Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nehod cyklistů rychle přibývá. Častou příčinou je alkohol

Za prvních pět měsíců roku výrazně přibylo nehod cyklistů. Experti to vysvětlují teplým počasím, které do Česka přišlo již na začátku dubna, hazardováním a často i chutí dát si před jízdou na kole pár piv. Na silnicích se také na kole čím dál častěji objevují malé děti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host

Ridicak

O ridicak by prijit nemel. K rizeni kola ridicak nepotrebuje, tudiz by byli jinak trestani drzitele ridicskych prukazu a cykliste bez ridicskych prukazu, coz je nepripustne.

0/0
22.6.2009 16:43

vymrzovac

Je to tak, každý cyklista to zná......

.....pokud jste si dali pivko a bourali na kole, musíte v tomto státě jako první udělat co?;-)  Odtáhnout polomrtvého cyklistu co nejdál od silnice na nejbližší polní cestu !   Nebo tam alespoň odtáhnout kolo, a říct, že jste cyklistu dotáhli k silnici, aby bylo blíž k sanitce!   V nemocnici Vám totiž automaticky odeberou krev, a pokud v sobě máte i tu jednu desítku, je to alkohol, a můžete počítat s tím, že Vám pojišťovny nic nedají, resp. po vás ještě mohou požadovat úhradu nákladů(platí pro pozemní komunikace),policajti vám napaří 50tis. pokuty a seberou řidičák, takže se nedostanete do práce a děti vám umřou hladem.     V tomto státě je míň trestů za vraždu.......Rv 

0/0
17.6.2009 8:00

Host

Přechod pro chodce není pro cyklisty

Pánům cyklistům by taky někdo měl vysvětlit, že přechod pro chodce znamená, že na něm má přenost chodec, nikoliv cyklista jedoucí na kole. Možná by taky pár úrazů ubylo ...

Už několikrát jsem si vyslechl sprchu sprostých slov, když jim přednost nedám ...

0/0
16.6.2009 9:54

Host

Re: Přechod pro chodce není pro cyklisty

To ano - a spousta z nich to opravdu neví. A přitom stačí z kola sesednout a už jim řidiči dát přednost musí. Na druhou stranu sesedat před každým přechodem (např. na společné stezce, kde může být přechod třeba pravidelně každý kilometr) se mi také zrovna nelíbí. Většinou chvilku počkám, jestli se nenajde řidič, který zastaví a pustí mě (případně se svezu s chodcema), nebo prostě zastavím, slezu a přejdu jako chodec. Nevím proč je to pro ostatní tak těžký.

Musím se ale přiznat, že nevím jak je to s "přechody" pro cyklisty - jestli se u nás tedy nějaké vůbec vyskytují - zatím jsem na žádný nenarazil a nějak jsem ani neobjevil jestli mají přednost řidiči nebo cyklisté...

Gemi

0/0
16.6.2009 10:03

forhend

Re: Přechod pro chodce není pro cyklisty

u nás, na rozdíl od civilizované, západní Evropy, mají na přejezdech pro kola, přednost AUTA...:-/

0/0
16.6.2009 11:22

Host

Re: Přechod pro chodce není pro cyklisty

Sorry, ale jednoduchá logika v dopravě říká - "hromadnější doprava" (a z toho plynoucí zpravidla delší brzdné dráhy) - méně zastavování. Vlak má přednost před silniční dopravou, ve frekventovaných oblastech jsou budovány speciální pruhy pro autobusy (MHD).

Z tohoto pohledu je jednoznačně logická přednost auta před cyklistou. Když se to cyklistovi nelíbí, může z kola sestoupit a jako chodec využít výhody přechodu pro chodce.

