Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Malá Jizerka, ráj běžkařů v Čechách

O půlnoci tu po pláních hučí rolba jako na alpských sjezdovkách. Ráno vás pak nečekají dvě tři turistická kolečka, ale brána k závratným 250 km propojených tratí. Po stranách jedna až dvě vysoustružené koleje pro klasiky, uprostřed mlat pro bruslaře. To je Malá Jizerka, skutečný ráj běžkařů u nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jizerák

čtyřkolky

Stačí jedna ČTYŘKOLKA a bohužel ty krásné stopy jsou v prdeliRv(Y)-nejezdí na nich náhodou pan Kellner??? To abysme si tam dali bezpečnostní kamery....

0/0
8.3.2009 21:25

doktor Sova

občerstvení ve Sklárně

Myslím si,že by se měl autor článku jít do zmiňovaných chat p.Kellnera podívat a ochutnat stravu.Letos v lednu jsme tam byli v restauraci Sklárna.

Obsluha se tvářila dost kysele,jídlo-žádný zázrak a co se týče ceny,tak taky dost drahé.

Příště si návštěvu odpustíme a jdeme do osvědčené Pešákovny.

Rv;-€ 

Jinak Jizerky lyžování SUPER

0/0
19.2.2009 8:28

Honza

Malá Jizerka

  Dobrý den, Malá Jizerka je správný překlad názvu z německého pojmenování.

  Nevím, jestli se na iDnes psalo, 28.11.2008 zemřel Gustav Ginzel z Hnojového  

  domu. Něco z Jizerek navždy zmizelo.

0/0
16.2.2009 8:07

Petr

Re: Malá Jizerka

Myslím, že nemáte pravdu. Po roce 1920 názvoslovná komise ČSR ustanovila název obce česky jako Jizerka, německy Kleine Iser, což historicky byl oposit k Grosse Iser ve Slezsku. Komise vycházela z hraničních pochůzek 1546...kde je psáno "nad Gizerkú" či "na Jizírce". Podobně byly vyhledány české ekvivalenty dalších německých obcí a terénu, např. Ještedu. Nejdůležitější ale je zažitý název místními ,tedy po roce 1945  vždy Jizerka. To už můžete používat umělé jméno Wilhelm Hohe(Vilémova výšina), což se v 18.stol neujalo.

Čest památce Gustava, mnoho dobrého pro Jizerské hory a lidi v nich udělal.

Petr Holub

0/0
16.2.2009 20:24

Honza

Re: Malá Jizerka

  Vážený pane Holube, samozřejmě máte pravdu. Čtu pana Nevrlého a mám Matouškovy mapy. Děkuji, že jste se přihlásil ke G. G. Držme se tradic, současnost stejně neovlivníme. Buďme rádi, že můžeme přes most do Polska. Přeji hezký den.

0/0
17.2.2009 7:53

Petr

Re: Malá Jizerka

Pěkný den Vám též. Na VJL do Slezska chodím většinou kolem Hojera a pak starou cestou k místu původní lávky. Je tam zarostlá zpevněná cesta močálem. Pak se les rozestoupí, člověk s očima navrch hlavy nad rozlehlostí travnatého moře, málem že nesletí z  vysokého břehu do jablečného moštu Jizery. Řeka se dobře brodí kousek po proudu.

Mějte se

0/0
17.2.2009 16:52

Honza

Re: Malá Jizerka

  Bezva, tak si dáme zase něco pro hezký den.Ta cesta je už skoro neschůdná. Na břehu Jizery jsem měl poprvé stejné pocity.

 Za tím bývalým mostem je na polské straně vidět cesta, která vedla podél domů, do osady, k mostu u mlýna.Dnes je, bohužel, z celé Gross Iser Colonie jen kříž.

Prošel jste si celou starou Celní cestu od Safírového potoka, přes kopec až k Hoje-

ru ? Někde tam byly ještě zátarasy přes cestu. Místy se cesta ztrácí, hlavně za kopcem.Doporučuji i starou Celní cestu od nádraží Harrachov do Orle.

Nesbíráte staré pohledy ?Kam příště ?

0/0
18.2.2009 8:37

Petr

Re: Malá Jizerka

Vidím, že to znáte, pod Hojerem za rozcestím vyleze cesta z lesa na paseku, než ji seběhnete, máte boty nad do půli lýtek od rašeliníku a bahna. Aspoň je při brodění Jizery umejete. Po spádnici od celnice nahoru to chodím, mám tam po lesích pár teploměrů s pamětí, zajímá mě, jak se mrazová kotlinka na Jizerce teplotně chová. Profil končím na VJL, až budu data vyčítat, mohlo ba tam být letos i těch -36 stupňů C.

