Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Šumava na kole: zachovalou přírodou, nebo kůrovcovým peklem?

Šumava jako by byla synonymem pro nejrozsáhlejší zachovalou přírodní oblast u nás. Poté, co jsem po dvou letech navštívil oblast Pramenů Vltavy a Březníku, si tím už nejsem úplně jistý. Cyklovýlet do kdysi hlubokých lesů se díky kůrovcové kalamitě může stát poučnou exkurzí i důvodem k zamyšlení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host

Buďme ohleduplní...

Na Šumavu už jezdíme pátým rokem a to přímo do Borových Lad, kde pořádáme výlety na kole a pěší túry. Když jsem poprvé zavítala na Šumavu, okamžitě jsem se do ní zamilovala a zcela propadla jejímu kouzlu a kráse...:-) Je mi tak proto čím dál víc líto, jak díky kůrovci a bohužel i bezohlednosti některých lidí vypadá Šumava čím dál hůř...:-(  V lese je stále čím dál víc odpadků a neodklizených exrementů, které tam zanechává spolu s papírovými ubrousky člověk, který si přichází do lesa vykonat svou potřebu a vůbec se nezabývá tím, co se s jeho "odpadky" bude dít dál...??? Někdy když procházím šumavskými lesy a narazím na nějaké takové smetiště, kladu si v duchu otázku, co je vlastně horší??? Zdali kůrovec, nebo člověk..???

0/0
3.9.2009 11:33

Host

proč panu ochranáři vadí, když dětí hážou kamínky do potoka?

;-O???

0/0
21.7.2009 1:14

Host

odvoz dřeva

Jo, a už jste projížděl částí lesa na Šumavě, kde byly stromy vykáceny a odvezeny těžkou technikou? To je teprve radost, zlaté suché kmeny....

0/0
10.6.2009 16:20

Host

Pro cyklistu krásný výlet

Zdravím všechny čtenáře,  shodou okolností jsem tuto trasu letos taktéž absolvovala s dětmi na kole a s cyklovozíkem. Jedná se i přes kůrovcovou kalamitu o tzv. srdcové trumfy Šumavy. Vřele doporučuji.  Katka

0/0
9.6.2009 20:57

Host

Šumava nebyla přirozená - no a co?

A komu to vadí, že Šumava byla monokulturní smrkový les? Vždyť právě to dělalo Šumavu Šumavou, kvůli smrku tam byly "hluboké hvozdy" a byly zalesněné kopce. Já pořád nechápu, co proti tomu máte - že to není "přirožené"? A co je přirozené? Pro nás není "přirozené" jíst pomeranče, mandarinky, banány, rýži, brambory, kouřit tabák, jíst čokoládu, pít víno, jihočeské rybníky, Zlatá stoka na Šumavě; takových "novot", které u nás nerostou nebo byly vytvořeny v minulém, předminulém, předpředminulém století, se najde mnoho. Komu to dnes vadí? Zelení - zrušte vinice a bramborová pole a rybníky - to jsou také monokultury importované z cizích krajin

0/0
9.6.2009 12:52

Host

Re: Šumava nebyla přirozená - no a co?

Víte smrková monokultůra je v podstatě taková poušť která v není vhodná pro život skoro žádného zvířete, normální les je les smíšený, kde si najde potravu velké množství živočichů, smrkové monokultůry jsou vhodné akorát pro těžbu dřeva a né pro "přírodu".

0/0
27.6.2009 22:02

other_side

opáčko

dyt tohle tady bylo vloni, jizerky taktez, jeste budou novohradske hory, orlicky po hrebenech a vyjezd na Radhost :)

0/0
8.6.2009 22:06

Host

Věčný kůrovec?

Nemohu se zde nevyjádřit k stávající diskuzi.Samozřejmě, že se tam musí přírodě pomoci( smíšeným lesem).Jde o to ušetřit zpětnému zazelenání Šumavy  pár desítek let,které by potřebovala při sukcesi-pozvolnému zarůstání pasek,holin.

Co si budeme nalhávat-lidský věk je hodně krátký na to, aby jsme mohli ještě za našeho života shledávat nějaké převratné změny na těchto plochách.

