Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Modrý sloup? Krev, pot a slzy

Po patnácti letech dohadování ochránců přírody s představiteli obcí, turistů a národního parku byl letos zpřístupněný hraniční přechod Modrý sloup. Avšak s výjimkou. Panují tak obavy, že současný stav je pouze polotovar s omezeným účinkem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host

Chybí zdravý rozum

Problém způsobu ochrany  přírody je mnohem širší, než problematika suchého lesa v prvních zónách NP nebo přechodů do Bavorska. Dovolím si nastínit několik otázek k zamyšlení:

1. Uvědomuje si někdo, jakou moc ovlivňovat životy lidí žijících v NP a CHKO Šumava má nevolený úředník na tak obrovské rozloze? Jeho negativní stanovisko může v podstatě zastavit  např. jakékoliv stavební řízení na rozloze rovnající se přibližně území jednoho kraje.

2. Je rozumné zakázat prodej občerstvení na Černém jezeře z elektromobilu, když se provozovatel zavázal, že bude zdarma likvidovat odpadky všech návštěvníků jezera?

3. Myslíte si, že úředník - pracovník NP nebo CHKO bude prokazovat osobní statečnost a používat zdravý rozum, když zákony a vyhlášky našich osvícených politiků jsou obvykle nesmyslné? Vždyť i on pracuje za peníze a živí svoji rodinu....

Všechny, kdo maji rádi Šumavu pro lidi,  zdraví Vl. Kasík, Ski areál Špičák

0/0
4.8.2009 23:59

Host

Cesta na Luzný

Na Luzném jsem byl před třemi lety,kdy byla otevřena cesta Luzenským údolím.Vypadalo to asi takto:skupina se shromáždila na Březníku a šli jsme společně v průvodu pod vedením pracovníka parku a provázeni nechápavými pohledy německých turistů,kteří šli opačně.Po příchodu na státní hranici nám bylo řečeno,že teď už si můžeme dělat každý co chceme.Po výstupu na Luzný ,krátkém pobytu a občerstvení v hospodě na vrcholu jsme se vrátili na Březník  každý sám.

V neděli jsem to zkusil znovu po nové cestě.Ta vypadá asi tak,že z počátku stoupáte nahoru na Špičník asi 1 km po opravené asfaltové silnici,která má kamenité podloží a asi by po ní mohl jet i tank.Proč je vybudována v oblasti,kam nesmí těžká technika a kde se nesmí těžit,to nevím.Pak uhnete doleva a jdete po vrstevnici dál,mezi padlými stroma s místy i novými stromky.Podle mě je tato trasa nepochopitelná.

Jeden turista tam řekl:je to sice mnohem delší ,ale také mnohem těžší(prý je to z Cimmermana.Doporučuji z Modravy na březník na kole.

0/0
3.8.2009 13:31

dešťový mrak

ach, přírodo

Nejlepší by bylo udělat tyto vycházky ve virtuální realitě. Na takovémm projektu by vydělalo hodně lidí. Jinak souhlasím s tím, aby některé části krajin byly zcela uzamčeny. Za prvními chodci - turisty fajnšmekry, skutečnými milovníky přírody, se přidají cyklisté, kteří rozryjí cesty, po nich přijedou na mototových čtyrkolkách, a pak snobové v džípech....  Rakušani do toho nemají co mluvit, je to naše země a středem zájmu politiků není lid, ale oni samotní, jak se o tom přesvědčujeme každý den. ;-(

0/0
3.8.2009 12:40

Host

Re: ach, přírodo

Pokud to nevíš, tam už je Německo

0/0
3.8.2009 13:36

Jannule

minulý týden jsem tam byla

Minulý týden jsem tam byla. Trasa Bučina - Luzný - Roklan - Poledník. Cesta je sice dlouhá a rozum přestává stát nad tím, proč se musí vyšlapanou pěšinkou a nesmi po asfaltce údolím, ale zážitek stojí za to, je to tam krásné a nepotkáte ani živáčka...

0/0
2.8.2009 18:38

Host

Nadpis příspěvku

Upozorňuji, že v zákoně o ochraně přírody a krajiny stojí: "Veškeré využití národních parků musí být podřízeno zachování a zlepšení přírodních poměrů a musí být v souladu s vědeckými a výchovnými cíli sledovanými jejich vyhlášením."