Pohledy nesbírám, jsem spíš přes Ještěd než JH. Když se vydaří den je super před Máří vpravo na Ptačí kupy (lyže v ruce), pak Holubník a ze sedla na panelku. Nebo od rozcestí Za přehradou Č. Nisa k Porscheho smrti a pak dál necesou skorem k Bílé Kuchyni. Všude tady se vyhnete lidem a to i o víkendu. Navíc u Porscheho je vrcholová knížka za pomníkem.

0/0
18.2.2009 15:27

Petr

Osada se nejmenuje Malá Jizerka

anóbrž pouze Jizerka. Možná ten nový název souvisí s novou tváří osady. Už si nedáte pivo u Michala Bezecného Na staré celnici, nenavštívíte Misthaus, i Nová sklárna už není v obležení psích spřežení . Původní romatika Jizerky nyní začíná až za Hojerovým domem, na Velké Jizeře ve Slezsku, v močálech  u Ruských křížů. Blíž k Liberci cesty kolem Porscheho pomníku, nebo hřeben Ptačích kup a Holubníku. Ale vyražte ve všední den.

0/0
15.2.2009 12:30

Milan

pokračování Knajpa III

Škoda mluvit, těm kdo v této

části Jizerek ještě nebyli, vřele doporučuji. V podstatě velká část

magistrály lemuje vrstevnici, ze které je na Hejnice krásný výhled a

mnoho místních běžkařů jezdí přes hory z Liberce a poté zpět z Hejnic

motoráčkem.... Doufejme, že se to změní.  Zkuste se podívatwww.mestohejnice.cz

0/0
15.2.2009 10:49

Zdenek Dostal

Re: pokračování Knajpa III

No ja se radsi kolem Souse v zime projedu na bezkach a penize stejne utratim u nas doma. Takze jen at je jeste pekne dlouho cesta zavrena;-)

0/0
15.2.2009 11:06

Milan

pokračování Knajpa II

Takže se tudy projedete jen v

létě a v Hejnicích jsou pravidelně vidět kolony turistů, kteří určitě

ke svému naštvání vždy zjistí, že je navigace vedla špatným směrem a

musí si neskutečně zajíždět a vracet se do Liberce a Jablonce - a to ,

že Jablonec je město špinavé a ošklivé... 

0/0
15.2.2009 10:49

marase

Re: pokračování Knajpa II

ještě že jsou alespoň v nečem některý lidi rozumný a turismus v zimě takto "nepodpoří".  pro těch pár pekařů a dojížděců by trpěli tisíce běžkařů.... díky Sčvk

0/0
18.2.2009 0:33

Milan

pokračování Knajpa

Přehrada, kterou cesta míjí je chráněna dostatečně a přesto, stále s

tím dělají neskutečné problémy. Místo toho, aby turisticky podpořili

alespoň tuto část frýdlantského výběžku, která je ostatně z pohledu

Jizerek mnohem hezčí než druhá všemi známá část Bedřichova, Josefova

dolu, tak se věc stále zametá pod stůl. 

0/0
15.2.2009 10:48

Lyžař

Re: pokračování Knajpa

Nevíte někdo, proč je Knajpa zavřená. Vpátek 20.2.2009 tedy zde byl nápis "Mimo provoz". Je to pro mnohé běžkaře zklamání.;-(

0/0
23.2.2009 15:11

Milan

Knajpa a druhá méně známá část Jizerek

Snad jen drobnost, kterou musím jako místní podotknout. Knajpa, místní snad nidky neřeknou v Knajpě ale na Knajpě...(t. č. provozovatel Honza Špecián z Hejnic).

A teď něco důležitějšího - dříve, tj. ještě cca před 10-ti roky byla otevřena krásná cesta z oko í Hejnic a Bílého Potoka, přes Smědavu, přes Souš až do Desné a dále.

Z Hejnic, resp. z Potoka je to na Smědavu asi tak 6 km. Škoda, že se jabloneční představitelé před časy rozhodli tuto cestu v zimě neudržovat a tak vlastně odříznout tu druhou mnohem hezčí a panoramatičtější část Jizerek. Důvod byl jednoduchý, když turisté nebudou moci do Krkonoš přes Hejnice a Smědavu (daleko kratší cestou), tak budou jezdit přes Jablonec a utratí všechny penízky v Jablonci. Dodnes byla spousta pokusů tuto silnici i na vlastní náklady udržovat ale Jablonec, resp. i Liberec si vždy našli výmluvy, proč silnici neprotahovat.

0/0
15.2.2009 10:47

Tudor

Z Lipna do Jizerek

 Dobře PR napsaný článek, a je vidět že se nám p. Pravda  a redakce Dnes přesunula  z Lipna lyžovat zadarmo do Jizerek. 

