Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nový trend v běžkování: backcountry touring

Pokud milujete běžky, ale nemáte rádi přeplněné lyžařské magistrály a láká vás náročnější terén, pořiďte si backcountry běžky. Kouzlo tohoto odvětví běžeckého lyžování, které k nám přišlo ze Skandinávie, objevuje stále více Čechů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Štulpa

Kdo má rád přírodu - už na to přišel

Nový směr lyžování - backcountry - Tedy nic nového, toto jsme již prováděli za mlada a už cca před 10lety šlo v česku koupit tuto výstroj - vrací se to jako móda v lepším vybavení než kdysi.

Ale přes to kdo jezdí ven - přečtěte si to. Ale na rozdíl textu nedoporučuji jet do Jizerek, Beskyd a Rudohoří s touto výstrojí. Beru tuto výstroj sebou jdyž jedu na V Fatru, Nízké Tatry a to když hrozí tvrdý sníh a led.

Zdar

0/0
24.1.2009 13:32

Daniel

To teda vymysleli "teplú vodu"

Tak takéto lyže mám doma už 25 rokov. Samozrejme, že sa vtedy nevolali tak fajnovo - anglicky - ale zopár kusov ich vtedy na Slovensku vyrobili. Lenže vtedy to nemal kto spropagovať a nestal sa z toho módny hit. Škoda, mohli sme byť na Slovensku priekopníkmi.

Tí skôr narodení ich poznajú pod názvom NORDIC NORM, sú o čosi ťažšie, ale na prechody hrebeňov sú ideálne. Len je potrebné dobré viazanie, ktoré umožní (keď treba) zafixovať pätu.

0/0
14.1.2009 16:03

P.Krupka

Re: To teda vymysleli "teplú vodu"

Tak to nevím co za širší běžky, předpokládám Súlov, tehdy měl vyrábět? Dělal sjezdové lyže, víc jsem nikdy neviděl. Pro zajímavost co ta fabrika dělá dnes?

Jinak Nordic Norm se vztahuje k normě běžeckého vázání (Rottefella) co se ustálilo na šířce 75mm, ale původně bylo i 73 a 79mm. Současné osičkové vázání je NNN (New Nordic Norm). Artis v těch letech dělal široké turistické běžky Rasant, mám je ve sklepě! Jestli byly nějaké slovenské stálo by to za podrobnější info! Když tak na jen mojí adresu... krupka@svetoutdooru.cz

0/0
15.1.2009 15:34

Štulpa

Re: To teda vymysleli "teplú vodu"

SPORTEN Nové Město na Moravě toto vyrábí a prodává ve svém obchodě

0/0
24.1.2009 13:41

BenediktSpinoza

zajimave, ale trochu poslatane

na jedne strane jsou tam zakladni rady pro kancelarskou krysu, ktera vzivote nebyla ve volne priorde a na druhe se tam doporucuje mit sebou lavinove vybaveni, jakoby ta krysa mela jet rovnou do nejnarocnejsiho terenu:-)

0/0
14.1.2009 8:05

jan

Turisticke lyze

U nas se tomu driv rikalo turisticke lyze. {viz vazani polokadahar}

0/0
13.1.2009 20:50

Adam

BC

Ahoj všichni,uvedené forestry mám 2 sezonu a jsou fakt dobré,zvláště při moji váze 100kg a věku 50.Míval jsem při mé mrštnosti problémy ve vyježděných zatáčkách a při sjezdech kdy bývala stopa rozbita od stoupačů,ty ocelové hrany Vás krásně drží.Jinak si myslím ,že běžkaři jsou ti poslední co by ničili přírodu,ono totiž platí jednoduché pravidlo kdo rád sportuje v přírodě at je to na kole,pěšky,běžky tak přeci zákonitě nemůže mít nějaký zničujicí vztah k přírodě.Brumov-Vršatec.

0/0
13.1.2009 14:34

Adam

Re: BC

www.kolo-bezky.cz

0/0
13.1.2009 14:37

Norm

Tak nevím...