Kde roste jenom smrk,tak tam listnáče nehledejte-nemají se tam jak dostat. Pravděpodobnost,že tudy poletí sojka a upustí žalud ze zobáku je malá.. 

Poukazování na to,že si příroda pomůže sama a prezentovat malinké plošky se smrčky,jeřáby a dalšími listnáči-oproti zdejším holinám.. nevím,nevím. Proces na pár set let.

Tak nám prosím milí  "ekologové" a "ochranáři" nedělejte ze Šumavy druhý Yelowstone - nemáme na to dost velký prostor, aby jako v Americe bylo lidem lhostejno co se děje půl kilometru od silnice. :-)

0/0
5.6.2009 23:36

fearofthe

Re: Věčný kůrovec?

pak to ale nemůže být Národní park, ale umělě vybudovaný lesopark..

0/0
8.6.2009 14:43

Host

Re: Věčný kůrovec?

Asi tak...umělá obnova je z dlouhodobého hlediska cesta do pekel!!

0/0
9.6.2009 11:23

Vlado Z

Dluhy

Na Šumaqvě prostě dnes zplácíme dluhy,které ještě v 18.-19. století nadělali naši předci,když ji vykáceli a osadili hospodářským smrkem. Nelitujme se za to, ani nenadávejme-až budou jednou naši vnuci zplácet státní dluh, který teď  každým rokem projídáme, budou mít před sebou mnohem větší oříšek.

0/0
5.6.2009 19:49

icmek

díky za článek i fotky

bohužel ale nebylo zmíněno myslím to podstatné - tyto smrky tam nemají co dělat. byly tam vysazeny nesmyslně, protože do této oblasti vůbec nepatří a příroda tam s nimi neumí naložit. celému tomu napomáhá jejich nešetrná těžba, plus neustále rostoucí zástavba. :-/

0/0
5.6.2009 17:33

forhend

Největšími devastátory, co jsem viděl, byli jsou a budou

tzv.těžaři. Ty škody, které tam napáchali, se nikdy nespraví! 1 - 2 metrové hluboké koleje nikdy příroda sama nespraví...

0/0
5.6.2009 15:54

Host

Re: Největšími devastátory, co jsem viděl, byli jsou a budou

Tak to jste toho asi ještě moc neviděl ;-D

0/0
5.6.2009 16:02

Host

Zelené autobusové linky

K dopravě na Šumavu (z Plzně, Budějovic atd.)  nebo po ní mohu doporučit systém Zelených autobusů viz. www.csadplzen.cz/sumava  Přeprava včetně kola R^

0/0
5.6.2009 15:21

sudovec

Anonymní příspěvky

Zkuste k vašim příspěvkům přidat i nějakou přezdívku. Takhle se nám tu dohaduje Host s Hostem a Hostem a je to celé nějak nepřehledné.;-)

0/0
5.6.2009 15:16

Host

Re: Anonymní příspěvky

to se ale musíte nejdřív zaregistrovat:-P

0/0
7.6.2009 19:08

Host

nevzdělaní redaktoři nechápou smysl Národního parku

Nevzdělaní redaktoři nechápou smysl Národního parku. Páni redaktoři, v Národním parku probíhají přírodní procesy bez zásahu člověka. Projeďte si stejná místa za další dva roky, a budete překvapeni, jak si příroda sama poradila, ostatně mezi suchými stromy už určitě rostla další generace zeleně včetně smrků, vy jste si toho ovšem nevšimli. Váš článek prozrazuje totální neznalost problematiky.

0/0
5.6.2009 13:55

Host

Re: nevzdělaní redaktoři nechápou smysl Národního parku

A váš článek tak trochu napovídá na ideologický přístup, který pro změnu nevidí nic jiného než ochranu a ekologii. Co podle vás budou dělat místní lidé až celé území uschne?

0/0
5.6.2009 13:59

Host

Re: nevzdělaní redaktoři nechápou smysl Národního parku

NIc neuschne. Na 90% území republiky si developeři a betonáři řádí jak černá ruka, potřebujeme také území s krásnou přírodou. Když se vám na Šumavě nelíbí, přestěhujte se do Prahy, my tu už nemáme vůbec žádné stromy, díky šílené výstavbě. Šumava se vzpamatuje sama, něco o tom vím, také se starám o les - potrvá to ovšem několik let, než to pro vás jako laika bude viditelné. Přírodní cyklus je delší než život člověka. Důležité je nepustit na Šumavu velkovýstavbu, betonáře a asfaltéry. Ona si opravdu poradí sama.

