Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Skoky: slavné „české Lurdy“ ztracené v karlovarských lesích

Přežil odsun Němců, výstavbu Žlutické přehrady i odřezání věží motorovou pilou. Kostel Navštívení Panny Marie, který jediný zbyl ze zmizelé sudetské obce Skoky, dnes zachraňují dobrovolníci. Na slavné poutní místo, kam kdysi mířilo prosit o uzdravení 40 tisíc lidí ročně, se opět vracejí poutníci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host

abcd

Nádherné místo, doporučuji navštívit!!! Každoročně jezdíme na dva dny s dětma a pan správce kostela nám vždy udělal prohlídku(i v noci). Fakt super a atmosféra v noci se nedá vylíčit slovy!!

0/0
20.9.2009 14:21

Host

kouzlo

Byl jsem ta, to místo má opravdu kouzlo... Řekl bych, že v Evropě není mnoho takových míst... Památka takového kulturního rozměru a takto zapomenutá... Co by to byl za zázrak kdyby ji měli třeba v USA... kde jsou nejstarší budovy o sto let mladší... a u nás si jen tak opuštěná, stojí uprostřed lesa... 

0/0
15.9.2009 15:42

ppdedek

Zas vsechno komunisti

nejvic se rabovalo v Sudetech hned po valce prvni dva roky. Komunisti se dostali k moci az v roce 1948. Pred tim to byli narodni socialisti, vsude byli narodni spravcove (nejvetsi svine co mohli existovat) dneska jejich vnuci sedi ve vlade. Kdejakej slouha a podkoni kterej prisel po valce do pohranici si hral na sedlaka a pritom neumeli ani podojit kravu. Ale to je tipicky pro tenhle narod. Ukrast co se da, zavidet a neprat nic druhemu.

0/0
15.9.2009 14:42

Host

Re: Zas vsechno komunisti

ano máte pravdu komunisti stojí za pádem morálky v této zemi absolutní souhlas... děkuji za Váš příspěvek...R^

0/0
18.9.2009 4:38

Host

Srdečné díky

Sice si tady teď (tady, to je je v Holandsku, kde jsem  doma) teď brečím - ale moc děkuju za krásný článek, Smutný, ale také s trochou naděje. Panenko skákavá, to by bylo, aby se Ceši kousek po kousku nevyhrabali z toho hnoje, co je jím zanesl komunismus a především lhostejnost..

Byli jsme se hned po roce 1990 podívat v klášteře v Teplé, tam mi to stačilo na několik let, ta hrůza...člověk už je starý a nemá moc energie...i když se jistě dost zlepšilo..jde to moc a moc pomalu.

My už se bohužel toho zázraku v "českých Lurdech" nedožijeme...

0/0
30.8.2009 19:03

Glock každopádně bez -e

Re: Srdečné díky

O Tepelské premonstráty se bát nemusíte. Klášter a silnice okolo jsou už dnes nejupravenější z celého města (které vypadá jak z nějakého hororu, tamní ulice ke klášteru je příšerná, domy omlácené, bez fasády, případně s fasádou starou 3 a více generací.

Klášter má sice starou zašlo fasádu (jen fasáda dům nedělá), ale střechy má zrekonstruované, park za ním je upravený a je tam nádherný klid. Kromě fasády potřebují opravit ještě skleníky a další věci. Hlavní je, aby nepřestali jezdit Němci, protože pro klášter je to hlavní zdroj příjmů.

0/0
31.8.2009 14:40

Glock každopádně bez -e

Re: Srdečné díky

Klášter je kulturní památka a každoročně dostává státní dotace (několikamilionové). Zaručeně daleko lépe utracené peníze něž nové fotbalové šatny za několik milionů (místní fotbalové mužstvo sestoupilo do nižší krajské soutěže a tak ty šatny zejí prázdnotou).

0/0
31.8.2009 14:42

Host

jak to vidím já

Heleďte se soudruzi o Odsunu se už není třeba bavit. Ono je to velmi moderní zvláště na německé straně překrucovat fakta, že ty české hyeny při odsunu zabily tisíce nevinných němců, kteří nedělali nic jiného, než se snažili dostat své české spoluobčany do koncentráku a vyhnat je z této země, která byladle jejich názoru tradičně německá. ;-€

0/0
30.8.2009 12:49

Host

Re: jak to vidím já

Ale to byla německá oblast, a ti starci, ženy a děti co byly vyhnány fakt asi s koncentráky moc společnýho neměli.. Nicméně tady jde o to, že dějinné okolnosti nám přihrály kus česka, kde byly odsunem přervány staleté vazby, a dodnes se s tím neumíme vyrovnat..