... vypadá to určitě moc hezky a atraktivně, ale jestli se na to dívám z pohledu ochrany životního prostředí, tak to je velice negativní jev. Dokud se lidé koncentrují na jim vyhrazených místech - stejzdovky, upravená běžkařská stopa apod., tak je vše v mezích únosnosti. Jakmile se ale začnou toulat po krajině s lyžemi na nohou, je to průšvih. Od poškozování vysázených lesních porostů až k těm vzrostlejším, které se mohou tímto "turismem" skoro zničit. A nakonec už ani ta volně žijící a plachá zvěř také nemá nikde klid. Zejména ji vyrušovat v době, kdy jsou v krajině až metrové závěje sněhu je hulvátství. Všechno má své pro a proti, tento způsob běžkování také. Bohužel.

0/0
13.1.2009 12:23

P.Krupka

Re: Tak nevím... já ale vím

Neupraveným terénem se při málo sněhu moc jezdit nedá a při jeho dostatku bych se o vegetaci nebál. Nejedná se o razantní sjezdy vysázenou školkou, ale o turistiku většinou po lesních cestách a hřebenech hor. Se zvěří v nižších polohách se opravdu setkat lze, máme-li však zažitá pravidla chování v přírodě, tak se maximálně v tichosti pozorujeme.

Pravdou je, že jsem už na běžkách (BC) jednou narušil leč lovců na jeleny, kde stáli po 15m řadou lesem po kolena ve sněhu a jiní dělali zátah všeho živého proti nim. No a já náhodou projel po cestě přímo středem střelnice, naštěstí v červené větrovce. S tím, že bude ještě někdo další v lese určitě nepočítali. To bych taky viděl jako nebezpečí tohoto turistického lyžování.

0/0
13.1.2009 13:00

Norm

Re: Tak nevím... já ale vím

Lidé v tomto případě jednají často bezmyšlenkovitě. Neuvědomí si, že to zelené, co je ve sněhu jsou stromy a jedná se o mladou výsadbu. Ano, tohle jsem zažil a ne zrovna jednou. Lidé vidí planinu, tak si myslí, že se jedná o louku a už jen když se tam prožene skupina 10 lidí na běžkách může způsobit katastrofu.

"Se zvěří v nižších polohách se opravdu setkat lze, máme-li však zažitá pravidla chování v přírodě, tak se maximálně v tichosti pozorujeme." Položím Vám otázku, kolik lidí si myslíte, že tato pravidla má zažitá? Lidí, kteří zvěř jinak viděli jen v televizi a nemají ani potuchy o zvěři? Podle mě přeháním když uvedu, že to víc než 20% lidí nebude. Jenže pořád je tady ta většina, bezohledná většina nutno dodat...

0/0
14.1.2009 8:16

DJ_MCQ

Re: Tak nevím...

To myslíš vážně?? Kolik podle tebe takových lidí co běhá po hřebebech je? Abys zničili nějakej porost, je třeba trošku větší nápor než pár lidí na lyžích. Příroda si s tím poradí, ani to nepozná. Buď rád že tu někdo nabádá lidi aby vypadli z města a trošku se prošli v přírodě.

0/0
13.1.2009 13:29

Jan Motůrek

Re: Tak nevím...

jde o to, co je lepší zda velká koncentrace na jednom místě a tedy určitě v tom místě zničená upravená krajina, nebo naprostý rozptyl jedntlivců, kteří sami o sobě mají na zanedbatelný vliv na přírodu ? ...nevim no, co je lepší........

0/0
13.1.2009 13:55

Norm

Re: Tak nevím...

Ten "rozptyl" bohužel není tak moc silný, nebuďme idealisté, jsou místa méně využívaná a více využívaná. Mohu zodpovědně říci, že z pohledu ochrany ŽP je jednoznačně příznivější kumulovat civilizační tlak na přírodu do jednotlivých okrsků (kde jsou již podmínky přizpůsobeny vysoké koncentraci lidí - např. tím, že na sjezdovce nebudeme mít vysázené stromy), než je nechat rozptylovat ve volné krajině. Ale nebudeme se hádat, že se to vyznavačům běžkařského "turismu" nebude vůbec zamlouvat jsem čekal. Ale odpustit si vyslovit zde tento protinázor jsem nemohl, lituji. O devastaci přírody lidmi obecně bych mohl napsat mnoho a zdaleka se nejedná jen o běžkaře či lyžaře. Mám známé majitele lesů, možná si nedovedete představit, kolik škody napáchá naprosto obyčejná pěší turistika. Bohužel jsem po mnoha letech došel k názoru, že obecně více negativně se k přírodě chovají obyvatelé větších měst, než obyvatelé maloměst a zejména vesnic. Sankce z poškozování přírody by měly být daleko vyšší.