Miloši Zemanovi jde jen o prachy, to jste doufám pochopil - ten je kvůli penězům schopen Šumavu zničit.

0/0
5.6.2009 14:07

Host

Re: nevzdělaní redaktoři nechápou smysl Národního parku

Pane experte, ano vzpamatuje se, stejně jako se vzpamatovali Krušné hory z toxických zplodi z továren v údolí podél Ohře, ale těch 30 let tam nepáchla ani noha, protože tam nic nebylo. Pár nadšenců, kteří se baví pozorováním růstu malých stromků, jinak nikdo, protože nikdo nechce vidět totálně uschlý les. Ano, možná jednou, ale ne každý rok, takže suchá Sumava = mrtvá Sumava, tak mi tu nevyprávějte nesmysly.

0/0
5.6.2009 14:10

Host

Re: nevzdělaní redaktoři nechápou smysl Národního parku

Ano, přírodní cyklus je delší než váš život, budete se s tím muset smířit. Tak to holt funguje. Má to tu výhodu, že je to velmi  levné, příroda se vzpamatuje opravdu sama.

0/0
5.6.2009 14:13

Host

Re: nevzdělaní redaktoři nechápou smysl Národního parku

Stejně jako je velmi levné ignorovat ty tisíce lidí v území, kteří přijdou o práci......

0/0
5.6.2009 14:17

sudovec

Re: nevzdělaní redaktoři nechápou smysl Národního parku

Jsem s tím smířený a rád se dívám na to, jak se příroda mění a vyvíjí.

A ještě vás doplním - nejen že je to levné, ale ve výsledku i lepší než kdybychom to plánovaně obnovovali my, lidé. Nejsme vševědoucí a všemocní, a často ani moudří. Většinou jsme nedočkaví a chamtiví. A to ve spojení s přírodou není nikdy dobré.

0/0
5.6.2009 14:19

Santa1

Re: nevzdělaní redaktoři nechápou smysl Národního parku

KRAVINA, HNUS. U nás v Jeseníkách les taky sežral kůrovec a řešilo se to lidským zásahem, stopy po těžařích po deseti letech nulové, dále již poměrně vzrostlý smíšený les bez odporných uschlých torz. Les na Šumavě není a nikdy nebyl přirozený, je to prostě uměle vysázený hospodářský les a způsob jeho současné ochrany je naprosto zvrácený.

0/0
5.6.2009 18:10

barnaked

Nove stromky rostou

a je docela uzasne, videt suche stromy a mezi nimi spoustu malych stromku. Myslim, si taky, ze tudy vede cesta ke zdravejsimu lesu.

0/0
5.6.2009 14:07

Santa1

Re: Nove stromky rostou

Myslíte si snad, že v monokultuře smrku, se zázračně objeví nějaký nový odolný druh? Bude to opět ten samý smrk a za deset, dvacel let ho opět sežere kůrovec. Bez lidského zásahu tam nikdy nevyrostou skutečně hodnotné dřeviny, kvalitní smíšený les.

0/0
5.6.2009 18:13

Host

Re: nevzdělaní redaktoři nechápou smysl Národního parku

Jenže problémem je,že se mělo,už hned v začátku,kdy se kůrovec objevil na prvních stromech, začít kácet a nebyla by tam taková spoušť. Kdyby jste doopravdy rozuměl přírodě a byl více informován, znal by jste pár důležitých faktů:

1) Šumava není přirozená (jako většina lesů v ČR správně by tu měly být jenom listnaté stromy, ve vyšších polohách smíšené), smrčiny, tam nemají co dělat, byly tam uměle vysázeny,někdy ke konci 18.století - začátek 19.století =´Šumava není přirozená2) Smrčiny se přirozeně vyskytují v chladnějších oblastech nebo ve větší nadmořské výšce3)Výskyt kůrovce (a všech potvor libující si ve dřevu) se vyskytuje pouze v pásmu k Dunaji a končí někde vespod jižního Polska (tady jeden z důvodů, proč se u nás nezachovali dřevěné palisády a artefakty jako třeba ve Finsku nebo tak)4)Kůrovec dostal jméno podle toho, že papá kůru (důležité, zdá se, že na tohle hodně pseudoekologů zapomíná)

5) Velikost kůrovce může být odhadem 3-5mm6)"Kůra"mladého rašícího stromku má možná 1mm

0/0
5.6.2009 16:17

sudovec

Nebuďme sobci...

