Diskuze

Irský Newgrange: nejstarší architektonický div světa

Úplně nejvíc vás na Newgrange ohromí, že je to vlastně "stavba z pravěku", a přitom stále stojí a vy dovnitř můžete jít na prohlídku. Byla postavena asi 3 200 let př. n. l. Je o 600 let starší než egyptské pyramidy a o tisíc let starší než slavné Stonehenge. V Česku se z té doby nachází maximálně keramika a ozdoby.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Kawka

10. 3. 2008 14:16
Autor by si nejdriv mel zjistit

Jak je to s neolitickou nalezovou situaci u nas...

0 0
možnosti
NV

Nela84

10. 3. 2008 11:06
upřesnění doprava a jiné

Do Newgrange jede přímé spojení z místa, kde je Dublin Tourism Centre na Suffolk Street. Jízda potom trvá cca. 45 - 1 hod. podle dopr. situace v centru.

Jinak návštěvu určitě doporučuji, zejména stojí za to si koupit lístek a jít s průvodcem dovnitř Newgrange.  

0 0
možnosti
VN

Lakrosák

10. 3. 2008 9:24
Londýn

Prodám levně dva zpáteční lístky do Londýna, odjezd i návrat musí být však uskutečněny ještě v březnu, díky

0 0
možnosti

brutal

10. 3. 2008 9:09
jojo

Pane autor - clanek hezhy ale mala technicka poznamka, u nas z te doby nemame jen ozdoby a keramiku. Jeste starsi je u nas napr opevneni cimburk u kutne hory - 25m siroka fortifikacni linie a brana ulicoveho typu. ap.

0 0
možnosti

me

10. 3. 2008 15:35
Re: jojo

A jak to muze autor vedet, kdyz je Cimburk nasimi archeology dobre strezene tajemstvi? (na Internetu neni tomuto vyjimecnemu mistu venovan ani vlastni stranka, natoz treba cely web; na miste neni zadna cedula, natoz podrobny popis; Informace o Cimburku lze nelezt jen v nekolika odbornych publikacich)

Pred archeologickym ustavem u Bilan (nedaleko Cimburku) je aspon na ceduli nejak zdokumentovan nedaleky rondel a vyzkumy v lokalite.

Mimochodem, neni ta fortifikace na Cimburku jen pozustatek strelnice z prvni republiky?

O Newgrange vi cely svet, Irove z nej udelali zajimavou turistickou atrakci; v navstevnckem centru se i laik poutavou formou dozvi mnohe o historii a dulezitosti mista. Pokud vas Newgrange zaujme a mate cas, doporucuji vylet do Armagh (severni Irsko), je tam podobne "nastevnicke centrum", Navan Fort,  venovne jinemu pohanskemu objektu (doba zelezna).

0 0
možnosti

alien

10. 3. 2008 8:20
upresneni

stavba jako celek neprezila, jen ta komora uprostred. Pamatka byla zrekonstruovana v minulem stoleti - kameny tvorici vnitrni komoru jsou puvodni, vnejsi podoba - cela "mohyla" je povetsinou z materialu, co se nasel okolo, doplneno novym (az na par "pokreslenych" kamenu) a je vlastne jen odhadem, jak to asi mohlo vypadat. K dispozici byl akorat pudorys a ta komora uprostred.

0 0
možnosti

Collin

10. 3. 2008 8:14
Newgrange & Knowth

Jen pro upřesnění, ono celý nestojí 5000let, celá ta stěna je zrekonstruovaná metodou pokus-omyl, kdy ji archeologové vždy postavili a strhli a pak zkoumali, jestli jsou kameny v poloze, v jaké je našli.

Knowth není jedna mohyla, ale celá skupina. V údolí Bonyne River jich je asi na 40.

Nakonec jen poznamenám, že řadu lidí to vůbec nenadchnulo a většina říká, že tam není nic moc k vidění. Myslím že zajímavý to je, ale neočekávejte zázraky.

0 0
možnosti