0/0
14.1.2009 8:08

Daniel

Re: Tak nevím...

... a najlepšie by bolo postaviť okolo každého lesa troj metrovy plot za ním desať metrové pásmo "husto siatych" nášľapných mín a pred ním strážne veže s dobre platenými strážnikmi. Až potom sa prestanú do lesa húfne sťahovť tisícky lyžovaniachtivých bežkárov.

Tak nejak si to predstavujú "ochrancovia" prírody (samozrejme, že oni by mali prístup všade povolený). Smutná perspektíva nás čaká ;-(.

0/0
14.1.2009 15:42

Johann Fleischmann

opakování

Před čtyřiceti lety, na dřevěných lyžích, jsme tomu říkali "od hospody k hospodě". Bylo to radostnější.

0/0
13.1.2009 2:26

Mates

Re: opakování

Však vám to nikdo nebere ani vaše staré běžky.:-) Spíš jde o tu trapnou kritiku od jistých, vzpomínající na staré zlaté komunistické časy a zákonité odsuzování všeho noveho.Rv Přeci nechcete, abychom se tak chovali a nazývali i dnes jak před 30ti lety, že ne?R^

0/0
13.1.2009 3:43

dwart

Lyžuju už od mala..

...takže jsem si na podobné dementní módní marketingové názvy již zvykl. Většinou na normální lidi moc neplatí, to spíš mr. dky kolegové z Prahe si zakladají na podobných nesmyslech jako být trendy a cool. Já ignoruji takovou tu omáčku okolo a vybírám věci podle funkce a aby byly co nepohodlnější. Takový zaplacený marketingový článek, kde v každé větě je zmíněn alepoň jeden obchodní název a v závěru ty  "osvědčené" a "nejlepší" shopy. Joo, aspoň vím, že až se budou o něčem takovém ti voslové zítra bavit v práci aspoň budu vědět o čem se vůbec baví. To víte vidlák jako já.

0/0
12.1.2009 22:22

Vidlák z Prahy

Re: Lyžuju už od mala..

?

Vůbec nevím o čem mluvíte ...

já jsem si to přečetl rád,  ... přijde mi to zajímavý. Neměl jsem páru , že existuje alternativa ke klasickým běžkám a skialpinám ...

Myslím že by neškodilo připustit alternativu, že to lidi prostě může jen bavit :-) , ale zase jsem vidlák z Prahy :) tak nevim! Ke běžkám jsem si cestu nenašel ke sjezdovkám ano, určitě bych to rád zkusil.Možná si moc komplikujete život protože já žádný západní agenty nevidím :)

Sportu zdar!!

0/0
13.1.2009 3:19

xs123

Re: Cesta tam a zase zpět

Jako že se kuželkám neřekne jinak než bouling, což má v češtině slovní základ boul jako boule.A ty staronové lyže? Původně se vyvinuly lyže jedny pro pohyb v zasněženém terénu - na severu. Potom se začaly lyže všelijak měnit, až vznikly pro každý druh pohybu jiné lyže, aby to měli lidi pohodlnější a dokázaili více s menšími schopnostmi. Jenže tím přestaly existovat lyže pro pohyb v zasněženém terénu. Anebo mě taky baví, když vstoupím do obchodu se sportovními potřebami,jsou tam samé hadry. Na každý druh pohybu jiné triko. CHacha.

0/0
13.1.2009 9:38

Evaroma

Bc touring

Pásy, ktoré používam na skialpinistické lyže sa prilepia iba na čistú hladkú sklznicu. Pri bežkách je na sklznici buď vosk, alebo šupinky. Ako sa potom dajú na lyžu pripevniť?

0/0
12.1.2009 15:33

www.outdoorinfo.cz

Re: Bc touring

Autor článku používá pásy G3 na BC běžky se šupinkami a drží perkfektně. Na skluznici s voskem to pravda není nejlepší :-( .

0/0
12.1.2009 20:24

Apav

Re: Bc touring

Nemyslím si , že pro cross country běžky , terén, hřebenovky, je nutné používat pásy - já tyto terény jezdím na ski alp lyžích a mažu jako běžky - je to mnomhem rychlejší a velice pohodlné...