Všechno to volání po okamžitém vyřešení problému a rychlém zazelanání Šumavy zavání velkým sobectvím. Smiřme se alespoň:

- s tím že naši předci a my jsme to se Šumavou podělali a ta prostě není odolná kůrovci.

- s tím že národní park není krásný zdravý hospodářský lesžije si svým životem

- s tím že cykly obnovy lesa po masívních zásazích z minulosti jsou mnohem delší než jeden lidský život.

Vždyť je krásné sledovat jak si příroda pomáhá sama, jak se celé prostředí mění a vyvýjí. Sice to bylo teď nějakou dobu k horšímu, ale i ty lepší časy přijdou. Dejme lesu klid a čas a sledujme jak roste! Zajímavé čtení k tématu je třeba tady http://borovicka.blog.idnes.cz/c/87228/V-ruce-motorovku-v-hlave-piliny.html

0/0
5.6.2009 12:20

Host

Re: Nebuďme sobci...

Hezky řečeno. Trochu tak nějak zapomínáte na to, že nejde jen o stromky, ale také o to, že na Šumavě odjakživa bydlí a žijí lidé. Ano, je jich tam oproti historii znatelně méně, ale stále tam žijí, což evidentně některé "ekology" evidentně extrémně rozčiluje. A tak když hlásáte nebuďte sobci, tak byste taky mohl akceptovat, že i tito lidé musí nějak žít a žít důstojně, tedy pokud možno stejně jako kdekoliv jinde. Nevím jak vám by se líbilo bydlet v území, kde si děti nebudou moct nikde hrát, protože všude kolem bude uschlý les, jak by se vám líbilo bydlet v území, kde nenajdete práci, protože jakákoliv činnost je Národním parkem zakázána. Zkuste se někdy držet svého hesla a "Nebudte sobec".

0/0
5.6.2009 13:25

Host

Re: Nebuďme sobci...

Jste zjevně na špatném místě. Přestěhujte se jinam, v celé republice s výjimkou Národních parků máte tisíce hektarů hospodářského lesa, a tisíce obcí, kde najdete prostředí, jaké požadujete. V Národním parku pochopitelně nemohou být fabriky. Přestěhujte se do okolí Prahy, tam jsou fabrik tisíce, tolik, že nás obtěžují.

0/0
5.6.2009 13:58

Host

Re: Nebuďme sobci...

Přesně jak jsem psal, takže pro vás je řešením to, že ze Šumavy, kde stovky let žili lidé, najednou vystěhuju 20tis. obyvatel do nově postaveného sídliště u Prahy. Inu, tomu se říká vstřícný přístup ;-D.

0/0
5.6.2009 14:00

Host

Re: Nebuďme sobci...

Prostě se musíte naučit s Šumavou žít. To je vše. Politici vás jen manipulují a dávají vám marné naděje, přes odborníky totiž vybetonování Šumavy nikdy neprojde. Zrušením Národního parku bychom se v civilizovaném světě naprosto znemožnili, je to cesta do Ruska.

0/0
5.6.2009 14:11

sudovec

Re: Nebuďme sobci...

Doporučuji abyste místo "vás" používal "nás". Protože ani vy nemáte patent na rozum, přesto že byste ho asi rád.

0/0
5.6.2009 14:15

Host

Re: Nebuďme sobci...

Místní lidé s Šumavou žili staletí předtím, než přišli experti jako vy, kteří jim nyní říkají co mají s lesem dělat :-)

0/0
5.6.2009 14:18

Budulinek007

Re: Nebuďme sobci...

Místní lidé s Šumavou žili staletí předtím, než přišli experti jako vy, kteří jim nyní říkají co mají s lesem dělat :-)

0/0
5.6.2009 14:30

Host

Re: Nebuďme sobci...

na Šumavě nežili lidé stovky let, možná posledních 200 a to ještě velmi těžce. A velká část toho osídlení se vázala k těžbě dřeva po velké kalamitě a následném napadnutí kůrovcem. Ten byl, je a bude.