Názorové veletoče ministerstva ŽP jsou v situaci, kdy je každý rok nový ministr, vskutku objevné. Na ministerstvech se střetávají (ekonomické) zájmy různých jednotlivců a skupin, jejich rozhodování nemá s odbornou stránkou věci obvykle nic společného.

Blíží se volby. Má-li kdokoli problém s tím, že je bržděn turistický (lyžařský, cyklistický, čtyřkolkový,...) rozvoj lokality Šumava, není nic jednoduššího než zvolit takovou politickou reprezentaci, která zákon o zřízení národního parku Šumava zruší.

0/0
2.8.2009 14:43

Host

Re: Nadpis příspěvku

Já mám obrovský problém s tím, že je povolen rozvoj dřevařský s drastickými následky pro lesní porost ve zmíněné oblasti, dále mi vadí rozvoj zeleného sobectví a soukromé chlastačky na Roklanské chatě nebo Březníku spojené s lovením zvěře. Zaplatil bych několik měsíců celému vedení NPŠ včetně jeho zelených příznivců pobyt v Bavorském národním parku, aby viděli jak se chrání příroda a jak se mají chovat k turistům a rozvoji místního území !!!

0/0
2.8.2009 18:51

Host

Re: Nadpis příspěvku

Akorát zapomínáte, že součástí přírody je i člověk. A konečně divokou přírodu musí někdo kromě ekologických pseudovědců i vidět, takže mu všechny oblasti musí být zpřístupněny, tak jako je to v n.p.Bavorský les. A není možno tudíž neprodyšně uzavřít tak velkou oblast jako jsou Modrovské slatě. Kdyby se někdo rozhlédl ještě v tom  Bavorském národním parku , tak by zjistil, že maximální délka cílových bodů je tak do 10 km od civilizace (tj.místa, kam jezdí autobus, vlak, nebo je tam parkoviště). A tomu jsou přizpůsobeny turistické stezky. A ne honit starší lidi po podivných cestách nahoru,dolů a ještě s oklikami, pokud přímá nenáročná cesta už existuje !!!  Chtěl bych připomenout, že i za doby železné opony existoval např. placený autobus, který pendloval od špičáckého parkoviště k Černému jezeru, který byl po roce 89 zásahem CHKO  zrušen.  Vrchol drzosti ekologů bylo zasahování do bikeparku v místě už existujícího (!) lyžařského střediska Špičák.

0/0
2.8.2009 18:54

Host

Re: Nadpis příspěvku

NP Šumava je zřízen vládním nařízením, nikoli zákonem. Z NP Bavorský les s NP Šumava bere ponaučení jen do určité míry. Zejména pokud se mluví o divočině. Turistický servis, tedy druhý opěrný slopu parku, nechává naše chladné. K zavření hraničního chodníku dotlačili Bavoráky čeští ochranáři. Každý fanatismus je špatný.

0/0
3.8.2009 14:04

Host

Re: Nadpis příspěvku

Ještě jedna zajímavost: Ochranáři inzerují na www.npsumava.cz tzv.placené cesty s průvodcem. Pro zajímavost trasy jsou jednodenní (cca 3x za sezönu), a dvoudenní označené většinou jako velmi fyzicky náročné (tak odfiltrují naprostou většinu běžných turistů), objednávané dopředu (musí se jít za každého počasí), tak, že odchod z cílového místa je dříve než přijede první autobus, a příchod je v takovou dobu, že se nestačí poslední odjezdový autobus. Celkový počet lidí je omezen na cca 10 osob.

Tak takové zpřístupnění NP turistům - to je výsměch veřejnosti a silně to připomíná výlety za železnou oponu , kdy jsou stanovena kriteria, která skoro nikdo nesplní. A na druhé straně potom existují jedinci,kteří nic splňovat nemusí.  Takže zpřístupnění přírody podle Českého NP Šumava proběhlo systémem "VLK SE NAŽRAL A KOZA ZŮSTALA CELÁ".

Jaký to kontrast s Bavorským NP, kde se staví i turistické cesty v korunách stromů.