0/0
13.1.2009 22:01

cheechoo

Hmmm

BC má určitě něco do sebe, ale není nad pěkně upravenou, širokou stopu....

0/0
12.1.2009 15:07

M

konzervy - dokoncenie

...Jedina vec, co ma stve, je to, ze to este nie je komercne tak

daleko, aby nebol problem zohnat vybavu. Mam 100 kilo a rangery od

sportena v pohode preslapnem. Robia ich len v jednej tuhosti a len do

190cm, co je malo, lebo s mojou vahou potrebujem lyze, aby som sa vo

volnom terene neprebaral viac, nez je vhodne. Fischer ma, zda sa, vhodne lyze, ale tazko sa zhanaju. Zdar. M.

0/0
11.1.2009 13:24

Krysator

Re: konzervy - dokoncenie

Pane M, pláčete sice hezky ovšem jaksi na nesprávném hrobě. Srovnávat carving s BC je hodně přitažené za vlasy. Ano máte pravdu, i před příchodem lyží s vykrojením existovala snaha (třeba na instruktorácích) vyučovat jízdu po hraně. Celá diskuse se motá jen kolem toho, že princip BC je léta známý a provozovaný, kdežto u zatáčení po hraně bylo před příchodem carvingu známo jen pár vyvoleným a nebylo nikdy masově provozované.

Jsem rád, že se nabídka sportovního vercajgu rozšiřuje a je jasné, že kdo chce prodat musí své zboží vybavit jakousi legendou nebo vytvořením nové katergorie čili marketingové strategie. Jde jen o to, kdo má jak nastavený filtr na tyto strategie. Jinak taky jsem přítelem radši lepšího vybavení než  "mám ušité šusťáky a pod tím podvlíkačky ze Saigonu a stačí mi to". Mám za to, že dobrá výbava a hadry přispívají ke komfortu a pokud se cítíme dobře, děláme méně chyb. Čím vyšší hory a čím náročnější nebo rizikovější aktivita, tím víc to platí.

0/0
12.1.2009 15:08

Michal

Re: konzervy - dokoncenie

Myslím, že si rozumieme, pane Krysator. Súhlasím s vašou pripomienkou, že koncept BC je dávno známy. Len si myslím, že od tej doby vybavenie urobilo skutočný nie len marketingový krok vpred. No, nakoniec je asi jedno, aký máme na to názor, doležité je, aby nás to bavilo. Ináč ďakujem za vecnú argumentáciu. A som rád, že sa nikto neurazil za moje malé "dloubnutí".[>-]R^

0/0
13.1.2009 23:02

www.outdoorinfo.cz

Re: konzervy - dokoncenie

Právě proto píšeme tyto články :-) V případě Fischeru doporuči tlačit přímo na dovozce: http://www.sfcb.cz/fischer/

0/0
12.1.2009 20:31

Michal

Re: konzervy - dokoncenie

Budem tlačiť a snažiť sa ich presvedčiť, že to skutočne nechcem zadarmo :-). Niekedy mám pri nich pocit, že sa doprosujem.

0/0
13.1.2009 23:33

P.Krupka

Re: konzervy - dokoncenie

Mám podobné váhové problémy, navíc s batohem na zimní výpravu to postihuje určitě víc turistických lyžařů. Sporten pro export dělá i delší provedení, to ale pod různými známými značkami se sežene asi jen v jejich prodejně v Novém Městě. Mám jejich Rangery, ale pod značkou Madshus v délce 210cm a jsem spokojen. Fischery asi si lze objednat, ale na příští sezónu, rok. Leda by někde měli nějaký neprodaný zbytek.

No a ke konzervativní veřejnosti jen tolik, že se dost turistů nechá ovlivnit prodejci do sportovního běžeckého vybavení, které jim v terénu pochopitelně nevyhovuje. Navíc běhat vlastně nechtějí a ani neumí, stačí se rozhlédnout po lidech na horách.

Univerzální je asi ta střední šířka BC lyží, u Sportenu Forestery, které se vejdou do stopy i vyhoví v neupraveném sněhu, díky hranám i brzdí na zledovatělých cestách.

A kdou má problémy správně namazat tak se šupinami a skluznici jen parafinovat, nějakým tekutým "Glidrem" s houbičkou.