0/0
8.6.2009 13:28

sudovec

Re: Nebuďme sobci...

<IRONIE>Díky za sarkastický úvod.</IRONIE>

Ano, na Šumavě bohudík stále ještě žijí lidé.K tomu důstojnému životu - ano, část lídí kteří na Šumavě žijí už nemá tak zelený výhled, jako mívali před časem. A ani turisté kteří na Šumavu přijedou často vidí něco jiného než nekonečné zelené lesy. Mrzí mně to. I já mám Šumavu rád a mám k ní silný vztah.  Ale na druhou stranu, současný les na Šumavě je slabý, od její přeměny na hospodářský les po téměř totálním vykácení našimi praprapra...předky už nejde o původní porost. Hodně jsem o tom přemýšlel, díval se a četl, a nakonec jsem dospěl k tomu že jsem rád že Šumava dostala šanci k tomu, aby se stala zase silnou.

Pokud jde o život na Šumavě, ano je těžší, ano je horší najít práci, ano krásná příroda byla určitou kompenzací za horší životní standard. Ale to se dá řešit i bez toho že začneme znovu kácet o 106 a les pěstovat k obrazu svému.

0/0
5.6.2009 14:05

sudovec

Re: Nebuďme sobci...

K tomu "nebytí sobcem" - rěkl bych že (zjednodušeně) vše na Šumavě začalo tím, že lidé byli před nějakým tím stoletím velcí sobci, Šumavu téměř vykáceli a vysadili hospodářský les. Potom začalo to pravé drancování. Z tohoto pohledu se teprve nedávno lidé rozhodli k tomu, že už sobečtí (vůči přírodě) být nechtějí, z CHKO vytvoří Národní park a nechají les lesu (1. zóna) a nebo v něm omezí lidskou činnost (ostatní). Ano, tohle je velké omezení obyvatel Šumavy. Někteří přišli o práci v jejich oboru, jiní se vrhli na práci v turistickém ruchu, který samozřejmě po vyhlášení NP rostl. Podle mně se ale nevěnovala dostatečná pozornost kompenzování vlivu změn na místní obyvatele a je stále co napravovat. Ale kácení ani malování stromů nazeleno to nevyřeší.

Já osobně budu rád jezdit pozorovat vývoj a probouzení nového lesa na Šumavě, a současně se budu snažit podporovat zlepšení podmínek pro místní obyvatele.

0/0
5.6.2009 14:09

Host

Re: Nebuďme sobci...

Máte částečně pravdu. Lidé ale před sto lety měli k přírodě naprosto jiný vztah, to nezle srovnávat. NP ano, znám desítky parků, které jsem navštívi právě proto, abych mohl srovnávat s tím, co se děje na Šumavě. Věrte mi, že nikde nenajdete park, který by byl schopen udělat to co dělá NP, tedy že jednoho dne přijde a řekne všem kdo v území bydlí "Sorry, pro vás tu není místo, my jsme se rozhodli, že 30 % parku necháme svému osudu bez ohledu na to, zda je to i u vaší obce či nikoliv". Nikdo z protestujících nechce kácet na celém území parku, to je demagogie, kterou šíří někteří extrémisté z řad těch, komu se to hodí. Obce bojují proti zelené zdi, která odmítá jakoukoliv diskusi.

0/0
5.6.2009 14:16

Host

hysterky

mnohem víc než pár uschlých stromů mi vadí to, že se ze Šumavy stává Disneyland. Neutuchající zástava každé volné plochy, která se zamane, (Borová Lada hnus) nové a nové komunikace, cyklostezky 5 m široké skrz naskrz lesem, a podobné věci. Oproti tomu kůrovec mě neděsí, do 100-200 let to opět zaroste, pokud se tomu dá šance, pokud se do toho nebudou sráth různí politici  typu Zeman Klaus. Držím palce NP.