0/0
16.6.2009 23:15

Host

Re: Přechod pro chodce není pro cyklisty

Ano, u přechodu pro chodce je to logické (a dle zákona na něm cyklista jet nesmí), ale má otázka směřovala na "přechody" pro cyklisty, kde mají ve vyspělejších zemích opravdu přednost (stejně jako chodci na svých přechodech) cyklisté. Dokonce jsem to už objevil v několika článcích tady na serveru. Jen jsem u nás na žádný takový "přechod" zatím nenarazil. (dávám to pořád do uvozovek, protože nevím, jestli se to opravdu jmenuje "přechod" pro cyklisty nebo jinak)

Gemi

0/0
17.6.2009 7:04

Host

Re: Přechod pro chodce není pro cyklisty

A píšeš to jako řidič, nebo chodec?

Jinak na přechodech jako cyklista přednost nedávám (samozřejmě to neplatí na křižovatkách). Většinou mám zařazený těžký převod, na který se špatně rozjíždí (mám našlapy, to je ještě náročnější) a na rozdíl od auta nezabrzdím tak rychle, respektive ano, ale to bych skončil v kotoulech před kolem, což si zase moc neuvědomují chodci. Ale ono to většinou nějak vyjde - bu'd jsem dostatečně daleko, nebo tak rozjetý, že i chodec počká, vlastně se mi nestalo, aby mi nějaký skočil pod kolo.

0/0
16.6.2009 12:56

Host

Re: Přechod pro chodce není pro cyklisty

Dobrá otázka ;-)

Píšu to jako řidič. Jako značný problém to vidím hlavně při odbočování, kdy cyklista na přechod vjíždí diametrálně odlišnou rychlostí než by tam vkročil chodec ...

Z pohledu chodce pochopím, když cyklista mi "nedá přednost" na přechodu - přeci jenom rychlost chodec x cyklista je poněkud jiná než cyklista x auto a při použití zdravého rozumu není problém se vyhnout ...

0/0
16.6.2009 16:14

Host

Re: Přechod pro chodce není pro cyklisty

Cyklista má před přechodem sesednout a kolo vést !!!!!!A ne tam jak tupá hlava kličkovat mezi lidma,což je na denním pořádku!

0/0
16.6.2009 17:45

vymrzovac

Re: Přechod pro chodce není pro cyklisty

při poslední kolaudaci cyklostezky(společná se stezkou pro chodce)  se nezkolaudovalo, magistrát musel před každým přechodem přes frekventovanou silnici umístit dopravní značku konec cyklostezky a za přechodem umístit značku cyklostezka. Nezkolaudoval to odbor dopravy, přesně z důvodů, které píšete.   Takže sesednout z kola a přejít pěšky

0/0
17.6.2009 8:05

Host

Re: Přechod pro chodce není pro cyklisty

Přesně proto se cyklostezkám vyhýbám. Já si chci zajezdit, ne vodit kolo vedle sebe a ještě se vyhýbat chodcům, bruslařům, dětem a psům! 

0/0
20.6.2009 21:47

Bernard1

hm

1. uzákonit helmu pro všechny

2. vzájemná ohleduplnost všech. Cyklisté nemají celý jízdní pruh pro sebe a řidiči by se neměli chovat jeko hovada, kterým patří celý svět.

3. vliv alkoholu je beuz debat, úplně zakázat pití piva na kole je blbost, ale jistá míra by dodržena být měla.

0/0
16.6.2009 8:03

Host

Re: hm

R^ K tomu se nedá prakticky nic dodat...

Gemi

0/0
16.6.2009 8:05

zapvit

Re: hm

proc by se mela uzokonit helma pro vsechny? zpamatuj se tohle je pouze o tom zda kazdy uzivatel zvazi rizika a je ochotny investovat do sveho zdravi.... to by se mohly uzakonit helmy i pro chodce jelikoz pokud ho srazi v male rychlosti auto muze mu helma pomoci... takze bychom vlastne museli mit potom prilby i doma abychom snizili riziko.......... trosku se prober a zapremyslej nad tim co vsechno by jsi chtel naridit a organizovat

0/0
22.6.2009 22:15

Host

Re: hm

S tou helmou je to sporné, to ano. Za sebe musím říct, že z ní také nejsem nadšený, ale dneska jsem si jí pořídil a myslím, že bez ní už radši nikam nevyjedu.