0/0
3.8.2009 21:34

sůva

Rabujou a nechtějí aby to lidi viděli

Vedení parku je prolezlé starými komouši hlavně z bývalých důstojníků pohraniční stráže. Považují to území jaksi za svůj majetek a drancují lesy se ziskem až stovek milionů ročně. Na tuto bandu se nabalila novodobá mafie a taky tam sedí lidi typu Bakaly s miliardam i - jasně že si na své panství nechtějí žádné turisty pustit. Jako vždy jde o prachy , nějakej tetřev apod.jsou komické záminky. Ani se nedivím že v revolucích se lidi popravují - já bych se taky zůčastnil a s chutí.....

0/0
2.8.2009 14:42

Míra2

Re: Rabujou a nechtějí aby to lidi viděli

Jo, přesně, a ještě tam s nimi jsou estébáčtí parchanti typu snaživého televizního redaktůrka Kantoříka, který tak plamenně ještě v roce 89 odsuzoval rozvraceče komunistického režimu. A tihle hnusi zase rozhodují o našich právech... :-(

0/0
3.8.2009 8:48

Host

Re: Rabujou a nechtějí aby to lidi viděli

Jako kontrast uvádím: Už v srpnu si turisté v Bavorském lese v Německu vyzkouší ojedinělou atrakci. V samém srdci národního parku, u města Neuschönau, povede v korunách stromů dva a půl kilometru dlouhá stezka. Její součástí bude i obří kopulovitá čtyřicetimetrová konstrukce ze dřeva za více než 65 milionů korun. Jak to vypadá se podívejte na http://cestovani.idnes.cz/unikatni-atrakce-v-bavorskem-lese-turisticka-stezka-v-korunach-stromu-1mr-/igsvet.asp?c=A090730_180834_igcechy_tom . Takhle se v Bavorském národním parku chovají k turistům. Myslíte si, že by něco takového bylo možné i v Šumavském národním parku při současném přístupu našich zelených demagogů a ministerstva ŽP ??? A to je Bavorský národní park podstatně menší ( 24 tisíc hektarů proti 69 tissíc hektarů )

0/0
3.8.2009 9:05

Host

technicka

muzu vedet jestli nekdy nekoho ochranari vyrazili bo pokutovali na uzemi kde nema co delat ? podle mejch zkusensti chodej vsichni po znacenejch cestach kde dostanou pivo a  tatranku, mozna 0.01% lidi ma choutky se brodit bordelem na modrej sloup kde potkaj tak maximalne srni bobky a svetove chranenej cypris moudrovaty, rostouci vzacne na severnich svazich saharske tajgy a sumave 

0/0
2.8.2009 14:09

Xi Xao

Lidi zničí všechno, u nás je jedinný účiný způsob obchrany

přírody paradoxně zřízení vojenského prostoru.

0/0
2.8.2009 13:53

Sub7

jednou

Jednou bude celá republika jedna velká rezervace a všichni se budeme

stěhovat. Kdo se nevystěhuje, z toho ochranáři nadělají granule a nasypou zvířátkům.

0/0
2.8.2009 12:56

loginname_

Re: jednou

No už aby to bylo. Těch 6 500 000 000 kusů té pakáže se děsně roztahuje všude možně ;-O

0/0
3.8.2009 15:23

Host

Jedno brdo

Dřív zakazovali komouši, teť zelení.

0/0
2.8.2009 10:59

HenryVIII

Re: Jedno brdo

Kdyby je nikdo nevolil, tak by nemohli vymýšlet ptákoviny, a zakozovat.

0/0
2.8.2009 13:14

lison

.

Ochranáři, památkáři a politici to je přehlídka blbů z celé republiky. Aspoň víme kde máme blby hledat.

0/0
2.8.2009 8:01

Host

Re: .

prohlasil blbu kral

0/0
2.8.2009 12:23

Host

Re: .

No jasne! Predevsim pamatkari. Vsechny budovy co maji nejakou historisckou hodnotu zbourat a misto toho nastavet tancici domy, chobotnice a podobny praseciny. A nebo Lidl newoe?

Rv

0/0
2.8.2009 20:33

Host

ach jo

 Co je na suchém lese tak pěkného, že se ministr usmívá :-( Fotky třeba tady: www.horydoly.cz/foto/sumava_modrysloup_2009

0/0
2.8.2009 2:44

Host

Ochrana přírody nebo svých zájmů?

