Diskuze

Šumava na kole: zachovalou přírodou, nebo kůrovcovým peklem?

Šumava jako by byla synonymem pro nejrozsáhlejší zachovalou přírodní oblast u nás. Poté, co jsem po dvou letech navštívil oblast Pramenů Vltavy a Březníku, si tím už nejsem úplně jistý. Cyklovýlet do kdysi hlubokých lesů se díky kůrovcové kalamitě může stát poučnou exkurzí i důvodem k zamyšlení.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Host

3. 9. 2009 11:33
Buďme ohleduplní...

Na Šumavu už jezdíme pátým rokem a to přímo do Borových Lad, kde pořádáme výlety na kole a pěší túry. Když jsem poprvé zavítala na Šumavu, okamžitě jsem se do ní zamilovala a zcela propadla jejímu kouzlu a kráse...:-) Je mi tak proto čím dál víc líto, jak díky kůrovci a bohužel i bezohlednosti některých lidí vypadá Šumava čím dál hůř...:-(  V lese je stále čím dál víc odpadků a neodklizených exrementů, které tam zanechává spolu s papírovými ubrousky člověk, který si přichází do lesa vykonat svou potřebu a vůbec se nezabývá tím, co se s jeho "odpadky" bude dít dál...??? Někdy když procházím šumavskými lesy a narazím na nějaké takové smetiště, kladu si v duchu otázku, co je vlastně horší??? Zdali kůrovec, nebo člověk..???

0 0
možnosti

Host

21. 7. 2009 1:14
proč panu ochranáři vadí, když dětí hážou kamínky do potoka?

;-O???

0 0
možnosti

Host

10. 6. 2009 16:20
odvoz dřeva

Jo, a už jste projížděl částí lesa na Šumavě, kde byly stromy vykáceny a odvezeny těžkou technikou? To je teprve radost, zlaté suché kmeny....

0 0
možnosti

Host

9. 6. 2009 20:57
Pro cyklistu krásný výlet

Zdravím všechny čtenáře,  shodou okolností jsem tuto trasu letos taktéž absolvovala s dětmi na kole a s cyklovozíkem. Jedná se i přes kůrovcovou kalamitu o tzv. srdcové trumfy Šumavy. Vřele doporučuji.  Katka

0 0
možnosti

Host

9. 6. 2009 12:52
Šumava nebyla přirozená - no a co?

A komu to vadí, že Šumava byla monokulturní smrkový les? Vždyť právě to dělalo Šumavu Šumavou, kvůli smrku tam byly "hluboké hvozdy" a byly zalesněné kopce. Já pořád nechápu, co proti tomu máte - že to není "přirožené"? A co je přirozené? Pro nás není "přirozené" jíst pomeranče, mandarinky, banány, rýži, brambory, kouřit tabák, jíst čokoládu, pít víno, jihočeské rybníky, Zlatá stoka na Šumavě; takových "novot", které u nás nerostou nebo byly vytvořeny v minulém, předminulém, předpředminulém století, se najde mnoho. Komu to dnes vadí? Zelení - zrušte vinice a bramborová pole a rybníky - to jsou také monokultury importované z cizích krajin

0 0
možnosti

Host

27. 6. 2009 22:02
Re: Šumava nebyla přirozená - no a co?

Víte smrková monokultůra je v podstatě taková poušť která v není vhodná pro život skoro žádného zvířete, normální les je les smíšený, kde si najde potravu velké množství živočichů, smrkové monokultůry jsou vhodné akorát pro těžbu dřeva a né pro "přírodu".

0 0
možnosti
MH

other_side

8. 6. 2009 22:06
opáčko

dyt tohle tady bylo vloni, jizerky taktez, jeste budou novohradske hory, orlicky po hrebenech a vyjezd na Radhost :)

0 0
možnosti

Host

5. 6. 2009 23:36
Věčný kůrovec?

Nemohu se zde nevyjádřit k stávající diskuzi.Samozřejmě, že se tam musí přírodě pomoci( smíšeným lesem).Jde o to ušetřit zpětnému zazelenání Šumavy  pár desítek let,které by potřebovala při sukcesi-pozvolnému zarůstání pasek,holin.

Co si budeme nalhávat-lidský věk je hodně krátký na to, aby jsme mohli ještě za našeho života shledávat nějaké převratné změny na těchto plochách.

Kde roste jenom smrk,tak tam listnáče nehledejte-nemají se tam jak dostat. Pravděpodobnost,že tudy poletí sojka a upustí žalud ze zobáku je malá.. 

Poukazování na to,že si příroda pomůže sama a prezentovat malinké plošky se smrčky,jeřáby a dalšími listnáči-oproti zdejším holinám.. nevím,nevím. Proces na pár set let.

Tak nám prosím milí  "ekologové" a "ochranáři" nedělejte ze Šumavy druhý Yelowstone - nemáme na to dost velký prostor, aby jako v Americe bylo lidem lhostejno co se děje půl kilometru od silnice. :-)

0 0
možnosti
VB

fearofthe

8. 6. 2009 14:43
Re: Věčný kůrovec?

pak to ale nemůže být Národní park, ale umělě vybudovaný lesopark..

0 0
možnosti
VZ

Vlado Z

5. 6. 2009 19:49
Dluhy

Na Šumaqvě prostě dnes zplácíme dluhy,které ještě v 18.-19. století nadělali naši předci,když ji vykáceli a osadili hospodářským smrkem. Nelitujme se za to, ani nenadávejme-až budou jednou naši vnuci zplácet státní dluh, který teď  každým rokem projídáme, budou mít před sebou mnohem větší oříšek.

0 0
možnosti
JD

icmek

5. 6. 2009 17:33
díky za článek i fotky

bohužel ale nebylo zmíněno myslím to podstatné - tyto smrky tam nemají co dělat. byly tam vysazeny nesmyslně, protože do této oblasti vůbec nepatří a příroda tam s nimi neumí naložit. celému tomu napomáhá jejich nešetrná těžba, plus neustále rostoucí zástavba. :-/

0 0
možnosti
FP

forhend

5. 6. 2009 15:54
Největšími devastátory, co jsem viděl, byli jsou a budou

tzv.těžaři. Ty škody, které tam napáchali, se nikdy nespraví! 1 - 2 metrové hluboké koleje nikdy příroda sama nespraví...

0 0
možnosti

Host

5. 6. 2009 16:02
Re: Největšími devastátory, co jsem viděl, byli jsou a budou

Tak to jste toho asi ještě moc neviděl ;-D

0 0
možnosti