Ty si zase uvědom, že i na babetu musíš mít helmu (a to mnohem méně pohodlnou, než je ta cyklistická) a přitom spousta cyklistů jezdí rychleji, než taková babeta vůbec dokáže jet. A to jezdí výhradně po silnici - cyklisté tou rychlostí jezdí i v terénu.

Navíc tvé argumenty s chodci a helmami jsou trošku mimo - helma je v základu zamýšlená na zmenšení zranění při nehodě způsobené vlastním zaviněním (stejně jako helma na motorku nebo pásy v autě). Jinak řečeno řeší prioritně něco, co si uděláš sám a až poté se bere v potaz zavinění někoho jiného (např. že tě někdo srazí). A taky je rozdíl, jestli se po nehodě oklepeš, poliješ dezinfekcí a pujdeš domu nebo zůstaneš ležet s otřesem mozku (nebo i hůř), pojede pro tebe sanitka (nebo vrtulník) a pobudeš si pár týdnů v nemocnici a zaplatíme to všichni..

Gemi

0/0
22.6.2009 23:05

zapvit

Re: hm

a tim alkoholem souhlasim povolil bych tak jedno pivo 12ku ale rozhodne bych neodebiral ridicak... preci ridicak jako takovy nema nic spolecneho s jizdou na kole..... to by v tomto pripade mohl byt sebran ridicak i podnapilym bruslarum kteri jezdi na silnici....

0/0
22.6.2009 22:16

Host

Zavádějící rada

 "Přestože cyklisté mohou projet rovně i z pravého odbočovacího pruhu..."

Toto není pravda. Cyklisté mohou jet v pruhu jen tam, kam dovolují šipky. Citace se sem zjevně dostala vykradením z nedávného článku popisujícího průjezd po cyklopruzích na Vršovické, kde je jedno jediné místo takto upravené. Tak pozor, tohle neplatí.

0/0
15.6.2009 15:27

Host

Cyklisti na silnici...

Mnoho z vás si tu stěžuje, jak je řidiči aut míjejí těsně vedle. Ale kolik z vás jede u krajnice? Kolik z vás jede v řadě za sebou a ne vedle sebe?

Já jako řidič auta jsem úplně odvázanej z těch ,,Sportovců'', co jedou v hloučku roztažení přes celou silnici, mají v uších sluchátka a nevidí neslyší. Já za nima můžu dělat co chci, ale stejně mě nepustí. A že jsem s autem rychlejší, to nikoho nezajímá. Že vytváří nebezpečné situace, to jim je taky jedno. A kolik z nich si uvědomuje, že jsou to oni ti zranitelnější?

Když míjím takovou skupinku, kdy i tři cyklisti jedou vedle sebe a nereagují na blížící se auto, tak na ně často zatroubím, aby věděli, že něco jede. To byste nevěřili, kolik sprostých slov jsem za to už slyšel...

0/0
15.6.2009 15:00

Host

Re: Cyklisti na silnici...

No to je ta druhá stránka věci, která vadí i cyklistům samotným, protože jsou pak špatní všichni a nejen těch pár, co se neumí na silnici chovat (tak jak je to u nás se vším). Chápu, že zdatní cyklisté ve větčím počtu pojedou ve dvou řadách vedle sebe - je to bezpečnější pro ně, i pro řidiče - kdyby jeli za sebou, udělají řadu třeba na několik desítek metrů, která se hodně špatně předjíždí (zvlášť, když mohou jet i 50 km/h nebo víc) a ohrozili by sebe i ty, které je předjíždějí. Když pojedou ve dvou řadách - s rozestupy, které mezi sebou mají, nebude ta jejich skupina delší, než nákladní auto a vpohodě je řidič předjede. Ale platí to samozřejmě pro zdatné cyklisty ve skupině a ne pro 4 puberťáky, kteří se motají po celém pruhu apod.