Všude se lze setkat s poctivci, nepoctivci i fanatiky, v nábožensví, politice, obchodu a i v ochraně přírody. S několika případy fanatizmu ochrany jsem se osobně setkal. 

Ochranu přechodu Modrý sloup jednoznačně řadím do skupiny fanatiků. Hraniční přechod Modrý sloup jsem jednou použil z důvodu časové tísně. Zaprvé jsem vůbec neměl problém najít cestu, protože tam byla. Zdruhé jsem nic nepoškodil a žádného tetřeva nevyrušil. Daleko větší poškození přírody bylo vidět po komuistické železné oponě.

Zbývá tedy, aby poctiví ochránci chránili přírodu před vandali a poctiví turisté bojovali za zpřístupnění přírody proti fanatickým a nepoctivým ochráncům.

0/0
1.8.2009 23:31

Host

Cesta

Co dělá cesta v národním parku?

0/0
1.8.2009 21:59

Host

Re: Cesta

Takhle pitomě navrhnout cestu - to udělali naschvál, aby mohli za rok říct, že se  využívá málo, a zase ji zavřít . Já bych cele to soucasné vedení parku na hodinu vyházel - dokázali, že s nima žádná rozumná domluva není možná, ať si říkají Bursíci co chtějí - doufám, že se už do toho parlamentu nedostanou. !!

0/0
1.8.2009 23:46

Host

Planeta

Planeta je modrá, né zelená. Všichni si to pamatujte ;-D. Po nacizmu a komunizmu nám environmentalisté ještě ukážou zač je toho loket 8-o

0/0
1.8.2009 21:49

Host

Vítejte na Šumavě,

jednom z nejkrásnějších území ČR, kterému velí sobečtí a diletantští pseudoochránci přírody Rv

Pokud chcete vidět Modravské slatě, vydejte se tam na vlastní pěst ! Přírodu ničit nebudete, protože je tam velmi slušní síť asfaltek a zpevněných cest. Aby ne, mnohatunové tahače dříví by se tam jinak nedostaly !!

0/0
1.8.2009 13:21

Host

Re: Vítejte na Šumavě,

Podívejte se na německou stranu, jaká je tam hustota turistických cest - každý si může vybrat podle své dispozice. A hlavně všechny obce a důležité turistické cíle jsou mimo území bavorského národního parku (např. Javor a okolí). Na naší straně je park zbytečně velký a když tomu vládnou ještě ekologičtí demagogové , tak by nejradši zavřeli Šumavu celou a zbylé silnice a obce zrušili. Konečně v oblasti modravských slatí už chtějí ty asfaltové silničky , co byly vybudovány u železné opony rozorat , aby se tam nedalo chodit. To může navrhovat jen blb a ekologický fanatik.  Doufám , že alespoň až tam najedou ty buldozery a dozery , tak jim vyplaší všechny zbylé tetřevy :-P

0/0
2.8.2009 0:01

Host

Re: Vítejte na Šumavě,

Naprosto souhlasím, Bavorský národní park je nádherný R^ Vybudovali tam tetřeví, sokolí a jiné stezky pro turisty, mají vymakaný systém zázemí apod. a hlavně nejdůležitější, jejich park je v daleko lepší kondici než náš!!

!!

0/0
2.8.2009 11:37

Host

je to tak, ta tůra je moc dlouhá, chlap má co dělat, aby to

ušel, doporučuju vzít si s sebou kola :-)

0/0
1.8.2009 8:37

Host

Re: je to tak, ta tůra je moc dlouhá, chlap má co dělat, aby to

Motorovy ctyrkolky :-P

0/0
2.8.2009 20:35

Host

Re: je to tak, ta tůra je moc dlouhá, chlap má co dělat, aby to

K Modrému sloupu i na Modravské slatě jezdíme s partou na čtyřkolkách pravidelně. Jsme v pohodě, na vedení NP máme své lidi! Na podzim dělali kluci i lov na čtyřkolkách (řidič plus střelec) na jeleny, to byla sranda!

0/0
3.8.2009 13:06Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.