0/0
5.6.2009 12:09

Host

Re: hysterky

Ono se to hezky kritizuje z Prahy nebo kdekoliv z vnitrozemí. Když ale bydlíte v území, kde nezaměstnanost v zimě dosahuje až 20 %, protože to co zde lidi dříve živilo - tedy zpracování dřeva - již nevytváří z různých důvodů tolik pracovních příležitostí, koukáte na celou situaci zdaleka jinak. Věřte mi, že na Šumavě nenajdete jediného místního obyvatele, kterému by se výstavba takovýchto areálů líbila. Jenže pohledu na krásnou přírodu se nikdo nenají, takže když víte, že v novém penzionu bude restaurace a v ní potřeba kuchaři, nebo pokojské, velmi rychle si rozmyslíte rozumování o tom co by zde mělo stát a co nikoliv.

0/0
5.6.2009 13:19

Host

Re: hysterky

Tak si alespoň hlídejte stylovost a kvalitu výstavby, ať to u vás nevypadá jako v Rusku. Na Šumavu zmrvenou nevkusnou výstavbou nikdo jezdit nebude. Na Šumavu se jezdí za čistou přírodou nepoškozenou lidmi, ne za Disneylandem.

0/0
5.6.2009 14:01

Host

Re: hysterky

To se hezky povídá, ale praxe funguje trochu jinak. Když přijde investor, určuje si co bude stavět, protože on bude stavbu platit. Vy mu můžete tak maximálně diktovat základní pravidla daná územním plánem a stavební úřad může kontrolovat zda dodržuje technická kriteria. Zasáhnout může správa CHKO, ale jsme v Čechách, takže asi nikoho nepřekvapí, že Správa CHKO kritizuje "normálním" lidem když si chtějí opravit střechu i to jak má vypadat okap, ale když přijde pan Bakala, tak mu povolí luxusní vilu a ani nemrknou. Nebuďte tak kritický když neznáte detail místní situace ;-)

0/0
5.6.2009 14:07

Host

Masovost kobylek

Lidi se rádi shlukují a samota je děsí a odrazuje. Teda rozhodně ty, co jsou vidět masově kolem Vltavy nebo na Šumavě....Byl jsem tam, neboť mi přátelé řekli, bláho, to musíš vidět...A já bláha teda vyjel....To, co jsem zažil tedy pro mně individualistuy byl horor...stovky cyklistů vsezoně -skoro jako kolem Vltavy....

Jak říkám, je to subjektivní pohled a většina lidí se cítí dobře také na dovolené na plážích, kde je horda ostatní....Píši pro ty, co rádi přírodu bez masovosti a těm radím - je tisíce jiných míst - Šumavu ne.

0/0
5.6.2009 11:59

drtinajan

Re: Masovost kobylek

no to by mě zajímalo kde jste se na té Šumavě pohyboval. Já tam jezdím v zimě na běžky a v létě na kolo. A nějak jsem tam ty zístupy cyklistů neviděl. V zimě sem tam běžkař, ale žádné davy. Pokud chcete samotu na kole, doporučuji Vsetínské vrchy a Beskydy - mimo značené cyklotrasy potkáte cyklistu naprosto výjimečně - rád jezdím po cestách směrem k nejvyšším vrcholům Beskyd a jsou roky kdy tam nepotkám jediného bikera...

0/0
5.6.2009 19:03

Tomáš Nemravný

Re: Masovost kobylek

Neviděl zástupy cyklistů? Tak doporučuji cestu podél Vchynicko-tetovského kanálu :-/.

0/0
5.6.2009 20:50

Host

ŠUMAVA

Já tedy nevím, ale lesy kolem pramenů Vltavy byly velmi zdevastované během řádění orkánu Kyril a poté samozřejmě je mohl napadnout i kůrovec.Ale kdybyste viděli prastaré fotografie z přelomu a konce 19. století, které zobrazovaly Šumavu, tak byste ji taky neppoznali. Holt někteří lidé do teď nepochopili, že i krajina se vyvíjí, mění a umírá a znovu rodí tak jako každý oživý organismus a nic na tom nemění zásahy lidí. O největší změny se postará příroda sama.

0/0
5.6.2009 11:55

Host

Re: ŠUMAVA

R^R^

0/0
8.6.2009 13:30

Host

Re: ŠUMAVA

R^R^R^R^R^ souhlas

0/0
30.7.2009 17:14Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.