Jinak cyklisté musí podle zákona jet u pravého okraje vozovky (ale ne po krajnici, která může být i metr široká) - to že tam vjedou a riskují poškození pláště (defekt) a pod. v místě, kde je to pro ně jakž takž bezpečné je jen jejich solidarita, abyste

1/2

0/0
16.6.2009 8:01

Host

Re: Cyklisti na silnici...

je mohli předjet a oni se vám nemotali před autem. Není to však jejich povinnost. Jinak pravý okraj vozovky je z levé strany nepřerušované bílé čáry, oddělující pravý jízdní pruh od krajnice :o)

Gemi

0/0
16.6.2009 8:04

Bernard1

Re: Cyklisti na silnici...

je to tak. Zpravidla cyklisté, kteří jezdí pravidelně problémy nedělají. A pak máš ještě spoustu silnic, kde jsou kanály a díry - a těm se musíš vyhnout. Záleží pak,jak ohleduplní jsou všichni na silnici, včetně cyklistů, aby nevjeli autům do dráhy a naopak řidič aby počítal s tím, že silnice nejsou krásné a hladké.

0/0
16.6.2009 8:15

Host

Re: Cyklisti na silnici...

jj, to je pravda. Navíc je rozdíl, když po rozbitém úseku jede někdo na horském kole a nebo na silniční "žiletce", která si nemůže dovolit projet žádnou díru, aby nevznikla nějaká škoda.. Proto by řidiči měli umět předvídat a hlavně nechávat dostatek volného prostoru při předjíždění (jak už tu někdo podotkl)..

Gemi

0/0
16.6.2009 10:10

DeDust

pro zacatek

by stacilo, aby "rodice" netahali petilety mrnousy do provozu na normalni silnici...

0/0
15.6.2009 10:43

pepsi Ban

Re: pro zacatek

Což o pětiletý. Já jednou viděl rodinku. Maminka na kole, za ní tatínek na kole a ten tatínek měl na kole připojenej vozíček a v něm malé dítě. Podotýkám, že to bylo brzy zjara a ještě drobně pršelo a byla kosa. To dítě bylo ve výšce kde si ty zplodiny fakt užilo z první ruky. Demence některých cyklistů je neskutečná.

0/0
15.6.2009 16:43

farous

Střízlivýho cyklistu aby pohledal!

:-)

0/0
15.6.2009 7:54

Host

Proč nejsou cyklotrasy

Projel jsem Německo ,Rakousko a Švýcarsko a žádný problém. Řidiči předjíždí kolem cyklistů víc než 1,5 metru dle předpisů a u nás denně někteří také jenom 10 - 30 cm a to i 100 kilometrovou rychlostí v obci. Cyklotrasy u mě nejsou takové, kde je povolen provoz aut i 300 za hodinu. Například trasa: Zábřeh - Dubicko - Úsov. Ať se rychle politici probudí a podívají se do okolních státu, co je cyklotrasa !!! Milord

0/0
14.6.2009 22:26

Host

Re: Proč nejsou cyklotrasy

Zrejme si pletes cyklotrasu a cyklostezku...

0/0
14.6.2009 22:33

Host

Re: Proč nejsou cyklotrasy

dobry tak to zaplatte.

Z kazdeho 1 l phm se plati dan 10-12 Kc+ DPH

z kola se neplati nic, takze kde na to vzit ?

0/0
14.6.2009 23:10

RBmann

Re: Proč nejsou cyklotrasy

Myslis ze kdyz si kupujes kolo a dalsi cyklo vybavu, ze neplatis DPH ?

0/0
15.6.2009 8:01

Vanislav

Re: Proč nejsou cyklotrasy

jasne, kdyz si koupis fakt super kolo za 60koliku tak zaplatis stejne DPH jako clovek co si koupi ctyri plne nadrze benzinu.....opravdu si tak naivni a myslis svou otazku vazne?

