Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Nekácejte napadené stromy, žádají návštěvníci Šumavy

Většina návštěvníků Šumavy je proti tomu, aby se v nejcennějších oblastech národního parku kácely smrky napadené kůrovcem. Tak vyzněly výsledky ankety, kterou uspořádala správa parku a Hnutí DUHA se studenty Jihočeské univerzity. Akce byla zaměřena na oblast u pramenů Vltavy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Marki123

Hrůza

Po tom, co jsem letos shlédla Šumavský národní park, tak si nemůžu vynachválit naše Moravskoslezské Beskydy. Zničenější území než Šumavu, snad v republice nenajdete. Jsem rozhodně pro kácení, jako na rakouské straně. Ale pokud chtějí nechat prales, tak nechápu, proč některé stromy porazí, odvětví, nařežou na metry a nechají ležet vedle asfaltové cesty. Viz cesta z Antýglu kolem Vydry. To není ani prales ani upravený les. Je to bordel!Rv

0/0
5.10.2007 15:02

Josef

umírající Šumava

;-€ Pravda je taková, že p.Bláha je blázen a Šumava na to doplatí. Bohužel není za nic zodpovědný a ty nedozírné škody nikdo neuhradí a hlavně nikdo nebude potrestaný. 

0/0
3.10.2007 15:19

rejpal

Náhodička

To je mi ale náhoda, takový výsledek, když anketu pořádá Duha a nynější správa parku, která kácení nepodporuje.

0/0
2.10.2007 21:52

marfush

Ty výsledky ankety mne tedy opravdu překvapily!!!

V době, kdy jsem se v létě sám ankety zúčastnil, jsem viděl naopak jen samé rozhořčené návštěvníky, kteří nechápali, jak je možné tolik lesa nechat napospas kůrovci! Já tvrdím: pryč s kůrovcem a ekoteroristy! A pokud je zde nějaký pochybovač, nechť navštíví stránky www.sumava21.cz, třeba se mu rozsvítí. Jenom mimochodem, mám les nedaleko parku a když jej napadl kůrovec, vyhrožoval mi hajný pokutou, pokud ihned napadené stromy nezlikviduju...... 

0/0
2.10.2007 19:02

pes

Re: Ty výsledky ankety mne tedy opravdu překvapily!!!

Aa...koukám další fanoušek Kulhánka:)

0/0
3.10.2007 9:30

Honza

Re: Ty výsledky ankety mne tedy opravdu překvapily!!!

Zajisté jste měl na mysli příspěvek "Národní park Bavorský les -

Mýty a fakta" od Karla Sinnera, ředitele národního parku Bavorský les (viz sborník konference Šumava - zelená střecha Evropy 2007 - http://www.sumava21.cz/Dokumenty/07-09-20_Sbornik_Srni.pdf , strana 19).

0/0
3.10.2007 10:10

Serf

Pruzkum

Kdo videl ten des okolo pramenu Vltavy, muze jen kroutit hlavou. Suche stromy rozlamane a rozhazene po okoli jsou ovsem dilem kurovce jen castecne - zbytek dodelal Kyrill.

Shodou okolnosti jsem se tez zucastnil onoho vyzkumu - listecek s dotazem (nebo spise odpovedmi) byl natolik zavadejici, ze jsem uvazoval o nehlasovani.

Kdyz se rekne A, melo by se rici i B. Clovek zasahl do lesu na Sumave rychlym vysazenim jednoodrudovych porostu (smrku), ktere jednou provzdy zmenili celou skladbu lesu. Naprava osazenim ruznodruhovych porostu je zdlouhava a draha. Copak o to. K cemu se obrodi ale tento jednodruhovy les, pokud ho nechame svemu osudu? I selsky rozum napovida, ze opet k jednodruhovemu lesu. Domysli si kazdy sam.

0/0
2.10.2007 15:04

Serf

Re: Pruzkum

A proto jsem dodaval - vykacet ano, ale nenechat paseky, ale vysazet nove stromy.

 

Jeste dodam, ze komu se libi pristup nemecke strany k jejich casti Bavorskeho lesa, necht se jde podivat na hranicni prechod na Bucine. Behem nekolika kroku prejdete ze zeleneho lesa (na CZ strane) do mrtve krajiny (v Nemecku). Kurovci, jak znamo, drevo chutna, kam se asi rozleti, at nebude mit v Nemecku co jist...?