Hrdinství není vyškrabat německý nápis z barokního pomníku, ale přivádět takovéhle místa jako Maria Stock - Skoky zpátky k životu, včetně jejich historieEU

0/0
30.8.2009 22:03

Host

Re: jak to vidím já

Ruku na srdce, ti starci vychovali ty kteří bojovali na frontě, likvidovali v koncetrácích... a ty děti byly jejich děti. Jako o ubohých syrotách, kterým zemřel tatínek ve válce (např. gestapák zastřelený v Praze při povstání) o nich opravdu nemá cenu mluvit. Mě jen mrzí, tě po odsunu byla snaha obsadit toto území, dnes tam mohla být příroda ještě hezčí než je tam dnes.

0/0
30.8.2009 23:32

Host

Re: jak to vidím já

Hm, to fakt asi nemá cenu.. já se vůbec nepřu o milióny nevinných povražděných nacisty v koncentrácích, ale co mi fakt vadí je vyrabovaná a zdevastovaná krajina v sudetech kde se plánovitě likvidovalo všechno, co připomínalo staletou historii, dosídlilo směskou lidí bez vztahu k místům kde žijí.. a když se srovnají dnešní fotky se stavem před 70-100 lety tak mi nikdo nevymluví že příroda je tam dnes hezčí.. ledaže by někdo ujížděl na bolševníku a kopřivách, to bude ono.. a taky na trpaslících, červených nápisech billige Maedchen a bolševické propagandě, že?:-P

0/0
31.8.2009 8:40

Host

Re: jak to vidím já

A jak se to podle vás mělo udělat? Vcelku by mě to zajímalo, tady v ČR každý ví co je špatně, jak je jaká politická strana špatná... ale nějak nikdo  už nenabízí řešení. K té přírodě Přírodní park Manětínská, PP Horní Střela, PP Jasenicko, PP Džbán i ve vámi zmíněném Slavkovském lese je přes Bolševník pěkně, pak mě napadá ještě Jesenicko.

0/0
31.8.2009 13:55

Host

Re: jak to vidím já

Ale dosídlenec přece nikdy nemůže mít takový vztah k místu, kde přebývá, jako ten, kdo má v tom místě dávné kořeny. To zaprvé. Zadruhé - možná ještě větší zhoubou bylo, že ze Sudet následně emigrovali ti dosídlenci, kteří nechtěli nic mít s novou érou. Ti to přece jen měli k západní hranici blíž, než ti z vnitrozemí a nic je v tom místě nedrželo. I když zrovna v tomto případě to vidím na nějakých 50 km, ne-li víc.

0/0
31.8.2009 16:59

Host

José

Do Skoků se na poutě chodilo jednou ročně téměř pořád. Bez elektřiny zde žila jedna paní až do své tagické smrti někdy v 70.letech a pak se začalo s rabováním. Hvězdy ze dveří si odloupli trampové. Občas nějaký ten myslivec či nimrod si do kostela střelil, ale pak začalo přituhovat. V 90.letech se těsně před poutí někdo ukradl křížovou cestu, o pár let později traktorem vytrhl mříž a ukradl nábytek a pak báně a teď už není co ukrást. Popel na hlavu by si měly sypat města Bochov a Žlutice. Obě tyto městečka se Skokama chlubí, ale dohromady pro ně nic neudělají. A ani místní z okolí nejsou bez viny. Pod svícnem bývá tma a traktorem trhat zdi kostela není zase tak nic jednoduchého. Skoky jsou odrazem situace v Sudetech. Každý je od někud a každý se stará jen o svůj dvorek. Jsem rád, že se konečně dali věci trochu do pohybu, ale možná pozdě. Společná česko-německá mše zde bývá kouzelná, kostel se naplní a ožije. Dýchne na vás atmosféra. Skokům držím palce.

Josef Hanibal

0/0
30.8.2009 9:30

Host

to je děs jak se v ČR krade

Rv

0/0
29.8.2009 13:23

Host

Re: to je děs jak se v ČR krade

To si myslíš, že v jiných zemích i vyspělejších než  my se nekrade? Jsi na velkém omylu.

0/0
30.8.2009 0:31

Host

Re: to je děs jak se v ČR krade

Jsou země, kde se kostely nezamykaj i dnes a dokonce i v Evropě. Sudety osadil kde kdo, a pár korun za železo a za svatý obrázek se hodí, když není na pivo a na flašku. José

0/0
30.8.2009 9:35

bambas

ku rvy jedny komunistický!!!

tak to komoušum, nebo Jyrkovi, můžete zase hodit, aby se místo opravy kulturního dědictví sypaly prachy jako vracení poplatků, nebo placení autobusů dětem...