0/0
15.6.2009 11:04

Host

Re: Proč nejsou cyklotrasy

Nic proti, ale když si koupíš kolo za 60 tisíc - jak píšeš - tak na DPH zaplatíš 11 400 Kč - což je o zhruba 5 000 Kč víc, než dáš za čtyři plné nádrže benzínu včetně DPH a spotřební daně (průměrná velikost nádrže 60 l). Jednoduchým výpočtem z toho vychází, že to co jsi napsal je absolutní nesmysl a tvá najivita opravdu komická.

A druhá věc - opravdu si myslíš, že jízdní kolo dokáže poškodit vozovku stejně jako osobní nebo nákladní automobil (který má několikanásobnou váhu a jede o dost rychleji)? Nebo jsi snad viděl silnici, kde jsou od cyklistů vyjeté koleje??

Gemi

0/0
15.6.2009 14:14

hlnocd

Re: Proč nejsou cyklotrasy

Ocividne nechapes nadsazku. Kdyz chces uz vec dotahnout do extremu a presnych cisel, tak ty za kolo zaplatis tech 11.400 a to je vse. Maximalne jednou  za rok das nakou mensi investici na udrzbu. Na auto si neustale musis platit ruceni, pojisteni a platit benzin. Take platis autoopravare, kteri se na auto divaji casteji nez na tve kolo. To ze auto nici silnice vice nez kolo je trochu mimo tema ne?

0/0
16.6.2009 16:12

Host

Re: Proč nejsou cyklotrasy

Ocividně nechápeš realitu.. Když si koupím kolo za 60.000 Kč, jak psal pán, na kterého jsem reagoval - dám státu na DPH 11.400 Kč, což je o rovných 5.000 Kč víc, než dá ve svém příkladu on - a ne státu, ale místu, kde ten benzin kupuje a pouze zlomek této částky jde státu. Nadsázku - ano, ale ne nesmysly!!

A dále - když si koupíš kolo - potřebuješ i další výbavu (stojan, nosič atd.) což je dalších 10.000 Kč, následuje oblečení a boty (7-8.000 Kč) a z toho všeho odchází státu DPH. Každoročně musíš nejméně na 2 kontroly do servisu na seřízení = 2 x 2.000 Kč a taky výměna řetězu každých 1.000 - 1.500 km (6 x 200 Kč) a mohu pokračovat dále - brzdové destičky, kotouče, pláště... To pojištění také není v dnešní době od věci..

A to, že auto ničí silnice víc než kolo opravdu od věci není! Uvědom si, kolik se každoročně dá na opravy silnic, které ta auta poničila a kolik se každoročně dá na opravy cyklostezek, která poničila kola. Trošku rozdíl že? Ať si řidiči platí opravy toho,

1/2

0/0
16.6.2009 20:13

Host

Re: Proč nejsou cyklotrasy

2/2

co jejich auta poničila. Cyklistické stezky vyžadují maximálně 1x ročně odklidit "bordel" po zimě, což se s opravami silnic nedá absolutně srovnávat - ani finančně, ani jinak. Navíc na cyklostezkách chodí i chodci na procházky, jsou tam bruslaři, kteří se vám díky tomu nepletou pod koly na silnici atd.

A v neposlední řadě si uvědomte, kolik stojí zásahy záchranných složek a policie u automobilových nehod, kterých je každý den několik(desítek) a hlavně následné odstraňování škod na silnicích a v přírodě (o vlivu spalování benzínu a nafty na životní prostředí rovnou pomlčím, to je na hodně dlouhou diskuzi, kterou sem opravdu zatahovat nehodlám)..

Gemi

0/0
16.6.2009 20:23

Host

Re: Proč nejsou cyklotrasy

Jo chlape, ty to máš v hlavě v pořádku. A šup do středověku s tebou, tam by se ti líbilo ...