0/0
15.2.2009 7:19

Lucy

Re: Z Lipna do Jizerek

a jé chytrák Tudor tu chyběl, a zaplatil jim někdo běžkování, jo? Prostě zade někdo, kdo musí přispět do každé diskuze :-/

0/0
15.2.2009 21:03

Hans

Až na

ty vysoustružené běžkařské stopy by se mi článek líbil. Znám to místo už více než 60 let, ale nyní tam už je na můj vkus přeturistováno.

0/0
15.2.2009 6:51

katharinsdorf

Skrytá reklama

Vypadá to jako hezké povídání o opravdu malebném místě, ale je to uboze skrytá (placená??) reklama pro majitele "Panského domu" p.Dudu.  Nic proti němu, je zřejmě šikula,když přišel na to jak si udělat reklamu na iDnes,ale zástupce šéfredaktora by mu neměl všechno takhle sezobat. Horší jsou evidentní fauly. Běžecké stopy po Jizerkách upravuje Jizerská o.p.s (www.jizerskaops.cz)  nezávisle na možných příspěvcích nějakého majitele nemovitostí na Jizerce a to tak dlouho,že on tu v té době nevlastnil ani kliku od nějaké boudy a bydlel buhví kde. Vzhledem k tomu, že na naší chalupu  jezdím na běžky už od poloviny šedesátých let, troufnu si na okraj podotknout, že tehdy to ještě byla opravdová romantika. Psa Baskervillského jsem tu tehdy nepotkával, ale ani fifleny na jehlách zmítající se ve stopě mezi Pyramidou a Panským domem. Takhle však bohužel postupně dopadnou všechny malebné kouty,které objeví cestovní ruch.

0/0
14.2.2009 23:57

katharinsdorf

Re: Skrytá reklama

O Péťovi Kellnerovi a jeho způsobu přestavby původní chalupy by tak zkušený novinář, jako je pan Petr Pravda, mohl (kdyby se nebál) napsat úplně jinou reportáž. To byla totiž taková menší obdoba "bakaloviny" na Šumavě. Stejně tady , jako tam, šly věci, které by normálnímu smrtelníkovi neprošly ani náhodou. A organizace, které to měly řešit , strkaly hlavu do písku (tady asi spíš sněhu), aby se nespálily. Zase jsme si byli všichni před zákonem rovni...  

0/0
15.2.2009 0:10

Zdenek Dostal

Re: Skrytá reklama

Presne tak, jeden z nejvetsich zlodeju v republice a vsichni se muzou po... Jen by me zajimalo, jestli je budou za 40 let taky soudit za rozkradeni republiky;-)

0/0
15.2.2009 11:09

martin

Re: Skrytá reklama

kterou chatu koupil ?

0/0
15.2.2009 21:43

Petr

Re: Skrytá reklama

Starou Celnici

0/0
15.2.2009 22:46

ktharinsdorf

Re: Skrytá reklama

Penzion Starou Celnici, kdysi opravdu starou celnici na cestě do osady Gross Iser. Původní majitel ji s naprosto neuvěřitelnou nestydatostí načerno rozšířil o polovinu proti zákresu v katastru. Když mu proto a pro nelegální zásahy do koryta řeky začalo přihořívat, prodal objekt společnosti ve vlastnictví zmíněného K. Ti se rozpor mezi půdorysem v katastru a skutečností rozhodli vyřešit se šarmem sobě vlasním. Už v územním řízení deklarovali záměr stavby jako "legalizace černé stavby rekonstrukcí". Tuto neuvěřitelnou formulaci (přes včasné upozornění) protlačili přes všechny zodpovědné a schvalující instituce. Nevadilo ani to, že "legalizace rekonstrukcí" dále rozšířila objekt - teď už na dvojnásobek původní plochy, což je v osadě, která má statut chráněná, nepřípustné. Ale ukazuje se - jak pro koho ...

 ... Zvlášť, když jiní v osadě museli bojovat na svém objektu o každý vikýř.:-)

0/0
16.2.2009 10:43

Martin

Re: Skrytá reklama

aha, tak v tom pripade musim konstatovat, ze jste asi nevideli vytvor bakaly na sumave, jinak  si neumim toto srovnani vysvetlit.

0/0
16.2.2009 18:01

Fenous

Re: Skrytá reklama

Souhlasim, skryta reklama na predrazeny Pansky dum a spol., kde je zminka o Pesakovne a chate Jizerka napriklad?

0/0
16.2.2009 10:26

běžkař

Re: Skrytá reklama

A nemluvě o tom, že z vyhlášeného azylu běžkařů - hostince a hospody PYRAMIDA udělal drahý instantní bufet. FUJ :-©

0/0
16.2.2009 10:54

Karlos

Nejen v zimě

ale i v létě je tam krásně:-)R^

0/0
14.2.2009 19:34

Jizerčanka

Re: Nejen v zimě

pravdu díš Karlosi, pravdu díš:-)

0/0
14.2.2009 21:46Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.