nedá se než zastavit. Stejně tak, když jsou na cestě kameny apod. Nejsem žádný cykloskokan;-)

0/0
28.2.2011 14:45

Nahlas se ti směju 2

Re: Za všechno můžou ekologové.

To není argument pro zákaz kol. Základem je slušnost. Pokud je moc lidí a nedá se jet, slezu, bike vedu.

.

Jinak je příznačné, že v Alpách není s kolem žádný problém v mnohem větších výškách a v mnohem vzácnější přírodě... A místní rádi uhnou, pomohou, mnohdy dokonce i fandí... Češi zase často schválně brání vprůjezdu, "jako nevidí", nadávají...

0/0
28.2.2011 18:03

naroznej

Je to škoda

Dříve na těch boudách lidi běžně žili , tkali látky , měli dobytek a pokud tam někdo šel tak pro tyto lidi představoval takový přivýdělek.

Poté přišel turistický boom , kdy se tyto chaty rozšiřovali . Vrchol přišel v  80-tých letech , kdy Krkonoše byly totálně narvané jak v zimě tak i v létě. Bylo to mimo jiné i proto , protože průměrná česká rodina  netrávila dovolenou v Chorvatsku u moře , ale v rámci Československa. Dále Československo bylo narváno turisty z východního Německa , kteří nikam než k nám pomalu jet nemohli.

Současný stav je bohužel logickým vyústěním dnešní doby. Zimní běžkařská turistika upadá , letní ještě více. Myslím , že i dost hotelů ve střediskách má problémy. 

0/0
28.2.2011 11:04

sandokan78

Re: Je to škoda

No, jestli to nebude taky tím, že plno čechů raději čumí doma tupě na televizi, než aby vyjeli do hor, protože na to prostě a jednoduše nemají peníze. Bohatí si jedou za luxusem mimo čr, pro poláky draho... ROH a zájezdy za dobré pracovní výsledky taky zrušený, tak kdo tam má vlastně jezdit?

0/0
28.2.2011 11:19

KarelM

Re: Je to škoda

Obzvlástě když tam mají ceny s vysokohorskou přirážkou, což chápu, ale někde za špatné služby. Dával jsem si třeba na Černé boudě točenou kofolu, půl litru stálo 50 Kč a nedala se pít. Prostě špinavé trubky. Tak jsem si ji nechal vyměnit a nebylo to o moc lepší. Přístě si tam už kofolu nedám.

0/0
28.2.2011 11:30

strcprstskrz

Re: Je to škoda

Ano ano, na Černou boudu také vzpomínám. Přesně - jsem si tam v létě vyjel na kole, a že po námaze trochu zaženu žízeň. Jsem nevěřil svým očím (a to jsem zvyklý na pražské ceny). Úroveň čtvrté kategorie, trvalo to (já si nic nedal, přítelkyně to zkusila) a cena extrémní. 

0/0
28.2.2011 11:39

sandokan78

Re: Je to škoda

To je prozměnu tím, že se to prodává jako kofola, ale přitom je to nějaký patok kdo ví odkud..  třeba vietnamci to prodávají jako Zulu Cola..  nákupka je někde úplně jinde než za kofolu... ale to je už zase problém kofoly, že jim tam neudělají nějakou kontrolu....

0/0
28.2.2011 12:13

martikp

Re: Je to škoda

Spousta cechu si uziva v Alpach. Lepsi lyzarske podminky, srovnatelne ceny a stokrat privetivejsi obsluha a personal.

0/0
28.2.2011 15:02

Brundi

Re: Je to škoda

Bezkareni nikdy nemelo tolik aktivnich provozovatelu jako v soucasne dobe. Zmeny jsou v necem jinem.

0/0
28.2.2011 11:48Najdete na iDNES.cz