0/0
16.6.2009 23:17

Host

Re: Proč nejsou cyklotrasy

Trochu mimo diskuzi, ale proč ne.. Ano, mám MTB a plánuji si koupit Suzuki Samurai, takže by mi absence asfaltových cest ani trošku nevadila.. Jen ten benzín nebo LPG by byly celkem problémem.. Ale o to víc bych si užil kola, pokud bych nepřesedlal na koně - v té době byli dostupnější (na pořízení i na provoz) :o)

Gemi

0/0
17.6.2009 6:59

Host

Re: Proč nejsou cyklotrasy

Souhlas, cyklostezky jsou v Německu, Švýcarsku a Rakousku vyznačeny ve městech na každém chodníku, cyklostezky jsou i v Itálii, Francii - u nás jsou světlou výjimkou jen "cyklistická" města Pardubice a hradec Králové...

0/0
16.6.2009 20:47

f0rr35t

.

To už je skoro politicky nekorektní článek ;-D  Cyklisti jsou přece svatí a za všechno zlo na této planetě můžou řidiči.

0/0
14.6.2009 22:14

farous

Re: .

R^

0/0
15.6.2009 7:51

Host

Jízda na kole

To jsou nesmysly, které nemíním dodržovat. To pivo si na kole dám, obzvlášť když ujedu 100 km a více.Navíc by mě museli policajti chytit. Stejná pravidla by měla platit pro ty idioty na kolečkových bruslích, kteří jsou mnohem nebezpečnější. Jovis

0/0
14.6.2009 20:03

mokrykcb

Re: Jízda na kole

boužel podobných jednoduchých primitivů je více...

0/0
14.6.2009 20:08

Host

Re: Jízda na kole

co je na tom primitivniho? zatimco ve vyspele Evrope si pivo muze dat i ridic a alkohol u cyklistu by snad ani nenapadlo nikoho resit, my tady budeme buzerovat i za pivo na kole?

0/0
14.6.2009 22:00

Host

Re: Jízda na kole

Bohužel, zatímco ve vyspělé Evropě bývá limit pro řízení 0,3 až 0,5 promile a po jednom pivu lze řídit, u nás vymýšlí spousta expertů pravidla odchylná od Evropy, aby zdůvodnili svoji existenci. Podle nich jsou v západní Evropě všichni hlupáci, jen oni jsou nejchytřejší.

0/0
15.6.2009 8:26

Host

Re: Jízda na kole

Problém bude v tom, že účastník silničního provozu v ČR má povoleno 0 promile alkoholu ;-).

Bohužel mezi cyklistama je spousta těch, kteří to řeší stylem " jedno pivo si dam".

0/0
16.6.2009 9:44

Host

Re: Jízda na kole

Hm, já so ho dám taky - po příjezdu domů.  A teď většinou nealko.

0/0
15.6.2009 12:35

Host

Re: Jízda na kole

Hm, já so ho dám taky - po příjezdu domů.  A teď většinou nealko.

0/0
15.6.2009 12:39

Host

Muhehe...

V jednom článečku nám iDěs doporučí skvělé hospody pro cykloturisty a v druhém nám napíšou, jak nadraní cyklisti bouraj ;-D:

http://cestovani.idnes.cz/video-pres-brody-bileho-potoka-na-kole-kolem-mlynu-a-skvelych-hospod-1gp-/ig_kolo.asp?c=A090608_170554_ig_kolo_tom

0/0
14.6.2009 18:07

Host

Re: Muhehe...

A copak se v hospodách musí jenom chlastat ?? Někteří lídé také jí.....

0/0
14.6.2009 18:42

Host

Re: Muhehe...

přesně, ty chtyráku, hospody nejsou jen k chlastání a hlavně něco jiného jsou hospody na cyklostezkách, a něco jiného v provozu v Praze

0/0
14.6.2009 19:57Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.