0/0
29.8.2009 13:12

Host

Re: ku rvy jedny komunistický!!!

odesmanský chudáku Rv

0/0
29.8.2009 20:12

Jannynov

Re: ku rvy jedny komunistický!!!

bohužel národe je komunismem prolezlý, zdupaný do země, má zlámanou páteř a ztratil duši -- i duchovno

nejen na tomhle kostele je vidět totální devastace, kterou komunistický režim způsobil v této zemi

obnova bude trvat minimálně 40 let, podobnou dobu, jako Mojžíš vedl svůj lid z egyptského po poušti....aby do nového nepřišla zotročená, deformovaná "stará" generace...náprava je nyní na každém z nás

/ paralela s komunistickým otroctvím není náhodná / [>-]

0/0
29.8.2009 22:09

Host

Re: ku rvy jedny komunistický!!!

Ty si vskutku ukázkový pitomec

0/0
29.8.2009 22:12

Jannynov

Re: ku rvy jedny komunistický!!!

jakou míru tolerance vás komouš naučil, takou i prokazujete lidem kolem sebe

hlídejte si to co z vás vychází, zejména pro vaše dobro

;-)

0/0
29.8.2009 22:15

Host

Re: ku rvy jedny komunistický!!!

Mě se jeho příspěvek líbí, dokonce se mi líbí, tak že jsem si ho uložil.

0/0
30.8.2009 23:37

Xi Xao

Re: ku rvy jedny komunistický!!!

Jo a můj nick

0/0
30.8.2009 23:47

Jannynov

Re: ku rvy jedny komunistický!!!

vedl z egyptského zajetí, pochopitelně

ale předpokládám že běžně vzdělaný člověk tohle zná i když jedno slůvko omylem vypadne.....;-)

0/0
29.8.2009 22:14

Host

VYHNANI ne ODSUN!

Vsechno pekne pani Hano, ale pokud vyhnani rikate odsun stejne jako pachatele, jsou vase narky nad zkazou poutniho mista jen mlacenim prazdne slamy.

0/0
29.8.2009 8:48

Jannynov

Re: VYHNANI ne ODSUN!

vyhnání se halt někde říká : "odsun"

zabití nenarozeného dítěte : "přerušení"

a krádeži majetku " dějinná etapa, ke které se přece nebudeme vracet "

[;-( Rv

0/0
29.8.2009 22:11

Host

Re: VYHNANI ne ODSUN!

Volili Henleinovce, prohráli válku, byli odklizeni. Dostali, co zasloužili a už bych to SAKRA NEŘEŠIL Rv

0/0
29.8.2009 23:33

Host

Re: VYHNANI ne ODSUN!

Spolu kradli, spolu visí

0/0
31.8.2009 13:46

a11

Re: VYHNANI ne ODSUN!

Oni nejdřív sami ve 38 vyháněli, což vyhnání skutečně bylo. Že je pak naši lidé nechtěli jako spoluobčany a RADĚJI SE VZDALI německých NÁHRAD VÁLEČNÝCH ŠKOD, se rozhodně vyhnáním nazvat nedá. A o tom, že to bylo rozhodnutí vítězných mocností a ne československé vlády asi také nevíš.

Ono kdyby se to mělo brát do důsledku, tak takových 90% těch lidí byli velezrádci, za což býval provaz. Takže jejich ODSUNUTÍ (i když to nebylo všude zcela v pořádku) byl ještě dost humání čin, víme.

0/0
30.8.2009 10:39

Host

Kostely v Cesku

A co tak Marie pomocna u zlatych hor?

Cely areal,kostel a kaplicky byly rozkradeny  a zdevastovany.Nebyt Nemcu starousedliku tak by tam do dnesniho dne byly jen kopy smeti.To vse CESTI neznabozi a komunisticti GRAZLI.

0/0
29.8.2009 0:43

Host

Hlavně že NĚMEČTÍ znabozi se tak hezky postarali o Lidice,

Ležáky, Ploštinu a nakonec i o řadu lidí v mojí rodné obci za to, že nosili uprchlíkům z lágru jídlo......

0/0
29.8.2009 7:44

Host

Re: Hlavně že NĚMEČTÍ znabozi se tak hezky postarali o Lidice,

Hajzl je hajzlem at je to cech nemec nebo tatar.

A stejne tak slusny clovek je slusnym clovekem bez ohledu na narodnost.

0/0
29.8.2009 8:18

IgorAlelujev

Re: Hlavně že NĚMEČTÍ znabozi se tak hezky postarali o Lidice,

jest veskrze zajímavé, ze tahle banální zkusenost do palic nesla tehdy, a nejde ani dnes. a pritom je to tak jednoduché ..... :-/

0/0
29.8.2009 9:35

a11

Re: Hlavně že NĚMEČTÍ znabozi se tak hezky postarali o Lidice,

Ono to je jednoduché za naší sitauce. Ovšem v době, kdy téměř každému zabila ta druhá strana nějakého příbuzného, to tak jednoduché určitě není...

0/0
30.8.2009 10:41

Jannynov

Re: Hlavně že NĚMEČTÍ znabozi se tak hezky postarali o Lidic

máte pravdu R^

0/0
29.8.2009 22:12Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.