0/0
13.1.2009 13:41

Michal

Re: konzervy - dokoncenie

Ďakujem za užitočnú radu. Zajtra volám do Nového Města, lebo s tými Fischerami to vyzeralo a vyzerá bledo. Topánky mám (chcel som Fischery, ale skončilo to Alpinami), viazanie tiež. S palicami to nejako dopadne, normálne bežkárske alebo skialpové asi nebudú najvhodnejšie, ale určite sa dajú zohnať nejaké ľahké, tvrdé s veľkým tanierom.

Preferujem šírku Rangerov lebo mi v tomto prípade nejde o rýchlosť ale o prešľapávanie cesty volným terénom (s "hvězdným nebem nade mnou"). Súhlasím, že univerzálne sú Forestery, ktoré ešte neničia bežkársku stopu, ale v tej je zase lepšie frčať na niečom rýchlejšom. Ešte raz vďaka za informáciu.

0/0
13.1.2009 23:29

M

konzervy - pokracovanie

...Potom sa zacali upravovat trate, prisla rychlost, korculovanie a s

nim aj hrany a teda niekto zacal spekuovat, ci by sa bezkovanie nedalo

vratit do volneho terenu a je tu backcountry. Ale vybavou a pojimanim

je to o niecom inom nez o kracani v  rubinkach za humnami. Kto ale

nechce, nech necha tak. Ved ani euro nemusi mat kazdy hned ;o) EU....

0/0
11.1.2009 13:22

M

konzervy

S prepaceni, ale cast obyvatelstva tu v CR su teda riadne konzervy. Spominam si na to, ked prišli carvingove lyze a reakcia mojich ceskych znamych, co lyzovali velmi slusne, bola presne taka, ako podaktorych v tejto diskusii: "to je pro ty co neumej poradne lyzovat", "marketingovy tah", "nehodi se do hlubokace", "jde o to, ze to je IN" a podobne picoviny. Skoda, ze som im vtedy nepredal svoje 215 obdlznikove atomiky. Urcite sa nasiel aj nejaky komanc-inkvizitor, co odborne dozeral na cistotu jazyka. Pritom obluk po hrane nebola ziadna novinka, islo o to spristupnit pocity zavodnika beznemu lyziarovi. Tento trend potom zasa ovplyvnil zavodne lyzovanie atd, prosto: Pokrok nezastavis a "po staru se zit neda". Takisto backcountry sa inspiruje v minulosti, ale posuva veci dalej. Na rubinkach v premacanych nizkych botaskach a sponovkach sa behalo preto, lebo alternativa nebola...

0/0
11.1.2009 13:20

Apav

Re: konzervy

... ale rubinky byly mé 2. nejlepší běžky co jsem kdy měl, hned po Elenkách, a to jsem na Rubínkách přejel hřebenovky Nízkých Tater - východ, západ , několikrát a úplně v pohodě - pak jsme měli prvi cross countr běžky s ocelovou hranou od Sulovek a až tak velký rozdíl to nebyl - byly pohodlnější ale zase hodně těžš a za den běžkování to bylo hodně znát - horám zdar , běžkařům zvlášť ...

0/0
13.1.2009 22:20

Michal

Re: konzervy

No veď ja ich nekritizujem. Proti gustu žiaden dišputát. To muselo byť celkom drsné prejsť na rubinkach komplet Nízke Tatry. Klobúk dole. Mne stačila hrebeňovka Veľkej Fatry. Bolo to dávno, ale jedno si pamatám: v kruste sa mi pri zjazde rozišli nohy a keďže som si nemohol dovoliť ísť do vyloženého rázštepu, musel som zvoliť zabrzdenie vrazením hlavy do snehu. Kamarátovi som potom zakričal, aby hlavne držal nohy pri sebe. Poslúchol, len sa mu potom prekrížili, čo zakončil nádherným tigrom. Odvtedy som sa zaprisahal, že na bežkách už žiadne hrebeňovky. Hore zdar!

0/0
14.1.2009 0:19

estébák

backcountry touring

Hňupové !A co tak používat mateřský jazyk???RvRvRv[>-]

0/0
11.1.2009 8:50

Andee

Re: backcountry touring

Že tys ten článek nečetl? Je to tam vysvětlené... :-PRv

0/0
11.1.2009 11:51

Mejla

Autore, v Goretexu se na běžkách upečete. To psal úředník

odněkud z kavárny.