0/0
2.10.2007 15:05

cervotoc.prskavka

Re: Re: Pruzkum

Zajeďte se podívat vy blbci ekolozateplaný přes hranice jak takový experimenty dopadají.Všechno bych Vám dal zaplatit a ono by Vás to přešlo.:-/

0/0
2.10.2007 20:21

Serf

Re: Re: Re: Pruzkum

To asi nebylo na mne, doufam ;-). A nebo jsem spatne zformuloval prispevek? 8-o

0/0
3.10.2007 15:43

Yesname

To je divné,

já jsem naopak nepotkal člověka, který by byl toho názoru, že je lepší ten les nechat stát tak, jak je. Že by to bylo tím, kdo si výzkum zadával? Mimochodem viděl jste někdo ten les, jak tam na některých místech stojí chcíplej, přelámanej a tak dále? To opravdu bolí oči. Nejvíc je to snad vidět mezi Stráží a Černou horou na německé straně.

0/0
2.10.2007 14:54

Honza

Re: To je divné,

Škoda že jsme se nepotkali, hned byste jednoho měl do sbírky ;-)

0/0
3.10.2007 10:13

Yesname

Re: Re: To je divné,

Budiž, samozřejmě na tu věc můžeme mít jiný názor. Ale teď mi řekněte - opravdu se Vám ten les, který vidíte na Bavorské straně, líbí víc, než naše strana? Víte já jsem tam byl těsně po té velké vichřici. Naše strana dostala záhul. Ale to, co bylo na druhé straně, to se nedá popsat.

0/0
3.10.2007 15:00

Honza

Re: Re: Re: To je divné,

Otázka stojí tak, jestli zrovna v prvních zónách NP Šumava má být takový les, který se bude líbit a nebo takový, který bude silný a přirozený.

Já jsem toho názoru, že NP a jeho první zóny byly vyhlášeny proto, aby tam vznikl ten přirozený, silný a odolný les. Jak se ale do tohoto stavu dostat - přesně plánovanými a cílenými zásahy člověka (jeho "vypěstování") a nebo umožnění mvolného rozvoje. Každá z nich má svá pro a proti. Já osobně si jen těžko dokáži představit že přirozený a divoký les by mohl vyrůst na základě přesných, cílených a plánovaných zásahů člověka. To ale současně znamená, že několik lidských generací se lidé nebudou chodit dívat na krásný les, ale spíše na vznikající budoucí krásný les, který vyrůstá na zbytcích toho starého. Což je rozhodně také krásný zážitek.

Doporučuji přečíst si příspěvek ředitele Bavorského parku - odkaz je v diskusi o něco víše - na stránkách Šumava 21.

Je to můj názor a nedělám si nárok na objektivní pravdu. Prostě to takhle vnitřně cítím.

0/0
3.10.2007 15:37

Yesname

Re: Re: Re: Re: To je divné,

Máme rozdílné názory, nejen na krásu. A jak už bylo řečeno výše - cílenými a plánovanými zásahy byla ze šumavských lesů vypěstována téměř monokultura, i když tomu tak dříve rozhodně nebylo - viz Bučina, Březník, Javoří pila a dál. Teď je možná právě vhodná doba k tomu, aby se přírodě zase od té monokultury pomohlo. A to se rozhodně nestane tím, že necháme vyrůst jen semínka původních smrků, které se zase chytnou. To vypadá podobně, jako bychom chtěli udělat smrkový prales na zelené louce.

0/0
3.10.2007 17:16

Serf

Re: Re: Re: Re: Re: To je divné,

Mate naprostou pravdu. Kdyz uz clovek jednou zasahl do prirody, tak je logicke, ze musi zasahnout znovu, aby neco "napravil". A to je ten primarni duvod sporu.

0/0
4.10.2007 8:32

Honza

Re: Re: Re: Re: Re: Re: To je divné,

O tom tedy nejsem přesvědčený - a právě Bavorský národní park to dokazuje. Nikdy jste neslyšeli o šíření semen dřevin například ptáky?

A k tomu "napravování" - proč si spousta lidí myslí že člověk je ten správný tvor k napravování všeho. Co takhle samoregulační mechanismy v přírodě?

0/0
8.10.2007 8:28

Honza

Re: Re: Re: Re: Re: To je divné,

Nebuďte sobec, prostě to naši předci před mnoha generacemi podělali a my jsme v tom pokračovali. To se nevyřeší za 10-20 let tak, abychom si mohli výsledek Vy a nebo já pořádně užít. To bude nějakou dobu trvat. Jestli to chce někdo měnit rychle, tak to podle mne není ta správná cesta.

Příroda vs. Monokultura - jsem přesvědčen že v tomto případě si příroda od monokultury pomůže sama, jediné co potřebuje je čas a žádné zásahy ze strany lidí.

A nebojte se, že by se objevily zase jen smrky, bude tam i spousta jiných dřevin.

0/0
8.10.2007 8:32

Jan

Re: To je divné,

Ve zmíněné oblasti přišel kůrovec z Bavorska. Před deseti lety jsem tuto oblast navštívil. Kůrovec řádil u cesty na Finsterau.

0/0
12.10.2007 12:22Najdete na iDNES.cz