0/0
10.1.2009 7:09

celim

Re: Autore, v Goretexu se na běžkách upečete. To psal úředník

Jak kdy!Když jdete dvě hodiny do kopce , tak určitě! Při sjezdu, poté co si ji oblečete, tak oceníte, že nezmrznete. Ono dost záleží na tom, co máte pod ní, jestli je 15 pod, nebo pět nad! No a jestli nejste línej sundavat průběžně vrstvy.Já dost často jezdím jen v mirovém triku a na tom ta bunda. Případně ji dám do báglu a vezmu si flísku.

0/0
12.1.2009 13:29

www.outdoorinfo.cz

Re: Autore, v Goretexu se na běžkách upečete. To psal úřední

Na bežkách možná jo, na BC běžkách určitě ne. Znáte GTX Paclite?

0/0
12.1.2009 20:20

kuba

nikdo se vám nezavděčí

Vám věčně ukřivděnejm zamindrákovanejm levičáckejm chudáčkům se stejně nikdo a nic nezavděčí... Je to normální článek o jinym typu běžek, nic víc, nic míň... a vy z toho děláte třetí světovou... Já mám běžky jenom jedny a mám na ně jedny hadry a celej komplet používám už 5 let a stál mě míň jak 10 litrů... moje běžkování spočívá v tom, že si vyjedu lanovkou někam na magistrálu a na hezkým rovným úseku jezdim sem  a tam...asi stejně jako když si du v létě zajezdit na bruslích...nic víc, nic míň..

Je to jako kdyby redaktoři popsali jak správně plavat znak a vy jste tu začli držkovat, jak se za komančů plaval jen kraul a prsa a co to sem zanášej za cool a in novoty... a jak nejlepší byla gumová čepice s růžičkama po celý palici..

0/0
9.1.2009 18:15

chytrý kolemjdoucí

Re: nikdo se vám nezavděčí

R^

0/0
9.1.2009 19:18

Jirka

Re: nikdo se vám nezavděčí

:-)R^přesné

0/0
9.1.2009 22:04

honza vlk

Re: nikdo se vám nezavděčí

tak to je trefný, zřejmě směs mindráků z nadváhy a znatelně nevyvinuté inteligence vyplodí to co tu píší ti sociálisti ... podle věku 35 až 40 let ... to je k pláči;-(

0/0
9.1.2009 19:22

chrobaktruhlik

Re: nikdo se vám nezavděčí

vy jste kucí géňyjusy !!!  R^

0/0
10.1.2009 21:33

Andee

Re: nikdo se vám nezavděčí

Co máš proti helmě s růžičkama??? ;-D Ale souhlas R^

0/0
11.1.2009 11:53

bejby

nejlepší je,

když vám pak takový backcountry skier vyčvachtá běžeckou stopu

0/0
9.1.2009 18:04

beef-eater

No to je zase novinka....

Na lyžáku v sedmé třídě před dvaceti lety jsme takhle jezdili úplně normálně na normálních klasických běžkách, který taky byly trochu širší než ty dnešní "háj-tek"  a žádný "zpátečnívenkov tjůring" to nebyl. To zas výrobci sportovního náčiní vymysleli něco,na čem zase vytřískat prachy. A hromada "kůl" a "in" dementů to zase bude za tisíce kupovat a vykládat po hospodách "Ty jezdíš ně normálních běžkách jo? No ty si teda chudák..."

0/0
9.1.2009 17:40

xx

Re: No to je zase novinka....

jezdim na 10 let starem aute i kdyz mam na novyho bavora a vsichni mi muzou vlezt s "in" a "cool" vecma na hrbet.

Je to o postoji. :-)

0/0
9.1.2009 17:46

Sauron

Re: No to je zase novinka....

Ano, jak říkáte. A kdyŽ je na ně dám a chci se jimi ověnčovat, protože mi není pajda a široká dřeva (kterejma se už tehdy mělo mlátit po hlavě) jsem nezažil a chci být cool bez těch vyŘezaných nožíkem, abych jako vy šetřil korunu, tak si je koupím a pak to budu vypravet kamosum na dyze (tfuj, do hospody nechodim).:-)

0/0
9.1.2009 17:59Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.